aA
Kelios pastarosios savaitės su Masiulio laiškais, „tulpių“ el. paštu, MG Baltic įtakos šokiais politikoje, VSD pažymomis kiek praskleidė lietuviškos politinės virtuvės užkulisius.
Algis Krupavičius
Algis Krupavičius
© Asm. albumo nuotr.

Nors šalia politikos ar joje esantiems nebuvo didelės nuostabos, kad čia vietoj virtuvės pamatysime Augijo arklides, tai taip ir atsitiko.

Premjeras Skvernelis, daugumos frakcijos lyderis Karbauskis, NSGK pirmininkas Bakas žada, kad bus dar įdomiau ir, matyt, ne vienas veiksmas. Ir kad bus įspūdinga, tai tuo būtų sunku nepatikėti. Bent kiek nors informuotiems lietuviškoje politikoje...

Kažkada Otto von Bismarckas yra sakęs, kad dviejų dalykų geriau nematyti, t. y. kaip kemšamos dešros ir kaip priimami įstatymai. Tad lietuviškų politikos arklidžių kvapas labai pasirodė nekoks. Ir ne tik kvapas, nes politikai ir po tikrą politikos mėšlą braido.

Tą politikos mėšlą, beje, pirmiausia kuria politikos ir verslo santykiai, o jiems civilizuoti jokių rimtų instrumentų politikos lauke nėra.

Kita vertus, visiems mums būdinga kiek pervertinti naujausius įvykius. Tad šiandien didžiojo demono įsikūnijimas yra MG Baltic. Kad anie iš MG yra cinikai ir jiems visos jūros iki kelių, tai ilgų įrodinėjimų nereikia. Deja, tie įtakos šokiai tarp verslo ir politikos atsirado gerokai anksčiau nei MG Baltic politiniai projektai.

Kažkada buvo Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacija, kurios kaip politinis anstatas (galima sakyti ir „stogas“) buvo sukurta Darbo partija. Ji atvedė į politiką visą būrį verslininkų. Rimtų ir nemažai versle pasiekusių. Kad tą anie darė atvirai, tai yra aiškus pliusas.

Dabartinė VSD pažyma atskleidė, kad liberalų projektą MG Baltic vysto nuo 2006 m. Tam ji sukūrė politinę partiją... Savą ir, o kaip netikėta, kišeninę. Ironizuoju. Žinoma. Dalis tų kišenėje esančių net nesuprato, kad ten sėdi. Ir visai taip gali būti. Nes veiksmai plėtojosi užkulisiuose.
Algis Krupavičius

Paskui buvo R. Pakso ir jam artimų verslo grupių epopėja.

Čia jau daugelis dalykų buvo šešėlyje. Bet Pakso apkalta pasinaudojo kitos verslo grupės savo įtakai politikos lauke sustiprinti. Tuose laikuose slypi Maximos Leo LT ištakos. Tas projektas žlugo, bet verslui atsipirko su kaupu mokesčių mokėtojų pinigais.

Lietuvos pramoninkų konfederacija atskiros partijos nekūrė, bet 1996 m. pasirašė rinkimų paktą su konservatoriais, nors vėliau, bet dar B. Lubio laikais pradėjo remti finansiškai visas pagrindines politines partijas. Ir čia, beje, yra vienas civilizuotesnių verslo ir politikos santykių pavyzdžių, nors lobizmą ir vadino Lietuvoje kurį laiką „lubizmu“.

Dabartinė VSD pažyma atskleidė, kad liberalų projektą MG Baltic vysto nuo 2006 m. Tam ji sukūrė politinę partiją... Savą ir, o kaip netikėta, kišeninę. Ironizuoju. Žinoma.

Dalis tų kišenėje esančių net nesuprato, kad ten sėdi. Ir visai taip gali būti. Nes veiksmai plėtojosi užkulisiuose. Apie juos žinojo keliolika. O viešai liberalai save rodė dar gi kaip vakarietišką vertybinę ir programinę partiją.

Nes anie jokie populistai nesą. Deja, po naujausių istorijos vingių liberalų sąjūdį, matyt, teks uždaryti. Kitaip labai jau MG Baltic politiniu filialu visuomenės akyse liktų.

Jaunimas ir vidurinioji karta iš čia sparčiai bėga. Lieka senstanti Lietuva. Be perspektyvos. Bet tas oligarchinis aštuonkojis to nesupranta. Kartais kokios nors „švęsto“ vandens a la emigracijos sulaikymo strategijomis pamojuoja ir c‘est la vie tęsiasi.
Algis Krupavičius

Bet pabandykime nepaskęsti detalių ir faktų sūkuryje. Ar galime ką nors apibendrinti iš to, ką jau žinome.

Nors įtarėme ir jau bent kurį laiką manėme, bet naujausi įvykiai tik sutvirtino susivokimą, kad gyvename valdomoje oligarchinėje demokratijoje.

Čia verslas, politika ir žiniasklaida yra beveik į kelias grupes susibūrę. Bet ne konkuruoja, o įtakomis ir poveikiais pasidalija ir bent jau daugumai yra gerai.

Tik visuomenei nuo to nėra gerai. Jaunimas ir vidurinioji karta iš čia sparčiai bėga. Lieka senstanti Lietuva. Be perspektyvos. Bet tas oligarchinis aštuonkojis to nesupranta. Kartais kokios nors „švęsto“ vandens a la emigracijos sulaikymo strategijomis pamojuoja ir c‘est la vie tęsiasi.

Procedūriškai „demokratija“ yra. Vyksta rinkimai. Reguliariai. Pusę Seimo ir visas savivaldybes išrenkame pagal partijų sąrašus. Nors ši tvarka yra gerokai ydinga. Kad anie mažai atsinaujina, tai bėda maža. Partijų pasiūla irgi yra.

Viena ar kita būna nauja. Kiekvienuose rinkimuose. Vietos savivaldoje dar koks visuomeninis komitetas atsiranda. Vienus išrinktus laikas nuo laiko pakeičia kiti. Lyg ir beveik tvarkoje, bet ir gerokai netvarkoje.

Čia tokia klinikinė atskaitingos ir piliečių demokratijos mirtis. Jai atgaivinti politinės sistemos perkrovos, kai ateina nauji veidai, jau nebeužtenka. Politinei sistemai reikia performatavimo arba pamatinės rekonstrukcijos. Ir gerokai iš esmės. Ne fasadinės.

Ką aiškiai ir pirmiausia verta keisti? Pradžiai reikia sutarimo. Dėl atskaitingos ir piliečių demokratijos. Dėl parlamentinės respublikos. Atstovavimas arba rinkimų sistemose tiek vietos valdžios rinkimuose, tiek rinkimuose į Seimą reikia vietoje partijų sąrašų sudaryti daugiau galimybių balsuoti už atskirus kandidatus.

Čia švelniai kalbant. Nebūtinai vienmandatėse, bet kelių mandatų apygardose. Stabdžių ir atsvarų sistema turi veikti realiai, o prezidento, vyriausybės ir Seimo santykiams reikia Suomijos konstitucinių pataisų, kad prezidentas nebebūtų politinės sistemos zuikis be bilieto ( angl. free rider), o valdžios veikėjų galios būtų pusiausviros.

Teismų sistemoje, o ir apskritai, reikia, kad veiktų įstatymo viršenybė.

Jei taip yra dabar, tai, matyt, reikia pagalvoti iš naujo. Kad būtų išgyvendinta oligarchinė demokratija, reikia, kad žiniasklaidos verslas būtų atskirtas nuo kitų verslų. Čia yra itin svarbi sąlyga. Jos šiandien nėra tikrovėje.

Ar oligarchinės demokratijos Augijo arklides pavyks išvalyti? Tai klausimas lieka atviras. Esmė tame, kad nei Heraklio, nei upės srovės aplink nematyti. Bet gal atsiras. Sąjūdžio trisdešimtmečio proga...

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

STT paviešinus faktus Puidokas pateikė savo versiją dėl užsidarymo tualete ir prabilo apie pavojų gyvybei (319)

Penktadienį pranešta, jog Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) pareigūnų veiksmai prieš Seimo...

Įspūdingus skiepijimo mastus demonstruojančioje Anglijoje – visiška sumaištis: užsimenama apie dar vieną karantiną (18)

Augantis koronaviruso infekcijos mastas Jungtinėje Karalystėje didina nesutarimus tarp oro linijų...

Šimonytė – apie Puidoko pareiškimus: jeigu tai buvo pasakyta viešai, pagalvosiu, ką su tuo daryti (25)

Seimo nariui Mindaugui Puidokui pareiškus, kad premjerė Ingrida Šimonytė viešais pasisakymais...

Seimas priėmė sprendimą dėl nukentėjusių verslų: liepą įsigalios laikina PVM lengvata (16)

Pusantrų metų nuo liepos 1 dienos lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM) bus...

Po stichinės kaitros galime sulaukti net škvalinių vėjų: jau netrukus – audringi reiškiniai ir nauji rekordai jutiminė temperatūra gali kilti net iki 40 laipsnių (8)

Lietuvoje ir toliau vyrauja karšti, tropikus primenantys orai . Savaitgalį net užfiksuotas visų...

Atleidžiamas valstybės grūdų rezervą saugančios įmonės vadovas: „Agrokoncerno grūdams“ galimai sudarytos išskirtinės sąlygos

Valstybės grūdų rezervą saugančios bendrovės „Jonavos grūdai“ valdyba, gavusi 2017 – 2020...

Mokesčių reforma: vienu klausimu takoskyra koalicijoje ypač ryški (124)

Pelno mokesčio lengvatų klausimas Vyriausybės rengiamoje mokesčių reformoje gali kaip reikiant...

Koronavirusas Lietuvoje: užfiksuoti vos 58 nauji atvejai, mirė 4 žmonės (147)

Praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti vos 58 nauji koronaviruso atvejai, nuo šios infekcijos mirė...

Dėl karščių parengtyje ir liftininkai: galimi liftų išsijungimai

Dėl karščių padažnėjus sutrikimams elektros tiekimo grandinėse, kai kuriose Lietuvos dalyse...

Delfi tema. Mindaugas Pakalnis – apie naująjį Vilniaus bendrąjį planą (2)

Kas svarbaus ir įdomaus keičiasi naujajame Vilniaus miesto bendrajame plane? Kur ir kokie pastatai...