Pataruoju metu vykstant diskusijoms dėl socialinės reformos, viešoje erdvėje padaugėjo aštrių pasisakymų apie tai, kaip ši reforma turėtų būti vykdoma. Kaltintojai, jog nėra racionalu taupyti ateičiai privačiuose pensijų fonduose, nepasako visos teisybės – medalis turi daugiau nei vieną pusę.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pirmiausia, pati valstybinė socialinė sistema, nors ir garantuoja teisę į pensiją, bet dėl savo veiklos modelio negali užtikrinti, kad jos dydis atitiktų pragyvenimo lygį ateityje – tai faktas, kurį pripažįsta ir politikai tarptautiniu mastu.

Tuo tarpu argumentai, kad privatus pensijų kaupimas negarantuoja adekvačių pajamų senatvėje, nėra pagrįsti – to neįrodė nei vienas man žinomas pasaulyje atliktas tyrimas, nors išsivysčiusiose šalyse privačios pensijų kaupimo sistemos veikia ne vieną dešimtmetį ir sukauptomis lėšomis užtikrina pragyvenimą senatvėje.

Kalbant apie būsimų pensijų, susidėsiančių iš kelių pakopų, adekvatumą, reiktų įvertinti kelis aspektus. Valstybinė pensijų sistema, įgyvendinama „Sodros“, atspindi ekonominę padėtį, darbo užmokestį bei dirbančiųjų skaičių. „Sodroje“ veikia einamojo finansavimo sistema – kiek surenkama, tiek išdalinama. Tai yra socialinės rinkos ekonomikos elementas, kuris nebepasiteisina keičiantis demografinei situacijai – daugėja pensinio amžiaus žmonių ir mažėja juos išlaikančių dirbančiųjų (apdraustųjų). „Sodros“ pensijos didėtų, jeigu darbingo amžiaus žmonių nemažėtų, o jų atlyginimai augtų, tačiau pastaruoju metu buvo atvirkščiai.

Valstybinė ir privačios pensijų sistemos, kaip „Sodra“ ir pensijų fondai, yra vienos socialinės sistemos dalis ir ne keičia vienas kitą, o papildo.
Algis Dobravolskas

Tuo tarpu antros pakopos pensijų fonduose turtas priklauso nuo įmokų, kurias reguliuoja tie patys veiksniai, kaip ir valstybinėje socialinėje sistemoje, tik čia dar pridedamas investicijų uždarbis. Sunkmetis pakoregavo tiek valstybinių, tiek privačių pensijų dydį. Tokioje neapibrėžtoje padėtyje nuomonės, kad kaupti ir investuoti būsimai pensijai šiandieninio gerbūvio sąskaita nėra racionalu, sunkiai pagrindžiamos.

Šiandien nebeužtenka vien mums įprasto valstybinio socialinio pensijų draudimo – siekiant užsitikrinti sočią senatvę, reikia atidėti daugiau į kaupiamuosius pensijų fondus, atitinkamai apribojant šiandieninio gyvenimo išlaidas. Dalyvaudamas privačiose kaupimo sistemose, pavyzdžiui, III pakopoje, žmogus gali ir pats nuspręsti, kiek jis gali atidėti šiandien, kad sulaukęs pensinio amžiaus turėtų pageidaujamą pensiją. Įrankių tam yra pakankamai, tik reikia išmintingai jais pasinaudoti. 

Būtina pabrėžti, kad valstybinė ir privačios pensijų sistemos, kaip pvz. „Sodra“ ir pensijų fondai, yra vienos socialinės sistemos dalis ir ne keičia vienas kitą, o papildo. Labai svarbu pasinaudoti visais kaupimo šaltiniais: pirmos, antros ir trečios pakopos pensijų fondais, investicijomis į vertybinius popierius bei valstybines obligacijas, savo verslo steigimą. 

Pensininkų išlaikymo krūvis darbingo amžiaus žmonėms auga visoje Europoje. Lietuvoje 2009 metais vieną pensininką išlaikė vos 1,18 apdraustųjų, kai 2007 metais šis santykis dar buvo 1,35. Žinoma per tokį trumpą laikotarpį pensininkų išlaikymo krūvis padidėjo dėl krizės sukeltų padarinių – padidėjusio nedarbo, šešėlinės ekonomikos išplitimo, o taip pat didėjančios migracijos. Tačiau per artimiausius dešimtmečius šis santykis mažės dėl gyventojų senėjimo bei ilgėjančios gyvenimo trukmės. Šiandien mūsų atlyginimai ir pensijos yra didesni, nei prieš dvidešimt metų ir adekvatūs ekonominiam lygmeniui, tačiau numoti į ateitį – mažų mažiausiai neatsakinga.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (123)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (194)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Liudininkai: po Aliaską supurčiusio žemės drebėjimo smogė 13 m aukščio banga paskelbtas cunamių pavojus; papildyta 14.28 (3)

Galingam 8,2 balo žemės drebėjimui anksti antradienį įvykus netoli Aliaskos pietinių krantų...

Susirinkusi LRT taryba reaguoja į Karbauskio veiksmus (101)

LRT tarybos pirmininkas Žygintas Pečiulis sako, kad būdamas universiteto profesoriumi uždirba...

Tobula vieta Saboniui – „Pacers“ aprangą apsivilkęs talentas nenustoja stebinti (12)

Bebaimiu vadinamas 21-erių metų Domantas Sabonis ne tik įsitvirtino Indianos „Pacers“...

Kaimynas: 13 vaikų kalinusios poros namuose – šlykštūs vaizdai (11)

Savo 13 vaikų kalinę ir kankinę sutuoktiniai ankstesnius savo namus buvo pavertę tikra landyne,...

Netikėtas posūkis: LaVaras Ballas padės Šeškui treniruoti „Vytautą“ (30)

Ballų viešnagės Lietuvoje istorijoje – netikėtas posūkis: antradienio popietę pranešta, kad...

Gydytojas pataria: ką pakeisti, kad aplinkiniai spėliotų jūsų tikrąjį amžių (2)

„Jums skauda kelius, rankas išvagojo gilios raukšlės , o nuotaika blogesnė už lietuvišką...

Arūnas Milašius. Kai pradėjome plėšyti reklaminius žurnalų puslapius, mums ėmė sektis. Nesustokime. (47)

Nors bėdų, skaudulių ir saviplakos, baimės „o ką pasakys tas kaimynas, kurio dar nepažįstu“...

Vilniaus centre sprogo vamzdis – gatvę tvindo vanduo vairuotojams pataria vengti Upės g. (86)

Antradienį perpiet sostinės Upės gatvė patvino dėl sprogusio vandentiekio vamzdžio –...