DELFI inicijuotas projektas „Idėja Lietuvai“, atrodo, išleido džiną iš butelio. Pajutę galimybę nebaudžiamai papezėti ir dar gauti gerą vietą didžiausio portalo naujienose, politikai varo kaip privartoję baltųjų Heisenbergo iš „Bręstančio blogio“ kristalų.
Andrius Tapinas
© DELFI / Domantas Pipas

Dar nespėjusiems prasižioti bus sunku permušti europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę, kuri šovė idėją – pasirūpinkim vaikais. Supermintis. Net sunku patikėti, kad tokia jauna politikė (dvylika metų darbo Socmino viceministre ir ministre nesiskaito, čia smulkmena, per tiek laiko net nespėsi susivokti, kas čia su tais vaikais Lietuvoje vyksta) taip ima ir originaliai sugalvoja. Labai naujoviška.

Originalumu mėgina suspindėti ir konservatorius Laurynas Kasčiūnas – jo idėja Lietuvai yra normalus futbolo stadionas. Ir vėl – kaip čia niekas nepagalvojo.

Tai ta pačia gaida aš irgi pasiūlysiu idėją Lietuvai – susigrąžinkim emigrantus. Ir viskas bus gerai.
Va.

Labai keista, kad kuris nors politikas dar neužšoko ant Idėjos bačkos ir neskėlė šitos genialios idėjos.

Atsiprašau, klystu. Čia jau pasižymėjo konservatoriai. Kęstutis Masiulis įregistravo Grįžimo įstatymo projektą, pagal kurį turėtų būti institucija, kuri skatintų lietuvių kilmės asmenų grįžimą į Lietuvą.
Nes juk mums tik to ir trūksta – kompetentingos institucijos. Ir tada visi grįš. Dar kartą – kaip mes visi nepagalvojom?

Aišku, visi suprantame, kad čia ne idėja, bet kliedesys. Ir, matyt, tai supratę mūsų šalies politikai (ir valdžioje esantys, ir opozicija) sutartinai išbraukė šitą temą iš savo temų ir darbotvarkių. Jeigu ankstesnėje valdančiojoje koalicijoje dar buvo kažkokie pasitampymai dėl didesnio dėmesio užsienio lietuviams – pavyzdžiui, 2015 metais turėjome Seime įkurtą Migracijos komisiją.

Ji priėmė rezoliuciją, kad reikia parengti ilgalaikę emigracijos valdymo ir reemigracijos strategiją, tada dar aštuonis kartus paposėdžiavo ir 2015 metų gegužę jos veikla liovėsi pažadėjus „2016 metų pavasarį jau patekti kažkokius apmatus“.

Skambūs priešrinkiminiai pažadai mažinti emigraciją, skatinti reemigraciją ir nepamiršti išvykusiųjų irgi labai greitai išsisklaidė.

Migracijos komisija Seime posėdžiauja du kartus dažniau nei ankstesnė ir darbą pernai pradėjo nuo pareiškimo, kad reikia sugrąžinti emigrantus ir parengti Sugrįžtančios Lietuvos planą.

Gegužės mėnesį komisija sužinojo, kad žmonės išvažiuoja ne tik dėl pinigų, bet ir dėl socialinio klimato, labai susijaudino, diskutavo ir sutarė ateityje grįžti prie šio klausimo. Birželį komisija akcentavo, kad būtina neatidėliotinai stiprinti teigiamą Lietuvos įvaizdį.

O uogelė ant nuveiktų darbų praėjusį mėnesį Migracijos komisijoje svarstyta pavasarį sudarytos darbo grupės, kuri turėtų parengti emigrantų grąžinimo strategijos projektą (ta prasme, jo dar net mintyse nėra) tarpinė ataskaita, kurioje pateikiami akis atveriantys atradimai – svarbiausias iššūkis yra nuolatinis Lietuvos gyventojų skaičiaus mažėjimas, o jis mažėja dėl prastos darbo aplinkos, žemų algų ir blogo socialinio klimato.

Rimtai, Šerlokai? Mano katinas, jeigu tokį turėčiau, tai būtų galėjęs išmiauksėti prieš šešerius metus.

Darbo grupė taip pat konstatavo, kad kuriama strategija turi derėti su kitais strateginiais dokumentais. Su kokiais, po velnių, strateginiais dokumentais? Su sudūlėjusia „Lietuva 2030“, kurios puslapis atrodo kaip įšalęs praėjusiame amžiuje, o panorus susipažinti su už strategiją atsakinga Valstybės pažangos taryba, gauni labai tikslų ir aiškų mūsų valstybės vizijos ir pažangos apibrėžimą. Paspauskit nuorodą ir pamatysit.

Prezidentės inicijuota kampanija „Rinkis Lietuvą“ galėtų puikiai tapti valstybės strategijos ledkalnio viršūne, bet nesant strategijos plūduriuoja pati sau, ir šiai akimirkai labiau primena viešųjų ryšių kampaniją.

Ant pirštų gali suskaičiuoti valdininkus, ministrus ir Seimo narius, kurie per šiuos politinius metus teikėsi apsilankyti užsienio lietuvių bendruomenėse ir pakalbėti apie jiems svarbius dalykus. O ir tie patys dažniausiai pageidauja atidžiai parinktos auditorijos, kuri neturėtų neteisingų klausimų.

Prieš važiuodamas susitikti su Norvegijos lietuviais atidžiai peržiūrėjau, ką gi jiems žadėjo išeivių balsų siekę Žygimantas Pavilionis bei Dovilė Šakalienė ir tada jau perklausiau, kaip sekasi vykdyti duotus įsipareigojimus. Abu Seimo nariai suskato aiškinti, kad sekasi labai gerai, bet štai iškilo kliūčių, kova dar tik prasideda, ne viskas taip paprasta ir reikia suprasti procesus.

Na, Ž. Pavilionis bent jau prisižadėjo iki šių Kalėdų aplankyti Norvegijos lietuvius ir dar atsivežti jiems parodyti Gabrielių Landsbergį. Politikas juk vertas tiek, kiek verti jo pažadai, ar ne?

Emigracijos ir užsienio lietuvių temos vengia ir pagrindiniai šalies valdytojai. Seimo pirmininkas pamurmėjo, kad jeigu alga bus 1100 eurų, tai tada ir migracija sumažės, ko čia dabar lendat, bet, kaip visada, niekas į jo žodžius nepažiūrėjo rimtai. O Ramūnas Karbauskis iškėlė mintį atnaujinti nacionalinį partijų susitarimą dėl emigracijos ir LVŽS nuomone tai būtų puiki dovana Lietuvos gyventojams ir emigrantams.

Ta proga Gabrielius Landsbergis pasišaipė iš jo feisbuke, kad net karvės nesupranta, kam reikia tokios susitarimo, Ramūnas Karbauskis labai įsižeidė ir tuo viskas baigėsi.

Gal ir gerai, nes antrą kartą žiūrėti į tokį vaizdelį būtų jau ne normalaus žmogaus jėgoms
Lietuvos politinė aplinka jau nebekalba nei apie susitarimus, nei apie užsienio lietuvius, nei apie Sugrįžtančios Lietuvos strategiją.

Toks įspūdis, kad užsienio lietuviai egzistuoja vien tam, kad pasirodžius kokiam nors straipsniui apie emigrantą, kuris baisisi Lietuva, nes čia visi valgo tik kotletus, kainos baisios, o prekybos centruose vien tik nuodingi sausainiai, mes dar galėtume šiek tiek susipriešinti.

Gal ir gerai, nes geriau impotentas, kuris tai supranta ir energiją skiria kokiai nors kitai laisvalaikio formai, pavyzdžiui, mezgimui vąšeliu, nei impotentas, kuris vis dar įsivaizduoja esąs Kazanova.

Haiku

Pezu Lietuvai
Realiai belenką suokiu
Tarsi volungė

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valdininkams blogos žinios: bent trečdalio jų planuojama atsisakyti (176)

Mažinti biurokratiją skaitmenizuojant valstybės paslaugas – taip skamba vienas iš trijų...

Dažnai šia liga sergantys net nesigydo: gydytoja įspėja apie pasekmes (6)

Grybelis gali užklupti bet kurį iš mūsų – ši nemaloni, od ą, nag us ir gleivin ę...

Siaubas Šiauliuose: įtariama, kad moteris iš balkono išmetė savo vaiką ir iššoko pati vyras nesulaikytas (677)

Šiauliuose iš balkono (ketvirtas aukštas) iškrito 6 metų mergaitė. Pirminiais duomenimis, po...

Ieškojo lietuvių būdo bruožų, o rado staigmenų: ar atpažįstate save? (54)

Lietuvių emigracija – tai grynas bėgimo paveikslas, eina, kas dar sveikas, bėga stiprieji....

Nemaloni staigmena emigrantams Jungtinėje Karalystėje: per vieną dieną gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis (474)

Pastaruoju metu vis dažniau nuskamba istorijos apie iš Jungtinės Karalystės (JK) deportuojamus...

Pamatęs „Eurovizijos“ pusfinalį žinomas fotografas pasibaisėjo: kas leido Užkalniui komentuoti? (52)

Šeštadienio vakarą LRT studijoje vykusi tiesioginė „Eurovizijos“ pusfinalio transliacija...

Rimvydas Valatka. Kriptovaliutos dėsnis – jauni meilužiai meta seną tautą (193)

Dienos po Šv. Valentino šimtametei tautai išpuolė kaip reta sunkios. Šalčių pakąstos rožės...

Lietuvoje pagimdė rekordiškai jauna mergaitė (868)

Šiais metais sausio mėnesį Lietuvoje naujagimio susilaukė vos 12 metų sulaukusi mergaitė. Tai...

Interjero dizaino taisyklės, kurias jums seniai reikia išmesti iš galvos

Esame įpratę pirkti stalus ir kėdes iš tos pačios kolekcijos. Jei perkame lovą, žvalgomės...

Už lietuvio kariškio ištekėjusiai etiopei dėl savo laimės teko pakovoti: turi patarimų ir lietuviams (332)

Daugiau nei prieš dešimtmetį iš Etiopijos atvykusi Eskedar Maštavičienė prisimena nelengvą...