aA
Kai kurių politikų ar visuomenės veikėjų pasvarstymai, kad Lietuva pati įveiks žmogaus teisių varžymus ir diskriminaciją (tik tam reikia šiek tiek daugiau laiko), deja, yra labai nutolę nuo realybės. Tokią nuomonę nesunku pagrįsti, kai bet kokie progresyvesni sprendimai, pareiškimai ar darbai šioje valstybėje atsiranda tik tada, kai sulaukiama tarptautinės reakcijos.
Artūras Rudomanskis
Artūras Rudomanskis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tai pasakytina ir apie homoseksualių, biseksualių, transseksualių (toliau LGBT) žmonių teises, kurios tarsi lakmuso popierėlis atspindi bendrą visuomenės pažangą sugebant analizuoti ją supančią aplinką ir joje vykstančius reiškinius.

Pasaulyje birželio mėnuo dar yra žinomas kaip „Pride“ eitynių mėnuo, nes jo metu nuvilnija didžiausia eitynių banga. Tokiu būdu yra paminimi Stonewall įvykiai (1969 m. Niujorke įvykęs lūžis LGBT judėjime), žymintys lygių teisių pripažinimo ir diskriminacijos seksualinės orientacijos pagrindu teisinio, politinio ir socialinio nepriimtinumo pradžią. Nuo to laiko demokratinis pasaulis nuolatos žengia pirmyn ir vis mažiau ir mažiau vietos lieka diskriminacijai bei atskirčiai įvairių šalių įstatymuose, švietime, kasdieniniame gyvenime.

Pagrindiniai šalies vadovai, nuolat kalbėdami apie „tradicinio gyvenimo puoselėjimą“, pamiršta, kad kažkada gyvavo tradicijos tik vyrams suteikiančios teisę balsuoti rinkimuose, juodaodžius laikyti menkesnio intelekto žmonėmis negu baltaodžius ir t.t. Kodėl tuomet, siekiant puoselėti tradicijas, jiems pritrūksta nuoseklumo?
Artūras Rudomanskis

Šiandien jau ir vienos galingiausių pasaulio šalių vadovas Barakas Obama nevienareikšmiškai teigia: „Aš manau, jog tos pačios lyties poros galėtų susituokti“. Tokiu požiūriu remiasi visa eilė Amerikos valstijų, kurios įteisina LGBT žmonių teisę bendrą gyvenimą kartu įtvirtinti santuoka. Europos Sąjungoje pažangiausios valstybės, kurios jau įteisino tokią teisę ir džiaugiasi teigiamais rezultatais, ragina tai padaryti ir kitus. 

Ilgai vengusi kalbėti apie homoseksualias santuokas konservatyvi Vokietijos kanclerė Angela Merkel jau šiandien sulaukia kritikos ne tik iš LGBT žmonių, bet ir iš savo partijos narių. Birželį vykusiame „Berlin CSD“ renginyje, net eitynių metu, kuriose dalyvavo visi palaikantys LGBT teises, akivaizdus nepasitenkinimas ir švilpimai lydėjo Angelos Merkel vadovaujamos Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) vilkiką. O šalia CDU vilkiko ėjusių nepatenkintų kanclerės neveiklumu protestuotojų plakatai skelbė „Merkel ist Schuld! Sie traegt die Verantvortung!“ („Merkel yra kalta! Ji turi atsakyti.“), „Frau Merkel schluss mit dem Maerchen“ („Ponia Merkel, užteks pasakų“). Visa tai byloja, kad ir pagrindinė ES „maitintoja“ Vokietija ilgai neuždels su santuokų įteisinimu, ypač, kai artėja rinkimai (Vokietijoje šiandien galioja ribotų teisių partnerystės įstatymas).

Tuo tarpu lietuviškame kieme – nieko naujo, nes mūsų šalyje, nepaisant to, kad jau praėjo daugiau nei 40 metų po pirmųjų Stonewall įvykių, mes be teismų ir tarptautinio spaudimo negalime savo piliečiams leisti netgi eitynių už lygybę, kurių metu jie bent jau pareikštų apie Lietuvoje įsikerojusią diskriminaciją, lygių teisių nepaisymą ir savo egzistavimą. Netgi atvirkščiai – pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai išvakarėse Parlamente po pateikimo pritarta net keliems žmogaus teises ribojantiems (dažnai dėl homofobinių motyvų) įstatymų projektams. Ir vienas jų, sėkmingai skindamasis kelią komitete, jau antrąją pirmininkavimo ES Tarybai dieną atgulė Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkėje.

Nereikia naiviai tikėtis, kad Lietuvoje bus laikomasi žmogaus teisių. Nebus, nes iki šiol neteko girdėti, kad galingasis laisva valia imtų ir pasidalintų teisėmis su tais, kurie jų neturi.
Artūras Rudomanskis

Maža to, politikos formuotojai ir vykdytojai kaip velnias kryžiaus baidosi savo LGBT piliečių ir neina su jais į jokį dialogą. Ką jau kalbėti apie tai, kad jie net nežino, kokie šie žmonės, kokia jų kasdienybė ir pan. Šiuo atžvilgiu Lietuva labiau panaši į valstybę, kuri vos įpusėjo XX amžių. Net pagrindiniai šalies vadovai, nuolat kalbėdami apie „tradicinio gyvenimo puoselėjimą“, pamiršta, kad kažkada gyvavo tradicijos tik vyrams suteikiančios teisę balsuoti rinkimuose, juodaodžius laikyti menkesnio intelekto žmonėmis negu baltaodžius ir t.t. Kodėl tuomet, siekiant puoselėti tradicijas, jiems pritrūksta nuoseklumo? 

Taigi, vienintelė reali priemonė apsaugoti Lietuvą LGBT teisių perspektyvoje nuo grimzdimo į putinišką glėbį, būtų Europos Sąjungos nesitaikstymas su šalyje narėje varžomomis LGBT teisėmis. Todėl neteisus yra p. Kęstutis Girnius, kaltindamas tą mažą progresyvių politikų saujelę, kurie kreipėsi į Europos Parlamentą ir Europos Pagrindinių teisių agentūrą siekdami išreikšti savo poziciją dėl šalyje vykdomų žmogaus teisių pažeidimų. Nereikia naiviai tikėtis, kad Lietuvoje bus laikomasi žmogaus teisių. Nebus, nes iki šiol neteko girdėti, kad galingasis laisva valia imtų ir pasidalintų teisėmis su tais, kurie jų neturi. Teises reikia iškovoti, o iškovoti galima tik turint instrumentus, t. y. GALIĄ. Todėl man būtų labai įdomu, ką atsakytų K. Girnius, į septintą dešimtmetį įkopusiai homoseksualių žmonių porai, jei šie paklaustų: „Kada Lietuva, gausi diskriminacinių iniciatyvų, savarankiškai ką nors padarys savo LGBT piliečių lygiateisiškumui užtikrinti? Ar sulauks jie tokios dienos būdami dar gyvi?“

Verta pastebėti, kad tarp demokratinių valstybių ir Lietuvos sparčiai didėja praraja žmogaus teisių užtikrinimo srityje, nes demokratinis pasaulis nestovi vietoje, o žengia pirmyn. Ir juo labiau jis tikrai nelaukia, kada gi Lietuva pasivys. Todėl akivaizdu, kad kol kas realios ir tvarios priemonės siekiant Lietuvą išplėšti iš prorusiškos kultūros glėbio negali apseiti be nuolatinio ES „prievaizdo“.
Ateityje žmogaus teisių gynėjams ir drąsiems, piliečių teises gerbiantiems politikams, kurie spartina mūsų šalies demokratėjimo procesą, manau, mes visi dėkosime. O dabar, prisimenant žymų anglų rašytoją Luisą Kerolį – esame lėta šalis, todėl netgi norėdami išsilaikyti toje pačioje vietoje turime bėgti kiek įkabindami, o norėdami patekti į savo piliečių teises ginančių demokratinių šalių gretas, turėtume bėgti mažiausiai dvigubai greičiau.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jorge Valero, Kamil Kowalcze, Michael Nienaber

„Bloomberg“: Vokietijos elgesys kelia erzelį visame žemyne (2)

Neprognozuojamas Vokietijos valdančiosios koalicijos elgesys daro gniuždančią įtaką Europai ir...

„Gulbelės“ vadovas nemato prielaidų maisto kainoms mažėti: gyventojai vienų prekių atsisako, kitų pardavimai išaugo

Miesteliuose ir kaimuose veikiančių parduotuvių tinklo „Gulbelė‟ vadovas Arūnas Tarnauskas...

Naujausi duomenys parodė didžiausius šalies skaudulius: neišnaudojame to, ką turime (15)

Lietuvos socialinių tyrimų centras teigia, kad Lietuvoje 2050 m. gali gyventi 3 mln. žmonių,...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Putinas gali nesustoti ties „branduolinės dovanos“ perdavimu Lukašenkai: nurodė dar tris šalis (1)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali imtis naujo branduolinių ginklų...

Xi Jinpingo tikslas Maskvoje – aiškus: Vakarams pateikiamos sudėtingos alternatyvos (2)

„Mielas drauge, artėja pokyčiai, kurių nebuvo 100 metų. Šį pokytį mes darome kartu“ –...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Sukritikavo ataskaitą apie Rusijos grėsmę: artimiausias dešimtmetis mums bus lemiamas (5)

Abejones dėl žvalgybos pateiktos informacijos apie Rusijos keliamą karinę grėsmę išreiškęs...

Karas Ukrainoje. Juodosios jūros vandenyse – grėsminga padėtis: rusai smarkiai padidino karo laivų grupę analitikai prasitarė apie Putino pažadą Lukašenkai (1)

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

The Economist

Amerika ir Kinija ruošiasi karui dėl Taivano: siaubingus jo padarinius pajustų visas pasaulis (2)

Jungtinių Amerikos Valstijų ( JAV ) 4-ojo jūrų pėstininkų pulko 3-iojo bataliono, dar žinomo...

Procesus Žemės atmosferoje tyrinėję mokslininkai pateikė išvadą, kas nutiko debesims: tai tarsi užburtas ratas (2)

Nors daugelis žmonių apie tai retai kada pagalvoja, ore tvyrančio garų kondensato masės yra labai...