aA
Įdomiai atrodo vieno iš „Naujosios kairės“ judėjimo įkūrėjo Andriaus Bielskio atsakas dėl empatijos reikalingumo „mažutėliams“ tokią nuostatą pasmerkusiai to paties judėjimo narei Nidai Vasiliauskaitei. Tikrai galima pritarti A. Bielskiui, kad empatija silpnesniam yra žmogiškumo išraiška.
Arvydas Guogis
© DELFI / Tomas Vinickas

Bet prie viso A. Bielskio filosofinio pagrindimo būtina pridurti paprastas pastabas apie stipriojo ir silpnojo santykį Lietuvos kasdieniniame gyvenime. Būtent vakariečiams Lietuvoje krenta į akis prastas Lietuvos darbdavių požiūris į savo pavaldinius ir žymiai labiau jaučiama silpnųjų atskirtis. Teoriškai galima būtų suprasti stipriųjų diktatą privačiame sektoriuje. Bet kaip paaiškinti, kad viešajame sektoriuje daugybė pavaldinių, kurie organizacijoms deda auksinius kiaušinius, yra nustumti į paraštes, kai yra priimami sprendimai tų organizacijų išlikimo klausimais? Tartis su žemiau stovinčiu ar išklausyti jo nuomonę Lietuvoje dažnai laikoma nereikalinga praktika. Bet juk tik žemiau stovintys iš tikro žino apie realią, o ne menamą padėtį organizacijoje, žino tai, kas trukdo tokiai organizacijai, kas padeda ar kenkia tvarkytis.

Tartis su žemiau stovinčiu ar išklausyti jo nuomonę Lietuvoje dažnai laikoma nereikalinga praktika.
Arvydas Guogis

Užsienyje tokių problemų taip pat yra. Kai žymus JAV organizacijų psichologas Chrisas Argyrisas tvirtinęs, kad niekas geriau be pačių organizacijos narių nežino tikrosios padėties, norėjo pasidalinti savo patyrimu ir tyrimų rezultatais su valstybinių mokyklų administracijomis, jis iš jų jokio susidomėjimo nesulaukė, tačiau buvo pakviestas konsultuoti privačias verslo organizacijas.

Manau, kad viso viešojo sektoriaus ir viešojo administravimo esmė yra labai paprasta – suteikti kokybiškas viešąsias paslaugas. Bet ta esmė tampa labai sudėtinga tada, kai iš viešojo sektoriaus ar viešojo administravimo darbuotojų pusės nėra rodoma empatija ir geranoriškumas tiek savo kolegų, tiek ir vadinamųjų klientų atžvilgiu. Manau, kad Lietuvos BVP, socialinės raidos indeksą, pasitenkinimo gyvenimu ir daugybę kitų rodiklių galima būtų reikšmingai pagerinti, jeigu tik daugelis paslaugų organizatorių ir teikėjų taptų geranoriškesni ir draugiškesni kolegų ir paslaugų gavėjų atžvilgiu.

Visi nelygybės elementai yra ypač pastebimi Lietuvos tikrovėje ir būtent čia slypi pagrindinė Lietuvos atsilikimo priežastis ir negebėjimas tiesesniu keliu eiti pirmyn.
Arvydas Guogis

Ne arogancija, o paprastumas ir draugiškumas turėtų tapti viešojo sektoriaus alfa ir omega. Viešosios paslaugos, kurių teikimas neskatina pelno siekimo, tiek teoriškai, tiek ir praktiškai nukonkuruoti privačiąsias paslaugas galėtų tik tada, jeigu remtųsi žmogiškumo ir empatijos silpnesniam santykiais. Taip, Lietuvoje yra tokių pažangių viešųjų organizacijų ir tokių kolektyvų, bet jie tikrai yra išimtis, o ne taisyklė vis labiau susvetimėjančioje Lietuvos tikrovėje.

Manau, kad visą šią DELFI diskusiją dėl empatijos silpnesniam ne/reikalingumo būtina papildyti socialinės nelygybės tema. Nelygybė nėra jau toks didelis blogis pats savaime, tačiau dideliu blogiu, perfrazuojant Garett Culitty knygoje „Globalizacija ir lygybė“ rašomas mintis, ji tampa tada, kai yra užtvirtinami dominavimo santykiai silpnesniųjų atžvilgiu, tada, kai silpnesnieji skriaudžiami dėl politinio ir teisinio statuso, tada, kai stipresnieji yra paprasčiausiai žiaurūs silpnesniųjų atžvilgiu ir tada, kai silpnesnieji nesulaukia to atlyginimo ir to įvertinimo, kurio jie mano esą verti. Visi šie nelygybės elementai yra ypač pastebimi Lietuvos tikrovėje ir būtent čia slypi pagrindinė Lietuvos atsilikimo priežastis ir negebėjimas tiesesniu keliu eiti pirmyn.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Siaubingi faktai: Kėdainiuose nauja poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant žmonių kaulų (102)

Mažiau nei savaitę Kėdainiuose dirbantys archeologai atskleidė siaubingus faktus – apie 700...

Romas Lazutka. Dėl nedidinamų algų kalti visi, bet labiausiai mes patys (51)

Valdžia skriaudžia dėstytojus, išsižada kitąmet 10 proc. didinti algas. Doc. M. Jastramskis...

Rusijos žvalgybos vadas žada „veidrodines priemones“, atsakant į malonę dviem rusų šnipams (42)

Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas penktadienį paskelbė, kad...

Švedijos žiniasklaida: SEB susijęs su masiniu pinigų plovimu Baltijos šalyse (91)

Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT parengė reportažą apie įtariamą pinigų plovimą...

Bugavičiaus mylimoji Vita Jakutienė reikalauja beveik 2 milijonų eurų prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (141)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Vidą Antonovą pažinojęs režisierius prabilo apie mažai kam matytą jo pusę: kraštutinumai šeimoje kėlė didžiausią nuostabą (1)

Lapkričio 14-osios dienos rytą nuo kraujo vėžio mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Zenonas...

Niūrios žinios iš vienos pavojingiausių vietų Žemėje: ima aižėti radioaktyvių atliekų pilnas kapas (3)

Maršalo Salų gyventojai branduolinių atliekų saugojimo vietą – Runito kupolą – vadina kapu...

Neapsikentė ir Tapinas: jei prieš 3 metus į LFF būtų atėję vyrai juodais kostiumais ir kaukėmis...

Paskutinis Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimas Europos čempionato atrankos rungtynėse su...

Šokiruojanti statistika – apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus

Stereotipus apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus Lietuvoje, pilnai patvirtina statistiniai...

Advokatė prašo Venckienę išleisti į laidotuves, prokuratūra nesutinka (260)

Neringos Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė Kauno apygardos prokuratūrai pateikė...