Be sienų

Baisusis laikotarpis: mirties stovyklos, eutanazija ir planai sterilizuoti

2016 liepos mėn. 16 d. 07:00
Antony Polonsky, Brandeis (JAV) universiteto profesorius, yra bene autoritetingiausias Rytų Europos žydų istorijos tyrinėtojas. Vienas naujausių jo darbų „Žydai Lietuvoje, Lenkijoje ir Rusijoje“ pateikia išsamų sintetinį istorinės, politinės ir kultūrinės žydų bendruomenės raidos minimose valstybėse vaizdą.

R. Bogdanas. Velniškai sunki moteris (5)

2016 liepos mėn. 13 d. 17:07
– She’s a bloody difficult woman. (liet. Ji yra velniškai sunki moteris.)

G. Inčiūra. Nors laimėjo ne graikai, Euro 2016 nuvylė: Rusijoje bus daug geriau (5)

2016 liepos mėn. 12 d. 18:36
Futbole – kaip meilėje ir kare, visos priemonės tinkamos, viskas galima ir viskas įmanoma. Tačiau klaidos čia fatališkos. Pirmu atveju, gali iškristi iš svarbiausio sporto karaliaus turnyro, antruoju – prarasti didžiausią savo gyvenimo meilę, o trečiuoju – apskritai žūti. Triumfuoja tas, kuris jų išvengia arba bent jau padaro mažiausiai.

Č. Iškauskas. Ar Suomijai gresia naujas Žiemos karas? (11)

2016 liepos mėn. 9 d. 09:00
Nenuostabu, kad Švedija kažkada mums buvo tapusi pavyzdine socializmo „su žmogiškuoju veidu“ šalimi, o Suomija nuolat žavėjo Žiemos karu su Sovietų Sąjunga, kurio metu, tegul ir iš dalies, praradusi dešimtadalį teritorijos, apgynė savo nepriklausomybę. Bet Skandinavija sukėlė naują galvosopį Maskvai.

V. Keršanskas. „Brexit“ gali labai paveikti NATO veiklą (3)

2016 birželio mėn. 30 d. 17:01
Dėl „Brexit“ istorinės reikšmės ir didžiulio įvykio masto Europos integracijos raidai bei istorijai praktiškai sutariama vienbalsiai. Europos integracijos nuovargis ir fundamentalūs iššūkiai virto galimos dezintegracijos pradžia, o Europos lyderiai kol kas švaistosi tik padrikomis žinutėmis, kaip toliau judėti po Antrojo pasaulinio karo sukurtam taikos ir vienijimosi projektui.

A. Spraunius. Ar Europa bus palaidota? (6)

2016 birželio mėn. 21 d. 07:00
Be abejo, daugelis (nemaža dalis sulaikę kvapą) seka „Brexit“ siužetą ir buria tema „o kas, jeigu...“ Birželio 23-ąją viršų paims britų egoizmas, siekiant išskirtinių sąlygų, pavyzdžiui, teisės šios šalies parlamentui blokuoti europinius įstatymus, ar tai, ką už Jungtinės Karalystės (JK) išlikimą Europos Sąjungoje (ES) paskelbęs balsuosiąs Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby įvardijo taikos bei sutarimo principais sėkmingai besivadovaujančia organizacija?

Kraupus SSRS sąmokslas prieš Vakarus: slapčiausi agentų darbeliai (7)

2016 birželio mėn. 18 d. 07:00
Leidykla „Briedis“ pradeda leisti naują knygų seriją „Šaltasis karas“ ir pristato pirmąją šios serijos naujieną – M. Stanton Evanso, Herberto Romersteino knygą „Stalino slaptieji agentai. Poveikis Roosevelto vyriausybei“.

Č. Iškauskas. Kodėl naciams po kojų mėtėme gėles? (51)

2016 birželio mėn. 17 d. 16:55
Atsakymas į klausimą, kada prasidėjo Sovietų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos karas, Rytuose dar vadinamas Didžiuoju Tėvynės karu, atrodo, žinomas pradinės mokyklos mokinukui. Sovietiniuose vadovėliuose teigiama, kad 1941-ųjų birželio 22 d. ankstų rytą „fašistinė Vokietija klastingai užpuolė mūsų Tėvynę“.

R. Trimakas. Islamas niekuo dėtas? (14)

2016 birželio mėn. 16 d. 15:02
Šokas yra mūsų gyvenimo dalis. Kaip mes norėtume ir stengiamės, šoko kartais nepavyksta išvengti. Svarbiausia yra, kaip reaguojama į šoką ir kokios išvados padaromos.

V. Mitė. Du pavojai Lietuvai, kurie ateitų prieš tankus (33)

2016 birželio mėn. 12 d. 15:32
Valentinas Mitė
DELFI / Valdas Kopūstas
Daug kalbama apie tiesioginę karinę Rusijos grėsmę, bet du galimi poslinkiai pasaulyje gali sukelti ne mažesnį pavojų nei Rusijos tankai. Tankai ateitų vėliau.

Liga Nr. 3: Rusija miršta, atrodo, kad ji žudosi (87)

2016 birželio mėn. 11 d. 07:00
„Sovietų medicinos ekspertai vadindavo alkoholį liga Nr. 3, nes jis buvo trečia svarbiausia mirties priežastis, nusineštų gyvybių skaičiumi nusileidusi tik vėžiui ir širdies bei kraujagyslių ligoms. XX a. paskutiniajame dešimtmetyje degtinė pralenkė jas abi, oficialiai tapdama pagrindine rusų žudike. Su alkoholiu susijęs mirtingumas Rusijoje buvo aukščiausias visame pasaulyje“, - rašoma Marko Lawrence‘o Schrado knygoje „Vodkos imperija: alkoholis, valdžia ir politika Rusijoje“.

G. Pikelienė, L. Kasčiūnas. Šifruotos „Maša ir lokys“ žinutės (34)

2016 birželio mėn. 8 d. 18:14
Visiems didžiausiems Rusijos televizijos kanalams tapus tiesiogiai ar netiesiogiai pavaldiems Kremliui, visuomenės nuomonės formavimas pagal Rusijos valdžios užgaidas tapo įprasta veikla. Tendencingas naujienų nušvietimas, pseudoanalitinės diskusijų laidos, aršūs marginalių politikų, tokių kaip V. Žirinovskis, pasisakymai skirti manipuliuoti Rusijos piliečių sąmone.

BBC istorija: tarp darbuotojų žmogus – amfibija ir bausmės už seksą studijoje

2016 birželio mėn. 4 d. 07:00
BBC rusų tarnybos susirinkimas. Už stovinčio S. Josmano nugaros - plakatas, sumontuotas iš Leonido Brežnevo ir „Stoličnaja“ butelio nuotraukų
Asmeninio archyvo nuotr.
„Sveikas, aš Paulas Marshas“, – rusiškai prisistatė ilgaplaukis anglas, nusileidęs manęs pasitikti į BBC priimamąjį. Pusiau rimtai, pusiau juokais jis parodė man prie durų pritvirtintą kabliuką: „ Ant šio kabliuko prieš įeidamas į BBC tu palieki visus savo politinius įsitikinimus, visas politines idėjas, nes čia svarbūs tik faktai.“ Tai buvo 1975 m. birželis; pradėjau dirbti BBC rusų tarnyboje.

Č. Iškauskas. Churchillis ir Smetona tryško meile Stalinui? (14)

2016 birželio mėn. 4 d. 07:00
Seniai įrodyta, kad nuo meilės iki neapykantos, nuo bičiulystės iki išdavystės – vienas žingsnis. Lietuvos kunigaikščiai ir didikai rengė intrigas net savo giminėje, politikai glėbesčiavosi ir riejosi tarpusavyje, pasaulio galingieji vienas kitą kėlė į postus ir organizavo perversmus, šiais laikais visokie veikėjai prisipažįsta partinėje ištikimybėje ir tuojau pat savo bendraminčius „išduria“...

A. Spraunius. Mūsų pasaulyje težiūrima, kokios raketos kuria kryptimi nukreiptos (2)

2016 gegužės mėn. 29 d. 16:00
Netrūko suglumusių, kai londoniečiai Didžiosios Britanijos sostinės meru išsirinko Sadiqą Khaną, kuris tapo pirmu Europos Sąjungos (ES) sostinei vadovaujančiu musulmonu. Šio žodžio pakako kažkuriai visuomenės daliai imti gūžčioti pečiais.

Č. Iškauskas. Kaliningradas – Lietuvos sudėtyje. Vilioja? (56)

2016 gegužės mėn. 29 d. 07:00
Prieš penkerius metus DELFI rašiau apie pirmą mano pažintį su Kaliningrado (Karaliaučiaus) žeme. Įspūdis buvo slegiantis.

A. Marcinkevičius. Nutylėta pergalės kaina: kiek ir ko gavo Sovietų Sąjunga iš sąjungininkų (99)

2016 gegužės mėn. 28 d. 07:00
Žinomas Rusijos istorikas Markas Soloninas nepatingėjo ir suskaičiavo, kiek ir ko gavo Sovietų Sąjunga iš Vakarų sąjungininkų per Antrąjį pasaulinį karą. Šiandieninėje Rusijoje ir dabar stengiamasi tai nutylėti, akcentuojant vien tik „sovietinės liaudies žygdarbį“…

R. Bogdanas. Dideli žmonės patogiausi, kai jų nelieka (20)

2016 gegužės mėn. 26 d. 14:39
Trečiadienį įvyko du išlaisvintųjų sutikimai. Maskvos Vnukovo oro uoste nusileido lėktuvas, iš Rostovo atskraidinęs Rusijos piliečius Aleksandrą Aleksandrovą ir Jevgenijų Jerofejevą. Jie buvo nuteisti Ukrainoje kalėti 14 metų už dalyvavimą teroristinėje veikloje ir už Ukrainos kariškio nužudymą.

E. Lucasas. Ar tikrai žengiame į scenarijų, pavaizduotą knygoje „2017-ieji: karas su Rusija“ (15)

2016 gegužės mėn. 26 d. 10:55
Mano vanagiškas požiūris į Rusiją daugelio Britanijos vyriausybėje būdavo atmetamas kaip „pamišėliškos Edwardo Lucaso kalbos“. Taigi man buvo įdomu pamatyti naują knygą „2017-ieji: Karas su Rusija“ (2017: War with Russia), kurios autorius – labai aukštas pareigas užėmęs britų dimisijos generolas seras Richardas Shirreffas. Tai šiek tiek beletrizuotas scenarijus, vaizduojantis Kremliaus ataką prieš Baltijos valstybes, paskatintą Vakarų šalių karinio silpnumo.

R. Bogdanas. JAV reikia trečio kandidato (4)

2016 gegužės mėn. 23 d. 13:00
Prezidento rinkimai JAV įsibėgėjo visu tempu. Rūpi mums ar nerūpi, bet labai daug kas priklauso nuo JAV pozicijos mus tiesiogiai ir netiesiogiai liečiančiais klausimais. Todėl Lietuvai tikrai ne tas pats, kokia bus JAV politika, pvz., Europos Sąjungos, Baltijos šalių ar Rusijos atžvilgiu.

Vodkos imperija: vadai gerdavo kol apsivemdavo, prie stiklelio sprendėsi paprastų žmonių likimai (15)

2016 gegužės mėn. 21 d. 11:44
Leidykla „Briedis“ pristato naujieną – Marko Lawrence‘o Schrado knygą „Vodkos imperija: alkoholis, valdžia ir politika Rusijoje“, kurioje pateikiama unikali Rusijos politikos, kultūros istorija per vodkos prizmę. Autorius – Vilanovos universiteto Politikos mokslų katedros (JAV) docentas.

Č. Iškauskas. Sovietiniai „išvaduotojai“ žiauriai nuslopino Berlyno sukilimą (17)

2016 gegužės mėn. 15 d. 11:00
Kas nėra girdėjęs apie Vengrijos įvykius, Prahos pavasarį ar invaziją į Afganistaną? Tačiau prieš tai buvo dar vienas pasipriešinimas komunistinei okupacijai – žiauriai nuslopintas 1953 m. birželio Berlyno sukilimas. Sovietiniai „išvaduotojai“ negalėjo susitaikyti su tuo, kad po pergalės prieš nacius jų okupacinė zona Rytų Vokietijoje galėjo išslysti iš rankų...

A. Spraunius. Pragaištinga V. Putino operacija: „Vakarai, pamilkite Rusiją“ (14)

2016 gegužės mėn. 13 d. 10:08
Esama tokio paprasto žaidimo, kuriuo publiką vilioja greitų pinigų siekiantys prasimanyti piliečiai. Jį galima pavadinti „Atspėk, kur rutuliukas“. Ne ypač sunku numanyti, jog šio užsiėmimo mielai imasi ilgalaikės, kantrios veiklos vengiantys asmenys.

L. Kojala. Didžiosios Britanijos referendumas – šoko terapija ES (2)

2016 gegužės mėn. 12 d. 15:07
Kai Robertas Schumanas 1950 metais paskelbė Europos integraciją pradėjusią deklaraciją, buvo keliamas monumentalus tikslas – užtikrinti nuolatos kariaujančio žemyno taiką. Ypač – tarp Prancūzijos ir Vokietijos.

Kruvinas raudonųjų partizanų siautėjimas: girtavimas, paleistuvystė ir seksualinė prievarta (42)

2016 gegužės mėn. 7 d. 12:33
Dauguma esame girdėję apie sovietų partizanus – liaudies didvyrius, kurie aršiai kovėsi su fašistiniais grobikais. Tačiau realybė, tikroji istorija smarkiai skiriasi nuo viso to, kas buvo pasakojama sovietų istoriografijoje. Tik dabar pradedama kalbėti apie intrigas, mūšių vengimą, masinį plėšikavimą, prievartą, tarpusavio vaidus dėl moterų, visuotinį, ištisus mėnesius trunkantį girtavimą ir net kanibalizmą.

Č. Iškauskas. Naujas Šaltasis karas: Lietuva vėl jo epicentre? (13)

2016 gegužės mėn. 7 d. 11:00
Ar esate gyvenęs Šaltojo karo laikais? Jeigu ne – nežinote tos nuolatinės įtampos ir baimės, kad štai atsitiks menkiausias konfliktas ir prasidės Karštasis, tai yra, tikras karas, ir mama eilinį kartą ant duoninės krosnies džiovins džiūvėsius, tėvas baugiai klausysis užsienio radijo...

Č. Iškauskas. Net Anglijos karalienė turi lietuviškų šaknų... (9)

2016 balandžio mėn. 30 d. 08:59
Galbūt kada nors ateis laikas (o gal nebeateis), kai visi žmonės Žemėje bus giminės, maišytomis ir persipynusiomis šaknimis, kalbantys universalia kalba, translyčiai ar belyčiai, absoliutūs globalistai, nesididžiuos savo kilme, nes visi bus lygūs. Vienu žodžiu, pilka masė. Ar kas nors to nori? Žinoma, ne.

L. Kojala. Šį kartą D. Trumpas buvo kitoks (8)

2016 balandžio mėn. 29 d. 12:11
Trečiadienį Vašingtone Donaldas Trumpas buvo kitoks, nei įprasta.

R. Bogdanas. V. Putinas ir beždžionių karalius (21)

2016 balandžio mėn. 28 d. 07:44
Apsinuoginęs Vladimiras Putinas medžioja
AP/Scanpix
Kiekvieną kartą, būdamas Kinijoje, nevalingai pasineriu į jos ilgaamžę kultūrą. Joje yra gausybė nekintančių bendražmogiškų įžvalgų. Per pastarąjį apsilankymą permąsčiau mūsų laikų įvykių šviesoje 16 a. romano „Kelionė į Vakarus“ pirmąją, įžanginę dalį.

Č. Iškauskas. Nedaug trūko, kad Krymas būtų mūsų (31)

2016 balandžio mėn. 23 d. 09:51
Lietuviai buvo netoli to, kad jų kariuomenė įžengtų ir užimtų Krymą. Tiesa, tokia galimybė buvo prieš gerus šešis šimtmečius, kai LDK buvo ypač stipri, ir Algirdo pulkai sumušė ir išstūmė totorių ordas iš beveik visos dabartinės Ukrainos teritorijos. Nedaug trūko, kad būtų parklupdytas ir visas Krymo chanatas.

Č. Iškauskas. Kaip J. Staliną užliūliavo nacių propaganda (30)

2016 balandžio mėn. 17 d. 07:00
Ką mes žinome apie Antrąjį pasaulinį karą? Bemaž nieko. Dar senjorai ar istorikai galėtų išvardyti pagrindines šio istorinio kataklizmo datas, suminėti priežastis, atvedusias prie dviejų galybių susidūrimo, įvertinti Lietuvos laikyseną tuo sunkiu pasirinkimo ar nepasirinkimo metu, galų gale nutiesti paraleles su šiandiena...

Sovietų partizanų plėšikavimai Ukrainoje: prievarta, ištvirkavimai ir net kanibalizmas (65)

2016 balandžio mėn. 16 d. 07:00
Dauguma esame girdėję apie sovietų partizanus – liaudies didvyrius, kurie aršiai kovėsi su fašistiniais grobikais. Tačiau realybė, tikroji istorija smarkiai skiriasi nuo viso to, kas buvo pasakojama sovietų istoriografijoje. Tik dabar pradedama kalbėti apie intrigas, mūšių vengimą, masinį plėšikavimą, prievartą, tarpusavio vaidus dėl moterų, visuotinį, ištisus mėnesius trunkantį girtuokliavimą ir net kanibalizmą.

Iššifruoti Rusiją. Sovietų kūrinys, dėl kurio Ala Pugačiova galėjo tik kūkčioti kamputyje (51)

2016 balandžio mėn. 8 d. 14:27
Tikitės, kad ką nors blogo parašysiu apie sovietų animaciją? Nesitikėkite, bent jau šį kartą.

Pusantrų metų islamistų nelaisvėje: fiziškai manęs nežalojo, bausmės buvo kitokios (2)

2016 balandžio mėn. 6 d. 07:00
Baker Atyani prieš ir po pagrobimo
Asmeninio archyvo nuotr.
Pusantrų metų islamistų nelaisvėje, trys mėnesiai gyvenimo įgrūstam į būdą, kurioje negali net išsitiesti, bandymai bėgti vėl ir vėl, nuolatinės patyčios, klajonių po džiungles siaubas, - tokia buvo „Al Arabiya“ televizijos žurnalisto Bakerio Atyani „neatliktų namų darbų“ prieš eilinį reportažą kaina.

Netikėtas pavojus socialiniuose tinkluose: geriau mažiau draugų, bet tikrų (3)

2016 balandžio mėn. 5 d. 15:07
Twitter logotipas
Scanpix nuotr.
Viena ryškiausių šiandieninės Kremliaus propagandos savybių – gebėjimas greitai įsisavinti naujausių technologijų teikiamas galimybes ir jas išnaudoti aktyvioms informacinėms kampanijoms vykdyti. Ne išimtis ir socialiniai tinklai – juk kone kasdien kiekvienas „Facebook“ ar „Twitter“ naudotojas susilaukia naujų, tačiau įtartinų draugų ar sekėjų: išgalvotais vardais, keistomis nuotraukomis ar tuščiomis anketomis. Tad kaip Rusija išnaudoja „Twitter“ botus palankaus informacinio fono kūrimui?

A. Kazlauskas. Apsileidusi Europa nėra nei atvira, nei saugi (8)

2016 balandžio mėn. 5 d. 10:01
A. Kazlauskas. Apsileidusi Europa nėra nei atvira, nei saugi
AP/Scanpix
Netrukus po to, kai europiečiai ėmė reikšti užuojautą Belgijai dėl islamistų atakų Briuselyje, Didžiosios Britanijos laikraštis „The Independent“ publikavo straipsnį įdomia tema. Jo autorius iškėlė klausimą – kodėl tądien britų Downing streetas iškėlė Belgijos vėliavą, o prancūzai nudažė šios spalvomis savo Eifelio bokštą, bet ignoravo teroristų ataką Ankaroje.

Č. Iškauskas. Gėdinga išdavystė: kaip neutralioji Švedija išdavė lietuvius ir perdavė sovietams (39)

2016 balandžio mėn. 1 d. 19:00
Švedijos socializmas „su žmogiškuoju veidu“ arba vadinamasis „funkcinis socializmas“ atkurtos nepriklausomybės pradžioje žavėjo ir kai kuriuos mūsų ekonomistus. Netgi Švedijos kalėjimai mums atrodė kurortais. Tačiau ar daug kas girdėjęs, kad tie patys švedai baltijiečius yra išdavę – tiesiogine ir perkeltine prasme – sovietams?

M. Kluonis. Atsakas į terorizmą – daugiau liberalizmo, daugiau ateizmo (55)

2016 kovo mėn. 30 d. 17:30
Kaip Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje Lietuvoje buvo pasigirdę raginimai Europai tapti tokiai, kaip Rusija, kad atremtume rusiškąją agresiją, taip dabar, po islamistų išpuolių Briuselyje, vis dažnesni raginimai supanašėti su „Islamo valstybe“, kad atremtume islamistų grėsmę.

R. Bogdanas. Viskas prasidėjo nuo sikarijų durklų (15)

2016 kovo mėn. 28 d. 15:00
Labai gaila, bet žodis „teroristas“ tapo gana dažnas mūsų kalboje. Dabar jis dažniausiai siejamas su radikalaus islamo vėliava. Tačiau patį žodį nukalė Robespjeras, vienas iš Prancūzų revoliucijos vadų, skelbęs teroro valdžią ir jį vykdęs, kol pats nebuvo giljotinuotas.

V. Rubavičius. ES piliečiai užpuolė ES. Ką su tuo darysime? (10)

2016 kovo mėn. 27 d. 07:00
Europos Sąjungą drebina vis naujos problemos, vis nauji kylantys iššūkiai. Stebėjome, kaip sunkiai suvokiama ir ilgai vartaliojama vadinamoji „pabėgėlių problema“, po šiurpių teroristinių išpuolių jau nieko nebestebina vis tie patys nieko nesakantys pareiškimai ir paraginimai neišsižadėti europinių vertybių.

A. Užkalnis. Pažiūrėjau drambliui į akis ir pamačiau jo sielą (28)

2016 kovo mėn. 25 d. 15:01
Andrius Užkalnis
A.Užkalnio nuotr.
Kažkada JAV prezidentas George W. Bushas sakėsi, po susitikimo su Rusijos prezidentu, pažiūrėjęs į jo akis ir pamatęs jo sielą. Iš šito posakio paskui buvo šaipytasi du milijonus kartų, nors daugelis JAV vadovų pirmą kartą atsisuka į santykius su Rusija taip pat naiviai, kaip kaimo neišmanėliai, pamatę prie turgaus sukčius, žaidžiančius kamuoliuku ir trimis antpirščiais („tikrai nebus sunku atspėti“, - galvoja jie, - „laimėsiu iškart", - galvoja jie).

V. Sinica. Europa bus arba atvira, arba saugi (16)

2016 kovo mėn. 24 d. 07:00
Pirma po ISIS teroro išpuolių Briuselyje kilusi mintis buvo nuvilianti: nieko naujo negalima pasakyti. Negalima, nes viskas pasakyta po ISIS išpuolių Paryžiuje, o per pusmetį situacija beveik nepasikeitė. Nepasikeitė, nes nebuvo keičiama ir nebuvo keičiamas požiūris į terorizmo problemą.

L. Kojala. Kai terorizmas tampa norma (1)

2016 kovo mėn. 23 d. 14:18
Blogiausia, kad teroro akto Briuselyje negalima pavadinti staigmena.

A. Užkalnis. Vėliavėlių mojuotojai - blogiau už teroristus (63)

2016 kovo mėn. 23 d. 14:02
Vargu ar dar liko kas nors, išskyrus nebent marinuotus savo dviveidystėje eurobiurokratus ar antrarūšius politikus, kam nekeltų šleikštulio privaloma valstybės vadovų reakcija po Briuselio sprogdinimų.

R. Bogdanas. Jau patikėjote, kad Rusija susivyniojo iš Sirijos? (30)

2016 kovo mėn. 21 d. 14:32
Vladimiras Putinas
AP/Scanpix
Kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė apie atsitraukimą iš Sirijos, iš pareiškimo buvo padaryta sensacija, neatkreipus dėmesio į tai, jog atsitraukimas dalinis. Matyt, tiek jau įgriso kiliminiai rusų vykdomi bombardavimai, kad norima buvo priimta už esamą.

Č. Iškauskas. Tai, kas suartins Rusiją ir Vakarus (1)

2016 kovo mėn. 21 d. 12:09
Proton raketos paleidimas
Scanpix nuotr.
Akivaizdu, kad Rusija ieško būdų išeiti iš izoliacijos, panaikinti sankcijas, vėl suartėti su Vakarais. Spėliojama, ar ne dėl to ji išveda savo ginkluotąsias pajėgas iš Sirijos. To siekia ir Briuselis, pastebi laikraštis „Kommersant“, kuris ES santykius su šia šalimi nori pervesti nuo vadinamojo „business as usual“ bent ant „new normal“ strategijos bėgių.

R. Bogdanas. Kodėl Rusija susivyniojo iš Sirijos? (36)

2016 kovo mėn. 19 d. 13:03
Nors atsitraukimas dalinis, net apie jį paskelbti V.Putinui nebuvo malonu.

Pokario Vilnius: bekojai elgetos, eilės prie duonos ir kaltinimai užmušus Kristų (18)

2016 kovo mėn. 19 d. 07:00
Nuotraukos iš knygos "Šaltojo karo samdinys"
Asmeninio archyvo nuotr.
Gyvenusiems už geležinės uždangos, BBC radijo klausytojams Samas Yossmanas, buvęs BBC rusų tarnybos populiarių radijo laidų „Babuškin sunduk” (Močiutės skrynia”), „Perekati pole“ („Vėjarytis“) vedėjas, geriau žinomas pseudonimu Sem Džons (Sam Jones). Gimęs ir augęs okupuotoje Lietuvoje, S. Yossmanas po daugelio metų nusprendė suguldyti savo prisiminimus knygoje „Šaltojo karo samdinys”. Jos epicentre – pokario Vilniaus gyvenimas, skurdas, asmeniniai jautrūs ir atviri išgyvenimai.

A. Spraunius. Trūksta tik vienos klaidos, kad stotume prieš pasaulinio karo faktą (9)

2016 kovo mėn. 18 d. 10:33
A. Spraunius. Trūksta tik vienos klaidos, kad stotume prieš pasaulinio karo faktą
AP/Scanpix
Kaip nudėvėtą propagandinę klišę galima vertinti laidos „Vakaras su Vladimru Solovjovu“ valstybiniame televizijos kanale „Rossia1“ vedėjo V. Solovjovo pasažą, jog per visą istoriją Rusija nieko geriau nemokėjo kaip tik kariauti bei ginkluotis, tad kodėl turėtų atsisakyti to, ką geriausiai moka... Panašūs pareiškimai šioje valstybėje visomis prasmėmis (taigi ir karjeros) paklausūs jau kurį laiką.

V. Laučius. Šitos nelaimės Amerika nusipelnė (38)

2016 kovo mėn. 15 d. 10:47
Tie, kurie šnypščia, dūsauja ir varto išsprogintas akis, kalbėdami apie Donaldą Trumpą, dažnai pamiršta arba nenori matyti, kad jis tiesiog puikiai atliepia šiuolaikinės pramogų visuomenės lūkesčius ir madas – paklausą rinkėjų minios, kuri ir Lietuvoje, ir JAV murkdosi tame pačiame informaciniame mėšlyne, priskretusi prie bukinančių TV ekranų ir persunkta vulgarios, paikos, juokdariškos TV kultūros.

Č. Iškauskas. V. Putinas nevengia pasimokyti iš baisiausiųjų (9)

2016 kovo mėn. 12 d. 11:19
Tai buvo gana seniai: 2007 m. sausį per „Žinių radiją“ komentavome naują ksenofobijos ir rasizmo bangą Rusijoje. Tada įsigaliojo V. Putino pasirašytas įstatymas „Dėl mažmeninės prekybos ir dėl Rusijos Federacijos Darbo kodekso pakeitimų“, ir nuo tų metų balandžio 1 d. buvo įvesti apribojimai užsieniečiams prekiauti turgavietėse, gatvėse ir kitose viešose vietose.

M. Morkūnaitė. Ar Europos Sąjunga pasmerkta žlugti? (25)

2016 kovo mėn. 11 d. 10:37
Europos Sąjunga
AP/Scanpix
Turbūt neatsitiktinai Europos Sąjunga yra kone vienas dažniausiai pasitaikančių šiuolaikinių politikos teoretikų bei apžvalgininkų kritikos taikinių. Įsigilinus į esminius šio unikalaus ir ligi šiol konceptualiai neapibrėžiamo kvazipolitinio darinio idėjinius principus, tai suprasti darosi nesunku.

R. Aušrotas. Apie Oskarą laimėjusį filmą „Sensacija“: bažnyčios medžioklė? (1)

2016 kovo mėn. 7 d. 10:37
R. Aušrotas. Apie Oskarą laimėjusį filmą „Sensacija“: bažnyčios medžioklė?
Scanpix nuotr.
2002 m. sausio 6 d., per Dievo Apsireiškimo šventę, populiariai žinomą kaip Trijų Karalių šventę, Katalikų Bažnyčia gavo dovaną.

R. Bogdanas. Briuselis britams: ne reikš ne (3)

2016 vasario mėn. 26 d. 16:44
Po keturių mėnesių žinosime, ar Didžioji Britanija lieka Europos Sąjungoje, ar ne. Birželio 23 dieną britai pasisakys šiuo klausimu referendume. Jau antrą kartą. Pirmąsyk referendumas dėl narystės tuo metu vadinamoje Europos Ekonominėje Bendrijoje įvyko 1975 m., vos dveji metai po įstojimo. Tada 67 proc. piliečių buvo už.

A. Užkalnis. Balsuočiau, kad Britanija paliktų ES (52)

2016 vasario mėn. 26 d. 12:03
Kaip daugelis išgirdo net Lietuvoje, birželio 23 dieną Jungtinėje Karalystėje bus referendumas – po dešimtmečių nelabai laimingos narystės Europos Sąjungoje, Britanija apsispręs, ar nori pasilikti sąjungoje, ar išeiti iš jos.