Be sienų

K. Girnius. D. Trumpo baigtis (486)

2016 rugpjūčio mėn. 3 d. 16:21
Galima laikyti respublikonų partijos kandidatą į prezidentus Donaldą Trumpą stebukladariu. Jo kandidatūros nesužlugdė veiksmai, kurie būtų pribaigę bet kurį kitą kandidatą.

E. Lucasas. Anksčiau Vakarai žinojo, kas jų priešas, o dabar didžiausias iššūkis – priešakyje (109)

2016 rugpjūčio mėn. 3 d. 11:25
Buvau ankstesnio Šaltojo karo pėstininkas ir vienas pirmųjų apžvalgininkų, paskelbusių pavojaus signalą (2007 metais parašytoje knygoje) dėl naujojo, vykdomo Vladimiro Putino režimo. Dabar man didesnį nerimą kelia ne priešininkų stiprybė, o mūsų pačių silpnumas.

Sukilimas Vorkutos lageryje: kraujas tekėjo upeliais, amputacijos buvo daromos be narkozės (139)

2016 liepos mėn. 30 d. 08:00
Grupė politinių kalinių, suklaupusių prie kryžiaus, skirto Vorkutos (Rečlago) sukilimo aukoms atminti
Iš LGGRTC Genocido aukų muziejaus rinkinių
Leidykla „Briedis“ pristato naujieną – suomių autoriaus Jukkos Rislakkio knygą „Vorkuta! Sukilimas lageryje“, išleistą serijoje „Komunizmas be grimo“. Pokalbiais su kaliniais ir liudininkais, laiškais, prisiminimais ir oficialiais dokumentais paremtoje knygoje Jukka Rislakki intriguojančiai atskleidžia sukilimo Vorkutoje peripetijas, plačiai pasakoja apie neramumus visame Gulage ir kelių milijonų gyvybių pareikalavusią Stalino diktatūrą.

D. Petkus. Turkija: vilkas NATO kailyje, pasiruošęs šantažuoti Vakarus (127)

2016 liepos mėn. 29 d. 09:17
Turkija – valstybė, kuri keletą dešimtmečių mėginusi nukaldinti savo Europos Sąjungos svajonę, panašu, gali pamojuoti rankute ne tik ES, bet ir visam Vakarų pasauliui. Bandymas įvykdyti karinį perversmą, tikėtina, ilgam atidės Turkijos galimybę įrodyti Europai, jog ši Artimųjų Rytų valstybė atitinka visus demokratiškumo ir politinio stabilumo kriterijus.

E. Lucasas. Pradėkite ruoštis Trumpo prezidentavimui (138)

2016 liepos mėn. 27 d. 10:40
Pasiruoškite postatlantinei Europai. Kaip prognozuoja lošimų agentūros, Donaldo Trumpo tikimybė laimėti lenktynes dėl Amerikos prezidento posto – 30 procentų. Ar jis blogesnis negu Hillary Clinton – nuspręs amerikiečiai. Tačiau Amerikos sąjungininkų pasirinkimas aiškus.

Baisusis laikotarpis: mirties stovyklos, eutanazija ir planai sterilizuoti (31)

2016 liepos mėn. 16 d. 07:00
Holokaustas
Vida Press
Antony Polonsky, Brandeis (JAV) universiteto profesorius, yra bene autoritetingiausias Rytų Europos žydų istorijos tyrinėtojas. Vienas naujausių jo darbų „Žydai Lietuvoje, Lenkijoje ir Rusijoje“ pateikia išsamų sintetinį istorinės, politinės ir kultūrinės žydų bendruomenės raidos minimose valstybėse vaizdą.

R. Bogdanas. Velniškai sunki moteris (83)

2016 liepos mėn. 13 d. 17:07
Theresa May
AP/Scanpix nuotr.
– She’s a bloody difficult woman. (liet. Ji yra velniškai sunki moteris.)

G. Inčiūra. Nors laimėjo ne graikai, Euro 2016 nuvylė: Rusijoje bus daug geriau (106)

2016 liepos mėn. 12 d. 18:36
Futbole – kaip meilėje ir kare, visos priemonės tinkamos, viskas galima ir viskas įmanoma. Tačiau klaidos čia fatališkos. Pirmu atveju, gali iškristi iš svarbiausio sporto karaliaus turnyro, antruoju – prarasti didžiausią savo gyvenimo meilę, o trečiuoju – apskritai žūti. Triumfuoja tas, kuris jų išvengia arba bent jau padaro mažiausiai.

Č. Iškauskas. Ar Suomijai gresia naujas Žiemos karas? (186)

2016 liepos mėn. 9 d. 09:00
Žiemos karas 1939-1940 m.
Vida Press
Nenuostabu, kad Švedija kažkada mums buvo tapusi pavyzdine socializmo „su žmogiškuoju veidu“ šalimi, o Suomija nuolat žavėjo Žiemos karu su Sovietų Sąjunga, kurio metu, tegul ir iš dalies, praradusi dešimtadalį teritorijos, apgynė savo nepriklausomybę. Bet Skandinavija sukėlė naują galvosopį Maskvai.

V. Keršanskas. „Brexit“ gali labai paveikti NATO veiklą (56)

2016 birželio mėn. 30 d. 17:01
Vytautas Keršanskas
DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Dėl „Brexit“ istorinės reikšmės ir didžiulio įvykio masto Europos integracijos raidai bei istorijai praktiškai sutariama vienbalsiai. Europos integracijos nuovargis ir fundamentalūs iššūkiai virto galimos dezintegracijos pradžia, o Europos lyderiai kol kas švaistosi tik padrikomis žinutėmis, kaip toliau judėti po Antrojo pasaulinio karo sukurtam taikos ir vienijimosi projektui.

A. Spraunius. Ar Europa bus palaidota? (76)

2016 birželio mėn. 21 d. 07:00
Be abejo, daugelis (nemaža dalis sulaikę kvapą) seka „Brexit“ siužetą ir buria tema „o kas, jeigu...“ Birželio 23-ąją viršų paims britų egoizmas, siekiant išskirtinių sąlygų, pavyzdžiui, teisės šios šalies parlamentui blokuoti europinius įstatymus, ar tai, ką už Jungtinės Karalystės (JK) išlikimą Europos Sąjungoje (ES) paskelbęs balsuosiąs Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby įvardijo taikos bei sutarimo principais sėkmingai besivadovaujančia organizacija?

Kraupus SSRS sąmokslas prieš Vakarus: slapčiausi agentų darbeliai (124)

2016 birželio mėn. 18 d. 07:00
Leidykla „Briedis“ pradeda leisti naują knygų seriją „Šaltasis karas“ ir pristato pirmąją šios serijos naujieną – M. Stanton Evanso, Herberto Romersteino knygą „Stalino slaptieji agentai. Poveikis Roosevelto vyriausybei“.

Č. Iškauskas. Kodėl naciams po kojų mėtėme gėles? (516)

2016 birželio mėn. 17 d. 16:55
Naciai
Vida Press
Atsakymas į klausimą, kada prasidėjo Sovietų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos karas, Rytuose dar vadinamas Didžiuoju Tėvynės karu, atrodo, žinomas pradinės mokyklos mokinukui. Sovietiniuose vadovėliuose teigiama, kad 1941-ųjų birželio 22 d. ankstų rytą „fašistinė Vokietija klastingai užpuolė mūsų Tėvynę“.

R. Trimakas. Islamas niekuo dėtas? (83)

2016 birželio mėn. 16 d. 15:02
Šokas yra mūsų gyvenimo dalis. Kaip mes norėtume ir stengiamės, šoko kartais nepavyksta išvengti. Svarbiausia yra, kaip reaguojama į šoką ir kokios išvados padaromos.

V. Mitė. Du pavojai Lietuvai, kurie ateitų prieš tankus (266)

2016 birželio mėn. 12 d. 15:32
Daug kalbama apie tiesioginę karinę Rusijos grėsmę, bet du galimi poslinkiai pasaulyje gali sukelti ne mažesnį pavojų nei Rusijos tankai. Tankai ateitų vėliau.

Liga Nr. 3: Rusija miršta, atrodo, kad ji žudosi (1119)

2016 birželio mėn. 11 d. 07:00
„Sovietų medicinos ekspertai vadindavo alkoholį liga Nr. 3, nes jis buvo trečia svarbiausia mirties priežastis, nusineštų gyvybių skaičiumi nusileidusi tik vėžiui ir širdies bei kraujagyslių ligoms. XX a. paskutiniajame dešimtmetyje degtinė pralenkė jas abi, oficialiai tapdama pagrindine rusų žudike. Su alkoholiu susijęs mirtingumas Rusijoje buvo aukščiausias visame pasaulyje“, - rašoma Marko Lawrence‘o Schrado knygoje „Vodkos imperija: alkoholis, valdžia ir politika Rusijoje“.

G. Pikelienė, L. Kasčiūnas. Šifruotos „Maša ir lokys“ žinutės (492)

2016 birželio mėn. 8 d. 18:14
G. Pikelienė, L. Kasčiūnas. Šifruotos „Maša ir lokys“ žinutės
Vida Press
Visiems didžiausiems Rusijos televizijos kanalams tapus tiesiogiai ar netiesiogiai pavaldiems Kremliui, visuomenės nuomonės formavimas pagal Rusijos valdžios užgaidas tapo įprasta veikla. Tendencingas naujienų nušvietimas, pseudoanalitinės diskusijų laidos, aršūs marginalių politikų, tokių kaip V. Žirinovskis, pasisakymai skirti manipuliuoti Rusijos piliečių sąmone.

BBC istorija: tarp darbuotojų žmogus – amfibija ir bausmės už seksą studijoje (15)

2016 birželio mėn. 4 d. 07:00
BBC rusų tarnybos susirinkimas. Už stovinčio S. Josmano nugaros - plakatas, sumontuotas iš Leonido Brežnevo ir „Stoličnaja“ butelio nuotraukų
Asmeninio archyvo nuotr.
„Sveikas, aš Paulas Marshas“, – rusiškai prisistatė ilgaplaukis anglas, nusileidęs manęs pasitikti į BBC priimamąjį. Pusiau rimtai, pusiau juokais jis parodė man prie durų pritvirtintą kabliuką: „ Ant šio kabliuko prieš įeidamas į BBC tu palieki visus savo politinius įsitikinimus, visas politines idėjas, nes čia svarbūs tik faktai.“ Tai buvo 1975 m. birželis; pradėjau dirbti BBC rusų tarnyboje.

Č. Iškauskas. Churchillis ir Smetona tryško meile Stalinui? (166)

2016 birželio mėn. 4 d. 07:00
Josifas Stalinas, Vinstonas Čerčilis
Vida Press
Seniai įrodyta, kad nuo meilės iki neapykantos, nuo bičiulystės iki išdavystės – vienas žingsnis. Lietuvos kunigaikščiai ir didikai rengė intrigas net savo giminėje, politikai glėbesčiavosi ir riejosi tarpusavyje, pasaulio galingieji vienas kitą kėlė į postus ir organizavo perversmus, šiais laikais visokie veikėjai prisipažįsta partinėje ištikimybėje ir tuojau pat savo bendraminčius „išduria“...

A. Spraunius. Mūsų pasaulyje težiūrima, kokios raketos kuria kryptimi nukreiptos (43)

2016 gegužės mėn. 29 d. 16:00
Netrūko suglumusių, kai londoniečiai Didžiosios Britanijos sostinės meru išsirinko Sadiqą Khaną, kuris tapo pirmu Europos Sąjungos (ES) sostinei vadovaujančiu musulmonu. Šio žodžio pakako kažkuriai visuomenės daliai imti gūžčioti pečiais.

Č. Iškauskas. Kaliningradas – Lietuvos sudėtyje. Vilioja? (534)

2016 gegužės mėn. 29 d. 07:00
Karaliaučius
Prieš penkerius metus DELFI rašiau apie pirmą mano pažintį su Kaliningrado (Karaliaučiaus) žeme. Įspūdis buvo slegiantis.

A. Marcinkevičius. Nutylėta pergalės kaina: kiek ir ko gavo Sovietų Sąjunga iš sąjungininkų (1098)

2016 gegužės mėn. 28 d. 07:00
A. Marcinkevičius. Nutylėta pergalės kaina: kiek ir ko gavo Sovietų Sąjunga iš sąjungininkų
AOP nuotr.
Žinomas Rusijos istorikas Markas Soloninas nepatingėjo ir suskaičiavo, kiek ir ko gavo Sovietų Sąjunga iš Vakarų sąjungininkų per Antrąjį pasaulinį karą. Šiandieninėje Rusijoje ir dabar stengiamasi tai nutylėti, akcentuojant vien tik „sovietinės liaudies žygdarbį“…

R. Bogdanas. Dideli žmonės patogiausi, kai jų nelieka (216)

2016 gegužės mėn. 26 d. 14:39
Trečiadienį įvyko du išlaisvintųjų sutikimai. Maskvos Vnukovo oro uoste nusileido lėktuvas, iš Rostovo atskraidinęs Rusijos piliečius Aleksandrą Aleksandrovą ir Jevgenijų Jerofejevą. Jie buvo nuteisti Ukrainoje kalėti 14 metų už dalyvavimą teroristinėje veikloje ir už Ukrainos kariškio nužudymą.

E. Lucasas. Ar tikrai žengiame į scenarijų, pavaizduotą knygoje „2017-ieji: karas su Rusija“ (124)

2016 gegužės mėn. 26 d. 10:55
Mano vanagiškas požiūris į Rusiją daugelio Britanijos vyriausybėje būdavo atmetamas kaip „pamišėliškos Edwardo Lucaso kalbos“. Taigi man buvo įdomu pamatyti naują knygą „2017-ieji: Karas su Rusija“ (2017: War with Russia), kurios autorius – labai aukštas pareigas užėmęs britų dimisijos generolas seras Richardas Shirreffas. Tai šiek tiek beletrizuotas scenarijus, vaizduojantis Kremliaus ataką prieš Baltijos valstybes, paskatintą Vakarų šalių karinio silpnumo.

R. Bogdanas. JAV reikia trečio kandidato (73)

2016 gegužės mėn. 23 d. 13:00
Prezidento rinkimai JAV įsibėgėjo visu tempu. Rūpi mums ar nerūpi, bet labai daug kas priklauso nuo JAV pozicijos mus tiesiogiai ir netiesiogiai liečiančiais klausimais. Todėl Lietuvai tikrai ne tas pats, kokia bus JAV politika, pvz., Europos Sąjungos, Baltijos šalių ar Rusijos atžvilgiu.

Vodkos imperija: vadai gerdavo kol apsivemdavo, prie stiklelio sprendėsi paprastų žmonių likimai (179)

2016 gegužės mėn. 21 d. 11:44
Nikita Chruščiovas taikosi su Josipu Brozu Tito
Vida Press
Leidykla „Briedis“ pristato naujieną – Marko Lawrence‘o Schrado knygą „Vodkos imperija: alkoholis, valdžia ir politika Rusijoje“, kurioje pateikiama unikali Rusijos politikos, kultūros istorija per vodkos prizmę. Autorius – Vilanovos universiteto Politikos mokslų katedros (JAV) docentas.

Č. Iškauskas. Sovietiniai „išvaduotojai“ žiauriai nuslopino Berlyno sukilimą (289)

2016 gegužės mėn. 15 d. 11:00
Berlyno sukilimas
Vida Press
Kas nėra girdėjęs apie Vengrijos įvykius, Prahos pavasarį ar invaziją į Afganistaną? Tačiau prieš tai buvo dar vienas pasipriešinimas komunistinei okupacijai – žiauriai nuslopintas 1953 m. birželio Berlyno sukilimas. Sovietiniai „išvaduotojai“ negalėjo susitaikyti su tuo, kad po pergalės prieš nacius jų okupacinė zona Rytų Vokietijoje galėjo išslysti iš rankų...

A. Spraunius. Pragaištinga V. Putino operacija: „Vakarai, pamilkite Rusiją“ (219)

2016 gegužės mėn. 13 d. 10:08
Esama tokio paprasto žaidimo, kuriuo publiką vilioja greitų pinigų siekiantys prasimanyti piliečiai. Jį galima pavadinti „Atspėk, kur rutuliukas“. Ne ypač sunku numanyti, jog šio užsiėmimo mielai imasi ilgalaikės, kantrios veiklos vengiantys asmenys.

L. Kojala. Didžiosios Britanijos referendumas – šoko terapija ES (45)

2016 gegužės mėn. 12 d. 15:07
Kai Robertas Schumanas 1950 metais paskelbė Europos integraciją pradėjusią deklaraciją, buvo keliamas monumentalus tikslas – užtikrinti nuolatos kariaujančio žemyno taiką. Ypač – tarp Prancūzijos ir Vokietijos.

Kruvinas raudonųjų partizanų siautėjimas: girtavimas, paleistuvystė ir seksualinė prievarta (609)

2016 gegužės mėn. 7 d. 12:33
Dauguma esame girdėję apie sovietų partizanus – liaudies didvyrius, kurie aršiai kovėsi su fašistiniais grobikais. Tačiau realybė, tikroji istorija smarkiai skiriasi nuo viso to, kas buvo pasakojama sovietų istoriografijoje. Tik dabar pradedama kalbėti apie intrigas, mūšių vengimą, masinį plėšikavimą, prievartą, tarpusavio vaidus dėl moterų, visuotinį, ištisus mėnesius trunkantį girtavimą ir net kanibalizmą.