„Delfi interviu“ tęsia pokalbius su kandidatais į premjerus prieš artėjančius Seimo rinkimus.

Kas privertė į politiką grįžti?

Paklaustas, kas lėmė, jog jis vėl grįžta į rinkiminę kovą, V. Uspaskichas teigė, jog įtaką darė ir Darbo partijos situacija.

„Grįžau todėl, kad buvusi vadovybė pabėgo ir paliko skęstantį laivą. Šiaip tai jau taip nedaroma. Įsivaizduokite, kad koks premjeras, ar Seimo pirmininkas, arba prezidentas iš šalies (pabėga, aut. p.). Ne, visą laiką yra daromi rinkimai, susirinkimai, valdžios perėmimas ir visa kitą. Taip yra daroma civilizuotame pasaulyje.

Šitie vadovai nesugebėjo taip padaryti, nenorėjo, ar specialiai norėjo sužlugdyti. Tai Darbo partijos patriotai tiesiog pakvietė mane ir sakė, kad kažką tai reikia daryti. Aš sutikau laikinai vadovauti, iš karto paprašiau įgaliojimų kalbėtis su kitais, kad būtų apjungimas ir atsinaujinimas, didinimas mūsų gretų. Iš to išėjo Taikos koalicija“, – laidoje „Delfi interviu“ kalbėjo V. Uspaskichas.

„Delfi“ primena, kad Taikos koalicijoje be Darbo partijos dalyvauja ir Lietuvos krikščioniškosios demokratijos ir Žemaičių partijos, taip pat Valdo Tutkaus komanda.

„Tai tokios keturios komandos apsijungė, pakankamai nemažai yra neblogų žmonių. Aš tikiuosi, kad iš ten išaugs kažkoks lyderis, kuris galės, mane išleidžiant į pensiją, vadovauti partijai“, – kalbėjo jis.

Paklaustas, kodėl kartą jau pasakęs užbaigiantis politinę karjerą, vėl į ją grįžta, Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas prakalbo apie premjerę Ingridą Šimonytę ir jos pažadus šią kadenciją trauktis iš valdžios.

„Bet paskui ji pasakė, kad pasikarščiavo. Pas mane jokių pasikarščiavimų nebuvo. Tuo metu, kokia buvo situacija, tokį sprendimą ir priėmiau. Šioje situacijoje priiminėju tokius sprendimus. Čia gyvenimas, eina, keičiasi. Niekas gi nežinojo, kad bus karas su Ukraina, kad mums reikės vietoje 2 procentų BVP kariniams reikalams daryti 4. Visą laiką elgiesi pagal situaciją, taip elgiuosi ir aš“, – sprendimo motyvus aiškino laidos „Delfi interviu“ pašnekovas V. Uspaskichas.

„Man jokios teisinės neliečiamybės nereikia“

Į rinkimus buvęs europarlamentaras V. Uspaskichas žengia kaip įtariamasis. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atliekamame tyrime dėl galimo neteisėto daugiau kaip 500 tūkst. eurų įsigijimo jis yra vienas iš dviejų įtariamųjų. Ar kandidatavimas į Seimą nėra V. Uspaskicho bandymas vėl įgauti teisinę neliečiamybę ir taip vilkinti teismo procesą?

„Čia yra jūsų iškreipta nuomonė, todėl, kad jūs nesigilinate į šiuos dalykus. Man jokios teisinės neliečiamybės nereikia. Ir jūs pamatysite, kad būtent taip ir bus. Nes po sukelto triukšmo manęs pusę metų iš viso niekam nereikėjo, aš net pats prašiausi ir nereikėjo“, – žadėjo V. Uspaskichas.

Jis teigė, jog tik jį patvirtinus Taikos koalicijos lyderiu, jo „vėl prireikė“.

Darbo partijos lyderis kartojo, kad pareikšti įtarimai nėra kaltinimas ar nuteisimas. Paklaustas, ar jis taip elgėsi, V. Uspaskichas tikino, jog „aišku, kad ne“.

Viktoras Uspaskichas

„Tiksliai žinau, kad tokius įtarimus galima pareikšti visiems parlamentarams, tada patirs ir pasakys – neįrodėm, gerai, viskas. V. Uspaskichas labai įdomus visiems, stiprus lyderis ir jo pribijo“, – tikino pašnekovas.

Dar kartą perklaustas, ar jis neįgijo teisėsaugos minimų pinigų apgaule, Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas ragino pažiūrėti į jo pajamų deklaraciją.

„Pas mane dabar yra 10 milijonų grynųjų, o dar yra įmonės, kurios turi dar apie 100 milijonų. Gerbiamieji, apie kokį šūdeliavimą jūs kalbate? Šita suma man yra smulkmenos, kišenpinigiai“, – apie galimą neteisėtą daugiau kaip 500 tūkst. eurų įsigijimą kalbėjo V. Uspaskichas.

„Tai čia reikia įjungti savo smegenis ir pagalvoti, ar reikia man to, ar ne. Jeigu aš milijonines lėšas skiriu labdarai, bažnyčių pastatymui ir tada šūdeliausiu dėl kažkokių dalykų?“ – klausimą laidoje „Delfi interviu“ kėlė V. Uspaskichas.

Jis dar pridūrė, jog daug prieš jį buvo „prikurta bylų, bet Viktoras čia sėdi su jumis“.

Kokios vertybės veda į rinkimus

Laidoje „Delfi interviu“ Darbo partijos lyderiui V. Uspaskichui teko atsakyti į kokios vertybės vienija Taikos koaliciją.

„Vertybė tai yra taika. Jau mūsų pavadinimas sako, kad nebus šalyje nei laimės, nei meilės, nei harmonijos, nei ekonomikos, nei gero gyvenimo, jeigu nebus taikos. Ir mes einame tuo keliu. Mūsų šūkis, kad su mumis bus taika, tvarka ir gerai apmokamas darbas. Tai va dėl to ir taika“, – aiškino jis.

Laidoje jam priminus, kad Lietuva su niekuo nekariauja ir klausiant, ar tai yra aliuzija į tai, kas vyksta Ukrainoje, V. Uspaskichas prakalbo apie nuolatinį pavojaus įvardijimą ir jo padarinius.

„Apart tarptautinių įvykių, kurie dabar vyko už Lietuvos sienų, o mūsų valdžia kalba apie tai kasdien, kad tai yra pavojus, bet visuomenė yra labai suskaldyta čia. Kai kas kursto tą nesantaiką iš žurnalistų, iš valdžios taip pat. Ypatingai prieš tuos, kurie nėra Lietuvos tautybės, bet čia seniai įleidę šaknis. Kaip ir aš taip pat“, – tikino Darbo partijos lyderis.

Negali pasakyti, kas kaltas dėl karo Ukrainoje

Paklaustas, ar jo turėti verslai Rusijoje dar priklauso jo vaikams, V. Uspaskichas sutiko, kad vaikų turi.

„Vaikus turiu. O ką, vaikai negali turėti verslo? Pas mane vaikas turi Amerikos pilietybę, jis verslą turi ne tik Rusijoje, bet ir Dubajuje, ir Amerikoje. Niekas jam netruko to daryti“, – laidoje „Delfi interviu“ argumentavo V. Uspaskichas.

Darbo partijos lyderis nesutiko, kad vengia kalbėti apie karą Ukrainoje. Paklaustas, kieno yra Krymas, V. Uspaskichas atsakė klausimu atgal: „o kieno yra Lietuva?“.

„Lietuva yra Lietuvos žmonių. <...> Tai aš sakau, kad Krymas yra Krymo gyventojų. Ir nereikia čia maišyti tokius dalykus. Ir tai, kad Krymą perduoda vienu metu vieniems, o kitu – kitiems, jūs Krymo žmonių paklauskite, kieno yra Krymas, jie pasakys „mūsų“. Paklauskite, ar jie nori būti vienos, ar kitos valstybės dalis, ar norėjo Lietuva būti Sovietų sąjungos dalis? Ne, prabalsavo ir atsiskyrė“, – tikino jis.

Viktoras Uspaskichas ir Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė

V. Uspaskichas tikino, jog nepalaiko Krymo aneksijos, bet palaiko žmonių sprendimą.

„Nes po to referendumo iš Krymo išvažiavo tik 5 procentai žmonių, o 95 procentai liko. Jie yra Krymo gyventojai“, – pabrėžė pašnekovas.

Jis teigė nežinantis, kas yra kaltas dėl karo Ukrainoje.

„Aš nežinau. Jums aišku, jūs gal viską žinote, aš iki galo nežinau. <...> Aš nežinau, ką galvoti ir negaliu priimti kokios nors pusės šitoje vietoje, todėl, kad aš nežinau visos informacijos“, – laidoje „Delfi interviu“ kalbėjo Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas.

Visgi, jis bandė priminti, jog vienas iš pirmųjų partijų lyderių, prasidėjus aktyviems kariniams veiksmams 2022 metų vasarį, pasmerkė agresyvius Rusijos veiksmus prieš Ukrainą.

„Aš pasakiau, kad smerkiu agresiją prieš Ukrainą pirmas iš visų politinių Lietuvos partijų lyderių. Kiti lyderiai kalbėjo po 3–5 dienų, nes pamatė, kad ten vyksta nelabai geri dalykai, nelabai gerai sekasi Rusijai. Todėl, kad visi šitie komunistai yra persidažę. <...>

O kodėl visai tai vyksta, aš nežinau. Jeigu Rusija dėl kažko buvo nepatenkinta, tai turėjo spręsti diplomatiniais būdais, taip. <...> Aš pasmerkiau agresiją, o kas yra kaltas, gal kas nors po 50 ar 100 metų ir atsakys. Nes jūs irgi ne viską žinote, kaip ir aš“, – laidoje „Delfi interviu“ tikino pašnekovas V. Uspaskichas.

Jis taip pat teigė, jog negalvoja, kad dabar Rusija yra grėsmė Lietuvai.

„Todėl, kad niekas nesiruošia pulti Lietuvą. Čia vienas dalykas, o kitas – ji pasilpo labai stipriai. Trečias dalykas – Lietuva yra NATO valstybė, prieš NATO tikrai nepradės pati savaime kariauti Rusija. Tai yra nelogiška. Ir paskutinis dalykas – jeigu pradės kariauti Rusija prieš Lietuvą, tai reiškia, kad prieš NATO, o jeigu prieš Lietuvą ir NATO, tai prasidės trečias pasaulinis karas. O jeigu prasidės jis, tai ir Dievas nepadės, net ir 4 ar 10 procentų BVP (gynybai, aut. p.)“, – sakė Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas.