Ir visgi vienas iš socialdemokratų lyderių, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas tikina, kad tos pačios lyties porų partnerystės klausimas į Vyriausybės programą įtrauktas nebus.

Trečiadienį, kai Seime vyko koalicinės tarybos posėdis, savo poziciją dėl partnerystės B. Vėsaitė išdėstė feisbuke.

„Partnerysės įstatymas turi būti įrašytas į Vyriausybės programą, nori Žemaitatis to, ar nenori, Civilinės sąjungos įstatymą reikia priimti ir pamiršti. Ne politikai turi reguliuoti lovos reikalus“, – dėstė ji.

Žemaitaitis: nepritarsime, jei partnerystė bus prilyginta santuokai

Trečiadienį, dalyvaudamas „Žinių radijo“ laidoje, R. Žemaitaitis tikino nepritarsiantis, kad lyčiai neutralios partnerystės nuostata atsidurtų Vyriausybės programoje.

„Mes, „Nemuno aušra“, šitam dalykui nepritariame <...> ir Gintautas Paluckas tai žino. Ir koalicinėje sutartyje buvo aiškiai pasakyta, kad mes nepritarsime, jeigu partnerystė bus prilyginta santuokai. Pirma turi būti atneštas partnerystės įstatymas ir tada bus galima šnekėtis“, – komentavo politikas.

Tiesa, partijos lyderis teigė, jog palaiko idėją, kad kartu gyvenančių asmenų santykiai būtų sureguliuoti.

„Jeigu mes kalbame apie partnerystę ūkio pagrindu, sveikatos pagrindu, informacijos pagrindu, paveldėjimo pagrindu – taip, apie tokią mes galime kalbėti“, – pažymėjo R. Žemaitaitis.

Remigijus Žemaitaitis

Su tuo, kad tos pačios lyties porų santykius derėtų sureguliuoti, sutinka ir Seimo pirmininkas, valdančiosios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis. Tačiau, jo įsitikinimu, tai turėtų atsispindėti ir Vyriausybės programoje.

„Mes tikrai turime žengti žingsnius, kad išspręstume ir tos pačios lyties, ir skirtingos lyties asmenų, gyvenančių kartu, teisinės apsaugos klausimus. Ir tai daryti ne kažkokios ūkinės veiklos pagrindu, bet būtent teisinės apsaugos pagrindu“, – interviu „15min“ kalbėjo S. Skvernelis.

Skvernelis: turėtų atsirasti teisinės apsaugos įstatymas

Po koalicinės tarybos posėdžio trečiadienį S. Skvernelis komentavo, kad, kalbėdami apie Vyriausybės programą, politikai neaptarė partnerystės klausimo įtraukimo į ją.

„Šiandien šitas klausimas nebuvo aptartas. Mes pažiūrėsime, kokia bus programa, ir tada rasime tuos sprendimus. Bet bendras principas yra toks: jeigu trys partneriai dėl kažko iš esmės nesutaria, tai ir neatsidurs programoje“, – nurodė politikas.

Jis pakartojo, kad pasisako už tos pačios lyties porų santykių sureguliavimą, bet leido suprasti, kad pritartų kitokioms pataisoms, ne Partnerystės įstatymo projektui ar Civilinės sąjungos įstatymo projektui.

Saulius Skvernelis

„Mano pozicija labai paprasta: vienokia ar kitokia forma kartu gyvenančių žmonių teisinės apsaugos įstatymas turėtų atsirasti. Teisinės apsaugos įstatymas neįsikišant į šeimos teisę“, – nurodė S. Skvernelis.

Tai ar inicijuos atitinkamas pataisas?

„Mes tikrai šitos iniciatyvos savo programoje neturėjome, bet, jeigu bus tarp partnerių sutarimas, kad toks įstatymas reikalingas, tai bus palaikymas“, – pažymėjo politikas.

Paluckas: klausimo nebus Vyriausybės programoje

Paskirtasis premjeras G. Paluckas tvirtino, kad partnerystės klausimas Vyriausybės programoje aptartas nebus.

„Koaliciniame susitarime šio klausimo nėra, Vyriausybės programoje jis taip pat nebus pateiktas. Bet atskiri Seimo nariai ar atskiros frakcijos turi teisę į iniciatyvą ir šis klausimas gali atsidurti Seimo darbotvarkėje, net jei jo nebus Vyriausybės programoje“, – po koalicijos partnerių susitikimo Seime komentavo G. Paluckas.

Tiesa, politikas tikino, kad palaikytų Civilinės sąjungos įstatymo pataisas ar Partnerystės įstatymo pataisas, jeigu tokios atsirastų Seimo darbotvarkėje.

„Aš savo nuomonės nekeičiu, aš esu balsavęs už Partnerystės arba Civilinės sąjungos įstatymą, ir jeigu toks klausimas bus darbotvarkėje, aš esu pasiruošęs palaikyti“, – kalbėjo G. Paluckas.

Žemaitaitis: gali būti susitarimas ūkio pagrindu

Nepaisant to, ką pasakė paskirtasis premjeras, R. Žemaitaitis kalbėjo, kad dar neaišku, ar koks nors tikslas dėl tos pačios lyties porų santykių sureguliavimo bus iškeltas Vyriausybės programoje.

„Neaišku, ar bus, ar nebus. Matyt, derybinė grupė dar susitiks ir spręs, kas turėtų būti. Tik klausimas, kokia apimtimi ta partnerystė. Jeigu partnerystę traktuojame kaip ūkio pagrindu sudaromą susitarimą, tai ji gali būti. Bet jeigu partnerystė bus prilyginama šeimos sampratai ir prilyginta santuokos Konstitucijos 38 straipsniui, 3 daliai, tai tikrai tokiai partnerystės formai tikrai nebus pritarta bent jau iš mūsų frakcijos“, – Seime žurnalistams komentavo R. Žemaitaitis.

Čmilytė-Nielsen: tai, ką matau, nuteikia optimistiškai

Reaguodama į valdančiųjų diskusiją dėl tos pačios lyties porų partnerystės klausimo, opozicinio Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen išreiškė viltį, kad jis bus išspręstas neatidėliojant. To, anot jos, senokai laukia daug Lietuvos poros.

Viktorija Čmilytė-Nielsen

„Ar žmogaus teisių klausimai atsiras naujos Vyriausybės programoje?

Partnerystė buvo vienas iš tų klausimų, dėl kurio prieštarų kalbant iškart po rinkimų tiek su socialdemokratais, tiek su demokratais, nebuvo. Tiesa, yra niuansų, kaip tai bus realizuota, bet manau, kad tai esmės nekeičia, todėl į detales ir nesileisiu.

Tai, ką šiomis dienomis matau kalbant Saulių Skvernelį, Birutę Vėsaitę bei kai kuriuos kitus demokratus ir socialdemokratus, nuteikia optimistiškai.

Be abejo, galėjome šią temą uždaryti jau senokai, bet tikiuosi, kad ji sėkminga istorija taps pernelyg neatidėliojant. To jau senokai laukia daug Lietuvos porų“, – feisbuke dėstė politikė.

Praeitos kadencijos Seimui taip ir nepavyko priimti Civilinės sąjungos įstatymo projekto – pataisos įveikė svarstymo stadiją Seime, bet priėmimui į posėdžių salę taip ir nebuvo atneštos.

Tuomet opozicijoje veikusių socialdemokratų gretose nuomonės dėl įstatymo projekto išsiskyrė, nors partija savo rinkimų programoje žadėjo priimti partnerystės įstatymą. Nuo šių pažadų socialdemokratai atsitraukė ir 2024 metų Seimo rinkimų programoje deklaravo kur kas abstraktesnį siekinį: „Valstybė turi pripažinti lygias teises visiems žmonėms sukurti ir palaikyti bendro gyvenimo poroje santykius.“

Valdantieji demokratai ir „Nemuno aušra“ savo rinkiminėse programose tikslų, susijusių su tos pačios lyties porų santykių sureguliavimu, neiškėlė.

Civilinės sąjungos įstatymo projektu, kuris gimė pakoregavus Partnerystės įstatymo projektą, siūloma sureguliuoti santuokos nesudariusių, tačiau bendrus tarpusavio santykius kuriančių, asmenų tiek turtinius, tiek asmeninius neturtinius santykius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (29)