„Ne nuo vieno žmogaus viskas priklauso, bet tas vienas žmogus irgi yra, galima sakyti, pavojingas savo šaliai, pasauliui ir mums. Bet ką jis darys, kas jis yra iš tikrųjų, labai daug kas nežino. O gal jis ne toks, kaip atrodo, gal jis pasirodys kitoks, nustebins kokiais nors netikėtumais ir, galbūt, net į gerą pusę. Tai yra tokios viltys“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ teigė V. Landsbergis.

„Kol kas veiksmai yra nelabai daug ką žadantys. Žadantys kažkokius tai pardavinėjimus, sandėrius, o kai sandėriai pasaulyje vyksta tarp didžiųjų, neva galingųjų, (valstybių – ELTA) dažniausiai vyksta mažesniųjų sąskaita. Mes esame prie tų mažesniųjų. Prie tų mažesniųjų, kurie gali būti parduoti sunaikinimui – yra Ukraina“, – akcentavo jis.

ELTA primena, kad lapkričio pradžioje Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu išrinktas D. Trumpas savo retorikoje ne kartą pabrėžė, kad Europos, NATO šalys, o ypač – valstybės, esančios rytiniame Europos sparne, turėtų ne tik laukti paramos iš JAV, bet ir pačios į gynybą investuoti žymiai daugiau.

Pasisakė apie protestą

Ketvirtadienio vakarą rengiant jau antrąjį mitingą prieš Remigijaus Žemaitaičio vedamos „Nemuno aušros“ darbą naujojoje valdančioje koalicijoje, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis mano, jog prie parlamento rūmų besirinksiantys protestuotojai „yra paskutiniai žmonės, kurie turi garbės ir teisingumo jausmą“.

„Aš nežinau, ar visi labai patenkinti tuo, kaip ir kas vyksta. Galbūt nematoma labai didelės tokios egzistencinės, gyvybinės problemos. Ai, pagyvensime ir taip, pagyvensime po Žemaitaičiu, pagyvensime, dar kokie nors fašistai ateis čia terioti, parduos tą Lietuvą su plaukais ir ragais... Atsigaus gal kada nors, o jeigu neatsigaus – tai taip jai ir reikėjo, ji neverta buvo nei laisvės, nei garbės“, – šaržuodamas ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė V. Landsbergis.

„Žiūrėkite, kokia Lietuva buvo – ar bent atrodė – pasaulyje garbinga, ypatinga, koks stebuklas buvo Baltijos kelias, kai milijonai žmonių buvo žmonės vienas kitam. Kas nors gal laikė kokį akmenį kišenėje, bet nereikalavo „duok man, duok man, kodėl man neduodi“. Ne, mes einame visi į geresnį pasaulį, mes norime būti geresni, mes ir esame geresni, kol mes norime būti geresni“, – samprotavo jis.

Visgi, profesoriaus teigimu, dabar situacija pasikeitė ir noro būti geresniais – mažiau. Anot konservatorių garbės pirmininko, piliečiai išsirinko naują valdžią sutikdami būti kvailinamais ir apgautais.

„Bet dabar mes nenorime būti geresni, mes esame patenkinti ir savimi, ir kad išsirinkome tokius viršininkus dabar. O išrinkome sutikdami, kad mus kvailina, apgauna, durnina. Ateina kažkiek žmonių protestuodami – tai yra paskutiniai žmonės, kurie turi garbės ir teisingumo jausmą“, – apibendrino V. Landsbergis.

ELTA primena, kad praėjus savaitei po protesto „Dešimt tylos minučių“, aktyvistai ketvirtadienį vėl rinksis prie Seimo, reikalaudami, kad valdantieji nutrauktų darbą koalicijoje su „Nemuno aušra“, kurios vadovas Remigijus Žemaitaitis yra kaltinamas neapykantos prieš žydų tautą kurstymu.

„Kadangi pirmą kartą mūsų neišgirdo, renkamės vėl. Demokratiškai išrinkti politikai turi dirbti visos Lietuvos žmonėms ir neturėtų tiesiog ignoruoti tų, kurie juos kritikuoja“, – teigiama renginio organizatorių socialiniame tinkle „Facebook“ išplatintame pranešime.

„Rinkdamiesi mes dar kartą kreipiamės į Lietuvos socialdemokratų partiją, Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“: jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje. Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti. Todėl mes prašome nutraukti valdančiosios koalicijos sutartį su politine partija „Nemuno Aušra“, – skelbiama įraše.

Pirmasis protestas „Dešimt tylos minučių“ praėjusią savaitę vyko Vilniuje, Kaune ir Tauragėje. Visgi, nepaisant susirinkusiųjų raginimų per pirmąją akciją socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas su protestuotojais nesusitiko, motyvuodamas tuo, jog nepritaria „pačiai protesto idėjai“. Prie Seimo nepasirodė ir „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.

Tuo metu pats R. Žemaitaitis teigė, jog protestą, nukreiptą prieš jo vedamos partijos įtraukimą į koaliciją, vertina kaip „pagarbos jam ženklą“.

Nepaisant užsienio partnerių kritikos ir prieš rinkimus duotų pažadų, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Šis sprendimas sulaukė tarptautinės kritikos.

Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (32)