aA
Socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbta informacija apie stambių bankų bankrotą, tačiau jaudintis nėra ko. Įrodymų, patvirtinančių šį teiginį, nėra.
Bankrotas
Bankrotas
© Shutterstock
Jau bankrutavo kelios dešimtys stambių bankų.
Rudenį didžioji pinigų masė virs į pelenus.

Vienas socialinio tinklo vartotojas pasidalino nerimą keliančia žinute, esą jau bankrutavo kelios dešimtys stambių bankų, o „rudenį didžioji pinigų masė virs į pelenus“. Nors žinutėje daugiau nieko nenurodyta – nei šį teiginį pagrindžiančių šaltinių, nei konteksto – galima daryti išvadą, kad pranešime kalbama apie pastaruosius mėnesius dėl pandemijos susiklosčiusią sudėtingą ekonominę situaciją ir su tuo susijusias baimes.

Klaidinanti socialiniame tinkle pasirodžiusi žinutė
Klaidinanti socialiniame tinkle pasirodžiusi žinutė
© Ekrano nuotr.

Nors bankų sektoriui, kaip ir daugeliui kitų, pandemija sudavė stiprų smūgį, žiniasklaidoje nepasirodė nė vienas pranešimas apie bankrutuojančius stambiuosius bankus.

Siekiant įsitikinti, kaip bankų sektorius pasiruošęs atlaikyti skaudžiausius krizės smūgius, JAV Federalinis rezervas atliko streso testus ir patikrino 33 bankus, turinčius daugiau 100 mlrd. JAV dolerių turto.

Streso testo rezultatai parodė, kad dauguma bankų yra pasiruošę atlaikyti net sudėtingiausius scenarijus, nors keletas iš jų kreivėje atsidūrė pavojingai arti minimalaus kapitalo ribos.

Tuo tarpu dar iki įsisiūbuojant pirmajai naujojo koronaviruso bangai, kovo mėnesį, „Forbes“ rašė, kad bankai ir finansinės institucijos, skirtingai nei 2008–2009 metų finansų krizės metu, šį kartą yra gerai pasiruošusios atlaikyti finansinius iššūkius ir netgi „gali užkirsti kelią artėjančios finansinės audros poveikiui, užuot veikę kaip greitintuvai“.

Panašios nuomonės laikėsi ir „Delfi“ pakalbintas ekonomistas Nerijus Mačiulis, tvirtinęs negirdėjęs tokių pavyzdžių, kad pastaraisiais mėnesiais kokios nors centrinės finansinės institucijos būtų nemokios ir bankrutavusios.

„Manau, kad tai yra akivaizdi antis, gyventojų gąsdinimas, nes šios pandemijos metu, kiek mes matėme, tai visose valstybėse ir centriniai bankai ir vyriausybės užtikrino įvairiausiomis likvidumo priemonėmis, kad ne tik bankai, bet ir apskritai kuo mažiau įmonių nukentėtų, išvengtų likvidumo problemų. Dėl to nebuvo bankrotų bangos, kaip 2008–2009 metų krizės metu, kai visame pasaulyje vyriausybės užkirto kelią nemokumo ir bankrotų bangai“, – teigė ekonomistas.

N. Mačiulis pabrėžė gerą Lietuvos poziciją šiuo klausimų. Pasak jo, daugelis mūsų šalies įmonių ir sektorių pagal pajamas ir veiklos aktyvumą jau sugrįžo į prieškrizinį lygį. Taip pat ekspertas minėjo, kad skaudžiausias ekonominis smūgis – jau praeityje, nes pirmoji viruso banga buvo pati pavojingiausia dėl greitos ir griežtos valstybių reakcijos stabdant virusą, o antra ar trečia banga jau nesukels tokių didelių pasekmių.

„Pirmoji banga buvo pavojingiausia, daugelis valstybių reagavo į ją pristabdydamos labai smarkiai ekonomikos aktyvumą, tai yra, uždarydavo paslaugų teikimo centrus, parduotuves, kartais gyventojams liepdavo likti namie tam, kad būtų sustabdytas viruso plitimas. Tai yra, buvo taikomos labai griežtos karantino priemonės. Nieko panašaus dabar nėra niekur pasaulyje. Gali būti apribojimas gyventojų keliavimas tarp skirtingų šalių, vadinasi, ir toliau turizmo sektorius bus labiausiai paliestas – avialinijos ir viešbučiai, kurie yra orientuoti į atvykstamąjį turizmą, o ne vietinį turizmą, bet visi kiti sektoriai labai sėkmingai funkcionuoja ir labai sparčiai atsigauna, ką mes matome, visų pirma, Lietuvoje, bet taip pat ir kitose pasaulio valstybėse“, – komentavo ekonomistas, pridurdamas, kad įveikti keblią dėl pandemijos paskelbimo susidariusią situaciją labai padėjo įvairios vyriausybių fiskalinės priemonės, pinigų pasiūlos didinimas per palūkanų normalų mažinimą. Pasak ekonomisto, šios skatinamosios priemonės niekur nedingo ir šiuo metu taip pat padeda valstybių ekonomikoms atsigauti.

„Toliau mes matome besitęsiančias ekonomikos skatinimo priemones, toliau į rinką įliejami pinigai tokiais mastais, kokių mes niekada nematėme praeityje. Visa tai užkerta kelią neigiamoms ekonominėms pasekmėms“, – reziumavo ekonomistas.

Atsižvelgiant į šį komentarą ir tai, kad nė vienoje autoritetingoje žiniasklaidos priemonėje nebuvo skelbta informacija apie bankrutuojančius stambiuosius finansų rinkos žaidėjus, o JAV, kuri nuo naujojo koronaviruso nukentėjo itin smarkiai, atlikti bankų streso testai parodė, kad bankai yra pasiruošę atlaikyti net ir sudėtingiausius scenarijus, galima teigti, kad „Facebook“ paviešinta žinutė buvo klaidinga.

  • Šaltiniai
  • Pokalbis telefonu su ekonomistu Nerijumi Mačiuliu
  • Why Banks Are Likely To Help America Recover From The Fallout Of The Coronavirus Pandemic; forbes.com
  • The Fed Just Released Bank Stress Test Results: Here's What You Should Know; fool.com
Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
1.6667

Top naujienos

Vokiečiai sureagavo į „neįtikėtinus dalykus“ dėl migrantų Lietuvoje: kalti ir mes! ragina Briuselį skubiai imtis priemonių  (133)

Vokietijos dienraščio „ Die Welt “ internetiniame portale pasirodžius publikacijoms apie...

Pandemija įstūmė į skolas, bet plėtros nesustabdė: atidaroma dešimtys naujų kavinių, restoranų (22)

Nepaisant pandemijos sukeltų sunkumų – besikaupiančių skolų ir darbuotojų trūkumo, – kai...

Modesta Meškė | D+

Norinčioms pristabdyti senėjimą – mokslų daktarės nurodymas, kodėl šį vitaminą būtina pradėti vartoti jau dabar (1)

Senstančioje odoje mažėja gyvybiškai svarbaus vitamino kiekis, kuris yra itin svarbus ir galingas...

Netrukus lengviau atsikvėpsime: artėja vasaros kaitros atoslūgis (11)

Vis atkakliau iš šiaurės vakarų į Vidurio Europą skverbiasi gerokai vėsesnis oras, sandūroje...

Iš pasienio: ką apie migrantus galvoja kasdien su jais susitinkantis savanoris lietuvis (421)

Nelegaliai kirsdami Lietuvos–Baltarusijos sieną, migrantai neišvengiamai susitinka su vietiniais...

Sirvydžio karjera Detroite truko 20 rungtynių: „Pistons“ paskelbė nutraukianti sutartį su lietuviu (10)

Deivido Sirvydžio karjera Detroito „Pistons“ klube neužsitęsė. Mičigano valstijos klubas...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Petrikytė išgyvena aukso amžių, o Gražulio Birutė neslepia – Petrui gimė dar vienas vaikas (2)

Svečiuose pas scenos primadoną Birutę Petrikytę – kodėl susidūrus su finansiniais sunkumais,...

Auksinis šeštadienis: Jamaikos ir Švedijos šuolis medalių lentelėje (42)

9-oji Tokijo olimpinių žaidynių diena pirmaisiais medaliais suspindo Jamaikai, Švedijai ir...