aA
Siekdami pagrįsti savo teorijas apie tai, kad koronaviruso pandemija – tik gudriai suręstas pasaulio vyriausybių planas, siekiant genų inžinerijos pagalba pakeisti žmones ir negrįžtamai pakeisti pasaulio istoriją internautai dalinasi neva nutekinta Kanados parlamentarų informacija. Tikėti tokiu „nutekintu“ dokumentu neverta – Kanados vyriausybė jo tikrumą neigia, o dokumento šaltiniu įvardijamas neegzistuojantis komitetas.
Kairėje - akimirka iš 2020 m. gruodžio 14 d. Londone, Didžiojoje Britanijoje, vykusio protesto prieš karantino suvaržymus, dešinėje - melagingas neva Kanados politiko „nutekintas“ laiškas
Kairėje - akimirka iš 2020 m. gruodžio 14 d. Londone, Didžiojoje Britanijoje, vykusio protesto prieš karantino suvaržymus, dešinėje - melagingas neva Kanados politiko „nutekintas“ laiškas
© Delfi koliažas (JessicaGirvan / Shutterstock.com ir ekrano nuotr.)

Socialiniame tinkle „Facebook“ dalinamasi neva nutekintu Kanados liberalų partijos atstovo laišku, kuriame detaliai atskleidžiama karantino schema ir tikslai, kalbama apie privalomą žmonių vakcinaciją.

Pagrindinės šio laiško, kuriuo mielai dalinasi ir lietuviai, tezės yra šios:

 • Iki 2020 m. lapkričio tikimasi įvesti griežtą karantiną;
 • Iki 2020 m. gruodžio skubinamas izoliacijai skirtų vietų įsigijimas arba statyba;
 • Iki 2020 m. lapkričio pabaigos naujų COVID-19 atvejų skaičius peržengs testavimo galimybes, atvejų augimo kreivė kils kartu su mirčių nuo viruso kreive;
 • Iki 2020 m. gruodžio pabaigos – 2021 m. sausio bus įvestas antrasis dar griežtesnis karantinas;
 • 2021 m. pirmą ketvirtį bus pateikta nedarbingumo programos reforma ir plėtra, pereinanti į tarptautinę pagrindinių pajamų programą (apie sąmokslo teoriją, esą tokią programą bus siekiama įgyvendinti prisidengus pandemija, Delfi „Melo detektorius“ jau rašė);
 • Iki 2021 m. vasario planuojama naujojo koronaviruso mutacija arba naujos antrinės infekcijos (COVID-21) atsiradimas, tapsiantis akstinu skelbti trečiąjį karantiną. Daugės mirčių;
 • Pirmąjį – antrąjį 2021 metų ketvirtį su COVID-19 ir COVID-21 susijusių mirčių skaičius palauš sveikatos apsaugos sistemas;
 • Antrąjį 2021 metų ketvirtį karantino reikalavimai bus dar kartą griežtinami (trečiasis karantinas), dar labiau apribojamas judėjimas, kelionės;
 • 2021 m. II ketvirtis – žmonės bus pamažu pratinami prie universalių pagrindinių pajamų programos;
 • 2021 m. II ketvirtis – prekių tiekimo grandinės kliūtys, ims trūkti prekių, patiriamas didžiulis ekonominis nestabilumas;
 • Karantino priemonių užtikrinimui bus pasitelkiama kariuomenė.
 • Visų šių pastangų tikslas – vadinamoji „Pasaulinės skolos atstatymo programa“ (ang. Global Debt Recovery Program). Šio proceso metu Kanados vyriausybė pasiūlys apmokėti visų gyventojų skolas ir paskolas mainais į tai, kad visas privatus turtas būtų nacionalizuotas, o žmonės sutiktų skiepytis. Nesutikę skiepytis privalės likti amžiname karantine, negalės naudotis įvairiomis paslaugomis, keliauti.

Klaidinančioje žinutėje cituojamas neva nutekintas Kanados parlamentaro laiškas
Klaidinančioje žinutėje cituojamas neva nutekintas Kanados parlamentaro laiškas
© Ekrano nuotr.


Pasak laiško autoriaus, panašūs veiksmai bus atliekami ne tik Kanadoje, bet ir kitose valstybėse.

Nors iš pirmo žvilgsnio tokio laiško turinys gali pasirodyti labai pažįstamas, baugiai nuspėjantis dabarties įvykius, iš tiesų tai nėra originalus dokumentas, o Kanados vyriausybė su laiško tekstu neturi nieko bendro.

Užsienio „Facebook“ paskyrose laiško tekstas pradėjo plisti dar spalio mėnesį ir iš karto patraukė faktų tikrintojų dėmesį.

Pirmiausia tai, kad laiškas – netikras išdavė Kanados strateginio planavimo komiteto paminėjimas laiško pradžioje, nes Kanadoje toks komitetas paprasčiausiai neegzistuoja.

Vienas didžiausių amerikiečių faktų tikrinimo kanalų „Snopes“ susisiekė su vyriausiąja Kanados liberalų partijos komunikacijos vadove Braeden Caley ir ši patvirtino, kad tokio komiteto nėra, o laiškas nėra autentiškas. Moteris pridūrė, kad sprendimus dėl pandemijos valdymo Kanadoje priima Kanados vyriausybė ir sveikatos institucijos, konsultuojamos viešosios sveikatos specialistų.

Tą pačią informaciją patvirtino ir Kanados ministro pirmininko atstovė spaudai Ann-Clara Vaillancourt.

Taip pat šio laiško neviešino nė viena patikima žiniasklaidos priemonė. Tekstas, kuriame nesiremiama jokiais įrodymais, internete buvo išplatintas sąmokslo teorijų, tokių kaip QAnon, mėgėjų grupėse ir alternatyvių naujienų portaluose. Savo „Youtube“ paskyroje pasidalintame vaizdo įraše laiško tekstą aptarė ir melagienų skleidimu garsėjantis osteopatas Rashidas Buttaras.

Laiške minima „Pasaulinės skolos atstatymo programa“ taip pat neegzistuoja. Greičiausiai toks pavadinimas buvo pasiskolintas iš Pasaulio ekonomikos forumo. Birželio mėnesį buvo pasiūlyta „didžiojo perkrovimo“ idėja (ang. „the great reset“), kalbant apie kapitalistinę santvarką. Apie didijį perkrovimą vaizdo įraše aptardamas tą patį neva nutekintą dokumentą kalba ir R. Buttaras.

„Didžiojo perkrovimo“ idėja pasiūlyta pastebėjus, kaip smarkiai pandemija prisidėjo prie nelygybės pasaulyje augimo. Šia idėja siūloma skatinti vyriausybes gerinti fiskalinę politiką, tokiu būdu mažinant turtinę atskirtį; užtikrinti, kad investicijomis būtų siekiama tvarumo ir lygybės (pavyzdžiui, būtų investuojama į „žaliąją“ miestų plėtrą ir socialinių rodiklių gerinimą); pasitelkiant aukštąsias technologijas didinti sveikatos apsaugos sistemų atsparumą, investuoti į tyrimus ir pažangią mediciną.

Remiantis šia informacija, „Melo detektorius“ vertina internete išplatintą informaciją apie „nutekintą“ Kanados politiko laišką kaip melagingą – laiškas nėra autentiškas dokumentas, jame minima neegzistuojanti institucija, o išdėstyti neva slapti vyriausybės planai neturi jokio faktinio pagrindo. Įvardytame neva slaptame vyriausybės plane į vieną istoriją supinamos realios COVID-19 suvaldyti pasitelkiamos priemonės ir apokaliptinės niekuo nepagrįstos fantazijos, siekiant išgąsdinti skaitytojus, išprovokuoti emocijas.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
2.2727

Top naujienos

Navalną Maskvoje jau sulaikė pareigūnai: aš nieko nebijau, viskas sufabrikuota Vnukovo oro uoste tęsiasi areštai, atnaujinta 21.11 (2187)

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienio vakarą grįžo į Maskvą iš Vokietijos. Oro uoste...

Vakcinų ringe – italai: „ReiThera“ skiepai iš gorilų adenoviruso – po 5 eurus (163)

Europai trūksta patikimų ir pigių vakcinų nuo COVID-19 ? Italija skelbia: tokių vakcinų bus,...

Savaitės orai: po šalčio bangos – staigus atšilimas (7)

Iš šiaurinių platumų savaitgalį prasiveržęs senai neregėtas šaltis, pamažu silpnina savo...

Kryžkelėje tarp Amerikos ir Lietuvos atsidūrusi intymaus prekės ženklo įkūrėja: ten visiškai kitokios žaidimo taisyklės (19)

Gyvenimas mėgsta siurprizus. Kartais renkantis kur gyventi, o kartais – kokio verslo imtis. Taip...

Pavydo apakintas vyras griebėsi keršto: norėjau, kad visa giminė sužinotų tiesą (139)

Dėl nuolat naudojamo smurto mylimosios atstumtas vyras niekaip negalėjo susitaikyti, kad šį...

Vaikui suskaudo dantį, todėl prireikė skubios pagalbos: motina neteko amo pamačiusi, kiek turės sumokėti (1004)

Dviejų vaikų mama dėl savaitgalio įvykių atsidūrė beviltiškoje situacijoje. Sausio 9 d. vakare...

Lietuva ragina įvesti ES sankcijas Rusijai dėl Navalno sulaikymo (610)

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų...

Eksperimentas virtuvėje. Jautienos steiką iškepė pagal restorano šefo receptą: vienas papildomas ingredientas išgelbėjo viską (46)

Pabandėme pagaminti jautienos kepsnį pagal dar vieną lietuvių šefo Mariaus Paplausko iš...

Anglijoje nužudytas treneris iš Lietuvos: vienas užpuolikų smogė plaktuku, kitas puolė kardu (103)

Penktadienį teisme kaltais dėl žmogžudystės pripažinti du vyrai, Anglijoje, Piterbore, vasarą...

Būsite viena koja priekyje: štai jie – batai, kurie bus madingiausi artimiausią pusmetį 12 modelių (51)

„Dėmesio renkantis batus niekada nebus per daug. Pernelyg daug moterų galvoja, kad jos...