aA
Siekdami pagrįsti savo teorijas apie tai, kad koronaviruso pandemija – tik gudriai suręstas pasaulio vyriausybių planas, siekiant genų inžinerijos pagalba pakeisti žmones ir negrįžtamai pakeisti pasaulio istoriją internautai dalinasi neva nutekinta Kanados parlamentarų informacija. Tikėti tokiu „nutekintu“ dokumentu neverta – Kanados vyriausybė jo tikrumą neigia, o dokumento šaltiniu įvardijamas neegzistuojantis komitetas.
Kairėje - akimirka iš 2020 m. gruodžio 14 d. Londone, Didžiojoje Britanijoje, vykusio protesto prieš karantino suvaržymus, dešinėje - melagingas neva Kanados politiko „nutekintas“ laiškas
Kairėje - akimirka iš 2020 m. gruodžio 14 d. Londone, Didžiojoje Britanijoje, vykusio protesto prieš karantino suvaržymus, dešinėje - melagingas neva Kanados politiko „nutekintas“ laiškas
© Delfi koliažas (JessicaGirvan / Shutterstock.com ir ekrano nuotr.)

Socialiniame tinkle „Facebook“ dalinamasi neva nutekintu Kanados liberalų partijos atstovo laišku, kuriame detaliai atskleidžiama karantino schema ir tikslai, kalbama apie privalomą žmonių vakcinaciją.

Pagrindinės šio laiško, kuriuo mielai dalinasi ir lietuviai, tezės yra šios:

 • Iki 2020 m. lapkričio tikimasi įvesti griežtą karantiną;
 • Iki 2020 m. gruodžio skubinamas izoliacijai skirtų vietų įsigijimas arba statyba;
 • Iki 2020 m. lapkričio pabaigos naujų COVID-19 atvejų skaičius peržengs testavimo galimybes, atvejų augimo kreivė kils kartu su mirčių nuo viruso kreive;
 • Iki 2020 m. gruodžio pabaigos – 2021 m. sausio bus įvestas antrasis dar griežtesnis karantinas;
 • 2021 m. pirmą ketvirtį bus pateikta nedarbingumo programos reforma ir plėtra, pereinanti į tarptautinę pagrindinių pajamų programą (apie sąmokslo teoriją, esą tokią programą bus siekiama įgyvendinti prisidengus pandemija, Delfi „Melo detektorius“ jau rašė);
 • Iki 2021 m. vasario planuojama naujojo koronaviruso mutacija arba naujos antrinės infekcijos (COVID-21) atsiradimas, tapsiantis akstinu skelbti trečiąjį karantiną. Daugės mirčių;
 • Pirmąjį – antrąjį 2021 metų ketvirtį su COVID-19 ir COVID-21 susijusių mirčių skaičius palauš sveikatos apsaugos sistemas;
 • Antrąjį 2021 metų ketvirtį karantino reikalavimai bus dar kartą griežtinami (trečiasis karantinas), dar labiau apribojamas judėjimas, kelionės;
 • 2021 m. II ketvirtis – žmonės bus pamažu pratinami prie universalių pagrindinių pajamų programos;
 • 2021 m. II ketvirtis – prekių tiekimo grandinės kliūtys, ims trūkti prekių, patiriamas didžiulis ekonominis nestabilumas;
 • Karantino priemonių užtikrinimui bus pasitelkiama kariuomenė.
 • Visų šių pastangų tikslas – vadinamoji „Pasaulinės skolos atstatymo programa“ (ang. Global Debt Recovery Program). Šio proceso metu Kanados vyriausybė pasiūlys apmokėti visų gyventojų skolas ir paskolas mainais į tai, kad visas privatus turtas būtų nacionalizuotas, o žmonės sutiktų skiepytis. Nesutikę skiepytis privalės likti amžiname karantine, negalės naudotis įvairiomis paslaugomis, keliauti.

Klaidinančioje žinutėje cituojamas neva nutekintas Kanados parlamentaro laiškas
Klaidinančioje žinutėje cituojamas neva nutekintas Kanados parlamentaro laiškas
© Ekrano nuotr.


Pasak laiško autoriaus, panašūs veiksmai bus atliekami ne tik Kanadoje, bet ir kitose valstybėse.

Nors iš pirmo žvilgsnio tokio laiško turinys gali pasirodyti labai pažįstamas, baugiai nuspėjantis dabarties įvykius, iš tiesų tai nėra originalus dokumentas, o Kanados vyriausybė su laiško tekstu neturi nieko bendro.

Užsienio „Facebook“ paskyrose laiško tekstas pradėjo plisti dar spalio mėnesį ir iš karto patraukė faktų tikrintojų dėmesį.

Pirmiausia tai, kad laiškas – netikras išdavė Kanados strateginio planavimo komiteto paminėjimas laiško pradžioje, nes Kanadoje toks komitetas paprasčiausiai neegzistuoja.

Vienas didžiausių amerikiečių faktų tikrinimo kanalų „Snopes“ susisiekė su vyriausiąja Kanados liberalų partijos komunikacijos vadove Braeden Caley ir ši patvirtino, kad tokio komiteto nėra, o laiškas nėra autentiškas. Moteris pridūrė, kad sprendimus dėl pandemijos valdymo Kanadoje priima Kanados vyriausybė ir sveikatos institucijos, konsultuojamos viešosios sveikatos specialistų.

Tą pačią informaciją patvirtino ir Kanados ministro pirmininko atstovė spaudai Ann-Clara Vaillancourt.

Taip pat šio laiško neviešino nė viena patikima žiniasklaidos priemonė. Tekstas, kuriame nesiremiama jokiais įrodymais, internete buvo išplatintas sąmokslo teorijų, tokių kaip QAnon, mėgėjų grupėse ir alternatyvių naujienų portaluose. Savo „Youtube“ paskyroje pasidalintame vaizdo įraše laiško tekstą aptarė ir melagienų skleidimu garsėjantis osteopatas Rashidas Buttaras.

Laiške minima „Pasaulinės skolos atstatymo programa“ taip pat neegzistuoja. Greičiausiai toks pavadinimas buvo pasiskolintas iš Pasaulio ekonomikos forumo. Birželio mėnesį buvo pasiūlyta „didžiojo perkrovimo“ idėja (ang. „the great reset“), kalbant apie kapitalistinę santvarką. Apie didijį perkrovimą vaizdo įraše aptardamas tą patį neva nutekintą dokumentą kalba ir R. Buttaras.

„Didžiojo perkrovimo“ idėja pasiūlyta pastebėjus, kaip smarkiai pandemija prisidėjo prie nelygybės pasaulyje augimo. Šia idėja siūloma skatinti vyriausybes gerinti fiskalinę politiką, tokiu būdu mažinant turtinę atskirtį; užtikrinti, kad investicijomis būtų siekiama tvarumo ir lygybės (pavyzdžiui, būtų investuojama į „žaliąją“ miestų plėtrą ir socialinių rodiklių gerinimą); pasitelkiant aukštąsias technologijas didinti sveikatos apsaugos sistemų atsparumą, investuoti į tyrimus ir pažangią mediciną.

Remiantis šia informacija, „Melo detektorius“ vertina internete išplatintą informaciją apie „nutekintą“ Kanados politiko laišką kaip melagingą – laiškas nėra autentiškas dokumentas, jame minima neegzistuojanti institucija, o išdėstyti neva slapti vyriausybės planai neturi jokio faktinio pagrindo. Įvardytame neva slaptame vyriausybės plane į vieną istoriją supinamos realios COVID-19 suvaldyti pasitelkiamos priemonės ir apokaliptinės niekuo nepagrįstos fantazijos, siekiant išgąsdinti skaitytojus, išprovokuoti emocijas.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
2.2727

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Pajūrio draustinyje prabangų namą pasistačiusiems verslininkams – teismo kirtis: viskas krypsta vilos griovimo link

Viename gražiausių pajūrio draustinių ištaigingą namą pasistatę verslininkai sulaukė jau...

Delfi PliusEdgaras Savickas

Viena turtingiausių Lietuvos šeimų bando atsikratyti sąsajų su Rusija ir Baltarusija: vedamos derybos

Šiuo metu yra vedamos derybos su keliais potencialiais įmonių Baltarusijoje ir Kaliningrade...

Verslas PliusJorge Valero

Karas Ukrainoje paveikė visas ekonomikos sritis – ES ruošiasi audrai

Naujų energijos kainų šuolių, sparčiai kylančių maisto kainų ir su tuo susijusių socialinių...

Delfi PliusIeva Jazavitienė

Vasaros atostogoms išleidžiame daugiau nei Kalėdoms: kaip susiplanuoti biudžetą jau dabar

Kada išleidžiame daugiau – vasarą ar prieš Kalėdas? Internete nuomonės išsiskiria – vieni...

Karas Ukrainoje. Donecko srityje rusai nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Eksperimentas nustebino: važiuojant lėčiau pavyko sutaupyti, tačiau tokia strategija suveiks ne su visais automobiliais

Prasidėjus degalų kainų raliui vairuotojai dažniau atkreipia dėmesį į patarimus, kaip važiuoti...

Tyliai tūnanti liga gali baigtis kepenų ciroze ar vėžiu: net nejausdami simptomų žmonės gali užkrėsti kitus

Hepatitas – virusinė užkrečiamoji (infekcinė) kepenų liga, galinti tyliai ir ramiai slėptis...

Ala Pugačiova atsakė, kada ketina sugrįžti į Rusiją: paaiškino, kodėl

Ala Pugačiova patikino, kad į Rusiją sugrįš, ir tai planuoja padaryti jau šį rudenį –...

Tujų genėjimas pagal taisykles: kaip nepadaryti septynių paplitusių klaidų

Kraštovaizdžio dizaineriai dažnai siūlo sodinti tujas, nes jos yra lengvai auginamos, be to, gana...

Ispanijoje gyvenanti Aušra Burnienė: rudenį šios šalies kurortuose nusipirkti būstą gali būti neįmanoma dėl vienos priežasties papasakojo apie kainas (2)

Pilni lėktuvai lietuvių į Ispaniją leidžiasi ne tik atostogų, apstu ir norinčių čia susirasti...