aA
Laidoje DELFI Diena su Arnu Mazėčiu dalyvavęs Seimo narys Remigijus Žemaitaitis diskutavo apie galimybes Lietuvoje kaimo turizmo veikla užsiimantiems ūkininkams leisti gaminti naminę degtinę. Diskusijai pakrypus apie svaigalų paplitimą Europoje apskritai, R. Žemaitaitis pateikė įdomios statistikos apie daugiausiai narkotinių medžiagų suvartojančias šalis.
Remigijus Žemaitaitis
© DELFI / Karolina Pansevič
skandinavai tą turi, vokiečiai, slovakai tą turi [gali gaminti naminę degtinę]. Aš jums pasakysiu, skandinavai tiek neišgeria, bet žolės ir narkotinių medžiagų sunaudoja daugiausiai pasaulyje.
Remigijus Žemaitaitis - Seimo narys

„DELFI Dienoje“ R. Žemaitaitis susitiko su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorės pavaduotoja Gražina Belian. Susidūrus nuomonėms dėl leidimo turizmo veikla užsiimantiems ūkininkams gaminti naminę degtinę, R. Žemaitaitis pateikė pavyzdžių, kokiose šalyse ši veikla yra įteisinta.

Norėdamas įrodyti, kad naminės degtinės gamyba nėra tokia žalinga veikla, politikas atkreipė dėmesį į šalis, kuriose alkoholinių gėrimų suvartojama mažiau, bet klesti narkotikų rinka. Jo teigimu, skandinavai išgeria mažiau alkoholio, nei lietuviai, bet pirmauja pagal suvartojamų narkotinių medžiagų ir žolės kiekį.

DELFI nusprendė išsiaiškinti, ar tikrai Skandinavijos šalyse narkotikų suvartojama daugiausiai. Susisiekus su R. Žemaitaičiu, jis elektroniniu paštu pateikė šaltinį, kuriuo neva rėmėsi – 2018 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitą.

Išnagrinėjus pateikto šaltinio duomenis (o tai yra naujausia visuomenei prieinama narkotikų suvartojimo statistinė informacija), matyti, kad sąrašo viršuje atsiduria skirtingos šalys, priklausomai nuo narkotinės medžiagos rūšies.

Pagal lengvųjų narkotikų, kanapių, suvartojimo skaičių pirmauja Prancūzija. Šioje šalyje per paskutinius 12 mėnesių kanapes vartojo 22,1% 15–34 metų amžiaus jaunų suaugusiųjų. Greta Prancūzijos rikiuojasi Italija (19,0%), Čekija (18,8%) ir Danija (17,6%). Tuo tarpu Skandinavijos šalyse šie skaičiai mažesni. Suomijoje per paskutinius metus kanapių vartojo 13,5% jaunų suaugusiųjų, Švedijoje – 7,3%, Norvegijoje – 8,6%.

Pagal MDMA suvartojimą toje pačioje amžiaus grupėje pirmauja Nyderlandai (6,6%), Airija (4,4%), Čekija (3,5%). Skandinavijos šalyse MDMA suvartojama mažiau: Suomijoje per paskutinius metus šios narkotiko bandė 2,5% jaunų suaugusių, Norvegijoje – 1,2%, Švedijoje – 1,0%.

Nyderlandai išsiveržia į priekį ir pagal amfetaminų suvartojimą. Jų šioje šalyje per paskutinius 12 mėnesių vartojo 3,1% 15 – 34 metų gyventojų. Antroje vietoje sąraše atsiduria Estija (2,5%), trečioje – Suomija (2,4%), ketvirtoje – Kroatija (2,3%). Kitose Skandinavijos šalyse amfetaminų suvartojama palyginti mažai. Švedijoje šio narkotiko vartojo 1,3%, Norvegijoje – tik 0,3% gyventojų.

Pagal kokaino suvartojimą toje pačioje amžiaus kategorijoje pirmauja Jungtinė Karalystė (4,0%), Nyderlandai (3,6%) ir Ispanija (3,0%). Skandinavijos šalyse kokainas nėra toks populiarus. Norvegijoje kokainą per paskutinius metus vartojo 2,2% 15 – 34 metų amžiaus asmenų, Švedijoje – 1,2%, Suomijoje – 1,0%.

Apie opioidų suvartojimo tendencijas kalbėti vis dar sunku, nes ne visos šalys pateikia naujus tyrimų duomenis. Remiantis naujausia Europos Sąjungos ataskaita, daugiausia opioidų suvartojimo atvejų 1000 gyventojų tenka Jungtinės Karalystės, Maltos, Austrijos, Italijos ir Prancūzijos gyventojams.

Remiantis šiais duomenimis, galima teigti, kad seimo narys R. Žemaitaitis, kalbėdamas apie narkotikų suvartojimo tendencijas, buvo neteisus. Skandinavijos šalyse nesuvartojama daugiausia narkotikų. Priklausomai nuo narkotikų rūšies, daugiausiai


įvairių narkotinių medžiagų per paskutinius metus Europos Sąjungoje suvartojo Prancūzijos, Nyderlandų ir Jungtinės Karalystės jauni suaugusieji.

Papildymas. Remiantis pasauline narkotikų vartojimo paplitimo statistika (2016 metų duomenimis), sunkieji narkotikai, opiatai, buvo labiausiai paplitę tarp europiečių (juos per 12 mėn. vartojo 0,59% Europos gyventojų), mažiausiai – tarp Okeanijos regiono gyventojų (0,16%).

Amfetaminai ir receptiniai stimuliantai bei ekstazi, atvirkščiai, labiausiai buvo paplitę Okeanijoje (juos vartojo atitinkamai 1,34% ir 1,64% gyventojų). Rečiausiai amfetaminus vartojo europiečiai (0,52% gyventojų), ekstazi – Afrikos gyventojai (0,21%).

Daugiausia kokainą vartojusių taip pat užregistruota Okeanijoje (1,61%), mažiausiai – Azijoje (0,01%).

Silpnieji narkotikai, tokie kaip kanapės, taip pat dažniausiai vartotos Okeanijoje (11%), rečiausiai – Azijos šalyse (1,9%).

  • Šaltiniai
  • DELFI diena; 2018.12.13
  • Elektroninis susirašinėjimas su Seimo nariu Remigijumi Žemaitaičiu
  • 2018 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita
  • World Drug Report 2018
Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Laikai, kai alkoholis liejosi laisvai: tarsi tradicija girtuoklystė ėjo iš kartos į kartą

„Kaip upė prasideda nuo upokšnio, taip ir girtavimas prasideda nuo taurelės. Žmogus pasidaro...

Nužudyto centrinio banko pareigūno perspėjimas buvo lemtingas SEB (50)

Ne visi pinigų plovimo skandalai vienodi. Kai pasaulis sužinojo, kad milijardai nešvarių pinigų...

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (206)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina (1)

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Naujausios ir ilgiausiai rašytos Andriaus Užkalnio knygos pristatymo nepraleido ir žinomi bičiuliai: taps dar vienu bestseleriu (115)

Ketvirtadienio pavakarę sostinėje žinomas publicistas ir žurnalistas Andrius Užkalnis...

Kartu 53 taškus mėgėjų lygoje „suvertę“ Lavrinovičiai: vakar mama bažnyčioje buvo (3)

Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“) užtikrintą pergalę pasiekė „Sporto namai“...

Šios frazės gali sugriauti bet kokius santykius (2)

Būtina visą laiką sekti, ką kalbame. Neretai artimieji girdi iš mūsų skaudžias frazes, o...

„Google“ ne juokais susirūpino saugumu: kaip sužinoti ar jūsų slaptažodis nėra pavogtas (3)

„ Google “ neseniai išleido 79-ą „ Chrome “ versiją, kurioje buvo patobulinta...

Kurtinaičio kariauna nutraukė pralaimėjimų seriją – nuskriaudė Giedraičio ALBA komandą (3)

Rimo Kurtinaičio treniruojami krepšininkai lipa iš nesėkmių liūno. Maskvos srities „Chimki“...

Aras Vėberis pradėjo dirbti televizijoje: dabar esu atviras įvairiems pasiūlymams, nes turiu išlaikyti šeimą (18)

Prieš metus legendinės lietuvių grupės „Naktinės personos“ nariai Alanas Chošnau ir Aras...