aA
Socialiniuose tinkluose naujam gyvenimui prikelti gandai apie moteris sterilizuojančias vakcinas nuo stabligės ir jų sąsajas su amerikiečių milijardieriumi filantropu Billu Gatesu. Nors panašiems gandams jau daugiau nei 25 metai, melagienų kūrėjams tai – nė motais.
Bill Gates
Bill Gates
© Reuters / Scanpix

Lietuviškose socialinio tinklo „Facebook“ paskyrose dalinamasi informacija apie tai, esą Billas Gatesas „jau buvo išleidęs vakcinų su tam tikrais antigenais, kurie sterilizavo žmones Kenijoj.Nors daktarai prieš tai teigė, jog vakcinos labai saugios.“ Dėl šios priežasties tas pats socialinio tinklo vartotojas klausia, ar tik „Microsoft“ įkūrėjas nebus prikišęs nagų ir prie COVID-19 vakcinos. Žinute pasidalinta grupėje „COVID vakcinų diskusijos“.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Sterilizacijos stabligės vakcinomis mitui – daugiau nei 25 metai

Iš tiesų, nors žinutėje kalbama apie 2014 metų įvykius, kuomet Kenijos katalikų vyskupai puolė tvirtinti, kad šalyje vykdoma vakcinacijos kampanija, kurios metu nuo stabligės skiepytos vaisingo amžiaus moterys, siekta jas sterilizuoti, mitas, esą stabligės vakcina gali sutrikdyti nėštumą siekia 1994 metus.

Būtent šiais metais Indijoje tyrėjai bandė sukurti vakciną nuo neplanuoto nėštumo. Vakcinos veiklioji medžiaga turėjo būti hormonas HCG, aptinkamas nėščios moters organizme. Kuriant vakciną hormonas HCG buvo poruojamas su baltymu, panašiu į stabligės toksino baltymą, o vakcinos veikimo principas turėjo būti toks: suleidus vakciną moters imuninė sistema priešintųsi minėtam baltymui ir hormonui HCG, tokiu būdu apsaugodama ją nuo nėštumo. Vakcinos teikiama apsauga truktų maždaug du metus.

Siekiant diskredituoti šią nuo nėštumo apsaugančią vakciną, ji pradėta klaidingai sieti su vakcina nuo stabligės. Nors tarp šių vakcinų jokio ryšio nėra, melagingos informacijos kampanijai pavyko pasiekti tikslą – daugybė žmonių visame pasaulyje ėmė sieti vakciną nuo stabligės su nevaisingumu.

1995 metais amerikiečių organizacija, kovojanti prieš kontracepciją, pareikalavo JAV kongreso ištirti visame pasaulyje naudojamas vakcinas nuo stabligės, siekiant įsitikinti, ar jose nėra hormono HCG, kuris galėtų padaryti moteris nevaisingomis. Tąkart Pasaulio sveikatos organizacija oficialiai patvirtino, kad gandai, siejantys vakciną nuo stabligės su HCG hormonu neturi jokio mokslinio pagrindo.

Vis dėlto, PSO pareiškimai nenutildė gandų apie sterilizuojančias vakcinas nuo stabligės, o kalboms įgavus formą, Kenijoje imta tikrinti vakcinas nėštumo testais. Nėštumo testai parodė teigiamą atsakymą, kas, „tyrėjų“ nuomone, tapo neginčijamu įrodymu, kad vakcinose yra HCG hormono.

Tačiau vakcinų testavimas tokiu būdu, žvelgiant iš mokslinės perspektyvos, yra visiškai bevertis, nes vakcinos kurtos neatsižvelgiant į tokius testus – jų paskirtis, o ir testavimo būdai, yra visai kiti. Stabligės vakcinos tikrinimą nėštumo testu galima būtų prilyginti pandemijos metu išpopuliarėjusiems mėginimams COVID-19 testais tikrinti vaisius, sniego senius, vaisių sultis ir kitus daiktus (apie tokius „eksperimentus“ „Melo detektorius“ jau rašė čia, čia ir čia).

Siekiant išsklaidyti abejones dėl stabligės vakcinos saugumo, šešiose laboratorijose, išsidėsčiusiose visame pasaulyje, buvo atlikti išsamūs vakcinų tyrimai. Nė viena laboratorija, įskaitant Vatikano laboratoriją, vakcinoje nerado HCG hormono.

2014 metais Kenijos katalikų vyskupams prikėlus diskusiją dėl stabligės vakcinos saugumo, PSO išplatino oficialų pranešimą, kuriame teigiama, kad „Organizacija patvirtina, kad stabligės vakcina yra saugi. Vakcina naudota 52 šalyse, ja paskiepyta 130 mln. moterų, siekiant apsaugoti jas ir jų naujagimius nuo stabligės. Stabligės vakcinoje nėra HCG hormono“.

Į melagingus gandus, siekdama nuraminti tikinčiuosius, sureagavo ir Pasaulinė gydytojų katalikų federacija, išplatintame oficialiame pareiškime atkreipusi dėmesį į tai, kad „jei nuo stabligės apsauganti vakcina, kuria paskiepyta milijonai moterų daugybėje šalių, galėtų sukelti nevaisingumą, tai patvirtintų gausūs demografiniai duomenys. Mes nežinome apie tokių duomenų egzistavimą.“

Remiantis šia informacija, „Melo detektorius“ vertina gandus, esą Billo Gateso iniciatyva Kenijoje moterys buvo skiepijamos nevaisingumą sukeliančia stabligės vakcina, kaip melagingus. Šiuos teiginius jau paneigė faktų tikrinimo organizacijos visame pasaulyje (pvz. 1, pvz. 2, pvz. 3), taip pat nevaisingumo sąsajas su stabligės vakcina oficialiu raštu paneigė PSO ir Pasaulinė gydytojų katalikų federacija. Stabligės vakcinoje nerasta HCG hormono, kuris, panaudotas vakcinoje dideliais kiekiais, galėtų sukelti nevaisingumą. Taip pat nėra jokių demografinių duomenų, kuriais remiantis būtų galima teigti, jog stabligės vakcina būtų susijusi su vaisingumo problemomis, nors šia vakcina jau paskiepyti milijonai vaisingo amžiaus moterų visame pasaulyje.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
1.8333

Top naujienos

Ekspertė: dėl „Sputnik V“ vakcinos Baltarusijoje – įdomi tendencija (123)

Baltarusijoje nuo COVID-19 paskiepytų žmonių yra gerokai mažiau nei vakcinų , kuriomis,...

Virusas, kuriuo bent kartą gyvenime užsikrečia dauguma moterų: vienos nepastebi, kitoms gali sukelti ir vėžį (30)

Kada kreiptis į gydytojus ginekologus ir į kokius ginekologinius simptomus reikia reaguoti kuo...

Detektyvo verta lietuvius pasaulyje išgarsinusi kovido istorija – kaip Anykščiuose radome kamerūnietišką atmainą (113)

Centrinėje Afrikoje paplitusią koronaviruso atmainą pirmiau nei Europos ar Afrikos mokslininkai...

SAM atstovas: išpilamų vakcinų nuo koronaviruso kiekiai Lietuvoje išaugo tris, keturis kartus (261)

Per savaitę išpilamų vakcinų nuo koronaviruso kiekiai pastaruoju metu išaugo tris ar keturis...

Lietuvos nacionalinio muziejaus parodoje – neeilinis eksponatas: keturiasdešimt metų pragulėjo užkastas po bijūno krūmu

Besiruošdamas trėmimų pradžios 80-ųjų metinių minėjimui, Lietuvos nacionalinis muziejus ( LNM...

Princas Charlesas – itin priekabus jam gaminamo maisto atžvilgiu: turi griežtą kasdienę taisyklę (9)

Karališkosios šeimos asmeninio gyvenimo paslaptys – Britanijos gyventojams įdomios iki...

Edita Rouge | D+

Energijos protrūkis gali perspėti apie rimtą psichikos ligą: žmonės net neįtaria, kas su jais iš tiesų vyksta (1)

Jau rašiau apie Mantą, kuriam nustatytas bipolinis sutrikimas . Dažnai žmonės neįvertina šios...

Dirbančiųjų dabar daugiau nei 2019 metais: tai gali būti tik ramybės iliuzija (9)

Vyriausybės vis dar tęsiamas karantinas iš tikrųjų virto tik savo paties šešėliu. Tokios...

Pasieniečiai sulaikė į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai įžengusius 58 migrantus (269)

Švenčionių ir Ignalinos rajonuose pasieniečiai sulaikė į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai...

G7 šalys susitarė padovanoti milijardą COVID-19 vakcinų dozių (8)

Didžiojo septyneto šalys per ateinančius metus skirs milijardą COVID-19 vakcinų dozių...