Tinklaraščio įraše teigiama [kalba netaisyta, – aut. past.]: „Pastarosiomis dienomis Austrijos ir Vokietijos spaudoje pasirodė pranešimai apie keisto Ukrainos prezidento Volodimiro Zelenskio elgesio priažastį – jo priklausomybę nuo narkotiko kokaino.“ Visa tai tinklaraštyje cituojami austrų autoriai pagrindžia vaizdo įrašu, kuriame, anot jų, „susidarė įspūdis, kad jis yra apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų“. Įraše taip pat tikinama, kad tai ne pirmas kartas, kai „Zelenskio elgesys tampa žurnalistų ir visuomenės dėmesio objektu. Anksčiau Ukrainos prezidentas spaudos konferencijose pasižymėjo deviantinio elgesio požymiais, kuriuos daugelis siejo su jo psichiniu išsekimu ir narkotikų vartojimu“.

Įraše cituojamas portalas report24.news nėra laikomas patikimu žiniasklaidos kanalu, jame nedirba pripažinti profesionalai. Portalas skelbiasi kaip „alternatyvus“ naujienų portalas, o iš „SimilarWeb“ duomenų matome, kad jo auditorija taip pat skaito Rusijos propagandos šaltinius vokiečių kalba, kurie draudžiami daugelyje Vakarų pasaulio valstybių – kaip de.rt.com. Todėl tokio portalo objektyvą reikėtų įvertinti itin kritiškai.

Įraše, kurio vertimas pateiktas viesulas22.blogspot.com, kaltinimams nepateikiami jokie įrodymai – teksto autoriai savo nuomonę ir pamąstymus pateikia kaip faktą. Naudojami abejotini vaizdo įrašai, kuriuose neužfiksuota, kad Volodymyras Zelenskis vartoja narkotikus, tačiau jie pateikiami kaip įrodymas. „Melo detektoriui“ nepavyko išsiaiškinti ir tinklaraštyje naudojamo stop kadro autentiškumo – naudojantis „Google Vaizdai“ paieška galima pamatyti, kad tą kadrą naudoja dezinformaciją skleidžiantys šaltiniai, daugiausiai – „Twitter“ socialiniame tinkle. Turint minty, kad šiai propagandai skleisti jau buvo panaudoti netikri vaizdo įrašai ir nuotraukos, šiuos įrašus taip pat reikėtų vertinti atsargiai.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis melagienų ir dezinformacijos skleidėjų jau ne pirmą kartą apakaltinamas narkotikų vartojimu. Prorusiški šaltiniai jau kuris laikas platina netikrus vaizdo įrašus ir nuotraukas, kuriose prezidentas esą turi narkotikų. Pavyzdžiui, netikrame vaizdo įraše šalia V. Zelenskio matomas baltų miltelių kiekis, kai jis vaizdo konferencijoje kalbasi su JAV verslininku Elonu Musku. Originalus šio video įrašas darytas kovo mėn., tačiau jo redaguota ir melaginga versija plisti pradėjo visai neseniai. Šio video demaskavimą pademonstravo ir „Bellingcat“ įkūrėjas Eliot Higgins:

Tai, kad Ukrainos valdžios atstovai melagingai vadinami narkomanais atitinka ir Kremliaus ir diktatoriaus Vladimiro Putino propagandos liniją. Jis nuo pat pradžių Rusijos sukeltą karą Ukrainoje teisino sieku valstybę išvalyti nuo „nacių“ ir „narkomanų“. Toks viesulas22.blogspot.com įrašas platina ir Kremliaus propagandą.

Taigi, remiantis tuo, kad kaltinimai V. Zelenskiui narkotikų vartojimu atitinka Kremliaus propagandos liniją, kad tam nepateikta jokių įrodymų, „Melo detektorius“ konstatuoja, kad viesulas22.blogspot.com skleidžia melą.Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)