aA
Šiuo metu pasaulyje vykstanti pandemija tėra gudrus politinis planas sukiršinti pasaulio žmones ir dalį jų numarinti – tokiomis melagingomis tezėmis pradėta dalintis socialiniuose tinkluose, lyginant sveikatos krizę su Hitlerio vykdytu Holokaustu. Tikėti šiais emocingais pareiškimais nereikėtų.
2020 m. Spalio 24 d. protestas Londone prieš koronaviruso suvaržymus
2020 m. Spalio 24 d. protestas Londone prieš koronaviruso suvaržymus
© JessicaGirvan / Shutterstock.com
Koronaviruso pandemija – tik priedanga, siekiant sukiršinti žmones ir išskirstyti į dvi grupes – tuos, kurie priešinsis sistemai ir tuos, kurie bus paskiepyti, jiems įdiegtos mikroschemos.

„Facebook“ pasidalintoje žinutėje teigiama, esą prisidengiant pandemija siekiama žmones suskirstyti į dvi grupes – tuos, kurie bus paskiepyti ir „sučipuoti“ ir tuos, kurie priešinsis sistemai, taps žmonių priešais bei priklausys rizikos grupei. Tačiau tokie pareiškimai tėra niekuo nepagrįstos sąmokslo teorijos.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Žurnale „The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene“ išspausdinto tyrimo duomenimis, išanalizavus „Twitter“ ir „Facebook“ skelbiamas žinutes, laikraščiuose spausdintą informaciją ir televizijos apžvalgas mokslininkams nuo praėjusių metų gruodžio iki šių metų balandžio pavyko aptikti daugiau nei 2300 su koronaviruso pandemija susietų gandų, mitų ir sąmokslo teorijų. Jie buvo paskelbti 25 kalbomis 87 šalyse. Maždaug 15 proc. visų sąmokslo teorijų buvo susijusios su naujojo koronaviruso atsiradimo ištakomis.

Oficialioje Europos Komisijos svetainėje pateikiami sąmokslo teorijoms būdinti požymiai, kurie turėtų padėti nepasiklysti informacijos srautuose:

 • Tariamas, slaptas planas;
 • Sąmokslininkų grupė;
 • „Įrodymai“, esą palaikantys sąmokslo teoriją;
 • Melagingi teiginiai, kad niekas nevyksta atsitiktinai, nėra jokių sutapimų, niekas nėra taip, kaip atrodo, ir viskas yra susiję;
 • Pasaulis skirstomas į blogą ir gerą;
 • Žmonės skirstomi į grupes.

Toje pačioje svetainėje pateiktame infografike pažymima, kad sąmokslo teorijos klesti sudėtingose ir neapibrėžtose situacijose, kokia ir yra šiuo metu pasaulį kamuojanti sveikatos krizė. Gandais ir teorijomis žmonės mėgina paaiškinti sudėtingus dalykus taip susigrąžindami situacijos kontrolės pojūtį.

Socialiniame tinkle išplatinta žinutė, kurioje pandemija lyginama su holokaustu, tvirtinama, esą viskas tėra pasaulinės politikos, siekiančios sukiršinti žmones, dalis atitinka visus sąmokslo teorijos požymius. Joje nepateikiami jokie patikimi įrodymai ar informacijos šaltiniai, kurie paremtų išsakytus teiginius, kalbama apie egzistuojantį slaptą planą (prisidengiant pandemija siekiama supriešinti žmones), atmetamas atsitiktinumo faktorius, o žmonės paties žinutės autoriaus suskirstomi į dvi grupes (tie, kurie priešinsis, ir tie, kurie bus paskiepyti ar „sučipuoti“).

Teiginiai, esą pandemija kilo ne atsitiktinai, o yra slapto plano dalis internete ėmė sklisti dar nuo pandemijos pradžios. Viena tokia teorija teigė, esą pandemijos vyksta kas 100 metų, kita siejo pasaulyje kylančius ligų protrūkius su technologiniu progresu. Visus šiuos teiginius paneigė „Melo detektoriaus“ faktų tikrintojai.

„Facebook“ išplatinti svaičiojimai, esą pandemija siekiama suskirstyti žmones į tuos, kurie paklūsta sistemai ir sutinka skiepytis ir tuos, kurie jai priešinasi, taip pat nėra nauji.

Dar birželio mėnesio pabaigoje BBC apžvelgė Tarptautinių faktų tikrinimo tinklo (IFCN) suburtą projektą, skirtą demaskuoti su pandemija susijusią informaciją. Jų teigimu, sąmokslo teorija, kurios šalininkai tvirtino, esą pandemija skirta įgyvendinti milijardieriaus Billo Gateso planą skiepijant žmones implantuoti į jų kūnus mikroschemas, pasirodė 14 skirtingų šalių, o arabiškuose šaltiniuose įsivaizduojama mikroschema pavadinta „Antikristo čipu“. Toks motyvas minimas ir lietuviškoje socialiniuose tinkluose išplatintoje žinutėje, kurios autorius kalba apie žmones, kurie bus „čipuoti mikročipais [ir] priklausys globalistų Antikristaus sistemai“. Taigi, pranešimo autoriaus išsakyti teiginiai tėra internetą jau apskriejusių sąmokslo teorijų kratinys.

Svarbu pabrėžti, kad jokiuose moksliniuose šaltiniuose ar organizacijų, teikiančių oficialią informaciją apie naująjį koronavirusą ir pandemijos eigą, pranešimuose nėra teiginių, kurie galėtų patvirtinti „Facebook“ paskyroje paskelbtą informaciją, todėl „Melo detektorius“ vertimą žinutės turinį kaip klaidinantį skaitytojus.

Taip pat žinutės autorius neteisingai vartoja terminą „rizikos grupė“, priskirdamas jai žmones, kurie atsisakys skiepytis ir priešinsis sistemai. Iš tiesų, kalbant apie COVID-19 ligą, rizikos grupei ir jautriems asmenims priskiriami vyresni nei 60 metų amžiaus žmonės, taip pat sergantys lėtinėmis plaučių, širdies ligomis, diabetu ar ligomis, galinčiomis paveikti imuninę sistemą.

 • Šaltiniai
 • Coronavirus: Bill Gates ‘microchip’ conspiracy theory and other vaccine claims fact-checked; bbc.com
 • Coronavirus: 5G and microchip conspiracies around the world; bbc.com
 • COVID-19 has fueled more than 2,000 rumors and conspiracy theories; livescience.com
 • COVID-19–Related Infodemic and Its Impact on Public Health: A Global Social Media Analysis; ajtmh.org
 • Identifying conspiracy theories; ec.europa.eu
Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
2.6923

Top naujienos

Bidenui ruošia spąstus, kurių bijojo Grybauskaitė: vėl siūlo tartis su Rusija (57)

Jokio naujo „reseto“ su Rusija nebus. Tokie naujosios JAV prezidento administracijos pažadai...

Sostinę palikusi pora įsikūrė regione: namui gavo paramą iš valstybės ir sprendimu nė kiek nesigaili

Senjorų miestu tampantis Panevėžys sulaukė galimybės pasijauninti. Po dvejų metų pertraukos...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Kaip keitėsi požiūris į netradicinę seksualinę orientaciją kariuomenėje: nuo laikymo norma iki pasmerkiančių „žydrųjų bilietų“

Spėju, vien už pavadinimą tam tikra dalis skaitytojų panorės mane sudeginti ant laužo...

Šiose salose galima pasijausti pasaulio valdovu: jeigu esate kuklūs po viešnagės čia tikrai pasikeisite (8)

Rojus žemėje – taip dažniausiai žmonės vadina Indijos vandenyne esančias Maldyvų salas....

Policijai įkliuvo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis (115)

Vakar užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui buvo surašytas protokolas dėl Kelių...

Naujausi pokyčiai dėl COVID-19 kelia susirūpinimą ekspertams: įvykių kryptis gali tapti nebenuspėjama (123)

Kai pirmoji „Astra Zeneaca“ COVID-19 vakcinų siunta vasarį atvyko į Pietų Afriką,...

Patvoryje auganti piktžolė – tikras sveikatos eliksyras, tačiau kai kam jos reikėtų vengti (8)

Šių metų lietuviškiausiu vaistiniu augalu buvo išrinkta didžioji dilgėlė . Nors neretai ją...

Rimvydas Valatka. Egzorcistai iš velnio malonės (290)

Kiekvienas vyras ir kiekviena moteris iki karantino pabaigos privalo padaryti tris darbus. Perskaityti...

Neryje pajudėjo ledai, bet blogiausias scenarijus dar nesipildo (79)

Gausus sniegas ir staiga atšilę orai Kauno rajono gyventojams sukėlė nemažai baimės, jog...

Žurnalas „Tavo vaikas“ | D+

Pasitikrinkite, ar sukuriate pakankamą ryšį su savo vaiku? Pasakos ir pokalbiai važiuojant į darželį nesiskaito

Norite gero ryšio su vaiku? Kad visada galėtumėte susikalbėti, būti išgirstas ir suprastas bet...