aA
Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta įrašas, kuriame jo autorė tvirtina, kad potvyniai, uraganiniai vėjai ir kitos stichijos yra sukurtos specialiomis technologijomis. Tam įrodyti ji pateikia savo darytą debesų danguje nuotrauką.
Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Įrašo autorė rašo [kalba netaisyta, – aut. past.]: „Ruošiama dovanėlė specialiomis technologijomis: potvyniai, uraganiniai vėjai ir kitos stichijos- visa tai pavadinta klimato kaita. Orai modeliuojami jau kelis dešimtmečius, o pastaruoju metu- intensyviausiai. Iš dangaus krentantys pulkai negyvų paukščių- pasekmė šio bjauraus ir pavojingo žaidimo.

Ir vėl, kaip ir dėl v**cinų, bus rėkiančių, jog tai- tik eilinė sąmokslo teorija.
Nuotraukoje- bangos danguje, kurios mūsų pačių užfiksuotos užvakar Strasbūre. Plika akimi jų nesimatė- tik peržiūrint nufilmuotą medžiagą tai ryškiai pasirodė. Pasidomėkite H*ARP technologijomis prieš imdami juoktis, jog tai- tik paprasčiausi debesys.“

Įrašas sulaukė kelių šimtų patiktukų ir virš 170 pasidalijimų. Po juo komentuoja kiti vartotojai, kurie pritaria šiai sąmokslo teorijai, dalinasi debesų nuotraukomis, kurios taip pat neva įrodo jų teiginius.

Visų pirma, pridėtame kadre greičiausiai užfiksuoti plunksniniai- kamuoliniai lęšiškieji debesys (cirrocumulus lenticularis). Gali būti, jei debesys labai ploni, kad jų plika akimi nesimato, o objektyvas ekspozicijoje labiau diferencijuoja spalvas, todėl jie pasimato tik nuotraukoje.

Sąmokslo teorija apie neva technologijomis sukuriamus orus nėra nauja. Kas kartą, kai šalyje ar pasaulyje įvyksta stichija, uraganas ar kiti su klimato krize susiję ekstremalūs orų reiškiniai, šios melagienos šalininkai pasireiškia socialiniuose tinkluose. Vieną populiariausių, anot „The Washington Post“, teigia, kad JAV valdžia turi orų kontroliavimo technologiją HAARP (angl.: High Frequency Active Auroral Research).

Ši sąmokslo teorija nėra visai be pagrindo. Per pastaruosius 70–80 metų įvairios pasaulio vyriausybės pranešdavo apie savo bandymus sukurti technologijas, kurios padarytų taip, kad iš debesų imtų lyti (tai angliškai vadinama „cloud seeding“); arba priešingai – kad užkirstų kelią ekstremaliems orų reiškiniams. Pranešta apie įvairius rezultatus. Šie bandymai dar labiau masino sąmokslo teorijų kūrėjų ir skleidėjų vaizduotę.

Tačiau HAARP tikslas buvo ne orų kontrolė ar modeliavimas, o sukurti labiau pažengusias radijo ryšio technologijas. HAARP programa sustabdyta dar 2013 m. 2015 m. HAARP lokacija ir ten esanti technika perleista University of Alaska Fairbanks priežiūrai, ir, kaip teigiama universiteto puslapyje, gali būti naudojama moksliniams tyrimams. HAARP niekaip negali sukurti stichinių nelaimių – tam nėra jokių mokslinių įrodymų. Technologija neturi nieko bendro su orų kūrimu ar kontrole.

Taip pat, įrašo autorė tvirtina, kad stichinės nelaimės tik pavadintos klimato kaita. Tačiau antropogeninė klimato kaita (tai yra, sukelta žmogaus veiklos), yra mokslinis faktas. Tai tik dar kartą patvirtino didžiausia istorijoje Jungtinių Tautų klimato kaitos ataskaita, „Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) report“, kurią paruošė keli tūkstančiai mokslininkų. Ji paviešina praėjusią vasarą. Deja, kaip nurodoma ataskaitoje, blogėjant situacijai, tokių stichijų pasaulyje tik daugės. Todėl teigti, kad ekstremalūs reiškiniai, kurie priskiriami klimato kaitai, yra sukurti, naudojant technologijas, neturi jokio mokslinio pagrindo.

Taigi, remiantis aukščiau aprašytu paaiškinimu, „Melo detektorius“ konstatuoja, kad įraše pateikta dezinformacija, autorė nesiremia jokiais moksliniais šaltiniais.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.1000

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Rytų Europos istorikė: štai kodėl iš tikrųjų rusai tyli dėl karo Ukrainoje (3)

Vokietijoje jau ne vienas dešimtmetis daug ir jautriai kalbama apie kolonializmo pasekmes Afrikoje, o...

Kas labiau apsimoka: imti naują kreditą kitame banke ar keisti esamą sutartį

Dabar gali būti parankus metas refinansuoti paskolas, tačiau Lietuvoje tarp bankų klientų tai...

Putinui gali būti ruošiamas netikėtas koziris: tik viena pusė žino, kada jį panaudos (7)

Paprastai Rusija Ukrainą dronais atakuoja vakarais, naktį, paryčiais. Šįsyk pasaulį sukrėtė...

Jogintė Užusienytė-Četkauskienė

Žmona pasibaisėjo, ką rado vyro mobiliajame telefone: psichologo verdiktas – griežtas (3)

Vyro mobiliajame telefone vis atsiranda nepažįstamų moterų telefono numeriai. Prirėmus...

Daktaras Strioga – apie imunitetą: kas jį labiausiai silpnina ir kada atsiranda vėžys

Vėžys – viena dažniausių ligų šiais laikais, todėl neretai kyla klausimas, kaip jis...

Geros žinios: orai po truputį šils

Sekmadienio dieną aukšto slėgio srities įtaka šiek tiek nusilps, iš šiaurės priartės...

Po visą visuomenę sukrėtusių pedofilijos skandalų – griežtas verdiktas: vaikai mums vis dar nerūpi (9)

Praėjusią savaitę Delfi specialusis korespondentas Dainius Sinkevičius paskelbė du tyrimus,...

Į lyderių daržą akmenį metusį Maksvytį nustebino vienas dalykas: buvo labai keista

Kazys Maksvytis užkimusiu balsu ir liūdnu veidu ieškojo katastrofiško Kauno „Žalgirio“...

Toma Miknevičienė

Kam žmogui seksas? Seksologo nestebina, kodėl žmonės mylisi vis rečiau

Neseniai paskelbti tyrimai parodė, kad žmonės mylisi vis mažiau. Tuo metu sekso tema eskaluojama...

Pasivažinėti nutaręs 15-metis sudaužė mamos vardu išnuomotą mašiną

Vilniaus pakraštyje paauglio vairuojamas elektromobilis rėžėsi į elektros stulpą.