aA
Socialiniuose tinkluose plinta lietuviškai dubliuotas airių programos „Iconoclast One to One“ siužetas, kuriame save nepriklausoma finansų patarėja pristatanti moteris aiškina teoriją, esą COVID pasai skirti žmonių kontrolei. Tačiau ji savo pasisakymų nepagrindžia jokiais duomenimis.
Kairėje - kadras iš klaidinančio vaizdo įrašo
Kairėje - kadras iš klaidinančio vaizdo įrašo
© DELFI koliažas (ekrano nuotr. ir Reuters / Scanpix)

Melissa Ciummei aiškina, kad COVID-19 imunizacijos pažymėjimai / pasai yra „duomenų pasai“, kurių įvedimui nebuvo jokio medicininio pagrindo. Jos teigimu, vyriausybė taip renka duomenis apie savo gyventojus, o skiepai niekaip nepadės suvaldyti pandemijos. Moteris taip pat tvirtina, kad vaikai skiepijami tam, kad būtų prijungti prie „socialinių kreditų sistemos“.


Visų pirma, reikėtų pabrėžti, kad M. Ciummei neturi jokių įrodymų savo teiginiams pagrįsti. Jau nuo tada, kai buvo pradėta kalbėti apie imunizacijos pasus, ekspertai diskutavo, ar jie yra geriausia alternatyva tam, kad būtų išvengta karantino ir visiško ekonomikos sustabdymo.

Kaip diskutavo prestižinio „The British Medical Journal“ ekspertai, COVID pasų įvedimas galimai padeda sumažinti viruso plitimą. Tačiau tai nereiškia, kad jie nėra kritikuojami – svarbu užtikrinti, kad jie visiems būtų pasiekiami, tai yra, kad žmonės galėtų jį gauti, jei yra neseniai persirgę, pilnai paskiepyti, ar turi neigiamą COVID-19 testo atsakymą.

Tačiau duomenų, kaip tiksliai jie veikia pasauliniu mastu – dar nesurinkta. Pasai daugiausiai ginčų sukelia dėl politinių ir etinių sumetimų, o ne dėl medicininių. Taigi vieningas išvadas daryti dar anksti.

Absoliučiai neteisinga teigti, kad skiepai nepadeda suvaldyti viruso plitimo. Duomenys rodo, kad skiepai padėjo sumažinti riziką susirgti delta variantu, o kartu ir platinti virusą. Tačiau vis dar neaišku, kaip bus su nauja omikron atmaina.

Kol kas atrodo, kad visos vakcinos vis dar suteikia didelę apsaugą nuo sunkių omikron infekcijų, o tai yra svarbiausias skiepų tikslas. Deja, tik „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinos, sustiprintos 3 doze, sėkmingai stabdo infekcijas, tačiau šios vakcinos nepasiekiamos daugumoje pasaulio šalių.

Ankstyvieji tyrimai rodo, kad kiti skiepai, įskaitant „AstraZeneca“, „Johnson & Johnson“ ir vakcinas, pagamintos Kinijoje ir Rusijoje, beveik nepadeda sustabdyti omikron plitimo, ir, kadangi dauguma šalių savo skiepijimo programas sukūrė pagal šias vakcinas, atotrūkis gali turėti didelės įtakos pandemijos eigai. Taigi, M. Ciummei pareiškimas, kad skiepai nesustabdo viruso plitimo, yra melas.

Sunku suprasti, ką tiksliai M. Ciummei turi galvoje, kai kalba apie „socialinių kreditų sistemą“. Greičiausiai tai yra kažkas panašaus, kas dabar taikoma Kinijoje – kuri ten sugalvota 2014 m. Ji naudojama visuomenės kontrolei – pavyzdžiui, prastą reitingą turintys kinai net nebegali keliauti.

Tačiau COVID pasus neteisinga lyginti su nedemokratinių valstybių įrankiais, nes, pavyzdžiui, Lietuvoje Galimybių pasą gali gauti visi, kurie įrodo, kad nėra viruso nešiotojais. Nėra jokių įrodymų, kad juos gavę suaugę ar vaikai vėliau bus dėl to specialiai kontroliuojami. Tikriausiai todėl M. Ciummei savo teorijai taip pat nepateikia jokių įrodymų, tik bando išgąsdinti savo klausytojus.

Remiantis aukščiau pateiktu paaiškinimu, galima teigti, kad minėtame siužete skleidžiama be pagrindo gąsdinanti dezinformacija.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
2.2083

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (106)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti (1)

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (201)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (11)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (8)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...