aA
Tinklaraštyje sapereaude.lt pasirodė publikacija, kurioje skleidžiama melaginga informacija, naudojant Vokietijos Federalinės sveikatos apsaugos ministerijos pranešimą, kuriame buvo paskelbtas sunkių nepageidaujamų COVID-19 skiepų poveikių dažnis, ir raginimas apie juos pranešti atsakingoms institucijoms.
Skiepai
Skiepai
© Scanpix

Tiek sapereaude.lt, tiek kituose šaltiniuose, kurie platina prieš skiepus nukreiptą informaciją, naudojamos ne originalios Ministerijos žinutės, o ekrano nuotraukos. Originalius įrašus galite rasti ČIA ir ČIA. Juose rašoma, kad sunkus šalutinis poveikio dažnis yra: 0,2 pranešimo per 1000 vakcinos dozių.

Pradžioje žinutės formuluotė buvo kitokia (nors dažnis matematiškai buvo toks pats), tačiau, pastebėjus tai, kad ją klaidingai naudoja prieš skiepus nusiteikę asmenys, žinutė buvo patikslinta. Patikslinimus galite rasti ČIA.

Vakcinos, kaip ir bet kuri kita medicininė procedūra gali sukelti nepageidaujamų poveikių – tai nėra paslaptis. Asmenys, kuriems po skiepo pasireiškė šalutinis poveikis, raginami apie tai pranešti visame pasaulyje. Pavyzdžiui, JAV tai daroma naudojat VAERS sistemą (angl. The Vaccine Adverse Event Reporting System, liet.: Vakcinos sukeltų nepageidaujamų efektų pranešimų sistema), Europos Sąjungoje (ES) tai prižiūri Europos vaistų agentūra (The European Medicines Agency, EMA).

Ką dar labai svarbu pabrėžti, COVID-19 vakcinos yra saugios ir efektyvios, o pasireiškiantys nepageidaujami efektai dažniausiai yra trumpalaikiai. Tai yra – skausmas, paraudimas ir patinimas dūrio vietoje, silpnumas, temperatūra ir pan., kurie praeina per kelias paras. Jei savijauta nepagerėja per kelias dienas – būtina kreiptis į gydytojus. Pasireiškus sunkiems nepageidaujamiems poveikiams (kaip ūmiai alerginei reakcijai) – į medikus reikia kreiptis nedelsiant.

Visa ši informacija yra viešai prieinama institucijose, kurios atsakingos už skiepijimą ar vakcinų saugumą. Mokslininkai jau net atlieka tyrimus, kuriuose naudoja duomenis, renkamus nuo pat skiepijimo pasaulyje pradžios skirtingose vakcinuojamųjų asmenų grupėse. Tai nėra slepiama informaciją, kurią tik dabar kažkas (šiuo atveju – Vokietijos ministerija) paviešino.

Sapereaude.lt publikacijoje vakcinos vadinamos „kvazieksperimentinėmis ir vis dar tik sąlyginai bei abejotina tvarka patvirtintos“. Tačiau tai – melas. Visos patvirtintos ir naudojamos vakcinos praėjo standartinius tyrimus, kurių reikia, norint pradėti naudoti naują preparatą. Patvirtintos skubos tvarka – reiškia, kad buvo supaprastinti biurokratiniai, o ne vakcinos saugumo reikalavimai.

Be to, vakcinos nėra eksperimentinės. „Johnson & Johnson“ ir „AstraZeneca“ vakcinos sukurtos, naudojant jau seniai taikomas vakcinų kūrimo technologijas. O „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų iRNR technologija taip pat tyrinėjama jau bent keturis dešimtmečius. Tik iRNR pirmą kartą panaudota kuriant skiepus. Todėl neteisinga teigti, kad vakcinos „kvaziekperimentinės“ ar „patvirtintos abejotina tvarka“.

Todėl, remiantis aukščiau išvardintais paaiškinimais, galima teigti, kad sapereaude.lt publikacijoje pateikiama klaidinanti ir melaginga informacija.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

Tokių eilių Vilniaus oro uoste dar nematėte: keleiviai meldė Dievo ir apsaugos darbuotojų malonės papildyta atstovų komentaru

„Meldžiu jūsų, praleiskite, mes vėluojame išskristi“, – penktadienio rytą tarptautinio...

Ekspertas apie prezidento rinkimus: kol kas lyderis vienas, kiti neturi šansų (13)

Vytauto Didžiojo universiteto docentas Lauras Bielinis įsitikinęs, kad bent jau kol kas...

Kauno pareigūnai prisikasė iki slaptos laboratorijos užsienyje: narkotikai iš čia keliavo po visą pasaulį (1)

Penktadienį policija paskelbė apie smūgį narkotikų platintojams, per tyrimą išaiškinti ne tik...

Kai Loretą surietė sunkiai pakeliamas skausmas, jo priežastį suprato iškart: dėl operacijos nedvejojo

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL) 58 metų alytiškė Loreta Ribinskienė ilsėjosi po...

Dėl chaoso Vilniaus oro uoste – prašymas keleiviams (9)

Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovai praneša, kad dėl pastaruoju metu sustiprintų tam tikrų...

Lietuvoje pristatyti naujo dizaino automobilių numerių ženklai: paaiškino, kokia bus jų išdavimo tvarka

Anksčiau minėti siūlymai, kad lietuviškų automobilių valstybinio numerio ženklus turėtų...

„Rytas“ pristatė biudžetą, užmetė meškerę ir aptarė naują kaimyną: kol kas džentelmeniškas

Permainos sostinės krepšinio žemėlapyje – kur kas ryškesnės nei Vilniaus „Ryto“...

Kilus beprecedenčiam skandalui dėl lietuvių atlikėjų nuplagijuotos puikiai žinomos rusiškos dainos – radijo stočių žingsnis LATGA: gali grėsti administracinė atsakomybė (10)

Antradienį pasklidus žiniai, kad garsus atlikėjos Adrianos Ramonaitės-Adrinos ir grupės...

Greta Klimkaitė

Pasaulis šiandien. Ar Rusijai bus leista grįžti į JT Žmogaus teisių tarybą?

Rusija nori grįžti į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą.