aA
Socialiniame tinkle „Facebook“ lietuviai dalinasi nuotrauka, kurioje užfiksuotas specialiu nuo pavojingų medžiagų ir radiacijos apsaugančiu kostiumu apsivilkęs darbininkas, plušantis prie mobiliojo ryšio antenos, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, įtaisytos palmėje. Nuotraukoje, siejamoje su 5G diegimo darbais iš tiesų užfiksuota kas kita.
Socialiniuose tinkluose išplatinta nuotrauka (kairėje)
Socialiniuose tinkluose išplatinta nuotrauka (kairėje)
© Delfi montažas (ekrano nuotr. ir Shutterstock / BigNazik)
Diegiant 5G ryšį reikia vilkėti nuo radiacijos apsaugantį kostiumą.
Socialiniai tinklai

Grupėje „5G faktai ir žinios“ paviešinta nuotrauka su prierašu „5G diegiantis vyrukas dėvi nuo radiacijos apsaugantį kostiumą“. Šalia jos – nuotrauka pasidalinusio vartotojo komentaras – „Jei jie dirbdami prie jų su tokiom apsaugom esą, tai ir mums reikės pradėti tai nešioti???!!!?!?? BAISU!!!!1!1!!“.

Diegiamos antenos jokios radiacijos neskleidžia

Tačiau iš tiesų baimintis nėra ko. Kaip „Delfi“ komentavo Radiacinės saugos centro direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė, mobiliojo ryšio antenas diegiantiems darbuotojams jokiu būdu nereikėtų dėvėti tokių kostiumų ir baimintis dėl antenų skleidžiamos radiacijos.

„Esame gavę keletą paklausimų, kad 5G daro įtaką vėžio atsiradimui, nes ten labai stipri radiacija, kaip buvo teigiama. Tikrai kaip specialistai, prisiimdami visą atsakomybę, galime teigti, kad elektromagnetinės bangos skleidžia nejonizuojančią spinduliuotę“, – tvirtino R. Stasiūnaitienė.

Kad mobiliojo ryšio antenas diegiantiems darbuotojams nereikia dėvėti nuo radiacijos saugančių kostiumų patvirtino ir „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas.

Tokios ypatingos apsaugos nereiktų ne tik todėl, kad mobiliojo ryšio antenos skleidžia nejonizuojančią spinduliuotę, bet ir dar dėl vieno paprasto niuanso – diegimo metu antenos būna neįjungtos. „Juk ir televizorių įsigiję namo nesinešate jo įjungto. Taip ir įrenginėjant mobiliojo ryšio bokštus veikti jie pradeda tik diegimo darbams pasibaigus“, – komentavo A. Baranauskas.

Kauno technologijos universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto (KTU EEF) dėstytojas docentas Vitas Grimaila taip pat akcentavo, kad instaliuojama antena negali skleisti jokios spinduliuotės, nes ji dar neveikia. „Jeigu instaliuojamas ryšys, tai jo dar nėra. Pati antena – metalo ir elektronikos komponentų rinkinys. Kol ji yra instaliuojama, tai ji nespinduliuoja netgi mažiausios galios, ji net nėra prijungta prie aktyvios įrangos“, - komentavo profesorius.

Paveikslėlis – ne naujas

Ta pati prie mobiliojo ryšio anteną vaizduojanti nuotrauka, iki pasirodydama lietuviškose „Facebook“ grupėse, internete cirkuliavo jau nuo praeitų metų pavasario. Nuotraukos sąsajas su 5G ryšio neva skleidžiama radiacija paneigė faktų tikrintojai „The Snopes“, „Africa Check“ ir „Full Fact“.

„The Snopes“ taip pat pabrėžė, kad elektromagnetines bangas perduodančios mobiliojo ryšio antenos skleidžia nejonizuojančią spinduliuotę, taigi, apie radiaciją kalbėti būtų netikslu. Be to, net jeigu dėl kokių nors nepaaiškinamų priežasčių antena skleistų jonizuojančią spinduliuotę, nuotraukoje pavaizduotas darbininkas nebūtų nuo jos apsaugotas.

Darbininkas vilki „Tyvek“ kostiumą, apsaugantį nuo kietųjų detalių ir teršalų, o jonizuojanti spinduliuotė nėra nei viena, nei kita, be to, joks kostiumas negalėtų patikimai apsaugoti nuo jonizuojančios spinduliuotės.

Kaip „The Snopes“ teigė Nacionalinės bokštų montuotojų asociacijos Belaidės pramonės tinklų vadovas Scott Krouse, nuotraukoje vaizduojamas netgi ne 5G bokštas, o įprasto 4G ryšio antena. Darbininkas greičiausiai vilki apsauginį kostiumą, kad apsisaugotų nuo cheminių medžiagų, naudojamų paukščių išmatoms nuo antenos valyti.

  • Šaltiniai
  • Pokalbiai telefonu su Radiacinės saugos centro direktore Ramune Marija Stasiūnaitiene, „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktoriumi Andriumi Baranausku ir Kauno technologijų universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto (KTU EEF) dėstytoju docentu Vitu Grimaila
  • Are Hazmat Suits Needed to Install 5G Cellphone Towers?; snopes.com
  • No, hazmat suits not needed to install 5G phone technology; africacheck.org
Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.1111

Top naujienos

Karantino pragaras baigėsi: daugiausiai gyventojų dėl pandemijos netekusios Lombardijos sostinė šokiruoja pareigūnus (44)

Jau nebe vaiduoklių miestas! Toks pojūtis, tokia mintis neapleidžia pasižvalgius po barokinį...

Visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla – vėl teisėsaugos akiratyje (665)

Daugiau kaip prieš 10 metų visą Lietuvą sukrėtusių Kauno žudynių byla vėl atsidūrė ant...

Kardiologė išvardijo padidėjusio kraujospūdžio 7 simptomus: jei juos pastebite, turite imtis veiksmų (56)

Lietuvoje padidintą kraujo spaudimą turi netgi 60 procentų gyventojų. Apie hipertenziją laidoje...

Kinija imasi milžiniško 4,2 mlrd. dolerių vertės projekto Afrikoje (45)

Daugiau nei du dešimtmečius Zimbabvė bandė išjudinti milžiniško anglies energijos komplekso...

Orai lietuvių nelepins – paskutinę gegužės savaitę laukia nemažai lietaus (3)

Pirmadienio dieną aplink mūsų šalį suksis keli nykstantys žemo slėgio sūkuriai, todėl debesų...

Kipras birželį leis skrydžius iš Lietuvos: reikės pateikti koronaviruso tyrimo pažymą (21)

Kipro valdžia patvirtino veiksmų planą dėl Larnakos ir Pafoso oro uostų atidarymo, rašo KNEWS...

PSO: pasaulyje užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu per parą padaugėjo 101 tūkst. (72)

Per pastarąją parą pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 101 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu...

Delfi kino seansas: filmas „Liza, namo”

Vaiko siela nenori taikstytis su supančia aplinka. Filme mėginta užfiksuoti tai, kas atspindi vaiko...

Pilkoji zona: kas iš tiesų liko nepastebėta kontroversiškoje Švedijos kovoje su koronavirusu (133)

Švedija atsidūrė viso pasaulio dėmesio centre, kai priėmė sprendimą atsisakyti karantino kaip...

ESPN prisiminė gėdingą žalgiriečio Bowie poelgį – nesuprato nei savi, nei svetimi vaizdo įrašas (16)

Krepšininkai dažnai kartoja, kad žaidžia ne dėl asmeninės statistikos ir individualių...