aA
Tinklaraštyje lebionka.blogspot.com pasirodė Michailo Supotnickio knygos vertinys, kuriuo bandoma įrodyti, kad COVID-19 sukeliantis virusas buvo „sukonstruotas“ laboratorijoje. Tačiau tokie teiginiai – melagingi.
Klaidina, kad SARS-CoV-2 padarytas laboratorijoje
© Reuters / Scanpix

Visų pirma, lietuvių ar anglų kalbomis sunku daugiau informacijos apie šį Rusijos veikėją – neaišku, ar jis tikrai yra mikrobiologas, kaip pristatoma sąmokslo teorijas skleidžiančiose grupėse, ar tikrai jo knygoje naudojami šaltiniai yra tinkamai interpretuojami. Šis asmuo nėra pripažintas ar gerbiamas mokslininkų bendruomenėje, nėra atlikęs jokių su COVID-19 liga ar SARS-CoV-2 virusu susijusių tyrimų, kurie būtų recenzuoti ir publikuoti patikimose akademinių straipsnių duomenų bazėse.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Nors iki šiol nėra 100 proc. aišku, kur tiksliai atsirado virusas, jis pirmąkart aptiktas 2019 m. Uhano provincijoje (Kinija). Manoma, kad virusas „peršoko“ iš šikšnosparnių į tarpinę rūšį, o tada – juo pirmąkart užsikrėtė žmogus. Nors šikšnosparniai yra natūralus koronavirusų šaltiniai, koronavirusas, kuriuo serga žmones, ir kuris randamas šikšnosparniuose, šiek tiek skiriasi. Tai parodo, kad juo žmogus nuo šikšnosparnių užsikrėtė ne tiesiogiai, o buvo tarpinė rūšis. Kokia – iki šiol neaišku.

Tačiau mokslininkai tikina, kad virusas nebuvo „pagamintas“ laboratorijoje. Koronavirusai žmonėms nėra naujiena. Žinoma šimtai koronavirusų, kurie daugiausiai cirkuliuoja tarp laukinių gyvūnų. Tačiau pasitaiko ir protrūkių tarp žmonių – SARS ar MERS taip pat buvo koronavirusai. Laimei, šie virusai nebuvo tokie užkrečiami, neplito taip staigiai ir jų protrūkius pavyko laiku suvaldyti.

Tai, kad naujasis koronavirusas taip pat nebuvo padarytas dirbtiniu būdu, rodo jo genetinės analizės. Viruso genetinis kodas buvo iškoduotas dar 2020 m. sausį, praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai pasaulis sužinojo apie šį naują koronavirusą. Kiekvienas organizmas turi skirtingą kodą ir skirtingą nukleotidų kiekį.

Žmogus jų turi apie 3 mlrd., o virusas, pavyzdžiui, SARS-CoV-2, turi apie 30 tūkst. Kaip jūsų genai suteikia užuominų apie tai, iš kur esate kilęs, mokslininkai gali naudoti viruso genomo seką, kad paaiškintų, iš kur tas virusas atsirado. Iki šiol turimi duomenys rodo, kad virusas nebuvo sukurtas žmogaus.

Svarbu pabrėžti, kad mokslininkai atidžiai analizuoja visas galimas hipotezes, renka duomenis, konstruoja kompiuterinius modelius ir pan., kad išsiaiškintų tikslią SARS-CoV-2 kilmę. Jei teorijai nerandama jokio pagrindo, nesurenkama įrodymų, kurie nors kiek ją patvirtintų, ta teorija nėra laikoma galima.

Todėl, remiantis aukščiau išvardintu paaiškinimu, galima teigti, kad publikacijoje pateikiama klaidinanti informacija, be svarių įrodymų.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
1.3333

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (109)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti (2)

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (210)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (12)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (8)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...