aA
Alternatyvių naujienų portaluose plinta žinia, esą amerikiečiai pripažino, kad plačiai naudojami PGR testai yra netinkama diagnostinė priemonė COVID-19 nustatyti, todėl nuo šių metų pradžios patvirtinimas juos naudoti atšaukiamas. „Melo detektoriui“ pavyko išsiaiškinti, kad ši informacija – klaidinga. Leidimas naudoti atšaukiamas tik vieno konkretaus gamintojo kurtam testui ir visai ne dėl to, kad testas būtų nepatikimas ir rodytų klaidingus rezultatus.
Klaidina, esą JAV atsisako PGR testų, nes šie – nepatikimi. Štai, kaip yra iš tiesų
© DELFI / Andrius Ufartas

Žinutė, esą JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pateikė prašymą atšaukti Maisto ir vaistų administracijos išduotą leidimą naudoti PGR testus COVID-19 ligos diagnostikai, akimirksniu apskriejo alternatyvių naujienų portalus ir pandemijos skeptikų socialinius tinklų anketas. Straipsniuose skelbta, neva JAV pagaliau pripažino, jog PGR testai yra netinkama priemonei SARS-Cov-2 virusui aptikti, o tai, esą, įrodo, kad atvejų nustatymas visą pandemijos laikotarpį buvo klaidingas.

„Tai reiškia, jog PGR procesas, kuriuo remiantis pasaulyje buvo pripažinti sergančiais Covid-19 infekcija milijonai žmonių, nėra pakankamai patikimas, o kalbant tiesiai – gali būti, kad būtent juo remiantis buvo sukurta pasaulinė pandemija, praturtinusi farmacijos kompanijas ir šalutines apsaugos, dezinfekcijos bei kontrolės priemones gaminančią pramonę. Šis CDC sprendimas deda tašką istorijoms, atrandant „besimptomius“ nesergančius viruso nešiotojus, į kurių tarpą didžiąja dalimi įeina vaikai ir jaunimas, kuris jau verčiamas skiepytis dėl pandemijos, kurios mastų pagrindas – PGR testas – gruodžio 31 dieną pripažintas kaip netinkamas šiam reikalui“, – sausio 2 dieną buvo rašoma portale infa.lt.

Klaidinanti informacija
Klaidinanti informacija
© Ekrano nuotr.

Iš tiesų, praėjusių metų liepos 19 dieną JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro internetinėje svetainėje pasirodė pranešimas apie tai, kad nuo 2021 m. gruodžio 31 d. JAV Maisto ir vaistų administracija atšauks išduotą leidimą naudoti testą, pavadinimu „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“. Pranešime nurodoma, kad laboratorijos, naudojančios šį testą COVID-19 ligos diagnostikos reikmėms pamažu pereitų prie kitų diagnostikos instrumentų, nes nuo gruodžio 31 d. naudoti šio testo nebebus galima.

Šis pranešimas amerikiečių socialinių tinklų paskyrose sukėlė tikrą audrą, pasipylė tvirtinimai, esą PGR testavimo metodo galiausiai atsisakyta, nes šis, esą, yra netinkamas ir netikslus COVID-19 nustatyti. Į šiuos klaidingus teiginius sureagavo Ligų kontrolės ir prevencijos centras, rugpjūčio 2 d. išplatinęs oficialų paaiškinimą, kodėl nuspręsta atsisakyti testo.

Visų pirma, kaip rašoma pranešime, nuo praėjusių metų gruodžio 31 d. buvo atšauktas leidimas naudoti tik Ligų kontrolės ir prevencijos centro sukurtą PGR testą. Šis sprendimas nedaro jokios įtakos kitų gamintojų PGR testams. Iš tiesų, atšaukti skubos tvarka išduotą leidimą naudoti Ligų kontrolės ir prevencijos sukurtą PGR testą nuspręsta dėl to, kad nuo 2020 m. vasario mėnesio, kada šis testas pradėtas naudoti, rinkoje atsirado gerokai daugiau diagnostinių priemonių COVID-19 nustatyti. Dėl šios priežasties sumenko minėto PGR testo paklausa, jo būtinumą nustelbė privačių gamintojų siūlomi testai.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pradėjo platinti testą „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“ tik todėl, kad pandemijai prasidėjus rinkoje nebuvo kitų alternatyvų COVID-19 nustatyti, tačiau šiuo metu privatūs gamintojai jau gali laboratorijoms pasiūlyti dar pažangesnius ligos diagnostikos metodus, kurie, pavyzdžiui, vieno tyrimo metu gali aptikti ne tik SARS-Cov-2, bet ir gripo virusą, todėl tiriamajam nebereikia atlikti dviejų skirtingų testų. Laboratorijos skatinamos palaipsniui pereiti būtent prie tokių testų.

Pranešime taip pat paaiškinama, kad sprendimas atšaukti leidimą naudoti c testą nereiškia, kad šiuo testu gauti rezultatai pripažįstami klaidingais ir negaliojančiais. Atvirkščiai, PGR metodas išlieka „auksiniu standartu“ SARS-Cov-2 virusui nustatyti ir yra pripažįstamas kaip patikima ir ypatingai tiksli diagnostikos priemonė.

Išvados

Informacija, esą JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pateikė prašymą atšaukti leidimą naudoti savo platintą PGR testą COVID-19 nustatyti dėl to, kad testavimas PGR būdu yra netinkamas ir netikslus, yra melaginga. Praėjusių metų vasarą pateiktas prašymas apėmė tik vieną konkretų testą, pavadinimu „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“. Šį testą platino pats Ligų ir kontrolės prevencijos centras nuo pat pandemijos pradžios, kai rinkoje nebuvo kitų testų virusui diagnozuoti. Šio testo nuspręsta atsisakyti gavus leidimus naudoti kitų gamintojų kurtus testus, kuriais galima nustatyti ne tik SARS-Cov-2 virusą, bet ir gripą. Tai nereiškia, kad PGR metodas nebebus naudojamas COVID-19 diagnozuoti. Kiti testai, kuriuose pritaikytas šis metodas, ir toliau bus sėkmingai naudojami.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
1.5714

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (110)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti (1)

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (206)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (11)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (8)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...