Autorius rašo [kalba netaisyta, – aut. past.]: „Dešimtmečius farmacijos pramonė ir jos lobistai kovoja su viskuo, kas mažina jų pelną, pavyzdžiui, su sveika mityba, vitaminais, mikroelementais, sveikais riebalais ir aliejais ar amino rūgštimis (baltymais). Ir, žinoma, jie bando sumenkinti natūraliai įgytą imunitetą, kad galėtų stumti savo vakcinų verslą. [...] Daugelis kitų tyrimų jau parodė, kad skiepijimas neturi įtakos ligos progresavimui. Vakcina taip pat neapsaugo nuo Long Covid ar pan. Daug svarbiau užkirsti kelią ligoms yra gyvenimo būdas ir vitamino D kiekis kraujo serume. Privalomas skiepijimas turi būti nedelsiant panaikintas. Mums taip pat reikia nepriklausomų komitetų, kurie ištirtų didžiausią korupcijos skandalą žmonijos istorijoje.“
Teiginiams pagrįsti cituojamas „Oxford Academic“ pasirodęs straipsnis „SARS-CoV-2 Naturally Acquired Immunity vs. Vaccine-induced Immunity, Reinfections versus Breakthrough Infections: a Retrospective Cohort Study“. Jame tyrėjai apžvelgia po 2 „Pfizer“ vakcinos dozių susidariusį imunitetą ir natūralų imunitetą, susidariusį po neseniai persirgtos ligos. Analizuojamas Delta varianto atvejis. Tyrimo rezultatai rodo, kad per kelis mėn. natūralus imunitetas prieš Delta infekciją silpnėjo, tačiau jis buvo stipresnis nei imunitetas, susidaręs po 2 „Pfizer“ skiepo dozių.
Čia labai svarbu pabrėžti, kad straipsnyje tiriamas imunitetas be stiprinamosios dozės. Būtent todėl, vos pradėjus plisti Delta atmainai, buvo pradėta skiepyti 3 vakcinos doze. „Nature“ sausio mėn. publikuoto tyrimo „Effectiveness of COVID-19 booster vaccines against COVID-19-related symptoms, hospitalization and death in England“ rezultatai rodo, kad stiprinančioji dozė itin veiksmingai apsaugo nuo sunkios ligos, hospitalizacijos ir mirties atvejų.
Taip pat – skiepytis rekomenduojama ne todėl, kad norima „sumenkinti“ natūralų imunitetą. COVID-19 yra klastinga liga, galinti ilgam ar net visam gyvenimui sutrikdyti net jaunų žmonių sveikatą. Nors skiepai neapsaugo 100 proc., tačiau jie sumažina tikimybę sirgti sunkiai ar mirti.
Autorius gojauskelias.lt publikacijoje teigia, kad „Daugelis kitų tyrimų jau parodė, kad skiepijimas neturi įtakos ligos progresavimui. Vakcina taip pat neapsaugo nuo Long Covid ar pan.“ – tačiau tam nepateikia jokių įrodymų ir šaltinių, todėl šį teiginį reikėtų vertinti itin kritiškai. Kalbant apie vakcinas, itin svarbus tikslumas ir įrodymais grįsti sprendimai. O įrodymų autorius nepateikė.
Publikacijoje išsakoma mintis, kad nuo COVID-19 apsaugo gyvenimo būdas ir vitaminas D – taip pat neatitinka mokslo duomenų. Visų pirma, neaišku, ką autorius turi mintyje „gyvenimo būdas“ – kol kas mokslinėje literatūroje nėra aprašyta atvejų, kai nuo ligos apsaugojo konkretus gyvenimo būdas. Išskyrus, kai vengiama kontaktų, laikomasi griežtos higienos, subalansuotos mitybos ir poilsio režimo – bet ir tai sumažina riziką užsikrėsti, o ne apsaugo 100 proc. Mokslininkai pastebėjo, kad vitamino D trūkumas gali sąlygoti sunkesnę COVID-19 ligos eigą, ir padidinti tikimybę užsikrėsti – tam vis dar renkami duomenys. Vitaminas D rekomenduojamas ir susirgus, tačiau tam pagrįsti įrodymų kol kas yra labai mažai. Todėl teigti, kad užkirsti kelią ligom galima vitaminu D – nepagrįstas teiginys.
Taigi, remiantis surašytais paaiškinimais ir faktais, „Melo detektorius“ konstatuoja, kad gojauskelias.lt pateikta klaidinanti, ir moksliškai nepagrįsta informacija.
- Šaltiniai
- SARS-CoV-2 Naturally Acquired Immunity vs. Vaccine-induced Immunity, Reinfections versus Breakthrough Infections: a Retrospective Cohort Study
- Boosters Are Effective Against Delta and Omicron Variants in Studies
- Effectiveness of COVID-19 booster vaccines against COVID-19-related symptoms, hospitalization and death in England
- COVID Natural Immunity: What You Need to Know
- Long COVID or Post-COVID Conditions
- What is the link between vitamin D levels and COVID-19?
Siųsk Faktą!
Jei politikų ar ekspertų komentarai tavęs neįtikina, patikrink juos Melo Detektoriumi ir sužinok tiesą!
Po nukirsto ąžuolo skandalo – priminimas ir privačių sklypų savininkams: kokie veiksmai gresia dideliais nemalonumais paaiškino, kaip atskirti, kurio medžio pjovimui ar genėjimui būtinas leidimas
Top naujienos
Rytų Europos istorikė: štai kodėl iš tikrųjų rusai tyli dėl karo Ukrainoje (76)
Vokietijoje jau ne vienas dešimtmetis daug ir jautriai kalbama apie kolonializmo pasekmes Afrikoje, o...
Kas labiau apsimoka: imti naują kreditą kitame banke ar keisti esamą sutartį (1)
Dabar gali būti parankus metas refinansuoti paskolas, tačiau Lietuvoje tarp bankų klientų tai...
Karas Ukrainoje. Rusijos smūgis Dniprui: aukų skaičius smarkiai išaugo, žuvo 2-ejų mergaitė naktį atakuotas ir Kyjivas: raketos ir dronai tikslo nepasiekė
Rusija šeštadienio naktį smogė Ukrainos Dnipro miestui. Atakos metu buvo sužalota 20...
Tėtis iš didžiosios T: nepabūgo sūnaus neįgalumo ir išmoko, kaip abiem vaikams atseikėti po lygiai
„Mano vaikas gimė ne toks, kaip visi“, – sako JAV jau pusę gyvenimo praleidęs Linas...
Tėvai užsimojo keisti tvarką darželiuose: popiečio miegas vaikams – nebūtinai privaloma (2)
Apie 1 tūkst. tėvų ir globėjų siekia pakeisti Lietuvos darželiuose vyraujančia tvarką, kad...
Kuria banko padalinį, kuris aptarnautų turtingiausias pasaulio šeimas: jų turtas viršija 4,5 trilijonus dolerių
„JPMorgan Chase & Co.“ per daug nesiskelbdama sukūrė pasaulinį padalinį, skirtą itin...
Putinui gali būti ruošiamas netikėtas koziris: tik viena pusė žino, kada jį panaudos (13)
Paprastai Rusija Ukrainą dronais atakuoja vakarais, naktį, paryčiais. Šįsyk pasaulį sukrėtė...
Vištų lenktynėse triumfavusi vilnietė savo pergalę vadina naujoko sėkme
Šeštadienį Lazdijų miesto parke surengtos vištų bėgimo varžybos jau tapo tradicine...
Nemigo naktis Šilalės rajone: dėl gaisro daugiabutyje evakuoti septyni vaikai vyras apsinuodijo dūmais
Šilalės r., Pajūrio sen., Keberkščių k., Nemylo g. liepsnojo butas. Namus turėjo palikti 21...
Šiuos auskarus Morganas Freemanas nešioja ne šiaip sau: paslėpta prasmė susijusi su jo būsima mirtimi
Garsusis aktorius Morganas Freemanas pasirūpino, kad paskutinis jo noras būtų išpildytas,...