aA
Nesiliaujant kalboms apie 5G įtaką žmogaus sveikatai, vis pasirodo klaidingos ar netikslios informacijos. Portale „Firmus Medicus“ skelbiame straipsnyje su amerikiečių toksikologu Ronaldu Melnicku pateikiama ne visai tiksli ir klaidinanti informacija.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Visų pirma, straipsnyje minima R. Melnicko publikacija yra ne tyrimas, o nuomonės tipo straipsnis skiltyje „Correspondence“ – kur publikuojami ne tyrimai, o komentaro tipo esė. Paprastai, šiose skiltyse atsiduriančios publikacijos nėra recenzuojamos ar komentuojamos kitų mokslininkų, taigi dėl jų objektyvumo teisę pasilieka spręsti patys skaitytojai. Taip pat žurnalo „Health Physics“, kuriame publikuojamas cituojamas straipsnis, įtakos faktorius yra vos ‎0.993 (kituose šaltiniuose dar mažiau – 0.89), kai prestižiniais ir akademikų bendruomenėje pripažintais laikomi leidiniai, kurių įtakos koeficientas yra didesnis už 6.

Klaidinantis „Firmus Medicus“ paviešintas straipsnis
Klaidinantis „Firmus Medicus“ paviešintas straipsnis
© Ekrano nuotr.

„Firmus medicus“ straipsnyje kaip šaltinis naudojama 2011 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbta publikacija apie galima mobiliųjų telefonų spinduliuotės poveikį sveikatai – analizuojama, ar ji gali sukelti tam tikro tipo smegenų vėžį. Toje publikacijoje spinduliuote priskiriama 2B grupei, kurioje atsiduria faktoriai, kurie galimą kancerogeniškumą parodė su gyvūnais, tačiau trūksta mokslinės informacijos apie poveikį žmonėms. Tai pačiai grupei be kitų medžiagų ir faktorių priskiriamas ir, pavyzdžiui, alijošiaus ekstraktas. Kaip ir minima klasifikacijoje, poveikis žmogui dar nėra įrodytas. 2011 m. PSO publikacijoje taip pat rašoma, kad kol kas įrodymai yra limituoti, todėl negalima kiekybiškai įvertinti rizikos, kol nėra daugiau mokslinių duomenų.

2013 m. ta pati PSO darbo grupė paskelbė monografiją, kurioje pabrėžiama, kad senesnė klasifikacija buvo paremta tik tyrimais su gyvūnais, ir net tokiuose tyrimuose kancerogeniškumo įrodymai buvo labai „silpni“. Monografijoje daroma išvada: „Smegenų vėžio tendencijos per laiką neparodė greito ir galingo mobiliųjų telefonų poveikio“. Nuo 2013 m. buvo publikuota ir daugiau tyrimų. Naujausiais duomenimis, nors mobiliųjų telefonų naudojimas auga, smegenų vėžio tendencijos nesikeičia.

„Firmus Medicus“ minimas tyrimas, prie kurio prisidėjo R. Melnickas, ir kuris jį naudoja kaip šaltinį. Tyrimo metu buvo tirtas mobiliųjų telefonų spinduliuotės poveikis žiurkėms ir pelėmis. Tyrimas atliktas su 2G ir 3G (ne 4G ar 5G) telefonais. Jose teigiama, kad vėžys pasireiškė tik žiurkių patinėliams (ne patelėms ir pelių patinams ar patelėms). Net patys tyrėjai pabrėžė, kad tai nereiškia poveikio žmonėms – tik galimą poveikį žiurkių patinams. Taip pat gyvūnai buvo švitinami daug didesnėmis dozėmis ir daug ilgesniais periodais, negu patiria žmonės/

„Tyrimo metu naudojami kiekiai negali būti tiesiogiai palyginta su kiekiais, kuriuos patiria žmonės, naudodamiesi mobiliuoju telefonu“, – pranešime teigė Johnas Bucheris, vyresnysis mokslininkas iš JAV Nacionalinės toksikologijos programos (NTP) ir tyrimo bendraautorius. J. Bucheris pridūrė, kad visas gyvūnų kūnas buvo veikiamas spinduliuotės, priešingai nei laikant telefoną – kai spinduliuote yra tik ten, kur laikomas telefonas.

Taigi remiantis turimais duomenimis, galima teigti, kad „Firmus Medicus“ publikacijoje pateikta informacija yra netiksli ir klaidinanti.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Užkalnis. Vargšę Rusiją vėl nuskriaudė

Šiais laikais nežinai, kuo smagiau mėgautis: ar kai Kremliaus oficialūs atstovai kalba apie...

SuTaupyk

Net nedrįso prasitarti žmonai, kiek sutaupė su saulės elektrine: štai, kas vyksta, kai ateina žiema specialistas atsakė, kodėl negalima valyti sniego nuo saulės baterijų (1)

Itin pabrangus elektros energijai, vis daugėja žmonių, nusprendusių investuoti į saulės...

Putinas planavo per 10 dienų užimti Ukrainą ir nužudyti Zelenskį (12)

Jungtinės Karalystės karališkasis Jungtinis gynybos studijų institutas (RUSI) paskelbė svarbią...

Traukinių maršrutas iš Vilniaus į Lenkiją susilaukė didelio lietuvių susidomėjimo: ką reikia žinoti keliaujantiems šiuo reisu? (3)

Nuo gruodžio 11 d. iš Vilniaus tarptautiniu traukinių maršrutu kasdien bus galima pasiekti tiek...

Imunologas Adas Darinskas: nesunku suprasti, kodėl vėžio gydymo kodas dar vis nerastas

Biomedicinos mokslų daktaro Ado Darinsko domėjimosi ir veiklos sritys labai plačios: dirba...

James Stavridis

JAV atsargos admirolas: ukrainiečiai kaip reikiant įsiutę – kentėti nebesiruošia (3)

Ukrainiečiai neprisiima atsakomybės už išpuolius prieš Rusijos oro bazes, tačiau žinia buvo...

Natalijai Bunkei – įspūdingas mylimojo siurprizas: padovanojo naujutėlaitį prabangų Audi automobilį

Panašu, kad Kalėdos Natalijos Bunkės ir jos vyro Edgaro Eidėjaus namuose atėjo anksčiau. Pora...

Moteris pasibaisėjo, išgirdusi apie skandalą vienoje Kauno mokykloje: pati joje mokiausi, žinau, koks ten pragaras

Neseniai vienoje Kauno mokykloje įvyko skandalas . Po jo mokytoja buvo atleista, bet mokiniai...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgybos vadovas: Rusijai – liūdna perspektyva po pasklidusių gandų sureagavo Kremlius (4)

Vėlų antradienio vakarą, gruodžio 6-ąją, Rusija užpuolė kelis Ukrainos regionus. Visų...

LRT ir dalies valdančiųjų suplanuotiems užmojams – Europos žurnalistų kritika (1)

Europos žurnalistų federacija (EFJ) paskelbė remianti Lietuvos žurnalistų sąjungos ( LŽS ) ir...