aA
Vasario 6 d., pirmadienį, Turkiją ir Siriją sukrėtusi didžiulė seisminė nelaimė įkvėpė sąmokslo teorijų mėgėjus. Jų teigimu, 7,8 balo žemės drebėjimą, paveikusį net kelias valstybes, sukėlė JAV valdomas „klimato ginklas“ HAARP.
Klaidinančios žinutės
Klaidinančios žinutės
© Ekrano nuotr.

Teiginiai


Vasario 6 d. Turkiją ir Siriją sukrėtusį žemės drebėjimą sukėlė JAV valdomas „klimato ginklas“ HAARP.

Verdiktas


HAARP nėra „klimato ginklas“ ir šiuo įrenginiu neįmanoma kontroliuoti orų ar sukelti žemės drebėjimus. Terminu HAARP vadinama jonosferos mokslinių tyrimų institucija, įsikūrusi Aliaskoje, kurią sudaro galingiausias pasaulyje aukšto dažnio siųstuvas. Juo tyrinėjamas viršutinis Žemės atmosferos sluoksnis, be to, HAARP pasitelkiamas ir tiriant sąlyginai netoli žemės praskriejančių asteroidų vidų. Vasario 6 d. Turkiją ir Siriją sukrėtęs galingas žemės drebėjimas seismologams nebuvo netikėtas įvykis, nes šiame regione vyksta aktyvus tektoninių plokščių judėjimas, todėl stipresni ar silpnesni žemės drebėjimai nėra itin retas reiškinys. Paskutinį kartą 7,8 balo stiprumo žemės drebėjimas Turkijoje buvo užregistruotas 1939 m. ir pareikalavo maždaug 30 tūkst. žmonių gyvybių, tačiau nedaug silpnesnis 7,6 balo žemės drebėjimas šalį supurtė ir 1999 m.

Melo detektoriaus komentaras


Ankstų vasario 6 d. rytą Turkiją supurtęs net 7,8 balo pagal Richterio skalę žemės drebėjimas sujaudino socialinių tinklų vartotojus. Dalis jų puolė aiškinti, kas galėjo sukelti šią gamtos katastrofą, besdami pirštu į JAV vykdytą HAARP (angl.: High Frequency Active Auroral Research) programą.

Sąmokslo teorijomis įtikėjusių socialinių tinklų vartotojų teigimu, žemės drebėjimas Turkijoje kilo NATO sugalvojus atkeršyti Turkijai po to, kai šalis pareiškė išstosianti iš gynybinio aljanso per 5 – 6 mėnesius, jei aljansas nekeis savo elgesio. Tam esą buvo pasitelktas „klimatinis ginklas“ HAARP, kuris ir sukėlė „santykinai nedidelį žemės drebėjimą, nes galėjo būti ir galingesnis“.

Vieninteliai argumentai, kuriuos pasitelkia žinutes platinę asmenys – „The Economist“ žurnalo viršelis, kuriame pristatomas specialus tyrimas apie Turkijos prezidento Tayyipo Erdogano imperiją, bei faktas, kad seismologai apie galimą žemės drebėjimą Turkiją įspėjo likus trims dienoms iki katastrofos. Daugiau įrodymų, kurie sietų Turkijoje vykusį drebėjimą su NATO ar JAV nėra įvardijama.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Ne paslaptis, kad sąmokslo teorijoms simpatizuojantiems žmonėms HAARP trumpinys dažnai tampa atpirkimo ožiu, paaiškinančiu daugelį gamtos katastrofų – cunamius, žemės drebėjimus, gaisrus, orų kaitą ar danguje pasirodančius debesis. Šie asmenys įtikėję, kad HAARP yra įslaptintas JAV vyriausybės projektas, kurio tikslas – kontroliuoti orus, gamtos reiškinius ir jais šantažuoti kitas valstybes.

Iš tiesų, su šiais kaltinimais HAARP neturi nieko bendro. „Melo detektorius“ jau ne kartą rašė apie tai, kas žymima šiomis penkiomis raidėmis (ČIA, ČIA ir ČIA). Išvertus trumpinį į lietuvių kalbą jis skambėtų taip: „Aukšto dažnio pašvaisčių tyrimo programa“. Nuo pat šios programos pradžios 1993 m. ją supo daugybė paslapčių ir gandų, iš kurių populiariausia buvo ta, kad Aliaskoje įrengtu prietaisu siekta kontroliuoti orus. Tai nėra tiesa. Iš tiesų, terminu HAARP vadinama jonosferos mokslinių tyrimų institucija, įsikūrusi Aliaskoje. Programą inicijavo JAV Karinės oro pajėgos, tačiau 2015 m. ji su visa įranga buvo perduota Aliaskos universitetui.

HAARP programa niekada nebuvo siekiama modeliuoti ar kontroliuoti orus ar sukelti seisminius įvykius, be to, programos įrenginys, kurį sudaro galingiausias pasaulyje aukšto dažnio siųstuvas, to padaryti negalėtų, nes siųstuvu gali būti veikiamas tik labai ribotas virš jo esantis erdvės plotas. Pasitelkus šį siųstuvą buvo tikimasi sukurti labiau pažengusias radijo ryšio technologijas, o šiuo metu siųstuvas naudojamas geriau pažinti viršutinį Žemės atmosferos sluoksnį.

Pavyzdžiui, gruodžio mėnesį HAARP signalas buvo nukreiptas į pro Žemę maždaug dvigubai toliau nei Mėnulis praskridusį asteroidą 2010 XC15. Signalas buvo transliuojamas apie 12 valandų, tiek laiko, kiek asteroidas buvo virš horizonto, siekiant ištirti jo paviršių ir sudėtį. Ateityje tą pačią technologiją ketinama pasitelkti ir kitam asteroidui, 2029 m. pro Žemę dešimt kartų arčiau, nei Mėnulis praskriesiančiam Apofiui.

HAARP
HAARP
© wikipedia nuotr.

Kodėl kilo žemės drebėjimas Turkijoje ir Sirijoje?

Žemės drebėjimai šiame regione seismologams nėra naujiena, todėl nereikėtų stebėtis, kad mokslininkai apie įvyksiančią gamtos katastrofą žinojo anksčiau ir perspėjo Turkiją.

Net turistams skelbiamoje informacijoje portale allaboutturkey.com pateikiama detali informacija apie šalyje vykusius žemės drebėjimus ir 14-os tokių katastrofų, kurios nusinešė daugiau nei 10 000 žmonių gyvybių, sąrašas. Tiesa, mažiau aukų pareikalavusių žemės drebėjimų šalyje užfiksuota žymiai daugiau.

Kaip JAV Nacionaliniam radijui pasakojo Michaelas Steckleris iš Kolumbijos universiteto Lamont-Doherty Žemės observatorijos, Arabija pamažu juda į šiaurę ir susiduria su Turkija, o Turkija traukiasi į vakarus ir šis judėjimas vyksta tūkstantmečius, todėl Turkija ir Sirija atsiduria žemės drebėjimų epicentre.

Pasak ekspertų, Turkijoje galioja seisminės saugos taisyklės, kurių laikantis stengiamasi išsaugoti pastatus žemės drebėjimų metu, tačiau šios taisyklės kartais apeidinėjamos, be to, žemės drebėjimai vis viena sunaikina seniau, iki taisyklių įsigalėjimo, statytus pastatus.

Vasario 6 d. šalį sukrėtęs drebėjimas įvyko kelių tektoninių lūžių sandūroje ir yra laikomas stipriausiu per 80 metų. Naujausiais duomenimis, žemės drebėjimas pareikalavo daugiau nei 19 tūkst. žmonių gyvybių.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
2.4000

Top naujienos

Karo ekspertai apie ataką Kryme: abu šie taikiniai buvo ukrainiečių sąraše (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, Bachmute ir...

Sinkevičius paaiškino, kodėl atsidūrė kritikos epicentre: įtakos turi ir rinkimai (1)

Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sulaukė aštrios kritikos iš...

Traumų išretinta „Valencia“ prieš „Žalgirį“ žais be pagrindinio aukštaūgio

Penktadienio vakarą Kaune su „Žalgiriu“ žaisianti „Valencia“ ekipa – gerokai...

Pabrangus privačioms odontologijos paslaugoms, poliklinikoje nutįso eilės: kainomis jau vejamės kitas šalis

Vienoje didžiausių valstybinių odontologijos klinikų Vilniuje eilėje pas odontologą gali tekti...

Paaiškėjo šilumos kaina balandžiui: vienas didmiestis gali džiaugtis, o sostinė mokės brangiau

Balandį Lietuvoje pinga centralizuotai tiekiama šiluma , o antrąjį pavasario mėnesį gali būti...

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Į rusų nelaisvę Ukrainoje papuolęs Kipras vos išsikapstė gyvas: kai išgirdau garsus iš tardymo kamerų, man pakirto kojas (3)

Lietuvis Kipras, prasidėjus karui Ukrainoje, prisidėjo prie vienos tarptautinės organizacijos ir...

„Novaja Gazeta“ šaltiniai: Kadyrovas sunkiai serga (7)

Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas jau kelerius metus sunkiai serga: liga nenori pasiduoti...

Perspėja: Seime laukia rimtos rietenos, o viena partija rizikuoja susideginti (17)

Finansų ministerijai pristačius mokesčių reformą, kritika jos atžvilgiu pasipylė tiek iš...

Amšiejus ir Cijūnaitis apie pavasarį ir sodinukų kainas

Parodoje „Ką pasėsi 2023“ sodinukais prekiauja Algirdas Amšiejus ir jo mokinys Gedminas...

Pajūryje jau šluojami viešbučių numeriai vasarai: kai kuriomis dienomis kaina dviguba (3)

Nors pastarosiomis dienomis už lango minusinė oro temperatūra, tačiau lietuvaičiai jau mąsto...