aA
Baksnojimas į patentų pavadinimus, tvirtinant, esą jų egzistavimas patvirtina įvairias sąmokslo teorijas sparčiai užkariauja įvairias „Facebook“ socialinio tinklo grupes. Šį kartą sąmokslo teorijų kūrėjams užkliuvo amerikiečių fiziko, kurio idėjos vėliau buvo įvardytos praktiškai neįgyvendinamomis, patentas.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock
US patentas 4686605 – įrodymas, kad JAV vyriausybė eksperimentuoja su orais, keisdama Žemės atmosferos, jonosferos ir magnetosferos sluoksnių sritis.
Socialiniuose tinkluose išplatinta žinutė

Socialiniame tinkle pasidalintame vaizde teigiama, kad US4686605 patentas yra JAV vyriausybės atliekamų orų eksperimentų įrodymas.

„US patentas 4686605 – įrodymas, kad Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) vyriausybė eksperimentuoja su orais, keisdama Žemės atmosferos, jonosferos ir magnetosferos sluoksnių sritis“, – skelbia socialiniame tinkle išplatinta žinutė.

Klaidinanti žinutė: US patentas 4686605 – įrodymas, kad JAV vyriausybė eksperimentuoja su orais, keisdama Žemės atmosferos, jonosferos ir magnetosferos sluoksnius
Klaidinanti žinutė: US patentas 4686605 – įrodymas, kad JAV vyriausybė eksperimentuoja su orais, keisdama Žemės atmosferos, jonosferos ir magnetosferos sluoksnius
© Ekrano nuotr.

Bet ar tikrai šis patentas pagrindžia sąmokslo teorijų meistrų išvadas, esą vyriausybės turi prieigą kontroliuoti orus?

Žinutėje paminėtas 1987 metais suteiktas patentas priklauso amerikiečių fizikui Bernardui J. Eastlundui. Jame apibrėžiamas „Žemės atmosferos, jonosferos ir (arba) magnetosferos srities pakeitimo būdas ir aparatas“. Šiuo metu šis patentas jau nebegalioja.

B. J. Eastlundas, per visą gyvenimą užregistravęs 23 patentus, iš tiesų intensyviai domėjosi orų keitimo galimybe ir ne tik. Mokslininką domino mokslo panaudojimas karybos tikslams – pasitelkus Žemės atmosferą, jonosferą ir magnetosferą galinčius keisti prietaisus, jo teigimu, būtų galima vienu metu visiškai sutrikdyti bet kokį ryšį dideliame žemės plote, o tokia galimybė suteiktų didžiulį karinį pranašumą, be to, prietaisas galėtų deformuoti arba sunaikinti orlaivius ar raketas.

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje mokslininką nusamdė kampanija Atlantic Richfield Co, davusi jam užduotį sugalvoti, kaip būtų galima panaudoti didžiules organizacijai priklausančias Aliaskos gamtinių dujų atsargas, mat tiekti jas JAV būtų buvę nuostolinga. Visos B. J. Eastlundo sugalvotos idėjos, kurių didelė dalis buvo kito žymaus mokslininko, Nikolo Teslos, idėjų praktinio panaudojimo galimybės, buvo įregistruotos trijų patentų pavidalu. Tarp jų ir sąmokslo teorijų gerbėjus taip dominantis US4686605.

Visus šiame patente išsakytus teiginius vienija vienas dalykas – tariamoji nuosaka. Patente aprašyto išradimo atitikmuo taip ir nebuvo sukurtas. Kaip patento tekste teigia pats B. J. Eastlundas, mokslininkas aptarė tik tokio išradimo „galimas pasekmes ir galimus ateities pokyčius“.

Tiesa, kurdamas idėją, kaip panaudoti Aliaskoje esančias gamtines dujas, mokslininkas pernelyg įsijautė ir aprašė gerokai daugiau energijos reikalaujančio prietaiso veikimą. Dėl nesamų galimybių praktiškai pritaikyti B. J. Eastlundo idėjų 1991 metais patentas, keletą metų laikytas paslaptyje, buvo išslaptintas, tačiau teises į jį pasiliko Atlantic Richfield Co ir organizacijos padalinys, vėliau tapęs HAARP rangovu, APTI.

1992 metais APTI laimėjo sutartį su Pentagonu ir gavo užduotį sukurti HAARP. Tyrimų centrą finansavo JAV Karinės oro pajėgos, JAV karinis laivynas, Gynybos pažangiųjų mokslinių tyrimų projektų agentūra ir Aliaskos universitetas. Kuriant tyrimų centrą B. J. Eastlundas tvirtino, esą prietaiso sukūrimui pradžią davė jo aprašytos idėjos, tačiau HAARP programos vadovas Johnas Heckscheris patikino, kad HAARP neturi nieko bendro su B. J. Eastlundo aprašytu išradimu.

HAARP antenų kompleksas
HAARP antenų kompleksas
© Wikimedia Commons nuotr.

Nepaisant sutampančios lokacijos ir panašaus prietaisų veikimo principo, HAARP yra neabejotinai silpnesnis prietaisas nei B. J. Eastlundo aprašytas teorinis modelis ir orų keisti jis negali.

Nuo 2015 metų JAV Karinės oro pajėgos perdavė programą Aliaskos universitetui. Kaip teigiama programos aprašyme, ji skirta Žemės jonosferos sluoksniui tyrinėti. Tai – galingiausias pasaulyje aukšto dažnio siųstuvas, gebantis laikinai sužadinti ribotą jonosferos plotą. HAARP tyrimais siekiama geriau pažinti viršutinį Žemės atmosferos sluoksnį.

HAARP įrenginiui sąmokslo teorijų kūrėjai priskyrė daug nebūtų savybių. Populiariausios iš jų – menamas gebėjimas kontroliuoti orus, žmonių mintis ir kurti chemtreilus.

Nė vienos iš šių užduočių HAARP antenos negalėtų atlikti.

Kaip aiškinama Aliaskos universiteto svetainėje, radijo bangos dažnių diapazonuose, kuriuos skleidžia HAARP, nėra absorbuojamos nei troposferoje, nei stratosferoje – dviejuose atmosferos lygiuose, kurie lemia Žemės orą. Kadangi nėra sąveikos, nėra galimybės valdyti orų. Netgi žymiai galingesnio elemento – saulės – sukeltos jonosferos audros negali daryti įtakos Žemės paviršiuje esantiems orams.

  • Šaltiniai
  • High-frequency Active Auroral Research Program (HAARP); gi.alaska.edu
  • Pentagon Fights Secret Scenario Speculation Over Alaska Antennas; washingtonpost.com
  • HAARP; rationalwiki.org
  • Method and apparatus for altering a region in the earth's atmosphere, ionosphere, and/or magnetosphere
  • HAARP Knock, Knock, Knocking on Heaven's Door; globalpolicy.org
Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Rytų Europos istorikė: štai kodėl iš tikrųjų rusai tyli dėl karo Ukrainoje

Vokietijoje jau ne vienas dešimtmetis daug ir jautriai kalbama apie kolonializmo pasekmes Afrikoje, o...

Kas labiau apsimoka: imti naują kreditą kitame banke ar keisti esamą sutartį

Dabar gali būti parankus metas refinansuoti paskolas, tačiau Lietuvoje tarp bankų klientų tai...

Putinui gali būti ruošiamas netikėtas koziris: tik viena pusė žino, kada jį panaudos (6)

Paprastai Rusija Ukrainą dronais atakuoja vakarais, naktį, paryčiais. Šįsyk pasaulį sukrėtė...

Jogintė Užusienytė-Četkauskienė

Žmona pasibaisėjo, ką rado vyro mobiliajame telefone: psichologo verdiktas – griežtas (3)

Vyro mobiliajame telefone vis atsiranda nepažįstamų moterų telefono numeriai. Prirėmus...

Daktaras Strioga – apie imunitetą: kas jį labiausiai silpnina ir kada atsiranda vėžys

Vėžys – viena dažniausių ligų šiais laikais, todėl neretai kyla klausimas, kaip jis...

Geros žinios: orai po truputį šils

Sekmadienio dieną aukšto slėgio srities įtaka šiek tiek nusilps, iš šiaurės priartės...

Po visą visuomenę sukrėtusių pedofilijos skandalų – griežtas verdiktas: vaikai mums vis dar nerūpi (9)

Praėjusią savaitę Delfi specialusis korespondentas Dainius Sinkevičius paskelbė du tyrimus,...

Į lyderių daržą akmenį metusį Maksvytį nustebino vienas dalykas: buvo labai keista

Kazys Maksvytis užkimusiu balsu ir liūdnu veidu ieškojo katastrofiško Kauno „Žalgirio“...

Toma Miknevičienė

Kam žmogui seksas? Seksologo nestebina, kodėl žmonės mylisi vis rečiau

Neseniai paskelbti tyrimai parodė, kad žmonės mylisi vis mažiau. Tuo metu sekso tema eskaluojama...

Pasivažinėti nutaręs 15-metis sudaužė mamos vardu išnuomotą mašiną

Vilniaus pakraštyje paauglio vairuojamas elektromobilis rėžėsi į elektros stulpą.