Teiginiai


Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nusipirko 2 jachtas, kurių bendra vertė apie 70 milijonų eurų.

Verdiktas


Melas. Abi melaginguose pranešimuose išvardintos jachtos iki šiol nėra niekam parduotos. Tai patvirtina jas parduodančių įmonių komentarai ir oficialios interneto svetainės. Žinutė apie prabangius V. Zelenskio pirkinius buvo gausiai platinama Kremliui palankiuose interneto svetainėse bei fiktyviose socialinių tinklų paskyrose. Tokiais pranešimais siekiama daryti įtaką Vakarų šalių politikams, kad šie liautųsi palaikę Ukrainą ir teikę jai paramą.

Melo detektoriaus komentaras


Socialiniuose tinkluose išplatintose žinutėse, kuriose tvirtinama, esą Ukrainos prezidentas mėgaujasi prabangiu gyvenimu ir netgi nusipirko dvi 70 mln. eurų kainavusias jachtas, pasitelkiami įrodymai – portalų straipsnių ekranų nuotraukos ir vaizdo įrašas. Vienas toks vaizdo įrašas „Facebook“ buvo peržiūrėtas 1,5 tūkst. kartų.

„O tiek maldavo, kad šalys aukotų karo mašinai savo pinigus. Kiek daug dronų, automatų ir kitos karo technikos būtų galima nupirkti už tiek eurų. Ne toks ir šventas patriotas tas Zelenskiukas“, – pašaipiai komentavo žinutes išplatinę socialinių tinklų vartotojai

Paviešintose publikacijose nurodomi jachtų, kurių įsigijimu apkaltintas V. Zelenskis, pavadinimai – „Lucky Me“ ir „My Legacy“. Lietuviškai, atitinkamai, jie reiškia „Laimingas aš“ ir „Mano palikimas“.

Atliekant paiešką internete pagal šiuos pavadinimus galima rasti daugiau informacijos apie jachtas ir įsitikinti, kad prabangios vandens transporto priemonės ne tik nepriklauso V. Zelenskiui, bet ir apskritai dar niekam nėra parduotos.

Klaidinančios žinutės

Jachta „Lucky Me“ priklauso kampanijai „Behnemar“. Įmonės interneto svetainėje galima rasti būtent šios jachtos brošiūrą su visa technine informacija ir kaina – 19 mln. eurų. „Lucky Me“ ilgis siekia 46 metrus, joje įrengtos 5 prabangios kajutės bei telpa 12 svečių ir 9 įgulos nariai.

Portalui „AP News“ jachtą parduodančios įmonės atstovė taip pat patvirtino, kad jachta „Lucky Me“ nėra parduota, ją vis dar galima įsigyti.

Kitos melagingose žinutėse minimos jachtos – „My Legacy“ – taip pat niekas nenupirko. Ją už beveik 45 mln. eurų pardavinėja bendrovė „Burgess“. Jos oficialioje svetainėje pateikiamas brokerio, su kuriuo gali susisiekti tokiu pirkiniu susidomėję asmenys, kontaktas (čia). „AP News“ žurnalistams pavyko susisiekti su „Burgess“ atstove Nicci Perides, kuri taip pat patvirtino, kad prabangi jachta niekam nėra parduota (čia).

Žinutė apie neva V. Zelenskio įsigytas prabangias jachtas primena spalio mėnesį skleistus melagingus kaltinimus pirmajai Ukrainos poniai Olenai Zelenskai, esą ši išleido įspūdingą sumą prabangiems auksiniams papuošalams. Šiai melagienai skleisti panaudoti netikri liudijimai ir dokumentai, fiktyvios socialinių tinklų paskyros, o O. Zelenskos apsipirkimus neva demaskuojantys straipsniai platinti Kremliui palankiose žiniasklaidos priemonėse ir socialiniuose tinkluose.

„BBC“ atkreipė dėmesį, kad žinia apie Ukrainos prezidento neva įsigytas jachtas taip pat buvo talpinama Kremliaus propagandą anglų kalba skleidžiančiame portale „The DC Weekly“. Šiame portale anksčiau platinta ir melaginga žinutė apie O. Zelenskos pirkinius bei paneigti teiginiai apie pirmosios Ukrainos ponios vadovaujamo labdaros fondo sąsajas su prekyba vaikais. Kai kuriems šių straipsnių pasitelktos melagingos autorystės, panaudojant svetimas nuotraukas ir neegzistuojančių žmonių aprašus.

Melagienas apie V. Zelenskio jachtų įsigijimus (archyvas) taip pat aktyviai platino Rusijai palankūs šaltiniai, pavyzdžiui, Kremliaus interesus atspindintis portalas „Strategic Culture Foundation“ (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)