Teiginiai

Volodymyro Zelenskio pajėgos susprogdino Zaporožės atominę elektrinę.

Verdiktas

Melas. Zaporožės atominės elektrinės niekas nesusprogdino, rugpjūčio 11-osios vakarą gaisras kilo viename iš AE aušinimo bokštų. Gaisro priežastis kol kas nenustatyta, nepriklausomi TATENA stebėtojai neįvardija, kas yra kaltininkė – Rusija ar Ukraina.

Melo detektoriaus komentaras

Kijevas ir Maskva kaltina vienas kitą po to, kai rugpjūčio 11-osios vakarą objekte, susijusiame su didžiausia Europos atomine elektrine, kilo didelis gaisras. Abi pusės pripažįsta, kad gaisras neturėjo įtakos radiacinei saugai, tačiau tuo pačiu metu, kaip ir TATENA, įspėja apie galimą tokių incidentų grėsmę.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) tą patį vakarą pranešė, kad jos ekspertai Ukrainos Zaporožės atominėje elektrinėje (ZNPP) pamatė tirštus tamsius dūmus, sklindančius iš šiaurės vakarinės elektrinės dalies, po to, kai išgirdo sprogimų. Komandą Rusija informavo, kad įvyko tariama drono ataka prieš vieną iš gamyklos aušinimo bokštų. Nėra jokio poveikio branduolinei saugai, patvirtino TATENA generalinis direktorius Rafaelis Mariano Grossi (čia).

ZNPP turi du aušinimo bokštus, esančius šiaurinėje aušinimo tvenkinio pusėje, už atominės elektrinės perimetro. Aušinimo bokštai naudojami elektrinės veikimo metu. Jų žala neturi tiesioginės įtakos šešių blokų išjungimo saugumui, be to aušinimo bokštai šiuo metu neveikia.

Kitą dieną TATENA ekspertai apsilankė elektrinės aušinimo bokštuose, kad įvertintų gaisro poveikį. Remdamasi stebėjimais, komanda įvertino, kad mažai tikėtina, kad pagrindinis gaisro šaltinis kilo aušinimo bokšto apačioje, sakė generalinis direktorius R. Grossi.

Apsilankiusi nukentėjusiame aušinimo bokšte, komanda pastebėjo apdegusias vietas vidinėje įrangoje aukščiau, netoli vandens purkštukų paskirstymo lygio. Jie taip pat stebėjo sudegusio plastiko lašelius ir nukritusio betono fragmentus. Komanda įvertino, kad šie lašeliai atitiko ištirpusį ir nukritusį plastikinį tinklelį nuo ugnies. Buvo paimti šiukšlių, įskaitant sudegusio ir išlydyto plastiko, pavyzdžiai. Gaisro metu tvyrantį kvapą įvertino komanda ir nustatė, kad nesant sieros kvapo, greičiausiai jis kilo dėl degančio plastiko. Per apžiūrą nei padangų, nei drono likučių nepastebėta.

„Remdamasi išvadomis ir pastebėjimais, komanda negalėjo padaryti galutinių išvadų. TATENA tęs bendrą analizę po papildomos peržiūros ir prieigos prie vandens purkštukų paskirstymo lygio ir šalto vandens baseino“, - teigiama TATENA pranešime (čia).

Melaginga žinutė

Tuo metu nepateikdama įrodymų, Ukrainos agentūrą „Energoatom“ sakė, kad Rusija naudoja atominės elektrinės aušinimo bokštus karinei įrangai ir sprogmenims laikyti, o gaisro priežastis gali būti aplaidumas ar padegimas (čia).

Naujienų agentūra „Interfax“ citavo Rusijos valstybinės branduolinės korporacijos „Rosatom“ vadovą Aleksejų Lichačiovą, kuris nepateikęs įrodymų sakė, kad gaisras kilo dėl dviejų Ukrainos bepiločių orlaivių smūgių (čia).

Visuomeninės organizacijos „Anticrisis Expert Nuclear Center of Ukraine“ bendraįkūrėja, branduolinės energetikos ir branduolinės saugos ekspertė Olga Košarna mano, kad rugpjūčio 11-ąją Zaporožės atominėje elektrinėje kilęs gaisras yra susijęs su ukrainiečių puolimu Kursko regione. Pasak jos, gaisras Zaporožės atominėje elektrinėje aiškiai buvo tikslinis Rusijos padegimas. Tai buvo skirta Vakarų partneriams, kad jie lieptų Ukrainai nutraukti karinę operaciją Kursko srityje (čia).

Rusija užgrobė Zaporožės atominę elektrinę netrukus po to, kai 2022 metais prasidėjo plataus masto invazija į Ukrainą. Visi šeši elektrinės branduoliniai reaktoriai dabar yra „šalto išjungimo“ būsenoje. Tai reiškia, kad reaktoriai yra uždaryti, juose palaikomas žemas slėgis.

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja šiemet liepą priėmė rezoliuciją, kuria reikalaujama, kad Rusijos Federacija nedelsiant grąžintų Zaporožės atominę elektrinę visiškai suverenioms ir kompetentingoms Ukrainos institucijoms, kad būtų užtikrintas jos saugumas. Rezoliucija taip pat reikalaujama, kad Rusijos Federacija išvestų iš elektrinės savo karinius ir kitus neįgaliotus darbuotojus (čia).