Teiginiai
Ukrainos kariai žudo mažus vaikus ir pašalina jų organus.
Verdiktas
Melas. Kremliaus šaltiniai šį dezinformacijos naratyvą skleidžia nuo 2014 m., o po 2022 m. plataus masto invazijos kaltinimai dėl prekybos organais vėl padažnėjo. Tačiau transplantacijoms reikalingos didelės medicinos komandos, sudarytos iš iki dešimties chirurgų, sterili operacinė aplinka ir kruopšti pacientų medicininė apžiūra. Šių sąlygų nėra įmanoma sukurti karo fronto linijoje.
Melo detektoriaus komentaras
„Ukrainos kariai grobia vos dvejų metų vaikus, skerdžia juos kaip gyvulius ir atima jų organus. Tai pamatęs savo akimis, negali to atleisti“, – sako rusų karys vaizdo įraše su angliškais subtitrais, kuris platinamas socialiniame tinkle „Facebook“.
Vaizdo įrašo apatiniame kairiajame kampe matomas užrašas „nikatv.ru“. Tai yra Rusijos žiniasklaidos pavadinimas.

„Nikatv“ taip pat turi kanalą susirašinėjimo programėlėje „Telegram“. Būtent ten paskelbtas vaizdo įrašas su minėtu kariu Šuchratu Adilovu, kuris prisijungė prie Rusijos kariuomenės kare Ukrainoje.
Tačiau yra rimtų priežasčių labai skeptiškai vertinti rusų kareivio pasakojimą apie priverstinę organų transplantaciją.
Rusijos žiniasklaidoje nuolat pasakojama, kad ukrainiečiai pašalina organus iš žuvusių karių arba žiauriai elgiasi su vaikais.
Ši tema laikoma „klasikine“ Rusijos dezinformacijos schema, nes nuo 2014 m. Rusija ne kartą skleidžia melagingus arba nepagrįstus pranešimus apie organų pašalinimus Ukrainoje.
Pavyzdžiui, 2022 m. vaizdo įraše teigiama, kad Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas (TRKK) turi krūvą ukrainiečių vaikų medicininių įrašų ir užsimenama, kad TRKK dalyvauja prekyboje organais. Raudonasis Kryžius nuneigė bet kokias užuominas, kad jie dalyvauja prekyboje organais, pavadino „vienareikšmiškai melagingu kaltinimu“.
Organų transplantacijos naratyvas buvo naudojamas ir kituose konfliktuose. Pavyzdžiui, 2019 m. Rusijos naujienų agentūra „TASS“ paskelbė nepagrįstą teiginį, kad vadinamieji Baltieji šalmai dalyvavo neteisėtoje prekyboje žmonių organais Sirijoje. Baltieji šalmai – tai savanoriška gelbėtojų organizacija, fiksuojanti Sirijos režimo padarytus karo nusikaltimus.
Organų transplantacija karo sąlygomis yra praktiškai neįmanoma procedūra. Gerai veikianti organų transplantacija reikalauja, kad donorai mirštų ligoninėse, kur organai būtų greitai paimti ir aprūpinti deguonimi, kad išliktų tinkami transplantacijai. Karo sąlygomis tokių aplinkybių užtikrinti neįmanoma. Apie tai „Melo detektorius“ rašė čia.
2025 m. sausio mėn. Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė įstatymą kovai su Rusijos dezinformacija ir uždraudė transplantaciją iš karių ir civilių karo aukų iš bet kurios Ukrainos teritorijos.
Ankstesniuose teisės aktuose organų transplantacija buvo draudžiama tik Rytų Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose žuvusiems civiliams ir kariams.
Šaltiniai
„Telegram“ kanalas NIKA
Echols, Williams. „Recycled Russian conspiracy theories falsely accuse Ukraine of child organ harvesting“. VOA. 2024 m. liepos 26 d.
ICRC. „Ukraine: Online video from Mariupol is filled with false claims“. 2022 m. gegužės 31 d.
Autorių kolektyvas. „White Helmets are involved in organ trafficking in Syria“. EUvsDesinfo. 2019 m. vasario 19 d.
Autorių kolektyvas. „Ar tikrai tamsiajame internete parduodama Ukrainoje žuvusio vokiečio širdis?“. Delfi. 2024 m. lapkričio 28 d.
Pulido, Daniela. „Ukraine parliament bans organ harvesting from war casualties for transplantation“. JURISTnews. 2025 sausio 10 d.