aA
Socialinių tinklų vartotojai sujudo dėl netikėto amerikiečių milijardieriaus Billo Gateso pareiškimo, kai šis neva pripažino padaręs didžiulę klaidą dėl COVID-19 ligos ir vakcinų.
Niujorkas - 2022 m. birželio 8 d.: Billas Gatesas dalyvauja „Time 100" iškilmėse
Niujorkas - 2022 m. birželio 8 d.: Billas Gatesas dalyvauja „Time 100" iškilmėse
© lev radin / Shutterstock.com

Teiginiai


B. Gatesas pripažino, kad COVID-19 skiepai buvo klaida (ČIA).

Verdiktas


Melas. Žinutėje pateikiama B. Gatesui priskirta citata yra paimta iš 2021 m. konspiracijas ir klaidingą informaciją neretai skleidžiančios interneto svetainės „The Exposé“. Straipsnyje, kurioje nurodyta ši informacija, pažymima, kad publikacija yra satyrinė ir joje pateiktos citatos buvo išgalvotos.

Melo detektoriaus komentaras


Socialiniuose tinkluose išplatinta „Microsoft“ įkūrėjui Billui Gatesui priskirta citata, kurioje jis neva pripažįsta padaręs didžiulę klaidą pervertindamas COVID-19 ligos keliamą pavojų ir neįvertinęs vakcinų esą padarytos žalos.

Žinutėje sakoma, kad B. Gatesas atgailauja ir pripažįsta, jog skiepai buvo klaida ir pateikiama milijardieriui priskirta citata: „Padarėme siaubingą klaidą. Norėjome apsaugoti žmones nuo pavojingo viruso. Tačiau pasirodo, kad virusas yra daug mažiau pavojingas, nei manėme. Ir vakcina yra daug pavojingesnė, nei kas nors galėjo įsivaizduoti.“

Klaidinančios žinutės
Klaidinančios žinutės
© Ekrano nuotr.

„Melo detektorius“ išsiaiškino, jog šių žodžių B. Gatesas niekada nesakė, o citatos kilmė – britų konspiracijos teorijų ir melagienų interneto svetainė „The Exposé“, visą pandemijos laikotarpį skleidusi klaidingą informaciją apie COVID-19 vakcinas.

Minėta citata pirmiausia buvo paskelbta anglų kalba. 2021 m. „The Exposé“ interneto svetainėje buvo publikuotas straipsnis antrašte „SATIRE – In an alternative universe Bill Gates has called for the withdrawal of all Covid-19 Vaccines“ (liet. „SATYRA – Alternatyvioje visatoje Billas Gatesas paragino atšaukti visas Covid-19 vakcinas“). Šiuo metu straipsnis jau pašalintas iš šios interneto svetainės, tačiau išlikusi suarchyvuota jo kopija (ČIA).

Straipsnyje galima rasti tą pačią citatą, tik anglų kalba, kuri buvo paskelbta „Facebook“ socialiniame tinkle lietuviškai: : „In an often anguished 19-minute televised speech, Gates said: “We made a terrible mistake. We wanted to protect people against a dangerous virus. But it turns out the virus is much less dangerous than we thought. And the vaccine is far more dangerous than anyone imagined.”.

Panašu, kad užrašo, nurodančio, kad šis turinys buvo sukurtas satyros tikslais, anksčiau straipsnyje nebuvo, nes pirmoje jo antraštėje pridėta redaktoriaus pastaba: „Redaktoriaus pastaba – kai pirmą kartą paskelbėme šį straipsnį, turėjome pradžioje, o ne pabaigoje, aiškiai nurodyti, kad tai satyra. To nepadarėme ir atsiprašome...“

Toliau tekste taip pat pabrėžiama, kad pateikiama istorija yra išgalvota ir B. Gatesas niekada nesakė tokios kalbos.

Ši iš satyrinės publikacijos pasiskolinta citata buvo platinama ne tik Lietuvoje, bet ir, pavyzdžiui, Tailande, kur ją išaiškino „AFP“ faktų tikrintojai, 2021 m. gavę B. Gateso atstovo komentarą, jog milijardierius niekada nesakė šio frazės.

Paieška skirtingose paieškos sistemose taip pat nedavė rezultatų, kurie galėtų įrodyti, jog B. Gatesas šiuos žodžius sakė.

Kai kuriose žinutėse, išplatintose socialiniuose tinkluose, kur nurodoma ta pati citata, kaip įrodymas taip pat pateikiamas trumpas vaizdo įrašas, kuriame kalba B. Gatesas, tačiau ir šiame įraše milijardierius neištaria žodžių, kuriuos jam priskyrė įrašu pasidalinę asmenys.

Minėtas siužetas iškirptas iš beveik valandos trukmės Niujorke praeitais metais vykusio pokalbio su B. Gatesu apie tai, kaip užkirsti kelią sekančioms pandemijoms (ČIA). Įraše milijardierius pripažįsta, jog COVID-19 pandemijos pradžioje nebuvo daug žinoma apie SARS-CoV-2 viruso sukeliamą ligą ir tai, kad ji sukelia palyginti mažą mirtingumą ir yra pavojingiausia pagyvenusiems žmonėms.

Kalbėdamas apie vakcinas B. Gatesas nesakė, kad jos kėlė pavojų ar buvo klaida. Iš tiesų, ties 29:34 pokalbio minute (ČIA) jis nurodo, kad iRNR vakcinų atsiradimas yra stebuklas, tačiau jos nėra tobulos dėl to, kad buvo tikimasi, jog skiepai pasiskiepijusius apsaugos nuo užkrato ir susikūrusių antikūnų pakaks žmogui neužsikrėsti, tačiau taip nenutiko ir dalis pasiskiepijusių vis tiek susirgo, tačiau lengvesne ligos forma, rečiau patyrė su COVID-19 susietas komplikacijas (ČIA).

Didžiąją gyvenimo dalį vakcinų prieinamumo didinimui paskyręs B. Gatesas COVID-19 pandemijos metu buvo ne kartą patekęs į melagienų skleidėjų akiratį. „Melo detektorius“ apie tai jau rašė ČIA, ČIA ir ČIA.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
2.3000

Top naujienos

Rekordinio rezultato konservatoriams vėl pasiekti gali ir nepavykti: koją kiš netikėti žaidėjai (2)

Kitų metų birželį Lietuva penktą kartą rinks naująjį Europos Parlamentą (EP). Iš keturių...

Pernai augo didžiųjų prekybos tinklų pajamos ir pelnas, vienas patyrė nuostolių: laukia lūžio metai

Praėjusiais metais beveik visų didžiųjų šalies prekybos tinklų finansiniai rezultatai...

Karas Ukrainoje. Rusija teigia blokuojanti Ukrainos puolimą Donecko kryptimi

Rusijos gynybos ministerija tvirtino, kad sekmadienį ryte sutrukdė didelio masto Ukrainos...

Gintarė Bernotė

Teisininkas atsako: ar ryšio paslaugų teikėjai gali savavališkai keisti paslaugų kainas?

Įvykus situacijai, kai ryšio paslaugų teikėjai vienašališkai padidina paslaugų teikimo kainas,...

Vitamino D reikia visiems, bet jo gali būti ir per daug: gydytoja išvardijo perdozavimo požymius

Prasidėjus vasariškiems orams, vitamino D atsargos turėtų pildytis natūraliai. Skaičiuojama,...

SuTaupyk

Pasaulis be grynųjų pinigų jau čia pat: vietoj banko kortelės – atsiskaitymas balsu ar net juvelyriniu dirbiniu

Prieš 66 mln. metų dangaus jėgos blogai vairavo Asteroidą ir šis trenkėsi į Žemę. Asteroidui...

Greta Lebedeva – atvirai apie plastines operacijas, pažintį su vyru, didžiausią baimę ir artimą draugystę su Indre Burlinskaite

Sporto trenerė, mitybos konsultantė Greta Lebedeva-Kazakevič matoma viešai jau kone 15 metų. Ant...

Galinga liūtis Ispanijoje atidengė pikantišką Romos laikų objektą

Ant I a. romėnų laikų įtvirtinimo Ispanijoje po smarkių liūčių išryškėjo akmenyje...

Ką daryti su nužydėjusiomis tulpėmis, kad kitais metais jos vėl žydėtų? kur laikomi svogūnėliai tikrai pražus

Tulpės – vienas iš pavasario simbolių, jos pražysta ir miestų parkuose, ir gėlynuose prie...

Dolerio ateitis: pasipriešinimas didėja, šalys imasi kitų atsiskaitymo būdų (1)

Visame pasaulyje verda pasipriešinimas dolerio hegemonijai.