aA
Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame išsakomi melagingi teiginiai apie evoliucijos teoriją.
Evoliucija
Evoliucija
© Shutterstock

Teiginiai


Evoliucijos teorija – tik hipotezė, kuri prieštarauja moksliniams faktams.

Verdiktas


Melas. Evoliucija laikoma ir faktu, ir teorija. Evoliucija yra plačiai stebima laboratorinėse ir natūraliose populiacijose, nes jos keičiasi laikui bėgant.

Melo detektoriaus komentaras


Kai Charles Darwin pristatė evoliucijos teoriją, tuometiniai mokslininkai ir visuomenė ją gana smarkiai bandė paneigti. Tačiau gausūs paleontologijos, genetikos, zoologijos, molekulinės biologijos ir kitų sričių įrodymai pamažu patvirtino evoliucijos tiesą be pagrįstų abejonių. Todėl mokslininkams jau seniai nekyla abejonių, kad evoliucijos teorija yra teisinga.

Daugelis žmonių mokykloje sužinojo, kad teorija patenka į „tikrumo“ hierarchijos vidurį – aukščiau paprastos hipotezės, bet žemiau dėsnio. Tačiau mokslininkai terminų taip nevartoja. Pasak JAV Nacionalinės mokslų akademijos, mokslinė teorija yra „gerai pagrįstas kai kurių gamtos pasaulio aspektų paaiškinimas, į kurį gali būti įtraukti faktai, dėsniai, išvados ir patikrintos hipotezės“.

Kitaip tariant, moksle teorija yra logiškiausias gamtos reiškinio veikimo paaiškinimas. Tai – gerai patikrinta ir pagrįsta gausiais įrodymais. Vadinasi, visiškai priešingai nei mūsų neoficialiai vartojamas žodis teorija, kuris reiškia nepatikrintą nuomonę ar spėjimą. Kaip mokslinė teorija, evoliucija leidžia mokslininkams daryti prognozes ir tyrimus, kurie veda prie naujų įrodymų.

Taigi, kai mokslininkai kalba apie evoliucijos teoriją, arba atominę teoriją ar reliatyvumo teoriją, jiems nekyla abejonių dėl jos tiesos.

Dažnai naudojami 5 įrodymai, kad evoliucijos teorija yra tikra: senovinių organizmų liekanos, fosilijų sluoksniai, panašumai tarp giminingų organizmų, kurie gyvena šiomis dienomis, DNR panašumai ir embrionų panašumai.

Kai kurias įrodymų rūšis, pavyzdžiui, fosilijas ir giminingų gyvų organizmų panašumus, naudojo ir Ch. Darvinas. Kitų, pavyzdžiui, DNR tyrimų, Ch. Darvino laikais nebuvo, bet šiandien mokslininkai jais naudojasi norėdami daugiau sužinoti apie evoliuciją.

Evoliucija yra daugybės šiuolaikinių mokslo šakų kertinis akmuo – pavyzdžiui, biologijos. Nėra jokių mokslinių ginčų dėl to, ar evoliucija įvyko ir vyksta, ar ji paaiškina gyvybės Žemėje istoriją. Kaip ir visose mokslo srityse, tyrimų ir rimtų diskusijų žinių apie evoliuciją vis daugėja. Pavyzdžiui, mokslininkai toliau tiria išsamią informaciją apie tai, kaip įvyko evoliucija, ir bando patikslinti, kas įvyko skirtingais vystymosi periodais.

Vaizdo įraše taip pat melagingai teigiama, kad, mokant evoliucijos, esą teigiama, kad žmogus kilo iš beždžionės. Tačiau tai – netiesa. Žmonės nėra kilę iš beždžionių ar kitų šiandien gyvenančių primatų. Mes turime bendrą žmogbeždžionių protėvį su šimpanzėmis, kuris gyveno prieš 8–6 milijonus metų. Tačiau, nors protėvis bendras, visgi žmonės ir šimpanzės išsivystė skirtingai. Beždžionės ir žmogbeždžionės taip pat turi bendrą tolimesnį giminaitį, gyvenusį prieš maždaug 25 milijonus metų. Taigi melaginga teigti, kad evoliucijos teorija „moko“, jog žmogus išsivystė iš beždžionės.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Sunkiai suvokiama malonė: žymaus kompozitoriaus žudikas į laisvę paleidžiamas neatlikęs nė pusės bausmės (1)

Žymų kompozitorių Tomą Dobrovolskį be jokio priežasties nužudęs Karolis Pociūnas sulaukė...

Recesija krize virsti neturėtų, bet krypties trūksta: įvardijo neišvengiamą mokesčių didinimą

Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus smuko 2,5 procento. Nerimą kelia pramonės nuosmukis...

Vytenis Miškinis

Visagine – siaubinga pavydo drama: mylimąją su meilužiu užklupęs vyras surengė kruviną egzekuciją (4)

Ne kartą prieš ilgametę sugyventinę smurtavęs visaginietis, užklupęs ją besibučiuojančią su...

Po nervų karo Šeškus prabilo apie skaudžią vagystę Jonavoje

Jonavos „CBet“ bronzinėje kovoje buvo arti antrosios pergalės, tačiau įspūdingą charakterį...

Kraupus įvykis Naujojoje Vilnioje: maršrutinis autobusas pervažiavo moterį ir nutraukė jai koją

Vėlų penktadienio vakarą Naujojoje Vilnioje įvyko žiauri nelaimė. Pranešama apie sužalotą...

Jonavoje – „Lietkabelio“ kroato emocijų protrūkis: kentėjo kamuolių dėžė, kliuvo atsitiktiniams žiūrovams epizodo vaizdo įrašas

„Jonaviečiai, ką manote apie kroato elgesį?“, – klausė Jonavos „CBet“ klubas feisbuko...

Ukrainos pareigūnas: durys deryboms su Rusija uždarytos (4)

Ukraina laiko uždarytas duris deryboms su Rusija ir nesiruošia pradėti dialogo.

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: po žodžių „nebijok, aš tau nieko nepadarysiu“, nuėjau pas jį į namus, kur pamačiau jo tikrąjį veidą

Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, kas antra susituokusi pora išsiskiria. Skaičiai išties...

Lietuvis apsilankė „Gangnam style“ apdainuotame turčių rajone: ten gyventi – visiškas prestižas (1)

Su jumis sveikinuosi iš Pietų Korėjos sostinės Seulo – vieno didžiausių pasaulio miestų,...

Kovoje dėl bronzos – lygybė: atsitiesęs „Lietkabelis“ paskutiniu metimu nugvelbė pergalę Jonavoje

Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe- LKL “) tęsiasi bronzos siekiančių ekipų dvikova. Jonavos...