aA
Socialiniuose tinkluose platinamas vaizdo įrašas, kurio autorius tvirtina, jog Lenkijoje prasidėjo masinė mobilizacija, o netrukus ji bus paskelbta ir Lietuvoje. Tai – netiesa.
Lenkijos ginkluotosios pajėgos
Lenkijos ginkluotosios pajėgos
© Shutterstock

Teiginiai


Mobilizacija Lenkijoje prasidėjo, prasidės ir Lietuvoje.

Verdiktas


Melas. Lenkijoje šiuo metu nėra paskelbta nei visiška, nei dalinė mobilizacija. Mobilizacija paprastai skelbiama prasidėjus karui arba kylant karo pavojui, tačiau nė vienos šių sąlygų šiuo metu kaimyninėje šalyje nėra. Klaidingus teiginius išprovokavo pranešimai apie tai, kad 2023 m. į karines pratybas Lenkijoje ketinama pašaukti iki 200 tūkst. žmonių, tačiau tokie šaukimai šalyje yra įprastas reiškinys, jie vykdomi kasmet remiantis įstatymu. Daugiausia į pratybas bus pašaukti rezervistai turintys karinę kvalifikaciją bei savanoriai. Į dviejų dienų trukmės pratybas ketinama pašaukti ir nedidelę grupę tam tikrų specialybių atstovų, kurie neturi karinės kvalifikacijos, pavyzdžiui, gydytojų ar seselių.

Melo detektoriaus komentaras


Vaizdo įraše, kuris buvo peržiūrėtas daugiau nei 24 tūkst. kartų, tvirtinama esą kaimyninėje Lenkijoje paskelbta mobilizacija, o tai reiškia, kad jos nepavyks išvengti ir Lietuvoje. Autorius taip pat aiškina, kad abi šalys yra smarkiai militarizuojamos ir radikalizuojamos bei spekuliuoja, kad Lenkija netrukus bus įtraukta į karą Ukrainoje. Visi šie teiginiai iliustruojami įvairiuose naujienų portaluose paskelbtų straipsnių antraštėmis, tačiau jos reiškia visai ne tai, ką turi omenyje vaizdo įrašo autorius.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Naujienų portaluose praėjusių metų gruodį iš tiesų pasirodė straipsniai, kuriuose pranešama, kad 2023 m. Lenkija ketina apmokyti iki 200 tūkst. rezervistų, tačiau tai nerodo, kad šalis yra stipriai militarizuojama. Iš tiesų, panašus skaičius žmonių gavo šaukimus į karines pratybas ir 2021 bei 2022 m., be to, akcentuojama, kad nebus visais būdais siekiama absoliutaus maksimalaus skaičiaus išpildymo, o šaukimus daugiausia gaus asmenys iš pasyviojo rezervo, jau įgavę karinę kvalifikaciją ir atitinkantys sveikatai keliamus reikalavimus bei savanoriai.

Šauktinių pratybos truks dvi savaites, jų metu bus atnaujinamos žinios, supažindinama su naujausiomis karinėmis technologijomis.
Kaip spaudos konferencijos metu pasakojo Lenkijos karo prievolės centro vadovas pulkininkas Miroslavas Bryšas (ČIA), į pratybas bus pašaukta tik nedidelis kiekis žmonių, kurie neturi jokios karinės kvalifikacijos. Šią grupę sudarys apie 3000 asmenų, daugiausia gydytojų, seselių, vairuotojų. Jų karinės pratybos truks tik vieną savaitgalį.

Šaukimas į karines pratybas yra įprastas reiškinys Lenkijoje. Dalyvavimas jose yra apibrėžiamas 1967 m. lapkričio 21 d. Įstatyme dėl bendro įsipareigojimo ginti Lenkijos Respubliką. Šių šaukimų vadinimas mobilizacija yra klaidingas, nes šiuo metu Lenkijoje nėra paskelbta nei visiška nei dalinė mobilizacija, o šaukimai į karines pratybas įprastai vykdomi kasmet su nedidele pertrauka, susidariusia kilus COVID-19 pandemijai.

Socialiniuose tinkluose melagingos žinutės apie neva vykdomą priverstinę mobilizaciją Lenkijoje sklido ir anksčiau, kai sausio mėnesį Kremliaus propagandą skleidžiantis Lenkijos portalas pasidalino žinute apie neva prievarta vykdomą mobilizaciją ir tūkstančius lenkų, kurie dėl jos neva paliko namus. Ši melaginga žinutė buvo paneigta rusiškame „Melo detektoriaus“ kanale (ČIA).

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
2.3696

Top naujienos

Perspėja: Seime laukia rimtos rietenos, o viena partija rizikuoja susideginti (4)

Finansų ministerijai pristačius mokesčių reformą, kritika jos atžvilgiu pasipylė tiek iš...

Sinkevičius supykdė Nyderlandų ir Europos politikus: komisaro žingsnį vadina didžiule klaida (1)

Norėdamas paskatinti šalį aktyviai laikytis politikos, kuria siekiama mažinti azoto taršą, ir...

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Į rusų nelaisvę Ukrainoje papuolęs Kipras vos išsikapstė gyvas: kai išgirdau garsus iš tardymo kamerų, man pakirto kojas (2)

Lietuvis Kipras, prasidėjus karui Ukrainoje, prisidėjo prie vienos tarptautinės organizacijos ir...

Sinoptikė: kiek dar teks laukti tikrojo pavasario

Sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė Delfi sako, kad savaitgalį Lietuvą pasieks kiek šiltesnė oro...

Padegtas Ragelskio šeimos automobilis: paskelbė dramatišką žinutę feisbuke (41)

Penktadienio naktį sostinėje buvo padegtas automobilis „Chrysler“. Policija dėl įvykio...

Viktorija Dačinskaitė

Lietuviai jau ragauja pirmuosius grybus: kas miškuose auga šiuo metu ir kokių gėrybių bus galima aptikti netrukus

Kovo mėnuo lietuviams padovanojo pavasarinių grybų . Socialiniuose tinkluose grybautojai jau kurį...

Putinas paskelbė naują užsienio politikos strategiją: įvyko „radikalių pokyčių“ (3)

Rusija priėmė naują užsienio politikos strategiją, kurioje Vakarai vadinami „egzistencine“...

Tyrimas parodė, ką Rusija iš tiesų planavo Ukrainoje: svarbiausias vaidmuo buvo numatytas ne kariuomenei sadizmas – ne atsitiktinis (22)

Planuodama užpulti Ukrainą Rusija tikėjosi, kad didįjį darbą nudirbs platus šnipų tinklas, o...

Karas Ukrainoje. JAV: dėl Rusijos užmojų turime naujos informacijos Kyjivas: kilo dar viena grėsmė (2)

Vėlų ketvirtadienio vakarą Rusija apšaudė Charkivą. Pirminiais duomenimis, sužeistųjų ar...

Į Lukašenkos pasiūlymą iškart sureagavo Kremlius (6)

Penktadienį Kremlius atmetė paliaubų galimybę Ukrainoje , kai Maskvos sąjungininkę Baltarusiją...