Teiginiai
Kuo daugiau vakcinos dozių skiriama kūdikiams, tuo didesnis kūdikių mirtingumas šalyje (ČIA).
Verdiktas
Toks teiginys yra melas. Tokia išvada daroma remiantis abejotinos reputacijos žurnale paskelbtu tyrimu, kurio autoriai – ne medicinos specialistai. Be to, ir jie patys tyrimo išvadose pripažino, kad „mes nežinome, ar skiepyti ar neskiepyti kūdikiai miršta dažniau“.
Melo detektoriaus komentaras
Tyrimas „Pakartotinis teigiamos koreliacijos tarp skiepų dozių skaičiaus ir kūdikių mirtingumo rodiklių patvirtinimas: atsakas kritikams“ buvo paskelbtas žurnale „The Cureus Journal of Medical Science“. Žiniasklaidos patikimumo vertinimo šaltinis „Media Bas“ šį žurnalą priskyrė prie sąmokslo ir pseudomokslo kategorijos šaltinių, kuriuose skelbiama nepatikrinta informacija, ne visada pagrįsta įrodymais.
Tyrimo autoriai yra Gary S. Goldmanas ir Neilas Z. Milleris, kurie nėra medicinos specialistai. Pirmasis yra nepriklausomas kompiuterių mokslininkas, o antrasis – rašytojas, demonstruojantis pakankamai neigiamą požiūrį į skiepus.
Jie savo tyrime teigia, kad labiausiai išsivysčiusiose šalyse pastebima teigiama koreliacija tarp vakcinos dozių skaičiaus ir kūdikių mirtingumo. Kitaip tariant, kuo daugiau skiepų dozių kūdikiai yra paskiepijami, tuo didesnė jų mirtingumo rizika.
Tyrimo autoriai aiškino, kad tokias išvadas galima daryti, nes jie išanalizavo skiepijimo tvarkaraščius ir kiekvienai tautai reikalingų kūdikių dozių skaičius, surinktus iš Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ir nacionalinių vyriausybių.
Tačiau net ir šie skaičiai paneigia jų teoriją. Pavyzdžiui, tyrime pateikiama 2019 metų statistika, jog Vokietijoje kūdikiai per pirmuosius metus gauna 22 skiepų dozes, o jų mirtingumas siekia 3,16, tuo tarpu Danijoje kūdikiai per pirmuosius metus paskiepijami vos 12 kartų, tačiau mirtingumas siekia 3,24, Vengrijoje vaikai iki vienerių metų paskiepijami 18 kartų, o mirtingumas siekia 3,42. Kitaip tariant, remiantis šiai skaičiais tikrai negalima daryti išvados, jog kuo daugiau skiepų dozių kūdikiai gauna, tuo jų mirtingumas yra didesnis.
Kone analogiškai savo tyrimo išvadose konstatuota ir patys jo autoriai. „Mes nežinome, ar skiepyti ar neskiepyti kūdikiai miršta didesniais tempais. Nepaisant to, yra patikimų biologinių ir priežastinių įrodymų, kad tarp kūdikių mirtingumo ir kūdikiams įprastai skiriamų vakcinos dozių skaičiaus gali būti priežastinis ryšys. Norint nustatyti visą skiepijimo poveikį mirtingumui dėl visų priežasčių, rekomenduojama atlikti daugiau tyrimų šia tema“, – teigė autoriai.
Dažniausia vaikų iki vienerių metų mirties priežastis yra staigios kūdikių mirties sindromas. Tačiau moksliškai įrodyta, kad vakcinos jo tikrai nesukelia.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) išaiškini, kad kūdikiai yra paskiepyti keliomis vakcinomis, kai jiems yra 2–4 mėnesiai. Šis amžiaus intervalas taip pat yra didžiausias staigios kūdikių mirties sindromo (SIDS) amžius. Todėl ir suabejota, kad tai gali būti susiję. Tačiau tyrimais nustatyta, kad vakcinos nesukelia ir nėra susijusios su staigios kūdikių mirties sindromu.
Tai įrodo ir faktas, kad 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos vaikų skiepijimų apimtys labai sumažėjo, tačiau staigios kūdikių mirties sindromo atvejų nesumažėjo, o net padaugėjo.
- Šaltiniai
- Reaffirming a Positive Correlation Between Number of Vaccine Doses and Infant Mortality Rates: A Response to Critics ()
- Cureus Journal of Medical Science – Bias and Credibility
- Vaccines and Sudden Infant Death Syndrome (SIDS)
- Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) and Vaccines
- Fact check: SIDS rates increased as vaccinations dropped in 2020, contrary to online claims
- Deaths Reported to the Vaccine Adverse Event Reporting System, United States, 1997–2013
Siųsk Faktą!
Jei politikų ar ekspertų komentarai tavęs neįtikina, patikrink juos Melo Detektoriumi ir sužinok tiesą!
Po nukirsto ąžuolo skandalo – priminimas ir privačių sklypų savininkams: kokie veiksmai gresia dideliais nemalonumais paaiškino, kaip atskirti, kurio medžio pjovimui ar genėjimui būtinas leidimas
Top naujienos
Sunkiai suvokiama malonė: žymaus kompozitoriaus žudikas į laisvę paleidžiamas neatlikęs nė pusės bausmės (2)
Žymų kompozitorių Tomą Dobrovolskį be jokio priežasties nužudęs Karolis Pociūnas sulaukė...
Recesija krize virsti neturėtų, bet krypties trūksta: įvardijo neišvengiamą mokesčių didinimą
Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus smuko 2,5 procento. Nerimą kelia pramonės nuosmukis...
Visagine – siaubinga pavydo drama: mylimąją su meilužiu užklupęs vyras surengė kruviną egzekuciją (4)
Ne kartą prieš ilgametę sugyventinę smurtavęs visaginietis, užklupęs ją besibučiuojančią su...
Po nervų karo Šeškus prabilo apie skaudžią vagystę Jonavoje
Jonavos „CBet“ bronzinėje kovoje buvo arti antrosios pergalės, tačiau įspūdingą charakterį...
Kraupus įvykis Naujojoje Vilnioje: maršrutinis autobusas pervažiavo moterį ir nutraukė jai koją
Vėlų penktadienio vakarą Naujojoje Vilnioje įvyko žiauri nelaimė. Pranešama apie sužalotą...
Jonavoje – „Lietkabelio“ kroato emocijų protrūkis: kentėjo kamuolių dėžė, kliuvo atsitiktiniams žiūrovams epizodo vaizdo įrašas
„Jonaviečiai, ką manote apie kroato elgesį?“, – klausė Jonavos „CBet“ klubas feisbuko...
Ukrainos pareigūnas: durys deryboms su Rusija uždarytos (4)
Ukraina laiko uždarytas duris deryboms su Rusija ir nesiruošia pradėti dialogo.
Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: po žodžių „nebijok, aš tau nieko nepadarysiu“, nuėjau pas jį į namus, kur pamačiau jo tikrąjį veidą
Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, kas antra susituokusi pora išsiskiria. Skaičiai išties...
Lietuvis apsilankė „Gangnam style“ apdainuotame turčių rajone: ten gyventi – visiškas prestižas (1)
Su jumis sveikinuosi iš Pietų Korėjos sostinės Seulo – vieno didžiausių pasaulio miestų,...
Kovoje dėl bronzos – lygybė: atsitiesęs „Lietkabelis“ paskutiniu metimu nugvelbė pergalę Jonavoje
Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe- LKL “) tęsiasi bronzos siekiančių ekipų dvikova. Jonavos...