aA
Socialinių tinklų vartotojams įtarimą sukėlė arbata, kurioje šie aptiko magnetą traukiančių dalelių. Vaizdo įrašo komentare teigiama, kad tokia arbata skirta biorobotams. „Melo detektoriui“ pavyko aptikti ir daugiau panašų eksperimentą vaizduojančių įrašų, kurie buvo susieti su grafeno oksidu – sparčiai plintančia sąmokslo teorija esą ši medžiaga dedama į įvairius preparatus ir maisto produktus, siekiant žmones susargdinti.
Klaidinančio vaizdo įrašo kadras
Klaidinančio vaizdo įrašo kadras
© Ekrano nuotr.

Teiginiai

Eksperimentai, kuriuose parodoma, kaip arbatoje esančias daleles pritraukia magnetas, įrodo, kad su tokia arbata kažkas negerai, į ją pridėta grafeno oksido.

Verdiktas

Arbatoje aptinkamos magnetinės dalelės nėra grafeno oksidas, be to, šių dalelių buvimas nereiškia, kad arbata yra pavojinga vartoti, neekologiška ar netinkama. Vaizdo įrašuose matomos dalelės yra paprasčiausia geležis. Arbatžolių apdorojimo metu tam tikras užteršimas geležies dalelėmis yra neišvengiamas dėl proceso metu naudojamų metalinių įrankių. Kai kuriose šalyse, kuriose pagaminama daugiausia arbatos, ribojamas arbatoje leistinas geležies kiekis. Pavyzdžiu, Indijoje negalima viršyti 250 mg geležies kilograme arbatos.

Melo detektoriaus komentaras

Socialiniuose tinkluose dalinamasi kelių sekundžių trukmės eksperimentu, kuriame nufilmuota, kaip eksperimentą atliekantis žmogus iš arbatos pakelio ant popieriaus lapo iškrato arbatžoles. Vėliau paimamas nedidelis magnetas, kuriuo patikrinama, ar šiam pavyks ką nors pritraukti. Prie magneto prilipusios nedidelės dalelės nubirenamos ant to paties lapo šalia arbatžolių. Eksperimento autorius nepaaiškina, ką norėta atskleisti šiuo vaizdo įrašu, tačiau juo pasidalinę asmenys nurodė, kad tokia „arbata“ galėtų būti tinkama biorobotams į kabutes įrašydamas ir žodį „ekologiška“.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Panašų vaizdo įrašą taip pat galima aptikti „Youtube“ platformoje, tik juo pasidalinęs asmuo jau atvirai nurodo esą arbatos pakeliuose yra grafeno oksido, kuris ir yra magneto pritrauktos dalelės.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

„Melo detektorius“ jau ne kartą paneigė gandus neva į kai kuriuos maisto produktus dedamas grafeno oksidas. Panašūs „eksperimentai“ buvo atliekami su šokoladu, sausais pusryčių dribsniais bei kitais produktais (ČIA ir ČIA), tačiau visais šiais atvejais teiginiai apie grafeno oksidą buvo klaidingi, nes, visų pirma, grafeno oksidas nėra magnetinė medžiaga, todėl į magnetą jis tiesiog nereaguotų.

Ne išimtis ir šie bandymai su arbatos pakeliais.

Nesvarbu apie kokios rūšies arbatą kalbama, jeigu ji įsigyta parduotuvėje, išlieka didelė tikimybė joje aptikti geležies dalelių. Geležis arbatoje atsiranda todėl, kad arbatos lapeliai yra džiovinami metaliniuose sieteliuose su akutėmis, o vėliau traiškomi geležiniais voleliais. Dėl šios priežasties geležies dalelės gali prilipti prie arbatos lapelių. Vėliau geležį stengiamasi pašalinti didžiuliais magnetais, tačiau tam tikras kiekis dalelių lieka ir susimaišo su arbatžolėmis.

Kai kuriose šalyse nustatytas maksimalus leistinas geležies dalelių kiekis arbatoje ir pripažįstama, kad nepasiekus šios ribos geležis nekelia jokio neigiamo poveikio žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, Indijoje nustatyta geležies ribinė vertė arbatoje iki 2016 m. siekė 150 mg/kg, tačiau nuo 2016 m. lapkričio buvo pakelta iki 250 mg/kg (ČIA). Arbatos gamintojai nuolat spaudžia tarnybas dar labiau padidinti maksimalų leistiną geležies dalelių kiekį.

Mokslininkai pripažįsta, kad geležies dalelės arbatoje yra rimta problema, be to, įžvelgia spragų geležies dalelių kiekio nustatymo arbatoje procese. Pavyzdžiui, žurnale „Journal of Plantation Crops“ publikuotame tyrime (ČIA) atkreipiamas dėmesys, kad geležies aptikimo sėkmę lemia magneto galingumas bei forma, todėl išlieka galimybė manipuliuoti rezultatais. Be to, akcentuojama ir tai, kad didesnis geležies kiekis arbatoje gadina paruoštos arbatos ir arbatos likerių kokybę.

Nepaisant to, kad geležies dalelės arbatoje yra laikomos problema, kurią ne taip lengva išspręsti dėl paties arbatos gaminimo metodo, neteisinga teigti, kad tokia arbata skirta tik „biorobotams“ ar kad ji praranda ekologiškos arbatos savybes. Geležies dalelių aptikimas arbatoje yra normalus ir tikėtinas, nors ir itin svarbu akcentuoti gerųjų gamybos praktikų laikymąsi ir pastangas riboti šių dalelių kiekį.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.1250

Top naujienos

Perspėja: Seime laukia rimtos rietenos, o viena partija rizikuoja susideginti (10)

Finansų ministerijai pristačius mokesčių reformą, kritika jos atžvilgiu pasipylė tiek iš...

Sinkevičius supykdė Nyderlandų ir Europos politikus: komisaro žingsnį vadina didžiule klaida (5)

Norėdamas paskatinti šalį aktyviai laikytis politikos, kuria siekiama mažinti azoto taršą, ir...

„Novaja Gazeta“ šaltiniai: Kadyrovas sunkiai serga

Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas jau kelerius metus sunkiai serga: liga nenori pasiduoti...

Daiva Žeimytė-Bilienė, ciklas „(Iš)gyventi", parengė Agnė Keizikienė

Į rusų nelaisvę Ukrainoje papuolęs Kipras vos išsikapstė gyvas: kai išgirdau garsus iš tardymo kamerų, man pakirto kojas (2)

Lietuvis Kipras, prasidėjus karui Ukrainoje, prisidėjo prie vienos tarptautinės organizacijos ir...

Pajūryje jau šluojami viešbučių numeriai vasarai: kai kuriomis dienomis kaina dviguba (1)

Nors pastarosiomis dienomis už lango minusinė oro temperatūra, tačiau lietuvaičiai jau mąsto...

Padegtas Ragelskio šeimos automobilis: paskelbė dramatišką žinutę feisbuke (41)

Penktadienio naktį sostinėje buvo padegtas automobilis „Chrysler“. Policija dėl įvykio...

Sinoptikė: kiek dar teks laukti tikrojo pavasario

Sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė Delfi sako, kad savaitgalį Lietuvą pasieks kiek šiltesnė oro...

Virtuvės šefė dalijasi gardaus užkandžio idėja: ši naminė duonelė ir užtepėlė dar niekada nenuvylė

Rengiate vakarėlį, laukiate svečių, o gal ruošiatės žiūrėti sporto varžybas ir stinga...

Viktorija Dačinskaitė

Lietuviai jau ragauja pirmuosius grybus: kas miškuose auga šiuo metu ir kokių gėrybių bus galima aptikti netrukus

Kovo mėnuo lietuviams padovanojo pavasarinių grybų . Socialiniuose tinkluose grybautojai jau kurį...

Putinas paskelbė naują užsienio politikos strategiją: įvyko „radikalių pokyčių“ (6)

Rusija priėmė naują užsienio politikos strategiją, kurioje Vakarai vadinami „egzistencine“...