aA
Socialiniuose tinkluose išplatinta istorija apie neva lietuvių butą apiplėšusią karo pabėgėlių iš Ukrainos šeimą. Nors tokias istorijas patikrinti sudėtinga, nes ne visais atvejais asmenys kreipiasi į policiją, verta atkreipti dėmesį, kad ją paviešino įtartinos „Facebook“ anketos savininkė, be to, jos autorė nepateikė jokių tikslesnių duomenų apie nukentėjusius asmenis, pavyzdžiu, buto, kuris buvo apiplėštas, adreso, nei nukentėjusių žmonių vardų. Policijos suvestinėse įvykis taip pat neatsispindi, taigi, nėra nė vieno įrodymo, kad ši istorija yra tikra.
Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Papildymas: paviešinus šią publikaciją moters, išplatinusios istoriją apie neva ukrainiečių apiplėštą butą, „Facebook“ anketa kartu su minėta žinute buvo ištrinta. Tai tik patvirtina įtarimus, kad jos istorija buvo melaginga.

Kovo 27 d. „Facebook“ socialiniame tinkle paviešinta graudi istorija sulaukė didelio susidomėjimo – žinutė buvo pasidalinta 2,7 tūkst. kartų. Jos autorė pasakoja apie neva dėl ukrainiečių kaltės nukentėjusią savo kaimynę, kuri, norėdama padėti karo pabėgėliams, juos priėmė į savo butą. Per dvi savaites, esą, bute apsigyvenę ukrainiečiai jį apiplėšė – pasisavino pinigus, kompiuterius ir kitus daiktus, o vėliau pabėgo į užsienį.

Žinutę pradėjo platinti ir kiti socialinio tinklo vartotojai, kai kurie iš jų pasitelkė ekrano kopijas, kad minėta informacija pasiektų kuo daugiau žmonių. Vis dėlto, daug signalų išduoda, kad žinutėje pateikta informacija yra išgalvota, sukurta tik tam, kad specialiai sėtų nepasitikėjimą nuo karo bėgančiais ukrainiečiais.

„Melo detektorius“ įvardija, kodėl ši istorija negali būti laikoma patikima informacija:

1. Pranešimo komentatoriai ne kartą prašė pateikti daugiau duomenų apie galimai nukentėjusius asmenis, tačiau žinutės autorė nenurodė nei nukentėjusiųjų vardų ar pavardžių (žinutėje nurodoma tik tai, kad istorija, neva, nutiko jos autorės kaimynei), nei buto, kuriame neva įvyko incidentas, adreso.
Šios informacijos moters komentaruose teiravosi ir Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, tačiau moteris informacijos nepateikė, R. Matonio komentarą ištrynė ir užblokavo jo „Facebook“ paskyrą.

2. Viešai prieinamose policijos įvykių suvestinėse pranešimo apie panašų įvykį nėra.

3. Dalis žinutę komentavusių žmonių atkreipė dėmesį į pranešimu pasidalinusio asmens anketą – nors anketoje pirma žinute pasidalinta dar 2017 m., ji buvo beveik neaktyvi. Per visą šį periodą tarp 2017 m. ir 2022 m. iš šios anketos buvo paviešintos tik 6 žinutės – su manikiūru susijęs paveikslėlis, vaizdo įrašas, kuriame matoma moteris su vaiku ant rankų, dvi padėkos už sveikinimus, minėta sensacinga žinutė apie butą neva apiplėšusius ukrainiečius ir atnaujinta profilio nuotrauka. Svarbu ir tai, kad, nors moters paskyroje yra 1 242 draugai, jos žinutės, išskyrus pastarąją, buvo pamėgtos ne daugiau nei dešimties žmonių.

4. Žinutę apie ukrainiečius paviešinusios moters profilio nuotraukoje iš tiesų matomas kitas asmuo. Pasirinktas tik nuotraukos fragmentas, kuriame matyti šviesiaplaukės moters sėdmenys ir liemuo. Greičiausiai taip pasielgta todėl, kad būtų sunkiau identifikuoti, koks žmogus iš tikrųjų vaizduojamas fotografijoje, tačiau šio fragmento užteko nustatyti, kad nuotraukoje užfiksuota čekų kilmės amerikietė Katerina Rozmajzl – savo „Instagram“ paskyroje 910 tūkst. gerbėjų turintis modelis.

Žinutę paviešinęs asmuo pasinaudojo svetima nuotrauka. Fotografijoje iš tiesų matomas čekų kilmės amerikiečių modelis Katerina Rozmajzl
Žinutę paviešinęs asmuo pasinaudojo svetima nuotrauka. Fotografijoje iš tiesų matomas čekų kilmės amerikiečių modelis Katerina Rozmajzl
© Ekrano nuotr.

Paprašius žinutėje aprašytą situaciją pakomentuoti Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, jis patvirtino, kad šioje žinutėje greičiausiai pateikta melaginga informacija. Pasiteiravus daugiau detalių apie įvykusią situaciją, R. Matonio anketa buvo tiesiog užblokuota, o komentaras – ištrintas.

R. Matonis atkreipė dėmesį, kad įvykdytų nusižengimų statistikoje ukrainiečiai niekaip neišsiskiria iš kitų užsieniečių. „nuo š.m. kovo 1 d. užsieniečiai padarė daugiau kaip 11 500 administracinių nusižengimų, iš jų – tik 5,1 proc. padarė Ukrainos pilietybę turintys asmenys. Apibendrinus turimą informaciją, galime konstatuoti, kad Ukrainos piliečiai niekaip neišsiskiria iš kitų užsieniečių daromų pažeidimų“, – komentavo R. Matonis.

Išvados

Moters, pasidalinusios istorija apie neva nuo karo pabėgusių ukrainiečių įvykdytą nusikaltimą – apiplėštą butą – pasakojimui trūksta įrodymų, o tai leidžia daryti išvadą, kad istorija yra išgalvota. Daugiau informacijos paprašęs Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis žinutės autorės buvo užblokuotas, o jo užklausa – ištrinta. Anketa, iš kurios paviešinta istorija, kelia abejonių dėl jos tikrumo. Šis asmuo niekada nebuvo aktyvus „Facebook“ platformoje – dėmesio sulaukė tik daugybę kartų pasidalinta žinutė apie ukrainiečius, taip pat moteris, pasivadinusi Svetlana Buzinska, anketoje naudoja modelio Katerinos Rozmajzl nuotraukos fragmentą.

  • Šaltiniai
  • „Facebook“ paieška
  • Susirašinėjimas elektroniniu paštu su Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėju Ramūnu Matoniu
  • Atvirkštinė vaizdų paieška
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(49 žmonės įvertino)
4.1633

Top naujienos

Į skandalus įsivėlusios Laisvės partijos lyderė Armonaitė prognozuoja dar sunkesnius laikus: prasidės visų karas prieš visus (10)

Partijos reitingams ir reputacijai pakenkė, tačiau istorija jau baigta ir reikia žiūrėti toliau....

Atsipūsti dar anksti: prognozuojama recesija, dar viena kainų augimo banga (1)

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas įsitikinęs, kad dabar esančiai infliacijai atslūgus, o...

Daniel Zuidijk, Chiara Remondini

ES kritikai rado naują „priešą“, netruko įsikišti ir Rusija (2)

Po imigrantų, „pabudusių“ liberalų ir Briuselio biurokratų kai kurie Europos politiniai...

Priartėjome prie pavojingos ribos: ją peržengus sugrįš ligos, su kuriomis dalis gydytojų nesusidūrė

Po pandemijos vakcinacijos skaičiai sumažėjo visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Jei...

Linkevičius – apie signalus iš Kremliaus: Rusija ruošiasi permainoms (9)

Vladimirui Putinui pareiškus, kad Baltarusijoje bus dislokuota Rusijos taktinių branduolinių...

Roma Macijauskaitė

Indrė per metus numetė 90 kilogramų – atvirai papasakojo, kam ryžosi ir ką teko išgyventi: niekam šito nelinkėčiau Gydytojos dietologės komentaras

Indrė (moters vardas pakeistas) (35 m.) pasakoja, kad nuo mažumės buvo linkusi kaupti svorį....

Interjero dizainerė įrengė vos 18 kv. m būstą: tilpo viskas, ko reikia patogiam gyvenimui (1)

Patogiai ir jaukiai įsirengti mažą būstą gali būti tikras išbandymas. Iššūkiu galime...

Petrui Dauniui – negailestinga teismo bausmė: skirtas namų areštas, buvusiam Rasos Barauskaitės vyrui turi sumokėti solidžią sumą (3)

Garsus atlikėjas, žinomos renginių organizatorės Rasos Barauskaitės mylimasis Petras Daunys...

Po Šimašiaus kritikos savivaldybės įmonė atsitraukia: vilniečius įaudrinę pokyčiai viešajame transporte diegiami nebus (2)

Vilniaus savivaldybės įmonės „ Susisiekimo paslaugos “ (JUDU) planuoti pokyčiai, kurie...

Tyrimą atlikę mokslininkai pateikė ataskaitą, kas žmonijos laukia iki 2100-ųjų: Žemėje neišvengiamai artėja dideli pokyčiai

Naujausiais skaičiavimais, kuriuos pateikė duomenų mokslininkai, iki 2100 metų žmonijos laukia...