aA
Žinia, kad klimato aktyvistei Gretai Thunberg Helsinkio universitetas suteiks garbės daktaro laipsnį, sulaukė ne tik socialinių tinklų vartotojų patyčių, bet ir manipuliacijų apie tai, už kokius nuopelnus ji nusipelnė šio įvertinimo.
Švedijos klimato kaitos aktyvistė Greta Thunberg kalba per demonstraciją, susijusią su akcija prieš vėjo jėgaines Fosene, Osle, Norvegijoje, 2023 m. kovo 2 d.
Švedijos klimato kaitos aktyvistė Greta Thunberg kalba per demonstraciją, susijusią su akcija prieš vėjo jėgaines Fosene, Osle, Norvegijoje, 2023 m. kovo 2 d.
© Scanpix / Reuters

Teiginiai

G. Thunberg garbės daktaro laipsnį Teologijos fakultetas paskyrė dėl to, kad klimato kaitos judėjimai yra religija, nepagrįsta mokslu.

Verdiktas

Manipuliacija. Klimato aktyvistei aukščiausias Helsinkio universiteto skiriamas laipsnis bus suteiktas už nuopelnus pamatinėms žmogiškumo vertybėms ir indėliui sprendžiant esmines problemas, su kuriomis susiduria žmonija, pavyzdžiui, klimato kaita.

Melo detektoriaus komentaras

Iš karto po to, kai Helsinkio universitetas kovo 20 d. paskelbė, kokiems asmenims šiemet bus suteiktas aukščiausias universiteto įvertinimas – garbės daktaro laipsnis – socialinių tinklų vartotojai puolė dalintis klimato aktyvistę Gretą Thunberg užgauliojančiomis žinutėmis. 20-metė aktyvistė, subūrusi judėjimą „Fridays for Future“, bus įvertinta garbės daktaro laipsniu, kurį jai skirs Teologijos fakultetas. Dėl šios priežasties socialiniuose tinkluose paskleistos žinutės, esą pagaliau buvo pripažinta, kad klimato kaitos judėjimai yra ne kas kitas, kaip religija, ir su moksline tiesa jų niekas nesieja, o G. Thunberg – šios religijos pranašė. Tačiau šie ir panašūs pranešimai – klaidingi.

Klaidinančios žinutės
Klaidinančios žinutės
© Ekrano nuotr.

Helsinkio universitetas garbės daktaro laipsnio suteikimo ceremoniją vykdo kas kelis metus. Šiemet tarp 30-ies asmenų, kuriems nuspręsta suteikti šį laipsnį, įrašyta ir klimato aktyvistė G. Thunberg. Tokiu būdu jos nuopelnai bus įvertinti Teologijos fakulteto, kuris šių metų birželio 9 d. iškilmingoje ceremonijoje pagerbs 8 garbės daktarus (ČIA).

Tačiau, skirtingai nei teigia socialinių tinklų vartotojai, G. Thunberg šį laipsnį suteikti nuspręsta ne dėl naujos religijos išradimo. Didžiausiame Suomijos laikraštyje „Helsingin Sanomat“ publikuotame straipsnyje (ČIA) apie sprendimą klimato aktyvistei suteikti garbės daktaro laipsnį pasisako Teologijos fakulteto profesoriai.

Paklaustas, ką G. Thunberg aktyvizmas turi bendro su religijomis ir tikėjimo sistemomis, Helsinkio universiteto bažnyčios istorijos profesorius Tuomas Heikkilä atsakė, kad sąsajų yra daug. Jo teigimu, Teologijos fakulteto studijų dalykas yra esminės žmonijos problemos, didžiausios viltys ir baimės, o viena didžiausių šiandienos grėsmių – žmogaus sukurtos problemos, tokios kaip klimato kaita, gamtos praradimas ir karai. Profesorius kritikuoja žiniasklaidą už tai, kad humanistai ir teologai nėra pakankamai įtraukiami į debatus apie klimato kaitą ir gamtos naikinimą.

„Žiniasklaidoje gamtos mokslininkai ir inžinieriai duoda interviu apie tai, ką reiškia klimato kaita ir kaip prisitaikyti prie jos sukeliamos destrukcijos, pavyzdžiui, miestuose. Mes turėtume daug daugiau kalbėti apie tai, kaip būti žmonėmis“, – laikraščiui komentavo profesorius.

T. Heikkilä taip pat įsitikinęs, kad G. Thunberg fenomenas yra geriausias pavyzdys asmenybės, kurios veiksmai pagrįsti ištirta informacija, o jos tikslas – visų mūsų gerovė. „Skirdami Gretai garbės daktaro vardą, mes pranešame, kad norime būti tokie pat drąsūs ir įtakingi kaip ji“ – samprotavo profesorius.

Tuo tarpu Senojo Testamento egzegezės profesoriaus ir propaguotojo Martti Nissinen, kuris dėl garbės daktaro laipsnio suteikimo kontaktavo su pačia G. Thunberg, teigimu, Teologijos fakultetas, įvertindamas aktyvistę už jos pasiekimus, nenorėjo užstrigti tik ties religinės laisvės puoselėjimu, kuris fakultetui atrodo savaime priskirtinas. Tokiu žingsniu norėta atkreipti dėmesį į žmogaus teises ir žemės būklę – laisvę daryti jiems gerą arba blogą įtaką.

Nė vienas Helsinkio universiteto darbuotojas, atsakingas už garbės daktaro vardo skyrimą, nenurodė, kad laipsnis G. Thunberg būtų skiriamas dėl to, kad klimato kaitos judėjimai yra laikomi mokslu nepagrįsta religija. „Melo detektorius“ anksčiau jau paneigė teiginius esą klimato kaita nėra susijusi su žmogaus veikla arba kad ji apskritai neegzistuoja (ČIA ir ČIA).

Garbės daktaro laipsnio apraše, kuris viešai skelbiamas Helsinkio universiteto interneto svetainėje, taip pat nurodoma (ČIA), kad šiuo laipsniu siekiama pagerbti asmenis, kurie nusipelnė mokslui, universitetui arba svarbių socialinių klausimų sprendimui. Be to, šis laipsnis suteikia universitetui galimybę akcentuoti temas, kurias akademija laiko svarbiomis. Skirtingai nei įprasto daktaro laipsnio, garbės daktaro laipsnio suteikimas nepriklauso nuo akademinių pasiekimų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
1.0667

Top naujienos

Visiškas fiasko: konservatorių pirmalaikių Seimo rinkimų idėja žlugo atnaujinta (16)

Seimui antradienį buvo pateiktas priešlaikinių Seimo rinkimų nutarimo projektas. Apie tai dar...

Karas Ukrainoje. Beveik visa Kachovkos hidroelektrinė – po vandeniu, į kai kurias gyvenvietes neįmanoma patekti ekspertai: tai baisiausio košmaro scenarijus (28)

Naktį į antradienį okupantai rusai susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri yra prie...

Paaiškėjo, kurie konservatoriai nepalaikė pirmalaikių Seimo rinkimų išsami balsavimo statistika

Antradienį Seimas apsisprendė dėl valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

Patvirtinta galutinė dujų kaina gyventojams: nuo liepos laukia malonus pokytis (3)

Gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams nuo liepos mažėja 4–5 centais. Valstybinė...

Po Ukrainos užtvankos susprogdinimo – reakcija iš NATO (1)

Antradienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pasmerkė svarbios Ukrainos užtvankos...

Anna Tamm, Marija Ševčiuk, delfi.ee

Maskvoje studijuojantis estas po gatves vaikščiojo mėlynais ir geltonais drabužiais: papasakojo, kaip vietiniai reaguoja į užsieniečius

Nyaono mokosi Rusijos valstybiniame Kosygino vardo institute – studijuoja kostiumo ir drabužių...

Skyrybas išgyvenęs Sergejus Maslobojevas: meilė visada muša smarkiau negu smūgiai

„Meilė visada muša smarkiau negu smūgiai. Netgi Kuvalda“ – itin atvirame interviu laidoje...

Šimonytė: turbūt leidau sau šiek tiek per daug

Seime žlugus iniciatyvai dėl pirmalaikių parlamento rinkimų, premjerė Ingrida Šimonytė...

Įtemptos girto bėglio gaudynės Vilniaus rajone – sudaužė policijos tarnybinį automobilį, nukentėjo pareigūnai

Neblaivus jaunas vyras atsidūrė areštinėje – sprukdamas automobiliu „Audi A6“, nepakluso...

Po rusų teroristinio akto – šokas: tai bus didžiausia amžiaus katastrofa papildyta; pakomentavo grėsmes Zaporižės AE (19)

Rusų okupantai naktį susprogdino Ukrainoje esančią Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri...