aA
Portale laisvaslaikrastis.lt paskelbta klaidinanti informacija apie Ukrainoje prie stulpų rišamus žmones tik todėl, kad jie – romų kilmės. Tokiomis istorijomis siekiama „įrodyti“, esą Ukrainoje knibždėte knibžda nacių. Tokį naratyvą nori sukurti Rusijos propaganda.
Už vagiliavimą Lvive prie stulpo pririšti romai
Už vagiliavimą Lvive prie stulpo pririšti romai
© Ekrano nuotr.

Portale paviešintame straipsnyje „Linčo teismas Lvive – ukrai riša prie stulpų net vaikus, nes jie – čigonai“ matyti žmonių, geltona lipnia juosta pririštų prie stulpų, nuotraukos. Vienos moters, matomos fotografijoje, veidas išpaišytas žaliais dažais, kitoje nuotraukoje grupė žmonių pririšta nusisukusi veidais į stulpą.

Publikacijoje tvirtinama, esą taip vietiniai nusprendė pasityčioti iš pabėgusių į Lvivą romų tautybės asmenų. „Kur policija. Kodėl praeiviai ramiai į tai žiūri‼️ Juk ten yra vaikų‼️‼️ Tai tokia demokratinė šalis. Tikrasis nacizmas“, – rašoma portale.

Romų bendruomenės naujienas skelbiančiame portale romea.cz pavyko aptikti tos pačios moters, dažais išpaišytu veidu, nuotrauką kartu su straipsniu, kuriame situacija paaiškinama detaliau. Romea.cz – Čekijoje įsikūręs vienas nedaugelio portalų, kuriame skelbiamos romų bendruomenei aktualios naujienos, todėl jame skelbiama informacija apie romų tautinę mažumą galima pasitikėti.

Straipsnyje, pavadinimu „Rusija propagandos tikslais iškraipo nuotraukas, romų pelno nesiekiančios organizacijos įspėja Ukrainos valdžios institucijas“ pasakojama, kokių tikslų siekia Rusijos propagandistai, pasitelkdami žmonių, pririštų prie stulpų, nuotraukas ir paaiškina, kodėl šie žmonės atsidūrė tokioje padėtyje.

Minėtos fotografijos iš tiesų buvo darytos Lvive, o jose vaizduojami keli romai, tačiau prie stulpo jie buvo pririšti ne dėl savo tautybės, o todėl, kad plėšikavo mieste. „Panašu, kad šie žmonės priklauso kišenvagių grupuotei, o per neseniai vykusį plėšikavimą Lvive juos sulaikė budėtojai ir su jais taip neleistinai pasielgė. Rusijos propaganda dabar tvirtina, kad šios nuotraukos patvirtina, jog Ukrainoje veikia neonaciai,“ – rašoma straipsnyje.

Žurnalistų kalbinta jauna romų bendruomenės aktyvistė Ukrainoje Julian Kondur papasakojo apie Lvive veikiančią grupę, pasivadinusią „Medžiotojais“, kuri persekioja viešose vietose apsivogusius romus. Moters teigimu, fotografijose matomi prie stulpo pririšti žmonės buvo sugauti vagiant keletą kartų, juos nufotografavo ne viena vagiliautojus viešinanti grupuotė.

Ukrainos romų pelno nrsiekiančių organizacijų atstovai dėl šio incidento jau susisiekė su Ukrainos policija ir kai kuriuos romus prie stulpo pririšusius asmenis pavyko identifikuoti. J. Kondur teigimu, svarbu laiku sustabdyti neapykantos apraiškas, nes jomis gali lengvai pasinaudoti Kremliaus propagandos kūrėjai, kaip ir šiuo atveju, kai plėšikautojų atvaizdai buvo pasitelkti siekiant „įrodyti“ Ukrainoje siautėjančių nacių egzistavimą.

Tiesa, karo Ukrainoje metu panašių atvaizdų, kuriuose matyti prie stulpų pririšti asmenys, socialiniuose tinkluose ir portaluose pasirodė ir daugiau. Kaip teigiama, prie gėdos stulpų plėšikautojus lipnia juosta pririša patys ukrainiečiai, nepriklausomai nuo nusikaltėlių tautybės. Kai kuriose nuotraukose matyti šalia pririštųjų padėti pirkinių maišeliai su pavogtomis prekėmis, dar kitose – pavogti daiktai pririšti kartu su juos pavogusiu asmeniu.

Kaip matyti laisvaslaikrastis.lt publikuotoje nuotraukoje, kurioje matomi į stulpą nusisukę ir prie jo pririšti romai, šalia jų taip pat padėtas maišelis, greičiausiai, su pavogtomis prekėmis.

Išvados

Ukrainiečiai prie stulpų lipnia juosta romų tautybės asmenis pririšo ne todėl, kad jie yra romai, o todėl, kad šie asmenys plėšikavo. Kaip teigė romų bendruomenės atstovė, plėšikaujantys jie buvo sugauti ne vieną kartą. Ukrainos policija pranešė, kad kelis įvykyje dalyvavusius asmenis pavyko identifikuoti. Ukrainoje karo metu pasitaikė keli tokie atvejai, kai žmonės už plėšikavimą buvo pririšami prie „gėdos stulpo“, tačiau taip pasielgta ne dėl ksenofobinių sumetimų, o dėl šių asmenų įvykdytų vagysčių. Šiuos vaizdus išnaudoja Rusijos propaganda, tvirtindama, esą Ukrainą siaubia naciai.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(85 žmonės įvertino)
4.2706

Top naujienos

Lietuva gali blokuoti ES sankcijas Baltarusijai (4)

Jei naujame ES sankcijų pakete Baltarusijai bus numatytos išimtys trąšoms, Lietuva tam nepritars,...

Po Šoigu žingsnio JAV žodžių nebesirinko (9)

Jungtinių Valstijų nacionalinio saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby pavadino absurdišku Rusijos...

Šimonytė tarė žodį dėl konservatorių pirmininko rinkimų (7)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui pareiškus, kad po šių savivaldos rinkimų jis...

Prie Seimo – didžiulis ūkininkų protestas: reikalauja ministro pasitraukimo (14)

Ketvirtadienį Vilniuje , šalia Seimo, prasidėjo didelė ūkininkų protesto akcija. Ji rengiama...

Dingo šešerių metų berniukas – policija prašo pagalbos išėjo iš darželio

Panevėžio policija praneša, kad ketvirtadienį, kovo 23 d., 12 val. 35 min. iš darželio-lopšelio...

The Economist

Siaurėja Rusijos tariamų draugų ratas: valstybės, kurios iki šiol nepasmerkė Putino veiksmų

„Vakarų planai izoliuoti Rusiją apsupant ją apsaugine juosta patyrė fiasko. Ir toliau palaikome...

Prekybos vietose plinta pirkėjų kvailinimas: kol nusižengusių – dešimtys, Lietuvoje nubausta vos viena įmonė „Tvari Lietuva“ tyrimas (2)

Europos Sąjungoje (ES) ir Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad „ žaliasis smegenų plovimas “...

Karas Ukrainoje. Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo analitikai: Rusijos kariuomenė staiga pakeitė savo prioritetus

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Šimonytė: daviau sau pažadą mažiau komentuoti Nausėdos pasisakymus (8)

Kalbėdama apie prezidento raginimus atsistatydinti Laisvės partijos, įsisukusios į skandalą dėl...

Tamašunienė paaiškino, kodėl neleista išvežti rinkimų dokumentų iš Vilniaus rajono (12)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) narė Rita...