aA
Socialinių tinklų vartotojai, netikėtai susidomėję E raide žymimais maisto priedais, internete ir toliau aktyviai dalinasi informacija apie maisto produktų sudėtį, tačiau ne visi čia atsirandantys teiginiai yra teisingi. Pavyzdžiui, internete pasirodė teiginių apie tai, kad druskoje neretai pasitaikantys priedai E535, E536 ir E538 kelia pavojų žmonių sveikatai.
Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Teiginiai


Maisto priedai E535, E536 ir E538 yra nuodingos cheminės medžiagos, galinčios kelti pavojų žmonių sveikatai.

Verdiktas


Kodais E535, E536 ir E538 žymimų ferocianidų naudojimas maisto produktuose yra ribojamas, pavyzdžiui, Europos šalyse šiuos priedus leidžiama naudoti tik druskoje ir druskos pakaitaluose nustatytais saugiais kiekiais. Mokslininkai, įvertinę priedų saugumą, nerado priežasčių nerimauti ir patvirtino, kad šiuos priedus saugu naudoti žmonėms, laikantis leistinų normų. „Melo detektorius“ socialiniuose tinkluose pasirodžiusius teiginį apie tai, kad į druską dedama nuodinga cheminė medžiaga, vertina kaip iš dalies klaidingą. Jei ferocianidai maisto produktuose būtų vartojami didelėmis dozėmis, gerokai viršijant šiuo metu nustatytas ribines vertes, kiltų tikimybė pakenkti sveikatai, tačiau kadangi priedų vartojimas yra kontroliuojamas atsakingų institucijų ir reglamentuotas, jie nekelia pavojaus žmogaus sveikatai.

Melo detektoriaus komentaras


Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Maistas turintis sudėtyje svirplių/vabalų/lervų“ pasidalinta druskos pakelių atvaizdais, vieno iš kurių sudėtyje matyti įrašyta medžiaga kalio ferocianidas. Šalia žinutės esančiame paaiškinime nurodyta, kad kai kuriuose maisto pramonės produktuose naudojami kodais E535, E536 ir E538 žymimi priedai bei leidžiama suprasti, kad šie priedai yra kenksmingi žmonėms. Šalia žinutės taip pat paliktas komentaras: „Nors ne parazitai, bet peržiūrėkite turimą druską. Su chemine nuodinga medžiaga“.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

„Melo detektorius“ išsiaiškino, kam naudojami ir kokį poveikį kelia žinutėje paminėti priedai. Paaiškėjo, kad jų maisto produktų, pavyzdžiui, druskos, sudėtyje baimintis nereikia, nes Europos Sąjungoje šių priedų naudojimas yra ribojamas ir kontroliuojamas. Be to, neigiamas poveikis gali pasireikšti tik suvartojus gerokai didesnį kiekį už maksimaliai leistiną.

Kodu E536 yra žymimas prieš tai paminėtas kalio ferocianidas. Šio priedo pavadinimas neretai išgąsdina vartotojus dėl paminėto cianido, tačiau baimintis nėra ko. E536 įvairiuose maisto produktuose naudojamas kaip lipnumą reguliuojanti medžiaga, jo galima aptikti ir stalo druskos sudėtyje. Tai – sintetinė medžiaga, gaunama vykstant natrio cianido ir geležies sulfato reakcijai vandeninėje terpėje veikiant šiluma.

Po kristalizacijos proceso gaunamas natrio ferocianido dekahidratas. Taip pat šią medžiagą galima išgauti iš kalcio cianido, geležies(II) sulfato ir natrio karbonato reakcijos. Nors cianido paminėjimas priedo pavadinime gali gąsdinti, nes daugelis cianido druskų yra pavojingos, maistui skirtame ferocianide esantis cianidas nėra toksiškas. Jis tvirtai susijungęs su geležies atomu, todėl nėra linkęs išskirti laisvo cianido.

Kodu E535 žymimas natrio ferocianidas, o kodu E538 – kalcio ferocianidas. Visi šie priedai kartu vadinami ferocianidais ir rizikų vertinimuose dažnai yra aptariami visi kartu.

Diskusijas socialiniame tinkle sukėlusį kalio ferocianidą kaip nepavojingą vartoti patvirtino JAV maisto ir vaistų administracija bei Europos maisto saugos tarnyba (EMST). Europoje kalio ferocianidą leidžiama vartoti tik druskoje ir druskos pakaitaluose, kai priedo kiekis neviršija 20 mg/kg.

2018 m. EMST atliko pakartotinį maisto priedų, žymimų kodais E535, E536 ir E538, saugos vertinimą (ČIA) ir priėjo išvados, kad šie priedai yra saugūs vartoti žmonėms neviršijant nustatytos dozės. Vertinime konstatuojama, kad ferocianidai menkai pasisavinami ir nesikaupia žmogaus organizme bei nepasižymi genotoksiniu ir kancerogeniniu poveikiu. Taip pat atliekant tyrimus su didele 1,000 mg kalio ferocianido doze nepastebėtas joks šalutinis poveikis reprodukcinei sistemai.

Su žiurkėmis atliktas tyrimas parodė, kad dideli ferocianidų kiekiai gali paveikti inkstus, todėl, darant prielaidą, kad toksiškumą sukelia ferocianido jonas, nustatyta leistina natrio, kalio ir kalcio ferocianido, išreikšto ferocianido jonu, paros norma – 0,03 mg. Vertinime akcentuojama, kad ferocianidai E535, E536 ir E538 nekelia jokio pavojaus, jei yra naudojami laikantis šiuo metu nustatytų taisyklių.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
1.4444

Top naujienos

Ekspertas įvertino Rusijos ir Kinijos vadovų susitikimą: Putinui teko nuryti karčią piliulę

Trečiadienį baigėsi istoriniu laikomas Kinijos vadovo Xi Jinpingo ir Rusijos prezidento Vladimiro...

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Konvojuojat kalinius užpultas Matuko žudikas Kontenis: tai kerštas už vaiko nužudymą (11)

Dėl keturmečio posūnio Matuko nužudymo 19 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Kėdainių...

Karas Ukrainoje. Ukraina išlaisvino dar vieną svarbų miestą: pasitraukdami okupantai sugebėjo „pasižymėti“ Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo (1)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...

Vytautė Merkytė

Vytautas su šunų pagalba ieško dingusių asmenų ir skenduolių: papasakojo įsimintiniausias paieškas ir koks momentas – skaudžiausias

Tai itin baisus scenarijus, tačiau retkarčiais kai kuriems žmonėms jis tampa realybe – dingo...

Vilniuje sutrikdytas eismas: po smūgio apvirto mikroautobusas, sužaloti du žmonės papildyta

Ketvirtadienį buvo gautas pranešimas, kad Vilniuje, Abiejų Tautų Respublikos pl., įvyko eismo...

Pražydo gražus, bet itin nuodingas augalas: sąlytis gali baigtis net mirtimi

Lazdijų rajono Petroškų miško pažintiniame take pražydo paprastasis žalčialunkis – vienas...

Ekspertai apie mokesčių reformą: žmonės rinksis išvažiuoti arba negrįžti

Šios savaitės pradžioje finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė ilgai paslaptyje laikytą...

Jau netrukus prasidės geomagnetinė audra: išvardijo, kokius simptomus ji gali sukelti ir kaip apsisaugoti (3)

Jeigu pastarosiomis dienomis pasijaustumėte prasčiau, gali būti, kad taip jus paveikė Saulės ir...