aA
Ketvirtadienį, rugsėjo 15 d., paskelbus, kad Vengrija nuo šiol nebėra laikoma visapusiška demokratija, o jos dabartinį statusą reikėtų apibūdinti kaip rinkiminę autokratiją ši naujiena socialiniuose tinkluose buvo apipinta klaidingomis interpretacijomis.
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas
© Scanpix

Teiginiai

Vengrija nebėra laikoma demokratija, nes nusprendė nesilaikyti savižudiškų sankcijų Rusijai, o savo interesus iškėlė aukščiau JAV ir Ukrainos.

Verdiktas

Vengrijos statusas iš visavertės demokratijos į rinkiminę autokratiją simbolinio Europos parlamento balsavimo metu pakeistas dėl pastebėtų žmogaus teisių pažeidimų ir esminių vertybių, būdingų demokratijoms, nesilaikymo, o ne dėl pozicijos į sankcijas Rusijai ar santykių su JAV bei Ukraina. Į šias Vengrijos problemas EP atkreipė dėmesį dar prieš keturis metus, o balsavimas pažymėjo tai, kad per šiuos metus problemos nebuvo sprendžiamos.

Melo detektoriaus komentaras

Rugsėjo 15 d. Europos parlamentas simboliniu balsavimu nusprendė, kad Vengrija nebegali būti laikoma visapusiška demokratija, o jos režimą reikėtų laikyti rinkimine autokratija. Tokią rezoliuciją palaikė 433 europarlamentarai, susilaikė 28, o prieš balsavo 123. Toks Europos parlamento pareiškimas neturi jokios teisinės galios, tačiau yra svarbus simbolinis gestas.

Vis dėlto, socialinių tinklų vartotojų tvirtinimai esą Vengrijai demokratijos statusas atimtas dėl to, kad ši nusprendė netaikyti sankcijų Rusijai ir paisė tik savo, o ne Ukrainos ir JAV, interesų yra klaidingi.

Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Visų pirma, Europos parlamentas dar 2018 m., taigi, prieš keturis metus, remdamasis Europos Sąjungos sutarties 7-uoju straipsniu, paprašė ES šalių narių nustatyti, ar Vengrija nepažeidžia Sąjungos pamatinių vertybių. Tai buvo pirmas kartas, kai Europos parlamentas kreipėsi į Europos komisiją prašydamas veikti prieš šalį narę. Nors šiuo laiku taip pat galiojo ES pritaikytos sankcijos Rusijai, kaip atsakas į 2014 m. įvykusią Krymo pusiasalio aneksiją, vis dėlto, esminiai sankcijų paketai, susiję su šiuo metu Ukrainoje vykstančia Rusijos invazija, buvo paskelbti tik po 2022 m. vasario 24 d., kai Ukrainos teritorijoje prasidėjo plataus masto karas.

Be to, nė viename punkte, kuris sukėlė Europos parlamento nerimą dėl demokratijos principų pažeidimų Vengrijoje, nėra kalbama apie Rusijai paskelbtas sankcijas ar santykius su Ukraina ar JAV. Pagrindinės sritys, kuriose Vengrijoje pastebėta pažeidimų ir į kurias EP ragino atkreipti dėmesį yra šios:

 • konstitucinės ir rinkimų sistemos veikimas;
 • teismų nepriklausomumas;
 • korupcija ir interesų konfliktai;
 • privatumas ir duomenų apsauga;
 • žodžio laisvė;
 • akademinė laisvė;
 • religijos laisvė;
 • asociacijų laisvė,
 • teisė į vienodą požiūrį;
 • mažumoms priklausančių asmenų, įskaitant romus ir žydus, teisės;
 • migrantų, prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių pagrindinės teisės, taip pat ekonominės ir socialinės teisės.

Praėjus keturiems metams po ataskaitos, kuria pradėtas 7-o straipsnio procesas, pastebėta, kad tos pačios sritys išliko keliančiomis susirūpinimą Vengrijoje, o tai ir lėmė simbolinį europarlamentarų balsavimą, kurio metu nuspręsta Vengriją įvardyti hibridiniu rinkiminės autokratijos režimu, o ne visaverte demokratija.

Naujoje ataskaitoje EP dar kartą įvardijo problemines sritis Vengrijoje ir paragino Europos komisiją visomis įmanomomis priemonėmis siekti, kad šalis grįžtų į demokratijos kelią. Šios priemonės, visų pirma, galėtų apimti biudžeto skyrimą šiai šaliai, pavyzdžiui, sąlygą nepatvirtinti Vengrijos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano kol Vengrija iki galo neįgyvendins visų rekomendacijų, nefinansuoti tų programų, kuriomis prisidedama prie netinkamo ES lėšų naudojimo ir teisinės valstybės principų pažeidimo ir griežčiau taikyti Bendrųjų nuostatų reglamentą ir Finansinį reglamentą, kad būtų užkirstas kelias bet kokiam piktnaudžiavimui ES lėšomis politiniais motyvais.

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
2.6154

Top naujienos

Karybos ekspertas Ždanovas – apie tai, ką daro Rusijos generolai: vaizdo įrašai parodo kraupią realybę (7)

Ukrainos kariuomenei toliau sėkmingai puolant, viešoje erdvėje gausiu filmuotos medžiagos,...

Leonid Bershidsky

„Bloomberg“: Putino laukia nelinksmas gimtadienis, situacija jam darosi pavojinga (4)

Dabar jau žinome: net ir tokioje griežtai kontroliuojamoje šalyje kaip Rusija karinių...

Karas Ukrainoje. Išlaisvintame Lymane – sukrečiantis radinys: aptikta masinė kapavietė Ukrainiečiai skelbia smogę viešbučiui Chersone su rusų pareigūnais (6)

Ukrainos pajėgos dar labiau veržiasi link Rusijos okupuoto Chersono miesto, antradienį...

Stiprus vėjas trukdys pasidžiaugti sugrįžtančia šiluma: termometrai rodys seniai nematytus skaičius

Ketvirtadienio dieną per Lietuvą slinks mažai aktyvus šaltasis atmosferos frontas. Debesuotumas...

Kraupi avarija Priekulės aplinkkelyje: kaktomuša susidūrė du automobiliai, vienos moters būklė sunki dėl avarijos kelias buvo nepravažiuojamas  (1)

Trečiadienio vakarą Priekulės aplinkkelyje du automobiliai susidūrė kaktomuša, sužaloto du...

Tarptautiniame fronte – čempionų meistriškumo pamoka „Rytui“

Pergalingai vietiniame fronte startavęs Vilniaus „Rytas“ trečiadienį vakare patyrė pirmą...

Vilniaus gatvėje – drastiškas vaizdas: tai nufilmavę žmonės atpažino garsų advokatą (32)

Vilniuje gatvėje žmonės tapo liudininkais, kaip išsiskyrusių tėvų konflikto įkarštyje vaikas...

Zelenskis patvirtino: Ukraina sieks priimti pasaulio čempionato kovas (1)

Ukraina prisijungė prie jungtinės Ispanijos ir Portugalijos paraiškos surengti FIFA 2030 metų...

Sniego pilys

Silpnavalis, nekonfliktiškas ir mėgstantis išgerti – taip žvalgyba apibūdino Brežnevo sūnų, tuo tarpu proproanūkis elgetauja Turkijoje

Teigiama, kad įtakingų tėvų vaikai gimsta „su auksiniu šaukštu burnoje“. Tačiau SSRS...

SuTaupyk

Apsipirkdamas Lenkijoje lietuvis rado gudrų būdą išleisti dar mažiau: dauguma apie tai net nežino Vardija pasikeitusias lenkiškas kainas ir kas vis dar pigiau nei Lietuvoje (3)

Reguliariai Lenkijoje apsipirkinėjantys Pietų Lietuvos rajonų gyventojai pastebi, kad kaimyninėje...