Nuo šių metų kovo vidurio Indija patyrė triuškinančią SARS-Cov-2 viruso antrąją bangą ir tik gegužės mėnesio 9 dieną naujų susirgimų kreivė, pasiekusi piką, ėmė leistis žemyn. Balandžio 28 dieną Indijos sveikatos ir šeimos gerovės ministerija išleido naujas rekomendacijas COVID-19 pacientų gydymui naudoti ivermektiną. Melagienų kūrėjai naujų atvejų smukimą akimirksniu susiejo su šio preparato taikymu, nors iš tiesų nėra jokių patikimų mokslinių duomenų, kad ivermektinas arba hidroksichlorokvinas teiktų apčiuopiamą naudą COVID-19 pacientams.
Kitas svarbus aspektas yra tas, kad naujų ligos atvejų sumažėjimas negalėtų įrodyti ivermektino naudos, nes ivermektino terapija taikoma jau sergantiems COVID-19 ligoniams ir nėra naudojama viruso prevencijai.
Kitas pavyzdys, kuriuo remiasi klaidinančios straipsnio autoriai, siekdami įrodyti ivermektino teikiamą naudą – Argentinos atvejis. Straipsnyje pateikiamas „Twitter“ įrašas, kuriame vaizduojamos mirčių nuo COVID-19, tenkančių 100 000 gyventojų, kreivės nuo 2020 m. gruodžio 1 d. iki 2021 m. birželio 3 d.
Pasak žinutės autorės, oranžinė ir mėlyna kreivės atspindi mirštamumo tendencijas Buenos Airėse ir provincijose, juoda spalva žymimos penkios provincijos, kuriose leista naudoti ivermektiną, o pilka spalva – likusi šalies dalis.
Tačiau vien tik šio grafiko nepakanka ivermektino naudai įrodyti, nes nėra aišku, kokie yra medicininės sistemos pajėgumai skirtingose provincijose, kokios veikia aplinkybės, galinčios lemti didesnį mirčių skaičių.
Be to, straipsnyje pateikiamas „The Lancet“ publikuotas mažos apimties tyrimas, neva turėsiantis įrodyti ivermektino naudą, tačiau to paties tyrimo išvadose paaiškinama, kad jį atlikus nebuvo pastebėti aiškūs virusinės apkrovos skirtumai tarp grupės, kuriai buvo skirta ivermektino terapija ir kontrolinės grupės ir tik pas tuos pacientus, kurių kraujo plazmoje aptikta didelė ivermektino koncentracija pavyko pasiekti žymų skirtumą, leidusį daryti išvadą, kad „vidutinė ivermektino koncentracija plazmoje koreliuoja su viruso skilimo greičiu“. Nepaisant to, nepastebėti klinikinės būklės pagerėjimo skirtumai tarp grupių praėjus 7 dienoms po terapijos ir 30 dienų po terapijos.
Svarbu ir tai, kad tyrimas buvo itin mažos apimties – jame dalyvavo 45 dalyviai, iš kurių 30 buvo skirta ivermektino terapija, o 15 buvo kontrolinėje grupėje.
Tuo tarpu vykdytas didesnės apimties tyrimas, kuriame dalyvavo 476 COVID-19 pacientai, sergantys lengva ligos forma, parodė, kad ivermektinas nedavė jokios apčiuopiamos naudos, gydant ligą. 82 proc. žmonių, kuriems buvo paskirtas ivermektinas, praėjus 21 tyrimo dienai ligos simptomai išnyko, kaip ir 79 proc. tų, kuriems buvo skirtas placebas.
„Išvados nepatvirtina ivermektino naudojimo lengvam COVID-19 gydymui, nors gali prireikti didesnių tyrimų, kad suprastume ivermektino poveikį kitiems kliniškai reikšmingiems rezultatams“, – tokias išvadas pateikė tyrimo autoriai.
Mokslinė bendruomenė iki šiol skeptiškai vertina ivermektino naudojimą. Europos vaistų agentūra nerekomenduoja naudoti ivermektino COVID-19 gydymui, nebent būtų atliekami tyrimai. Pasaulio sveikatos organizacija šį preparatą taip rekomenduoja išskirtinai tyrimų reikmėms.
- Šaltiniai
- Antiviral effect of high-dose ivermectin in adults with COVID-19: A proof-of-concept randomized trial; thelancet.com
- EMA advises against use of ivermectin for the prevention or treatment of COVID-19 outside randomised clinical trials; ema.europa.eu
- WHO advises that ivermectin only be used to treat COVID-19 within clinical trials; who.int
- Effect of Ivermectin on Time to Resolution of Symptoms Among Adults With Mild COVID-19; jamanetwork.com
- Ivermectin: why a potential COVID treatment isn’t recommended for use; gavi.org
Siųsk Faktą!
Jei politikų ar ekspertų komentarai tavęs neįtikina, patikrink juos Melo Detektoriumi ir sužinok tiesą!
Top naujienos
Pykinanti tiesa, kurios ilgą laiką nežinojo net JAV prezidentas: karo metais Bushas vyresnysis vos netapo kanibalų puotos delikatesu
1944 metų rugsėjo 2 diena. JAV kariams duotas nurodymas – bombarduoti Japonijai priklausančią...
Galvojate, kad netoleruojate laktozės, bet iš tiesų problema gali būti kur kas rimtesnė – gydytojas patarė, kaip atskirti
Pilvo pūtimas, padidėjęs dujų išsiskyrimas, viduriavimas – visą tai dažniausiai nurašome...
Apžvalgininkas: jei rusai tai žinotų, Putinas būtų iškart nulinčiuotas Kremliaus aikštėje
Karas Ukrainoje – tęsiasi. Žūsta nekalti civiliai, kariai, kovojantys už šalies laisvę,...
Legendų akistata Kaune: svečių šypsenėlės dėl lemtingo teisėjo sprendimo ir abejonių nekėlęs MVP
FIFA prezidento Gianni Infantino akivaizdoje parodomosios Lietuvos ir užsienio futbolo legendų...
Prie JAV krantų susidūrus dviem bombonešiams dingo milžiniška branduolinė bomba: incidentą gaubia tamsi paslaptis – kodėl jos dar nerado?
Prie Taibio salos Džordžijos valstijoje kartais vis užfiksuojamas aukštas radioaktyvumas...
Sekso paslaugas teikianti translytė – apie žiaurius klientus ir kruopščiai saugomas paslaptis: jei daug moka, rizikos nebijau
Vienos translytės migrantės teigimu, Estija – išskirtinai saugi šalis, kurioje „atėję...
Analitikė: Kinija ėmėsi labai pavojingo žaidimo (7)
Rugsėjo pradžioje studentams sugrįžus į geriausius Pekino universitetus, propagandos ataka jų...
Buvusi padavėja įgyvendino savo svajonę: aptriušusį bufetą pavertė restoranu
Prieš daugiau nei metus prie žymiosios Zapyškio bažnyčios įsikūrė šeimos restoranas....
Vienas smūgis į vartų plotą – 2 įvarčiai: „City“ sensacingai nusileido lygos vidutiniokams
Iki šiol „Premier“ lygoje tobulai žaidusi „Manchester City“ komanda neįtikėtinai...
Papasakojo, kokiose srityse moterys vadovės yra gerokai labiau vertinamos nei vyrai: priežastys kelios
Kas trečia moteris Europoje patiria seksualinį priekabiavimą darbe. Vyrai vis dar vadovauja...