Teiginiai

Ukrainos herbas iš pradžių buvo ženklas, naudotas galvijams ir nuosavybei ženklinti.

Verdiktas

Manipuliacija. Nors chazarai valdė teritorijas, kurios dabar priklauso Ukrainai, ir naudojo tamgas nuosavybei žymėti, tačiau nėra jokių patvirtintų heraldinių ryšių tarp chazarų tamgos ir Ukrainos herbo. Bandymas paneigti Ukrainos valstybingumą, remiantis tuo, kad šalis neva perėmė kitos valstybės simbolius, nėra pagrįstas. Iš tikrųjų, įprasta, kad šalys perima simbolius iš buvusių imperijų ar civilizacijų, kurių jau nebėra. Tokie simboliai dažnai įgauna naują prasmę ir reprezentuoja naują valstybę ar politinį vienetą.

Melo detektoriaus komentaras

Tamga – tai tradicinis simbolis arba emblema, kurią naudojo įvairios tiurkų ir mongolų tautos. Tamgos simbolizavo šeimą, gentį ar klaną ir buvo naudojamos nuosavybei, įskaitant galvijus, žymėti. Be to, tamgos buvo labai svarbios genčių diplomatijoje, nes skirtingos gentys atpažino viena kitos simbolius, tai palengvindavo diplomatiją, prekybą ir sąjungas. Šių ženklų dizainas paprastai buvo geometrinis ir bėgant laikui galėjo kisti (čia).

Klaidingas įrašas

Chazarai – tiurkų klajoklių tauta, gyvenusi Vidurinėje Azijoje. Kalbėti apie „chazarų“ simbolį yra gana sudėtinga. Kaip ir mongolų imperija, SSRS ar LDK, chazarų valstybė (Chazarija) buvo daugiatautis darinys iš senojo tiurkų kaganato (pirmosios tiurkų valstybės), kurioje gyveno įvairios tautos ir gentys. Sakydami „chazarų tamga“, negalime būti tikri, ar ši tamga priklausė tikriems chazarams, totoriams ar rytų slavams (čia).

Ankstyvaisiais viduramžiais, netrukus po Sviatoslavo kampanijos, kuria jis išplėtė Kijevo Rusios kontrolę Volgos slėnyje ir nugalėjo chazarus, Rurikų dinastija pradėjo naudoti simbolius, panašius į chazarų tamgą čia.

Nors sunku įrodyti, kad Rurikų dinastija savo simbolį perėmė iš Rytų Europos teritorijoje gyvenusių chazarų, istorijoje yra pavyzdžių, kai išnykusių valstybių simbolius perima naujos imperijos ar valstybės. Pavyzdžiui, galima paminėti dvigalvį erelį, kurį savo ikonografijoje naudojo hetitai (apie 1700 m. pr. m. e.). Vėliau jis tapo Bizantijos imperijos simboliu (V a.), dar vėliau – carinės Rusijos (XVIII a.) ir kitų valstybių bei imperijų herbu. Tai rodo, kad simboliai gali pereiti iš vienos kultūros į kitą, tačiau nebūtinai tai reiškia, kad jie buvo perimti kartu su kita kultūra (čia).

Dabartinis Ukrainos herbas įgavo savo formą nuo Sviatoslavo sūnaus Vladimiro giminės. Jį taip pat galima rasti ant šiuo laikotarpiu sukurtų monetų (čia).

Po Kijevo Rusios nunykimo, trišakis simbolis nustojo būti plačiai naudojamas. Tačiau 1918 m. kovo 22 d. Nepriklausomos Ukrainos Rada patvirtino senovinį Vladimiro simbolį kaip Ukrainos Liaudies Respublikos herbą. Šiuo klausimu Ukrainos centrinės Rados pirmininkas Michailas Hruševskis sakė, kad Ukrainai atgavus prarastą nepriklausomybę, jos simboliu turėjo būti ženklas, naudotas iki Ukrainos nepriklausomybės praradimo, o toks senovinis nacionalinis herbas buvo Vladimiro giminės simbolis (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją