Interviu „Šiaurės Atėnuose“ psichiatras A. Alekseičikas-Kirinovas anksčiau pasakojo sovietmečiu gydęs homoseksualius asmenis.

„Galima sakyti, kad šimtais gydžiau. Tik aš negaliu pasakyti, kiek aš jų išgydžiau ir iki kokio laipsnio“, – sakė gydytojas. Po to lrt.lt gydytojas paaiškino, kad ir dabar dėl homoseksualumo kreipiasi „keletas žmonių į metus“.

Kontroversiški pasakojimai

Dar labiau kontroversiškas buvo gydytojo pasakojimas, kaip jis aiškindavo žmonėms, kodėl homoseksualumas yra nenorma, ir tos būsenos priežastis.

„Dabar galiu jums kalbėdamas supaprastinti. Reikėjo išaiškinti, kad neatsitiktinai visoje gamtoje, net pas skruzdėles ir taip toliau, visur yra vyrai ir moterys. Taip yra neatsitiktinai ir taip vis dėlto yra normalu. (…) Aš sakiau taip, kaip ir dabar sakau. „Jūsų vyriškumas yra užgniaužtas, užspaustas, jis dar nepradėjo vystytis…“ Vaikas vystosi ir auga. (Rodo ranka aukštyn) Vyriškumas ir moteriškumas yra nematomi, bet jie irgi vystosi. Tiesiog sakydavau, kad jis savo laiku nepradėjo šioje srityje vystytis, o visokie dalykai užgniaužė šiuos skirtumus. (…) Bet, žinote, buvo tokia sistema, kad… galbūt net girdėjote, buvo toks lozungas, kad „Tarybų Sąjungoje sekso nėra“. Taip?.. Tai aš ir sakydavau (pacientams – R. N.), kad „jūs esate nedasivystęs“. Kiti vystėsi, o jūs buvote kuklus, nedrąsus…“, – apie savo darbo metodus sovietmečiu interviu „Šiaurės Atėnams“ kalbėjo A. Alekseičikas-Kirinovas.

Sulaukė daug kritikos

Bet daugiausiai kritikos iš žmogaus teisių gynėjų gydytojas sulaukė ne už savo praktikas sovietmečiu, kada homoseksualumas buvo patologizuojamas, bet dėl užuominų, kad tokias praktikas taiko iki šiol.

„Pirmiausia nustebino, kad tokiais teiginiais kalba psichiatras, bent jau iš pažiūros turintis visus reikiamus duomenis, ir tikėčiausi, kad skaito mokslinius tyrimus, ir yra susipažinęs su tuo, kad homoseksualumas jau prieš trisdešimt metų yra išbrauktas iš Pasaulio sveikatos organizacijos ligų sąrašo. Dar labiau šokiravo, kad (…) jis aiškiai duoda suprasti, kad jis tai laiko liga, ir, kad jis tas praktikas taiko iki šiol. Kitaip tariant, kad jis iš esmės žaloja žmones. Šokiruoja ir tai, kad jis iki šiol ligoninėje užima skyriaus vadovo pareigas“, – „Delfi“ teigė Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė.

Žmogaus teisių centro vadovė nesistebi, kad tokiose šalyse kaip Lietuva, kur homofobija yra paplitusi, žmonės gali patirti kančios ir psichologinių problemų dėl jų seksualinės orientacijos nepriėmimo.

Bet, anot jos, problema yra ta, kad šitoje vietoje yra naudojamasi žmonių pažeidžiamumu ir vietoj to, kad būtų suteikta pagalba, ir patvirtinta, kad homoseksualumas yra viena iš sutinkamų seksualinių orientacijų, kad specialistas padėtų susiprasti, priimti save, ir palydėti šitame procese, šis psichiatras iš esmės patologizuoja tokius žmones, ir juos dar labiau stumia į problemines būsenas.

„Vietoj pagalbos tokie žmonės sulaukia problemos gilinimo“, – teigė J. Juškaitė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (73)