aA
Europos Komisija, anot žiniasklaidos, siūlo laipsnišką dėl koronapandemijos paskelbtų ribojimų atsisakymą su ilgais laiko tarpais. ES šalys pradžioje turėtų vietos lygiu atšaukti laisvę ribojančias priemones ir tada atsivėrimą palaipsniui plėsti, sakoma iki šiol neskelbtoje „išėjimo iš krizės strategijoje“, kuria remiasi Vokietijos laikraštis „Die Welt“.
Žiniasklaidoje – dar neskelbtas planas Europai, kaip atsisakyti ribojimų: viskas užsitęs
© Sipa / Scanpix

Anot plano, ribojimai, esant būtinybei, vėl vietos lygiu galėtų būti greitai įvesti – pavyzdžiui, jei vėl kiltų viruso proveržis. Be to, priemonės turi būti atšaukiamos laipsniškai, kad tarp atskirų žingsnių būtų pakankamai laiko. Kaip orientacinį rodiklį strategijos kūrėjai nurodo mėnesį laiko tarp atskirų švelninimo priemonių.

Pažeidžiamiausios grupės, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės, turėtų būti saugomi ilgiau, „Die Welt“ cituoja dokumentą.

Žmonių grupių susibūrimai taip pat turi būti leidžiami tik palaipsniui. Parduotuvėse vienu metu esančių klientų skaičius pradžioje turėtų būti ribojamas. Mokyklose vaikams būtina laikytis atstumo, todėl turėtų būti mažinamos klasės.

Barus, restoranus ir kultūros įstaigas siūloma atverti tik pamažu. Masinių susibūrimų, pavyzdžiui, festivalių draudimas turėtų būti atšauktas vėliau.

„Ne visi gyventojai turėtų vienu metu grįžto į darbo vietas“, - rašo Europos Komisijos ekspertai. Reikėtų spręsti pagal tai, kiek atitinkamos veiklos yra svarbios ekonomikai ir kiek jas įmanoma vykdyti iš namų.

Komisarai planą turėjo priimti trečiadienį, o tada Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen turėjo jį pristatyti visuomenei. Tačiau, spaudžiant kai kurioms šalims narėms, planas bus paskelbtas tik po Velykų.

Nacionalinės vyriausybės paprašė Europos Komisijos parengti priemonių švelninimo Europoje tvarkaraštį.


PSO įspėjimas

Nepaisant to, kad kai kuriose šalyse matyti „pozityvių ženklų“, kurie galimai praneša apie koronaviruso situacijos gerėjimą, kol kas dar per anksti lengvinti kovos su COVID-19 priemones, trečiadienį pranešė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos biuras.

„Dar ne laikas atšaukti priemones“, – spaudos konferencijos metu sakė PSO Europos biuro vadovas Hansas Klugė.

„Dabar yra puikus metas siekti visiško slopinimo ir visuomenei visiškai palaikant dėti dvigubai ar trigubai daugiau pastangų“, – teigė jis.

H. Klugė paragino visas valstybes imtis dar daugiau veiksmų, susijusių su trimis pagrindinėmis sritimis. Visų pirma šalys privalo didinti sveikatos priežiūros darbuotojų apsaugą, jiems reikalingi specialūs mokymai, turi būti prieinamos visos reikalingos paramos struktūros.

Antra, valdžia turi siekti stabdyti ir lėtinti COVID-19 ligos plitimą, pasitelkdama atitinkamas visuomenės sveikatos priemones, kurios leidžia „atskirti sveikus žmones nuo tų, kurie yra galimai užsikrėtę.“ Trečia, vyriausybės privalo efektyviai komunikuoti su visuomene, kad žmonės paklustų ir laikytųsi „dabartinių bei ateities priemonių.“

Kelios Europos šalys jau paskelbė apie planus neilgai trukus imtis šiuo metu galiojančių suvaržymų lengvinimo.

Pirmadienį Austrija paskelbė, kad nuo balandžio 14 dienos atidarys viešuosius parkus ir kai kuriems verslams leis atnaujinti savo veiklą.

Danija ir Norvegija, taikančios dalinio karantino strategiją, antroje balandžio pusėje taip pat palengvins kai kuriuos ribojimus.

PSO Europos biuras pastebėjo, kad nors užsikrėtimo koronavirusu skaičius Ispanijoje ir Italijoje vis dar auga, vyriausybėms paskelbus apie karantiną ir kitas griežtas priemones, augimo tempas gerokai sulėtėjo.

Organizacijos atstovai taip pat pastebėjo situacijos gerėjimą Austrijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose ir Šveicarijoje.

Tačiau H. Klugė perspėjo dėl per pastarąją savaitę „grėsmingai augusio viruso plitimo tempo“ Turkijoje, užsikrėtimo atvejų spartus augimas, eksperto teigimu, pastebėtas ir Švedijoje.

COVID-19 atvejų skaičius sparčiai auga Izraelyje, Ukrainoje, Belgijoje ir Norvegijoje.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.1905

Top naujienos

Nelegali migracija iš Baltarusijos tampa vis dramatiškesnė: baiminamasi naujų mirčių pasienyje (7)

Lenkijai ir Baltarusijai paskelbus apie pasienyje rastus keturis negyvus migrantus – to paties...

Sugrįžęs infliacijos baubas – Lietuvoje bene didžiausias (133)

Euro zonoje metinė infliacija rugpjūtį greičiausiai buvo tokia pati kaip liepą ir siekė 3...

EŽTT: už Litvinenkos nužudymą atsakinga Rusija (71)

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį paskelbė išvadą, kad Rusija yra atsakinga...

LKL klubams – įtampos kupinos dienos: artėja nenumaldomas kirtis per kišenę

Žvirbliu išskridęs žodis jaučiu sugrįžta. Pusantrų metų nuogąstauti turėjusios Lietuvos...

Įamžino 7 automobilių avariją Vilniuje: vairuotojai pamiršo vos vieną taisyklę (80)

Antradienio rytą vilniečiai, važiavę į darbą pro Geležinio Vilko gatvės tunelį,...

Pasiekus juodą COVID–19 zoną Dulkys žada grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą patikslinta (584)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys antradienį po susitikimo su opozicine Demokratų...

Sunkią minutę Editą Mildažytę palaiko žinomi kolegos: kai kurios klaidos būna garsios, bet dėl to jos nėra didesnės už kitų (3)

Klysti žmogiška – sako senas posakis. Ir ne veltui. Ko gero, visiems pažįstamas jausmas, kai...

Garsiųjų afganistaniečių istorijoje – naujos skandalingos detalės: sprendimų jie laukė sodyboje Lietuvoje papildyta (447)

Penkių afganistaniečių, dėl kurių Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pradėjo bylą prieš...

Siūloma keisti sąlygas jaunoms šeimoms įsigyjant pirmąjį būstą regionuose (6)

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms apsirūpinti pirmuoju nuosavu būstu šalies...

Lietuvoje parduodamuose populiariuose kiniškuose telefonuose aptikta kibernetinio saugumo spragų: ar ir jūs tokį turite? (25)

Atlikus Lietuvoje parduodamų trijų Kinijos gamintojų „Huawei“, „Xiaomi“ ir „OnePlus“...