aA
Du rusai, Londono kaltinami pasikėsinę nervus paralyžiuojančia medžiaga nužudyti buvusį dvigubą rusų šnipą, apsimetė verslininkais, kad gautų Didžiosios Britanijos vizas, penktadienį pranešė leidinys „The Daily Telegraph“.
Skripalių apnuodijimu kaltinami asmenys
Skripalių apnuodijimu kaltinami asmenys
© Reuters / Scanpix

Britų pareigūnai paskelbė Europos arešto orderį Aleksandrui Petrovui ir Ruslanui Boširovui, dviem įtariamiems Rusijos karinės žvalgybos tarnybos GRU pareigūnams.

Jie kaltinami panaudojus nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“ per šių metų kovą Anglijos pietiniame Solsberio mieste įvykdytą pasikėsinimą nužudyti buvusį tos pačios tarnybos pulkininką Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją. Londonas mano, kad už šią ataką yra atsakingas Kremlius.

„The Daily Telegraph“, cituodamas neįvardytą saugumo šaltinį, pranešė, jog tie du vyrai apsimetė verslininkais, kad Sankt Peterburge esančiame Britanijos konsulate gautų vizas.

Konsulato pareigūnams jie esą sakė, kad dirba tarptautinės prekybos srityje, turėjo pasigaminę vizitinių kortelių bei pateikė savo banko sąskaitų išrašus, kad įrodytų turintys pakankamai lėšų ir gautų vizą.

Policija pranešė, kad į Britaniją jiedu atvyko su rusiškais pasais, išduotais A. Petrovui ir R. Boširovui, tačiau beveik neabejojama, kad tai buvo slapyvardžiai. „The Daily Telegraph“ tvirtina, kad tikrieji kaltinamųjų vardai yra žinomi britų saugumo tarnyboms.

„Novičiok“ paveikti Skripaliai ir jiems į pagalbą atskubėjęs policininkas liko gyvi, bet netikrą kvepalų buteliuką, kuriame buvo tos medžiagos likučių, po kelių savaičių buvo rado vienas vyras, gyvenantis netoli Solsberio esančiame Eimsberio miestelyje. Numanomus kvepalus jis atidavė savo draugei Dawn Sturgess; ši jais pasipurškusi apsinuodijo ir mirė.

Britanijos vyriausybė pareiškė, kad galutinė atsakomybė už pasikėsinimą į Skripalius tenka Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, tačiau Maskva tai įnirtingai neigia.

JAV, Prancūzijos, Vokietijos ir Kanados lyderiai ketvirtadienį paskelbė pareiškimą, kuriame išsakė paramą Londono parengtai ataskaitai, kurioje tvirtinama, kad už apnuodijimą atsakingi du GRU agentai.

Keliomis valandomis vėliau per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį, kur Britanija išdėstė savo tyrimo rezultatus, JAV ambasadorė Nikki Haley pareiškė, kad dėl to, kas nutiko Solsberyje, pasaulis turėtų „būti įbaugintas iki tirtėjimo“.

Tuo tarpu Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia apkaltino Londoną skleidžiant „tuos pačius besikartojančius melus“ ir pristačius „nepagrįstą melagingą faktų kokteilį“.

„Rusijos Federacija kategoriškai atmeta visus nepagrįstus kaltinimus dėl savo įsipainiojimo“ į Skripalių apnuodijimą, sakė jis.

Po kovą įvykdytos atakos Britanija ir jos sąjungininkės išsiuntė dešimtis rusų diplomatus, o Maskva atsakė joms tuo pačiu. Tuo tarpu JAV kiek vėliau paskelbė Maskvai sankcijas dėl incidento Solsberyje.

Vėlyvą ketvirtadienį savo kalboje Vašingtone Britanijos elektroninės žvalgybos agentūros GCHQ vadovas pareiškė, kad Rusijos grėsmė bus „atremta stipria tarptautine sąjungininkų partneryste“.

Jie „gali panaudoti visus įrankius iš mūsų nacionalinio saugumo aparato. (Jie) pasirengę atmesti Kremliaus begėdišką pasiryžimą pakenkti tarptautinėmis taisyklėmis paremtai tvarkai“, sakė jis.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karbauskis: klausimas, kurį man nori užduoti Skvernelis, tikriausiai susijęs su Nausėda (136)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis interviu...

Aistė Žebrauskienė | D+

Siūlo 6 savaičių visuotinas atostogas: verslas kritikuoja, darbuotojai tikina esą neišleidžiami jau dabar

Be trumpesnės darbo savaitės, Lietuvoje siūloma įteisinti ilgesnes kasmetines atostogas. Ekspertai...

Anglijoje pasislėpusiems lietuvių nusikaltėliams – netikėtas smūgis: nauja taktika jau duoda rezultatų (136)

Šių metų pradžioje buvo sudarytas 10-ies ieškomiausių Lietuvos nusikaltėlių sąrašas, kurie,...

Vytautė Merkytė | D+

Vyras, pranokęs patį šėtoną: jo sektantės it marionetės skerdė turčius – norėjo paspartinti apokalipsę Mansono biografijoje – sąsajos su Lietuva

Tai vyras, kuris yra laikomas tikru blogio įsikūnijimu. Jis – išprotėjęs genijus, su svastika...

Tragiška vyro, gimusio nykštuku, bet mirusio būnant milžinu, istorija (4)

Adamas Rainer buvo vienintelis žmogus istorijoje, kuris per savo gyvenimą spėjo pabūti tiek...

Liūdna istorija pasidalinęs Stano įspėja sergančius vėžiu neapsigauti: šie žmonės – žudikai (156)

Baisiai skambančią diagnozę „ vėžys “ kasdien Lietuvoje išgirsta apie pusšimtį žmonių.

Skrandžio rūgštingumas vis dažnesnė bėda: gydytoja įspėja – negydomas refliuksas gali išprovokuoti vėžį (17)

Gydytojai gastroenterologai pastebi, kad padidėjęs skrandžio rūgštingumas, kitaip refliuksas ,...

Delta atmainai keliant vis didesnį nerimą Izraelis pateikia skaičius: kiek nuo jos apsaugo „Pfizer“ vakcina (394)

Pasak Izraelio sveikatos apsaugos ministerijos, „ Pfizer Inc.“ sukurtos „Covid-19“ vakcinos...

Karštis grįš jau netrukus: po malonaus savaitgalio sulauksime tvankumos (3)

Šeštadienio naktį per Lietuvą praslinko šaltasis atmosferos frontas. Kartu slinko ir debesų...

Japonijoje dėl medalio kovosianti buriuotoja Viktorija Andrulytė papasakojo, kokiomis sąlygomis gyvena: esame visiškai uždaryti (34)

Lietuvos sportininkė, olimpietė , Lietuvos jachtų buriuotoja Viktorija Andrulytė (29) šiuo...