aA
Trečiadienio popietę prasideda JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino susitikimas Ženevoje. Abi pusės sutarė, kad santykiai yra labiausiai įtempti nuo Šaltojo karo laikų, didelio proveržio po šio susitikimo nesitikima. Nors buvo planuota, kad susitikimas truks 4–5 valandas, tačiau žiniasklaida praneša, jog lyderių susitikimas baigėsi po 3 valandų.

Apie 13.30 val. Lietuvos laiku Ženevoje nusileido V. Putino lėktuvas. J. Bidenas čia atvyko antradienio vakarą.

V. Putinas iš oro uosto nuvyko tiesiai į „La Grange“.

Prie vilos Rusijos lyderį pasitiko Šveicarijos prezidentas Guy Parmelinas. Prezidentai paspaudė vienas kitam ranką ir porą minučių šnekučiavosi be vertėjų, tuomet įėjo į pastatą.

Praėjus maždaug 15 minučių po V. Putino atvykimo, į vilą atvažiavo ir J. Bidenas. G. Parmelinas taip pat jį pasitiko.

Viršūnių susitikimo pradžioje JAV ir Rusijos prezidentai paspaudė vienas kitam ranką.

Ženevoje – Bideno ir Putino akistata
Bidenas palieka susitikimo viląhttps://twitter.com/ABC/status/1405187499387916295
Bideno ir Putino viršūnių susitikimas baigėsi maždaug po trijų valandųPo maždaug tris valandas trukusių JAV ir Rusijos prezidentų derybų Ženevoje baigėsi Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimas, skelbia theguardian.comIšplėstinis dvišalis susitikimas, kuriame dalyvavo keli prezidentų padėjėjai, baigėsi po kiek daugiau nei valandos, tuo tarpu pirmoji pokalbių sesija truko apie pusantros valandos.Baltieji rūmai teigė, kad derybos truks nuo keturių iki penkių valandų. Aukščiausio lygio susitikimas iš tikrųjų buvo trumpesnis nei tikėjosi Bideno komanda.Dabar Bidenas ir Putinas žada surengti atskiras spaudos konferencijas.
Antrojoje susitikimo dalyje, be V. Putino, Rusijai atstovauja S. Lavrovas, ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas, kariuomenės vadas Valerijus Gerasimovas ir prezidento administracijos vadovo pavaduotojas, atsakingas už konflikto Rytų Ukrainoje klausimus, Dmitrijus Kozakas.Tuo tarpu JAV atstovauja J. Bidenas, jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas, valstybės sekretoriaus pavaduotoja politiniams reikalams Victoria Nuland, patarėjas Rusijos klausimais Ericas Greenas ir JAV ambasadorius Maskvoje Johnas Sullivanas.
Prasideda antroji Bideno-Putino derybų dalis Po 45 minučių pertraukos prasidėjo antroji Joe Bideno ir Vladimiro Putino derybų dalis, skelbia Baltieji rūmai. Antrojoje dalyje kartu su abiejų valstybių lyderiais dalyvaus daugiau patarėjų. Tikimasi, kad antroji sesija užtruks valandas, po kurių Joe Bidenas surengs spaudos konferenciją, kurioje Vladimiras Putinas nedalyvaus.
Pirmoji derybų siaurame rate dalis truko kone pusvalandžiu ilgiau nei numatytos 1 val. 15 min., sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.Ši dalis prasidėjo maždaug 13 val. 40 min. vietos (14 val. 40 min. Lietuvos) laiku. Joje, be prezidentų, dalyvavo tik vertėjai, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas bei Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.Kaip numatyta, po pertraukos turinčioje prasidėti antroje derybų dalyje bus pereita prie platesnio formato.Po dar vienos pertraukos planuojama trečia derybų dalis, o galiausiai vyks atskiros J. Bideno ir V. Putino spaudos konferencijos.
Po įžanginių abiejų prezidentų žodžių žurnalistai dar keletą minučių liko derybų salėje, tačiau daugiau nė vienas iš lyderių nepasisakė.J. Bidenas apsikeitė keliais žodžiais su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu, po kurių pastarasis perdavė raštelį amerikiečių delegacijai.Jiedu ignoravo žiniasklaidos atstovų užduodamus klausimus, o vienas iš jų J. Bidenui sukėlė juoką. Saugumo tarnybų darbuotojams išprašinėjant žurnalistus iš salės, V. Putinas pradėjo kažką pasakoti amerikiečių kolegai, aktyviai gestikuliuodamas.Prieš prasidedant deryboms, G. Parmelinas svečiams pasakė, kad „Šveicarijai garbė ir malonumas jus čia priimti šiam aukščiausiojo lygio susitikimui ir, laikantis... tradicijos, skatinti dialogą ir tarpusavio supratimą“.„Linkiu abiem prezidentams vaisingo dialogo, grįsto jūsų abiejų šalių ir pasaulio interesais“, – pridūrė jis.
Ženevoje susilpnintas saugumas, V. Putinui ir J. Bidenui atvykus į susitikimo vietąJAV ir Rusijos lyderiams atvykus į viršūnių susitikimo vietą, Šveicarijos policija laikinai atšaukė dalį judėjimo suvaržymų Ženevoje, trečiadienį pranešė laikraštis „Tribune de Geneve“.Pasak leidinio, kalbama apie priemones, įvestas būtent tam laikotarpiui, kuomet prezidentų Vladimiro Putino ir Joe Bideno kortežai judėjo Ženevos gatvėmis. Šie apribojimai lietė eismą vietos greitkeliu A1 ir viešojo transporto darbą.Priemonės turi būti atnaujintos pasibaigus deryboms, kad delegacijos galėtų išvykti.Pačiame rajone, kur vyksta viršūnių susitikimas, taikomos fiksuotos saugumo priemonės: jas bus pradėta atšaukti pasibaigus renginiui, tačiau procesas kai kuriais atvejais užsitęs. Pavyzdžiui, šalia viešbučio „Intercontinental“, kur apsistojo amerikiečių delegacija, sustiprintos saugumo priemonės bus taikomos iki ketvirtadienio ryto.Anksčiau Ženevos valdžia paragino gyventojus trečiadienį, esant galimybei, susilaikyti nuo judėjimo mieste.
Rusijos valstybinė naujienų agentūra RIA savotiškai interpretuoja protokolo klausimus vilos, kur susitiko prezidentai, viduje, rašo BBC. Kadangi V. Putinas į vilą „La Grange“ atvyko pirmiau savo kolegos, jam per derybas teko sėdėti dešinėje. Štai kaip tai įvertino RIA: „Protokolo kalba tai reiškia, kad susitikimo šeimininkė – Rusija“.
„Kaip jau minėjau, manau, kad visuomet geriau susitikti akis į akį“, – sakė V. Bidenas. V. Putinas pareiškė besitikintis, kad „susitikimas bus produktyvus“.
Susitikimui prasidėjus, prie JAV prezidento J. Bideno ir Rusijos prezidento V. Putino prisijungė jų aukščiausi diplomatai – JAV Valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kartu su keliaujančiais žurnalistais. V. Putinas kolegai iš Amerikos padėkojo už „iniciatyvą susitikti“. „Žinau, iš kaip toli teko vykti, ir kiek daug darbo turite. Nepaisant to, Jungtinių Valstijų ir Rusijos santykiuose susikaupė nemažai klausimų, kuriems reikalingas susitikimas aukščiausiu lygiu, tikiuosi, kad mūsų pokalbis bus produktyvus“, – sakė Rusijos prezidentas. V. Putinui kalbant J. Bidenas šypsojosi, tačiau iš esmės abu prezidentai išliko tarsi akmeniniais veidais. Akių kontakto praktiškai nebuvo, V. Putinas daugiausia laiko žiūrėjo žemyn, muistydamasis kėdėje. Dėl kamerų spragsėjimo ir žurnalistų bruzdesio praktiškai nebuvo įmanoma girdėti, ką kalbėjosi prezidentai, praneša CNN.
https://twitter.com/stevenportnoy/status/1405127871870423043?ref_src=twsrc%5Etfw
Vienai korespondentei Ženevoje pavyko sušukti klausimą dar prieš prasidedant Rusijos ir JAV prezidentų susitikimui. Jennifer Jacobs iš „Bloomberg“ palietė temą, kurią Amerikos prezidentas Joe Bidenas taip pat turėtų užkabinti per susitikimą: Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įkalinimą vos jam sugrįžus iš Vokietijos, kur buvo gydomas po apnuodijimo. „Šūktelėjau Putinui, kodėl jis taip bijosi Navalno. Putinas mane neabejotinai išgirdo, tik nieko neatsakė. Bidenas sureagavo plačiai nusišypsodamas“, – „Twitter“ parašė korespondentė. https://twitter.com/JenniferJJacobs/status/1405124334549704705?ref_src=twsrc%5Etfw
V. Putinas ir J. Bidenas prieš prasidedant pokalbiams paspaudė viens kitam ranką.
Prasideda kelias valandas truksiantis susitikimas.
Į vilą „La Grange“ atvyko J. Bidenas.
Vila virš Ženevos ežero yra mažiau nei 10 km nuo oro uosto. Eismas ten praktiškai sustojęs.
BBC korespondentė Maskvoje pastebi, kad šįkart V. Putinas į susitikimą atvyko nevėluodamas. https://twitter.com/sarahrainsford/status/1405120328775393280?ref_src=twsrc%5Etfw
Kaip praneša BBC, į susitikimą abu prezidentai atsivežė savo komandas. Rusijos delegacijos sudėtis: užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas Ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas generolas Valerijus Gerasimovas Užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas prezidento specialusis atstovas Sirijai Aleksandras Lavrentjevas prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Kozakas Rusijos žiniasklaida skelbia, kad iš tokios komandos galima spręsti, kad V. Putinas ir J. Bidenas greičiausiai palies situaciją Ukrainoje ir Viduriniuose Rytuose. Prie J. Bideno prisijungs valstybės sekretorius Anthony Blinkenas. Likusi JAV prezidento komanda kol kas nepatvirtinta, Baltieji rūmai sako, kad šiandien pateiks daugiau informacijos.
Į Ženevos „La Grange“ vilą atvyko Šveicarijos delegacija. https://twitter.com/larry_GVA/status/1405107884694904837?ref_src=twsrc%5Etfw
Apie 13.30 val Lietuvos laiku Ženevoje nusileido V. Putino lėktuvas. J. Bidenas čia atvyko antradienio vakarą.

Derybos truks iki penkių valandų ir prasidėjo maždaug 14.30 val. Lietuvos laiku. Pertraukų pavalgyti nenumatyta. V. Putinas atvyko pirmas, J. Bidenas – po jo; susitikimo šeimininko pareigas eina Šveicarijos prezidentas Guy Parmelinas.

Paklaustas, ar abu susitinkantys lyderiai galėtų drauge pavalgyti (pagal viršūnių susitikimų diplomatiją tai būtų svarbiausias geros valios gestas), vienas amerikiečių aukšto rango pareigūnas atsakė neigiamai.

„Bendro valgio nebus“, – sakė jis, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga.


Šveicarija mobilizavo „titaniškas“ saugumo pajėgas artėjant susitikimui, kuriam apsaugoti dislokuojama maždaug 4 tūkst. policijos, kariuomenės ir saugumo pajėgų narių.

Ženeva yra įpratusi priiminėti valstybių vadovus, kurie atvyksta į Jungtines Tautas ir kitas mieste esančias tarptautines institucijas.

Tačiau tokio pasaulio dėmesio sulaukiantys valstybių vadovų susitikimai nėra dažni, todėl Šveicarija nori išvengti bet kokių atsitiktinumų J. Bideno ir V. Putino susitikime, kuris bus pirmas JAV ir Rusijos prezidentų susitikimas nuo 2018 metų, kai V. Putinas buvo susitikęs su Donaldu Trumpu.

Trys derybų dalys

Prieš prasidedant deryboms, G. Parmelinas svečiams pasakė: „Šveicarijai garbė ir malonumas jus čia priimti, atvykus į šį aukščiausiojo lygio susitikimą, ir, laikantis tradicijos, skatinti dialogą bei tarpusavio supratimą.“

„Linkiu abiem prezidentams vaisingo dialogo, grįsto jūsų abiejų šalių ir pasaulio interesais“, – pridūrė jis.

Pirmoji derybų siaurame rate dalis truko kone pusvalandžiu ilgiau nei numatyta, sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Ši dalis prasidėjo maždaug 13 val. 40 min. vietos (14 val. 40 min. Lietuvos) laiku. Joje, be prezidentų, dalyvavo tik vertėjai, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas bei Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Kremliaus spaudos tarnyba kiek po 16 val. Ženevos (17 val. Lietuvos) laiku pranešė, kad po pusvalandžio pertraukos derybos pratęstos platesniu formatu.

Po šio raundo ir dar vienos pertraukos planuojama trečia derybų dalis, o galiausiai vyks atskiros J. Bideno ir V. Putino spaudos konferencijos.

„Pasipuikuoti savo mačo raumenimis“

„Viršūnių susitikimas svarbus dėl savo simbolizmo, jis pakelia Rusiją į tą patį lygmenį su Jungtinėmis Valstijomis, o Vladimirui Putinui simbolizmas tikrai nėra nesvarbus“ – sako RIAC ekspertų grupės Maskvoje vadovas Andrejus Kortunovas, skelbia BBC.

„Putinas, be jokių abejonių, nori būti lygus Jungtinių Valstijų prezidentui. Nori pagarbos savo sąlygomis. Putinas nori pasipuikuoti savo mačo raumenimis, pasirodyti esantis visateisis klubo narys“, – priduria politikos ekspertė Lilija Ševcova.

Baltieji rūmai sako, kad jų tikslas – „stabilūs“ ir „prognozuojami“ santykiai su Rusija. Tik nuo tada, kai V. Putino „žalieji žmogeliukai“ 2014 metais įžengė į Krymą ir pusiasalį Rusija aneksavo, V. Putinas nuolat verčia žmones spėlioti ir saugotis. Tų metų įvykiai Ukrainoje buvo naujo Rusijos ir Jungtinių Valstijų santykių prastėjimo pradžia.


„Kiek realesnis tikslas būtų pasitikrinti, kur yra „vienas kito raudonosios linijos“, – siūlo L. Ševcova ir priduria: taip pat ir „supratimas, kad atitolti nuo prarajos gali padėti tik dialogas“.

„Jeigu jie nepradės kalbėtis, Rusija taps dar labiau nenuspėjama“, – konstatuoja ekspertė.

Rusijos prezidentas pastaruoju metu darė viską, kad pabrėžtų, jog jo požiūris į Vakarus – priešiškas. Birželį Ekonomikos forume Sankt Peterburge jis vėl pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos nori „suturėti“ Rusijos vystymąsi.

Prieš kelias dienas V. Putinas grasino „išmušti dantis“ bet kuriam agresoriui iš užsienio, kuris nori „įkąsti“ Rusijai, ir akcentavo, kad pasaulis privalo atsimerkti ir suvokti atkurtą šalies statusą ir galią.

„Jis akivaizdžiai mano, kad Jungtinės Valstijos – priešas, Rusijai linkintis tik blogo. Nemanau, kad jo vizija gali pasikeisti“, – įsitikinęs RIAC ekspertų grupės Maskvoje vadovas A. Kortunovas.

Bet ir pati Maskva norėtų, kad įtampa bent kiek atlėgtų.

„Kaip racionalus politikas, V. Putinas norėtų sumažinti išlaidas ir rizikas, siejamas su jo santykiais su priešiškomis valstybėmis“, – mano A. Kortunovas.

Tai ir ekonominės sankcijos: naujausias sankcijų paketas apribojo valdžios galimybes surinkti lėšų, o nauji žingsniai gali padaryti dar daugiau žalos ir dar labiau prispausti šalies ekonomiką svarbiais rinkimų metais.

„Rusijos visuomenei visai nereikia pergalių užsienio politikos srityje, jos nebegali priversti užmiršti degančių socialinių ir ekonominių problemų, kurių apstu šalies viduje. Kad ir ko norėtų V. Putinas, nemanau, kad jis, eskaluodamas situaciją, gali pasiekti tikslų vidaus politikoje“, – įsitikinęs A. Kortunovas.

Tai, ko V. Putinas nenori, bet greičiausiai gaus, yra paskaita žmogaus teisių klausimu, įskaitant Aleksejaus Navalno – Rusijos opozicijos lyderio, kuris pirmiausia buvo apnuodytas, o dabar sėdi kalėjime, – atvejį.

A. Navalno politinė komanda ir kovos su korupcija organizacija Maskvos teismo pripažintos „ekstremistinėmis“. Žinoma, teismo sprendimas galėjo palaukti, kol įvyks Rusijos ir JAV prezidentų susitikimas, tik laikas pasirinktas neatsitiktinai, juo siunčiama žinutė: V. Putinas ir toliau maldys bet kokį nepritarimą režimui, ir tai – tikrai ne Amerikos reikalas.

„J. Bidenas atliks savo dainelę – apie Navalną ir žmogaus teises, o tada ateis Putino kūrinio eilė – kad Jungtinės Valstijos esą tokios pačios. Tik pats faktas, kad susitikimas įvyks, reiškia, kad po žmogaus teisių užkandžio bus pereita prie pagrindinio patiekalo. O tai – padarykime bent ką nors, kad sumažėtų įtampa“, – mano L. Ševcova.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(56 žmonės įvertino)
2.4643

Top naujienos

Nori, kad kaupimas II pakopos pensijų fonduose būtų išrautas su šaknimis: konservatoriai suka uodegą (9)

Viskas apsivertė aukštyn kojomis: tie, kurie siūlė pensijų kaupimo II pakopos fonduose pertvarką...

Kylant palūkanų normoms – gyventojams siūlo gelbėjimosi ratą: būtų galima skolintis „iš savęs“ (1)

Palūkanų normoms kylant į aukštumas, socialdemokratas Gintautas Paluckas siūlo Lietuvoje...

Ukrainos gynėjai apie Rusijos karių pasirinktą kelią: jie susitelkė į dvi taktikas

Į savaitgalį įvykusius sprogimus Irane sureagavo ir Ukrainos valdžia. Ginklus Rusijai tiekiantis...

Karas Ukrainoje. Karo analitikai įvardijo, kodėl Ukraina negali pradėti didelio masto puolimo  Rusijos raketa pataikė į gyvenamąjį namą Charkivo centre (1)

Vėlavimas aprūpinti Ukrainą daugkartinio paleidimo raketų sistemomis, oro gynyba ir tankais...

BBC: JK ministras prieš pat karą Maskvoje išgirdo bauginančius žodžius Johnsonas: Putinas grasino paleisti į mane raketą

BBC Rusijos tarnyba skelbia sužinojusi daugiau detalių apie paskutinį Jungtinės Karalystės...

Evelina Kiznė

Teisininkas atsako: darbdavys verčia išeiti iš darbo, ką daryti?

Nors darbdavys turi galimybę pasiūlyti darbuotojui nutraukti darbo sutartį šalių sutarimu arba...

Griauna įsitikinimus apie sportą: nustokite eiti į sales ir sportuoti tris kartus per savaitę

Laidą pradėsime nuo patarimų tiems, kas nori tapti aktyvesni, į savo rutiną įtraukti daugiau...

Atviram interviu pasiryžęs Mantas Wizard – apie nepavykusius triukus, ko nemato žiūrovai ir klausimus apie homoseksualumą (2)

Mantas Wizard – garsus magas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ką sako vien tik tas faktas,...

Delfi Mokslas

Prie turistų pamėgtos kurortinės salos – sukrečiantis radinys jūros dugne: mokslininkai įspėja apie tiksinčią laiko bombą

Pasitelkę seisminių bangų tyrinėjimo technologiją, tyrėjai aptiko, kas slypi po netoli...

SuTaupyk

Dažname daugiabutyje galima rasti tiksinčią bombą, apie kurią nesusimąstome – žala siekia tūkstančius eurų

Lietuvoje gausu daugiabučių namų, kurių vamzdynų sistemos – nekeistos nuo pastatymo dienos. Kai...