aA
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas penktadienį atmetė emocingą Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio prašymą tiekti Ukrainą ginklus ir paremti sankcijas Rusijos energijos sektoriui.

Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame vaizdo įraše V. Orbanas sakė, kad V. Zelenskio prašymai „prieštarauja Vengrijos interesams“.

Pasak jo, sankcijos Rusijos energijos sektoriui „reikštų, kad Vengrijos ekonomika sulėtės, o tada labai greitai sustos“.

V. Zelenskis ketvirtadienį kreipėsi į Europos Sąjungos lyderių susitikimą Briuselyje ir konkrečiai į V. Orbaną, daugelio laikomą artimiausiu Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininku Bendrijoje.

„Vengrija... Noriu čia sustoti ir būti atviras. Kartą ir visiems laikams. Jūs pats turite nuspręsti, kas esate. Jūs esate suvereni valstybė. Buvau Budapešte. Myliu jūsų miestą. Aš buvau daug kartų – labai gražu, labai nuoširdu. Ir tokie patys žmonės. Jūsų gyvenime buvo tragiškų akimirkų“, – į V. Orbaną kreipėsi V. Zelenskis.

V. Zelenskis pažymėjo, kad su šeima buvo ant krantinės ir matė memorialą „Batai Dunojaus upėje“ (kalbama apie memorialą Holokausto aukoms atminti, įrengtą 2005 m. Dunojaus krante Budapešte – UNIAN) apie žudynes.

„Klausyk, Viktorai, ar žinai, kas vyksta Mariupolyje? Prašau, jei gali, eik į savo krantinę. Ir pamatysi, kaip šiuolaikiniame pasaulyje gali pasikartoti žudynės“, – kalbėjo V. Zelenskis, turėdamas omenyje V. Orbaną.

„Ir tai šiandien daro Rusija. Mariupolyje tie patys žmonės. Suaugę ir vaikai. Ir seneliai. Ir jų yra tūkstančiai. Ir šių tūkstančių nebėra. Ir dvejojate, ar taikyti sankcijas ar ne? Praleisti ginklus ar ne? Dvejojate, prekiauti su Rusija ar ne? Nėra kada dvejoti. Laikas apsispręsti“, – sakė Ukrainos prezidentas. Jis pabrėžė, kad Ukrainai reikia paramos.

„Mes tikime jumis. Mums reikia jūsų paramos. Mes tikime jūsų žmonėmis. Tikime Europos Sąjunga. Ir tikime, kad Vokietija taip pat bus su mumis lemiamu momentu“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Vengrija atsisako tiekti kaimynei ginklus ir neleidžia siųsti ginklų per savo teritoriją.

Penktadienį V. Orbanas sakė, kad 85 proc. Vengrijai reikalingų gamtinių dujų ir daugiau kaip 60 proc. naftos importuojama iš Rusijos.

Blokavus Rusijos energijos eksportą vengrai būtų priversti „mokėti šio karo kainą“, pridūrė jis.

„Nors mes smerkiame Rusijos ginkluotą puolimą ir taip pat smerkiame karą, neleisime vengrų šeimoms mokėti karo kainos, todėl sankcijos neturėtų būti taikomos naftos ir dujų sritims“, – kovo 9 d. sakė V. Orbanas.

Pasak jo, sankcijų Rusijos energetikos sektoriui išplitimas būtų „neproporcinga našta“ Vengrijai, nes „didžioji dalis Vengrijos naftos ir gamtinių dujų importo atkeliauja iš Rusijos, o 90 proc. vengrų šeimų namus šildo dujomis“.

V. Orbanas pabrėžė, kad Vengrijos ekonomika tiesiog negali funkcionuoti be Rusijos naftos ir dujų.

Budapešto poziciją taip pat patvirtino Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto, pranešė ukrainiečių naujienų agentūra „Unian“.

„Suprantame, kad Ukrainos prezidentui svarbiausia yra Ukrainos žmonės, tačiau mums svarbiausia yra Vengrijos ir vengrų saugumas“, – per „Facebook“ parašė P. Szijjarto.

Pasak ministro, Budapeštas padarys viską, kad neįsiveltų į karą.

„Todėl neleisime siųsti ginklų per mūsų teritoriją. Tokios siuntos būtų naikintinas karinis taikinys, o mes nenorime rizikuoti Vengrijos žmonių gyvybe ir saugumu. Taip pat neleisime vengrams mokėti karo kainą“, – nurodė P. Szijjarto.

Jis pridūrė, kad Budapeštas neatsisakys rusiškos naftos ir dujų.

„Nutraukus gamtinių dujų ir naftos tiekimą iš Rusijos, Vengrijai bus neįmanoma tiekti energijos, o kartu smarkiai padidės pridėtinės išlaidos. Todėl vis dar nepritariame sankcijų dėl energijos tiekimo išplėtimui. Turime laikytis atokiau nuo šio karo!“ – pabrėžė vengrų diplomatijos vadovas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(586 žmonės įvertino)
2.3447

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai pasiuto dėl Zelenskio vizitų

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, mūšiai...

Prancūzijos URM vadovė apie santykius su Rusija: visiškai aišku, kad šiandien ne metas dialogui

Prancūzijos laikysena karo Ukrainoje klausimu nesikeitė ir išlieka principinė, sako šalies...

Eurolygos dvikova Kaune: „Žalgiris“ – „Monaco“ gyvai (1)

„Žalgirio“ (15-15) krepšininkai pasitinka dar vieną šio sezono dvigubą Eurolygos savaitę....

Verslas PliusArūnas Milašius

Naudingi Amšiejaus patarimai sode: priminė apie pamirštą unikalų senųjų obelų genėjimo metodą

Sodininkas Algirdas Amšiejus piktinasi, kad dabartiniai genėtojai labai mėgsta skubėti. Jie per...

Jonathan Tirone

Kinijos vadovui – Putino akibrokštas (1)

Praėjus vos kelioms dienoms nuo Rusijos ir Kinijos vadovų susitikimo, pastarasis sulaukė Kremliaus...

Kas dešimta vaisingo amžiaus moteris gyvena su šia klastinga liga: gydytojas pasakė, kodėl ji neretai kalta ir dėl nevaisingumo

Lėtinė, progresuojanti, dažnu atveju – be jokių akivaizdžių simptomų. Apie endometriozės...

Kaip iš išvaizdos atskirti šviežią kiaušinį nuo pastovėjusio ir kodėl jų negalima laikyti šaldytuvo durelėse tyrimai parodė, kokie kiaušiniai geriausi (1)

Rudi ar balti, didesni ar mažesni – vizualiai kiaušiniai neturi tiek daug skirtumų. Tačiau...

Sveikatos apsaugos ministerijai – kirtis: nurodė planuojamos pertvarkos trūkumus

Nėra bendro plano, kuris parodytų, kokios tikslios pertvarkos kryptys ir kaip viskas turi atrodyti...

Ar verta rinktis robotą siurblį „du viename“: nusipirkę skundžiasi prastu veikimu, gamintojai ragina daugiau pasidomėti

Lietuvoje ir visame pasaulyje toliau sparčiai populiarėja robotai pagalbininkai. Jie tampa įprastu...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje laukiama gerų naujienų: okupantai jau skundžiasi Reznikovas: tuoj prasidės kontrpuolimas (2)

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...