aA
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį oficialiai paprašė UNESCO įtraukti istorinį Odesos uostamiestį į Pasaulio paveldo sąrašą, siekdamas apsaugoti jį nuo Rusijos oro smūgių.
Odesa
Odesa
© Skaitytojo nuotr.

„Turime duoti aiškų signalą, kad pasaulis neužmerks akių prieš mūsų bendros istorijos, bendros kultūros ir bendro paveldo sunaikinimą“, – iš anksto įrašytame vaizdo įraše sakė Ukrainos lyderis 58 valstybių, sudarančių JT kultūros stebėtojų tarybą, atstovams.

„Vienas iš žingsnių šiam tikslui pasiekti turėtų būti istorinio Odesos centro – gražaus miesto, svarbaus Juodosios jūros uosto ir kultūros šaltinio milijonams žmonių įvairiose šalyse – išsaugojimas“, – sakė jis.

Odesos, vadinamos Juodosios jūros perlu, šlovinga istorija prasidėjo imperatorienei Jekaterinai Didžiajai XVIII amžiaus pabaigoje suteikus šiai vietai modernių Rusijos vartų į jūrą titulą.

Caras Aleksandras I Odesos gubernatoriumi paskyrė Ducą de Richelieu, kuris prižiūrėjo miesto statybą, o jo statula iki šiol stovi ant ikoninių Potiomkino laiptų.

Tačiau prasidėjus Rusijos invazijai, ukrainiečiai suskubo apstatyti istorinius paminklus bei pastatus smėlio maišais ir barikadomis, mėgindami juos apsaugoti.

Odesa, kaip ir visi kiti Ukrainos miestai, yra Rusijos atakų taikinys, – pareiškė V. Zelenskis. – Prašome palaikyti Odesą! UNESCO lygmeniu parodykite, kad Rusijos teroras turi baigtis.“

„Istorinis pavyzdys“

JT kultūros agentūra pranešė, kad Ukrainos prašymas bus apsvarstytas kitame Pasaulio paveldo komiteto posėdyje, nenurodant tikslios datos.

Vėliausia sesija liepą turėjo vykti Rusijoje, bet buvo atidėta dėl karo Ukrainoje. Dabartinis komiteto pirmininkas yra rusas.

Taip pat V. Zelenskis dar kartą pareikalavo, kad UNESCO pašalintų Rusiją iš visų savo organų, tačiau, organizacijos teigimu, tai neįmanoma, nes Rusija yra Jungtinių Tautų narė.

„Tebūnie tai istorinis pavyzdys visiems pasaulyje, kad niekas netoleruos kultūros, istorijos, švietimo ir mokslo priešo“, – sakė Ukrainos prezidentas.

UNESCO teigė, kad įtraukimas į Pasaulio paveldo sąrašą „pripažintų išskirtinę visuotinę Odesos vertę ir visos žmonijos pareigą ją saugoti“ bei šioje vietoje pagal 1972 metų Pasaulio paveldo konvenciją įteisintų išplėstinę apsaugos zoną.

Ir Ukraina, ir Rusija yra pasirašiusios konvenciją, draudžiančią valstybėms imtis „bet kokių tyčinių priemonių, darančių tiesioginę ar netiesioginę žalą kitų šalių kultūros ir gamtos paveldui“.

Ukraina sąraše jau turi šešis kultūros objektus, įskaitant sostinės Kyjivo Šv. Sofijos katedrą ir istorinį vakaruose esančio Lvivo miesto centrą.

Iki šiol nė vienas nėra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo, atsidūrusio pavojuje, sąrašą. Pasak organizacijos, nei vienas iš šešių objektų kol kas nenukentėjo per karą.

Tačiau, anot V. Zelenskio, žala buvo padaryta kitiems 540 „kultūros paveldo objektų, kultūros įstaigų ir religinių pastatų“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

NATO pilotai stebi pakitusį rusų orlaivių elgesį: galime lažintis – žinome, ką jiems padarytume

Chuliganai danguje – jie nesilaiko traptautinių taisyklių, kelia grėsmę kitų orlaivių...

Vilniečiai už šildymą skendi skolose: beveik milijonas eurų grįžtama prie dujų (1)

Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbė, kad šilumos gamyboje nuo balandžio bus atsisakoma mazuto...

Klaipėdoje – daugiau nei 100 mln. eurų vertės tepalų perdirbimo gamykla: statybas norima pradėti šiemet

Kazachstano kapitalo UAB „ Hill Group“ prie Klaipėdos jau šiemet planuoja pradėti naudotos...

Iš pareigų verčiama Danielė: eksperimentai su medžiagomis tikrai buvo (29)

Antradienį Seimas slaptai balsuodamas spręs, ar iš pareigų atleisti Priklausomybių prevencijos...

Paviešintos asmeninės Mariupolio žudikų nuotraukos (5)

„InformNapalm“ tyrėjai gavo Rusijos Federacijos pulko, kuris pernai bombardavo Ukrainos...

Rasa Čepaitienė

Karo metinėms praėjus: iki šiol liko neatsakytas vienas klausimas

Rusijos karo prieš Ukrainą metinės, atrodytų, jau iš visų pusių aptartos tiek analitikų, tiek...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių ekspertas atkreipė dėmesį į rusų nesėkmę

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

[Delfi trumpai] Vaizdai Kauno rajone atima žadą: nufilmuota didžiulė stumbrų banda (1)

Kauno rajone galima išvysti tikrai įspūdingą vaizdą – ten klajoja didžiulė stumbrų banda....

Toma Miknevičienė

Prestižinio mokslo Vilniaus privačiose mokyklose savo vaikams norintys tėveliai pinigines turės atverti plačiau: jei brangu buvo pernai, šiemet bus neįkandama (1)

Privačių mokyklų sostinėje kasmet vis daugėja, o tai tik parodo augantį jų populiarumą, nors...

Apkaltos iniciatyva parlamentarei Sejonienei sužlugo

Seimas nepritarė 42 parlamentarų iniciatyvai surengti apkaltą Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos...