„Esu labai laimingas, kad mūsų kariniai kateriai pagaliau savo vietose. Kaip ir buvo žadėta, susigrąžinome savo jūreivius, susigrąžinome ir savo katerius“, – pareiškė V. Zelenskis.

Kartu su prezidentu laivus pasitiko ir 17 rugsėjį išlaisvintų jūreivių.

V. Zelenskis pabrėžė, kad laivuose pasigesta dalies įrangos ir ginkluotės bei pažadėjo šiuo klausimu kreiptis į Rusijos atstovus.

Prieš dieną Ukrainos karinio laivyno vadas Igoris Borončenko pareiškė, kad rusai „apiplėšė“ „Berdiansk“ ir „Nikopol“, pasisavinę net elektros lizdus, unitazus ir šviestuvus.

„Įvertinau būklę, bus tyrimas, pamatysime visas detales. Būtinai kreipsimės į Rusijos atstovus, privalo grąžinti tai, ko trūksta“, – pareiškė prezidentas. V. Zelenskis taip pat pridūrė, kad tuo pat metu Ukraina atliks ir minėtųjų karo laivų remonto darbus.

Prieš atvykdamas į Okačovą, V. Zelenskis apsilankė Stanica Luhanska Donbase, kur atidarytas tiltas, nuniokotas per karinius veiksmus 2015 metais.

Rusija pirmadienį paskelbė sugrąžinusi Ukrainai tris karinio jūrų laivyno laivus, kuriuos prieš metus sulaikė prie Krymo krantų.

„Lapkričio 18 dieną ukrainiečiams buvo perduoti trys Ukrainos karinio jūrų laivyno laivai, kurie 2018 metų lapkritį nelegaliai kirto Rusijos sieną“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

2018 metų lapkritį Rusijos kariai išsilaipino trijuose Kerčės sąsiauriu plaukusiuose ukrainiečių laivuose ir perėmė jų kontrolę. Šiuo sąsiauriu, kuriuo patenkama į Azovo jūrą, naudojasi ir Ukraina, ir Rusija.

Dviejų kanonierinių laivų ir buksyro konfiskavimas buvo rimčiausia konfrontacija tarp abiejų šalių nuo Ukrainos konflikto pradžios 2014 metais.

Rusija taip pat sulaikė 24 ukrainiečių jūreivius, kurie per apsikeitimą kaliniais rugsėjo mėnesį grįžo į tėvynę.

Pasieniečiai sekmadienį pranešė, kad laivai bus sugrąžinti, o vietos televizija parodė, kaip juos Kerčės sąsiauriu tempia Rusijos pakrančių apsaugos laivai.

Laivai buvo konfiskuoti „kaip įrodymas“, pirmadienį pareiškė Maskva, tačiau pridūrė, jog perdavimas tapo įmanomas todėl, kad tyrėjams jų nebereikėjo.

Rusijos ministerija tvirtino, kad Ukraina įvykdė „nusikaltimą“ įsakiusi savo jūreiviams vykdyti „provokacinius veiksmus“.

Pranešime priduriama, kad Rusija ir toliau „imsis griežtų priemonių prieš bet kokias provokacijas prie sienų“.

Po rugsėjį įvykusio apsikeitimo kaliniais ir pastarosiomis savaitėmis vykdyto kai kurių pajėgų atitraukimo nuo fronto linijos laivų sugrąžinimas yra dar vienas žingsnis bandant išspręsti penkerius metus trunkantį konfliktą Rytų Ukrainoje.

Pastangos buvo intensyvinamos Ukrainos naujuoju prezidentu šiais metais išrinkus Volodymyrą Zelenskį. Penktadienį Prancūzija paskelbė, kad jis gruodžio 9 dieną Paryžiuje surengs pirmą susitikimą akis į akį su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Šios derybos, kuriose taip pat dalyvaus Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel, bus aukščiausio lygio derybos dėl šio konflikto nuo 2016 metų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (587)