Baltieji rūmai sekmadienį piktai reagavo į tinklalapio "WikiLeaks" sprendimą paviešinti slapto JAV diplomatinio susirašinėjimo failus, vadindami šį žingsnį beatodairišku ir pavojingu veiksmu, keliančiu grėsmę žmonių gyvybėms. O Kongreso narys Peteris Kingas paragino įtraukti "Wikileaks" į teroristinių organizacijų sąrašą.
© AFP/Scanpix

"Kad būtų aišku - tokie viešinimai kelia pavojų mūsų diplomatams, profesionaliems žvalgybos darbuotojams ir žmonėms visame pasaulyje, kurie kreipiasi į Jungtines Valstijas, prašydami pagalbos skatinant demokratiją ir atvirą valdymą", - sakoma Baltųjų rūmų atstovo spaudai Roberto Gibbso pranešime.

Atstovas pridūrė, kad JAV prezidentas Barackas Obama "palaiko atsakingą, atskaitingą ir atvirą valdymą savo šalyje ir pasaulyje, tačiau šis beatodairiškas ir pavojingas veiksmas prieštarauja šiam tikslui".

"Mes kuo griežčiausiai smerkiame neteisėtą įslaptintų dokumentų ir opios nacionalinio saugumo informacijos viešinimą", - rašo R.Gibbsas.

"Wikileaks" elgiasi kaip teroristė, mano Kongreso narys

Kongreso narys respublikonas ir aukštas Nacionalinio saugumo reikalų komiteto narys Peteris Kingas paragino įtraukti "Wikileaks" į teroristinių organizacijų sąrašą.

Pasak Kongreso nario, svetainė "Wikileaks", jau ne pirmą kartą paskelbusi slaptus JAV vyriausybės dokumentus, kelia šaliai realų pavojų.

"Wikileaks" elgiasi taip, kaip elgiasi tik teroristai: pakerta Amerikos vyriausybės autoritetą, daro beatodairiškus veiksmus, kurie gali kainuoti žmonėms gyvybę. Aš suprantu, kad visa tai daroma reiškiant nepasitenkinimą mūsų politika, bet tokie žingsniai kelia pavojų Amerikos žmonių gyvybėms. Taip pat keliamas pavojus mūsų sąjungininkams. Pavojus gresia ir vyriausybių, kurios atvirai nedraugauja su JAV, bet veda su mumis užkulisines derybas, narių gyvybėms. Todėl man tai, (slaptos medžiagos paskelbimas svetainėje "Wikileaks") tas pats, kas teroristų išpuolis", - sakė P.Kingas.

Baltieji rūmai pareiškė, kad paskelbdami slaptus dokumentus svetainės "Wikileaks" autoriai pasielgė neapgalvotai, šis poelgis kelia pavojų daug kam: diplomatams, specialiųjų tarnybų darbuotojams, kariniams pareigūnams ir civiliniams asmenims.

Pentagonas pareiškė, jog pradėjo stiprinti žinybos kompiuterių sistemos apsaugą, kad ateityje užkirstų kelią slaptos informacijos nutekėjimui.

Svetainė "Wikileaks" vėlai sekmadienį paskelbė 250 tūkst. JAV vyriausybės pranešimų, kuriuos Amerikos ambasados visame pasaulyje atsiuntė į Vašingtoną.

Sprendžiant iš dokumentų, kai kuriuos užsienio lyderius Amerikos diplomatai pavadino įžeidžiamais vardais.

Taip Rusijos ministrą pirmininką Vladimirą Putiną jie pavadino vadovaujančiu patinu, Afganistano prezidentą Hamidą Karzai - žmogumi, kurį "veda iš proto paranoja", o Vokietijos kanclerę Angelą Merkel kaip politikę, kuri "vengia rizikos ir retai parodo kūrybišką požiūrį".

Laikraščio "The Guardian" duomenimis, tarp paskelbtų dokumentų 3 376 yra susiję su Amerikos ambasada Maskvoje.

"WikiLeaks" kelia "grėsmę demokratinei valdžiai", sako Prancūzija

Tūkstančių slaptų diplomatinių dokumentų paviešinimas "WikiLeaks" tinklalapyje kelia "grėsmę demokratinei valdžiai", pirmadienį interviu "Europe 1" radijui sakė Prancūzijos vyriausybės atstovas Francois Baroinas.

"Mes palaikome JAV administracijos troškimą panaikinti tai, kas ne tik kenkia valstybės autoritetui, jos tarnybų darbo kokybei, tačiau kelia grėsmę ir tiems vyrams bei moterims, kurie tarnauja šiai šaliai", - sakė jis.

"Valstybiniu lygiu turime būti labai dėmesingi ir vieningi kovodami su grėsme demokratinei valdžiai ir suverenitetui", - sakė jis po daugelio slaptų nepatogių diplomatinių pranešimų paskelbimo.

"Valstybių apsauga yra rimtas dalykas, tai yra vyrų, moterų, piliečių apsauga, - pridūrė F.Baroinas. - Visada maniau, kad skaidri visuomenė yra totalitarinė visuomenė.

Viename tokių Prancūzijai nemalonių pranešimų Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy patarėjas Venesuelos prezidentą Hugo Chavezą apibūdina kaip "pamišusį", o Iraną vadina "fašistine valstybe".

Tik maždaug 15,6 tūkst. "Wikileaks" paskelbtų dokumentų yra slapti

Tarp 251 287 JAV diplomatinių pranešimų, kuriuos skelbti vakar pradėjo tinklalapis "Wikileaks", tik 15 652 buvo išsiųsti su grifu "slaptai", sakoma "Wikileaks" pareiškime.

Dokumentai, patekę "Wikileaks" žinion, yra konfidencialus 274 JAV ambasadų ir konsulatų visame pasaulyje susirašinėjimas su Valstybės departamentu Vašingtone.

101 748 dokumentai iš JAV diplomatų susirašinėjimo yra "neskelbtini", o 133 887 pranešimai - nėra slapti ar konfidencialūs.

Labiausiai aptariama šalis JAV diplomatiniame susirašinėjime yra Irakas: Bagdadui yra skirti 15 365 pranešimai, o iš Irako į Vašingtoną išsiųsti 6 677 pranešimai.

Iš JAV ambasados Turkijoje diplomatinio pašto į tinklalapį "Wikileaks" pateko 7 918 dokumentai. Dar 8 017 pranešimų pateko į tinklalapį tiesiai iš JAV valstybės departamento Vašingtone.

Iš viso 145 451 pranešimas susijęs su užsienio politikos santykiais, 122 896 pranešimai - su vidaus vyriausybės santykiais, o su žmogaus teisėmis - 55 211 pranešimų.

Dar 49 044 pranešimai yra apie ekonomikos būklę, 28 801 - apie terorizmo grėsmes, o daugiau kaip 6,5 tūkst. pranešimų yra susiję su JT Saugumo Tarybos veikla.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (58)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių (1)

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (66)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (83)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (19)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe (5)

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (4)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (347)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Susitarta dėl JAV vyriausybės atidarymo (5)

JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad valdančiųjų lyderiai pirmadienį...