Lygiai prieš metus prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone pasiprašęs tinklalapio "WikiLeaks" įkūrėjas Julianas Assange'as tebesibaimina JAV "keršto" dėl jo portalo paviešintų slaptų dokumentų, taip pat suvokia, jog diplomatinė aklavietė dėl jo padėties gali tęstis dar daug mėnesių arba metų.
Julianas Assange'as
© AFP/Scanpix

"Viskas, ko prašau, - tai elgtis su manimi kaip su normaliu žmogumi ir neleisti, kad politika darytų poveikį teisiniams sprendimams", - australas sakė prieš trečiadienį minimą jo užsidarymo ambasadoje vienerių metų sukaktį.

J.Assange'as buvo suimtas Londone 2010 metų gruodžio 7-ąją pagal arešto orderį, išduotą Švedijos, kurios prokurorai nori jį apklausti dėl įtariamo lytinio smurto prieš dvi moteris.

41 metų aktyvistas neigia tuos kaltinimus, sakydamas, jog tikroji jo persekiojimo priežastis yra faktas, kad "WikiLeaks" paviešino didžiulį kiekį jam nutekintų itin slaptų JAV dokumentų.

J.Assange'as dešimt dienų buvo laikomas arešte, o vėliau dar 590 dienų - faktiniame namų arešte vienoje Anglijos užmiesčio viloje, kol jis kovojo teismuose, kad nebūtų išduotas Švedijai.

Pralaimėjęs šią kovą, jis sensacingai išvengė deportacijos, pasiprašęs prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje. Tačiau Didžioji Britanija atsisako leisti jam saugiai išvykti iš tos atstovybės, todėl J.Assange'as ten tebegyvena iki šiol.

Dabar J.Assange'as vis dar labiausiai baiminasi, kad jis gali būti perduotas Jungtinėms Valstijoms, kur jis galėtų būti teisiamas dėl "WikiLeaks" paviešintų šimtų tūkstančių slaptų diplomatinių ir karinių dokumentų.

Net jeigu Švedija nutrauktų tyrimą dėl jo veiksmų, J.Assange'as sako, kad liktų ambasadoje, vengdamas ekstradicijos į Jungtines Valstijas, kurias jis kaltina "keršto troškimu".

"Jeigu išeičiau per šias duris, būčiau suimtas. Mano advokatų tvirta nuomonė, jog jau yra parengtas kaltinamasis aktas" prieš jį, patvirtintas JAV didžiosios žiuri, J.Assange'as sakė duodamas interviu naujienų agentūrai AFP ir keliems kitiems reporteriams Ekvadoro atstovybėje.

"Labai mažai tikėtina, kad Švedija arba Jungtinė Karalystė kada nors viešai pasakys "ne" Jungtinėms Valstijoms šiuo klausimu, - pabrėžė jis. - Matome, kokia politinė yra ši byla ir kaip griūva įstatymo viršenybė."

++Nors teoriškai jis turėtų galimybę kreiptis į Tarptautinį Teisingumo Teismą, šis procesas "gali trukti kelerius metus".

Pernai birželio 19-ąją pirmąkart įžengęs į jam suteiktus nedidelius apartamentus ambasadoje netoli garsaus Londono prekybos centro "Harrods", J.Assange'as galvojo, kad jam ten gali praleisti "nuo šešių mėnesių iki dvejų metų".

"Dabar tebegalvoju taip pat", - pridūrė jis.

Australas, kurio oda buvo išblyškusi dėl šviesaus gymio ir metus trukusio gyvenimo uždarose patalpose, kalbėjos darydamas ilgas pauzes tarp sakinių ir dažnai užsimerkdamas bei apgalvodamas savo atsakymus į klausimus.

Tačiau Ekvadoro užsienio reikalų ministras Ricardo Patino (Rikardas Patinjas), kuris aplankė J.Assange'ą ir sekmadienį kalbėjosi su juo iki 4 val. 30 min. ryto, teigia, kad aktyvistas vis dar nusiteikęs kovoti.

"Jis sakė esantis pakankamai stiprus likti mūsų ambasadoje dar bent penkerius metus, kol jam bus suteiktas leidimas saugiai išvykti", - nurodė ministras.

R.Patino pirmadienį susitiko su Britanijos diplomatijos vadovu Williamu Hague'u, mėgindamas išspręsti J.Assange'o problemą, tačiau jiedu nesugebėjo pasiekti proveržio, tol pažadėjo pasitelkti daugiau teisininkų.

R.Patino išreiškė viltį, kad J.Assange'as "nepasens ir nenumirs mūsų ambasadoje".

Pats australas sakė, kad jo byla galėtų būti greitai išspręsta, tačiau "tai yra reikalas, nuo kurio priklauso didysis prestižas" - Didžiajai Britanijai, Jungtinėms Valstijoms ir Švedijai.

Pasak jo, istorijoje yra buvę panašių atvejų. J.Assange'as priminė, kad Vengrijos kardinolas Jozsefas Mindszenty praleido 15 metų JAV ambasadoje Budapešte - nuo 1956-ųjų iki 1971-ųjų.

R.Patino sakė, jog dėl J.Assange'o padėties kaltas "neteisingumas", tačiau teigė, kad šis klausimas jokiu būdu nebus sprendžiamas, mėginant slapta išvežti australą iš ambasados automobilio bagažinėje arba išvesti iškasus požeminį tunelį.

"Jis išeis per priekines duris - į mūsų šalį, į laisvę", - pabrėžė ambasadorius.

J.Assange'as apskaičiavo, kad kiekviena jo ambasadoje praleista diena Britanijos mokesčių mokėtojams kainuoja 11 tūkst. svarų (44,4 tūkst. litų) dėl saugumo tarnybų vykdomų operacijų. Londono policija, nurodė, kad operacijai prie Ekvadoro ambasados iki gegužės pabaigos jau buvo išleista 3,8 mln. svarų (15,3 mln. litų).

Nors gyvena užsidaręs, J.Assange'as tvirtina, kad jam nenuobodu.

Jis sako dirbantis iki 17 valandų per parą, rūpindamasis kasdiene "WikiLeaks" veikla, vadovaudamas teisinei kovai prieš finansų blokadą, kurią jo organizacijai paskelbė kredito kortelių milžinės "Visa" ir "MasterCard", taip pat planuoja savo kampaniją prieš Australijoje rugsėjį vyksiančius rinkimus - J.Assange vadovauja naujai įkurtai "WikiLeaks" partijai.

Jis netgi rašo muziką su Puerto Riko hiphopo grupe "Calle 13". J.Assange'as sakė kuriantis "dainą apie naują politiką atsiradusią dėl interneto ir žiniasklaidos iškraipymo".

Jam taip pat teikia paguodą darbas su "didvyriais", tokiais kaip buvęs JAV žvalgybos darbuotojas Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas), kuris nutekino informacijos apie Amerikos žvalgybos vykdomą didelio masto kibernetinį šnipinėjimą.

Jis atkreipė dėmesį, kad Londonas perspėjo oro bendroves, kad E.Snowdenas nebus įleistas į Didžiąją Britaniją. "Kodėl? Tikriausiai todėl, kad nenorima susilaukti dar vieno Assange'o", - sakė aktyvistas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (36)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (44)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (292)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (37)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (3)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (162)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...