aA
Donaldas Trumpas antradienį surengė neeilinę ataką prieš Emmanuelį Macroną, išjuokdamas pritarimo Prancūzijos prezidento darbui reitingą ir užsipuldamas jį dėl pasiūlymų Europos gynybos klausimais.
Donaldas Trumpas, Emmanuelis Macronas
© Sipa / Scanpix

Kandžią žinučių socialiniame tinkle „Twitter“ virtinę JAV prezidentas paskelbė grįžęs iš nelabai sklandžios kelionės į Paryžių, kur buvo minimos Pirmojo pasaulinio karo pabaigos 100-osios metinės.

Anksti ryte D. Trumpas tviteryje pliekė E. Macroną už jo pritarimą Europos armijai ir pakartojo dažnai sakomą kaltinimą, kad Amerikos NATO sąjungininkės Europoje gynybai skiria per mažai lėšų.

Emmanuelis Macronas siūlo kurti savąją armiją, kad gintų Europą nuo JAV, Kinijos ir Rusijos. Bet per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinį karą (agresorė) buvo Vokietija. Kokioje gi padėtyje atsidūrė Prancūzija?“ – klausė Baltųjų rūmų vadovas.

„Paryžiuje pradėta mokytis vokiečių kalbos, kol atėjo JAV. Mokėkit už NATO arba ne!“ – pridūrė jis.

Šis įnirtingas tradicinio JAV sąjungininko, kuriam D. Trumpas anksčiau šiais metais Vašingtone buvo patiesęs raudoną kilimą, užpuolimas buvo surengtas vos dvi dienos po to, kai JAV prezidentas drauge su dešimtimis kitų pasaulio lyderių Paryžiuje dalyvavo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos minėjimo renginiuose.

Sukritikavęs E. Macroną dėl gynybos, D. Trumpas užsipuolė jo, kaip prezidento pozicijas: „Problema ta, kad Emmanuelio labai mažas pritarimo reitingas Prancūzijoje, 26 proc., o nedarbo lygis siekia beveik 10 procentų.“

„Jis tik bandė pereiti prie kitos temos, – tęsė D. Trumpas, užsimindamas apie E. Macrono pasiūlymą sukurti Europos kariuomenę. – Beje, nėra šalies, labiau nacionalistinės už Prancūziją; labai išdidūs žmonės, ir teisingai!“

Donaldas Trumpas, Emmanuelis Macronas
Donaldas Trumpas, Emmanuelis Macronas
© AFP / Scanpix

„PADARYK PRANCŪZIJĄ VĖL DIDŽIĄ!“ – toliau rašė D. Trumpas, perfrazuodamas savo paties rinkimų kampanijos šūkį, ir perėjo prie esą protekcionistinių muitų vynui.

„Problema ta, kad Prancūzija labai apsunkina prekybą amerikietišku vynu Prancūzijos rinkoje ir taiko didelius muitus, tuo tarpu Jungtinės Valstijos prancūziškiems vynams viską supaprastina ir taiko labai mažus muitus. Tai nesąžininga, turi pasikeisti“, – parašė JAV valstybės vadovas.

Prancūzijos prezidentūra atsisakė komentuoti D. Trumpo užsipuolimą.

Vis dėlto vienas iš Macrono patarėjų antradienį pareiškė, kad pastarosios D. Trumpo tviterio žinutės buvo „parašytos amerikiečiams; kitu atveju jos būtų parašytos ne anglų kalba“.

„Ne mums komentuoti turinį, skirtą jo piliečiams“, – sakė nežinomu norėjęs likti pareigūnas. Jis pridūrė, kad D. Trumpo ir E. Macrono santykiai „ne visuomet būna paprasti, bet jie yra ilgalaikiai“.

Prancūzijos prezidento patarėjas pabrėžė, kad E. Macronas ir D. Trumpas praėjusį savaitgalį Paryžiuje vykusio Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtųjų metinių minėjimo paraštėse surengė derybas, per kurias stengėsi išspręsti dėl gynybos klausimų kilusį ginčą.

„Svarbu, kad jie keliskart per savaitę kalbasi apie problemas, kurios veikia pasaulio kryptį“, – pridūrė E. Macrono patarėjas.

Galas vyriškai draugystei?

D. Trumpas ir E. Macronas jų abiejų prezidentavimo pradžioje atrodė užmezgę ypatingą bičiulystę, kuri apėmė ir palietimus, draugiškus bučinius, žaismingus paerzinimus.

JAV prezidentas net atrodė nubraukiantis pleiskanėlę nuo E. Macrono švarko per televizijos transliuotą Prancūzijos lyderio valstybinį vizitą JAV sostinėje. „Mums reikia, kad jis būtų tobulas, jis yra tobulas“, – tuomet pareiškė D. Trumpas E. Macronui juokiantis.

Tačiau draugystė susvyravo E. Macronui supykdžius D. Trumpą pareiškimu, kad Europai reikia savo armijos, ir paminėjus JAV drauge su Rusija bei Kinija kaip grėsmę Europos kibernetiniam saugumui.

Savo vizitui Paryžiuje D. Trumpas nustatė karingą toną ir atskridęs iškart socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad E. Macrono raginimas kurti „realią Europos armiją“ yra įžeidžiamas.

Šeštadienį po derybų su D. Trumpu įrašytame CNN interviu E. Macronas sakė, kad kalbėjosi su JAV vadovu apie tai, ką Eliziejaus rūmai pavadino nesusipratimu.

Donaldas Trumpas, Emmanuelis Macronas
Donaldas Trumpas, Emmanuelis Macronas
© AFP / Scanpix

Abu lyderiai sutinka, kad derėtų „geriau dalytis našta NATO viduje“; tai reiškia, kad Europa turėtų būti mažiau priklausoma nuo JAV gynybai skiriamų lėšų, nurodė E. Macronas.

Tačiau CNN jis pareiškė: „Tiesą sakant, nenoriu, jog Europos šalys didintų gynybos biudžetus, kad nusipirktų amerikietiškų ir kitokių ginklų ar medžiagų iš jūsų pramonės.“

JAV pareigūnai savo ruožtu pabrėžė, kad Vašingtonas, nepaisant D. Trumpo komentarų, yra visiškai įsipareigojęs NATO.

JAV prezidento kelionę į Paryžių dar labiau užtemdė kontroversija dėl atšaukto apsilankymo Pirmajame pasauliniame kare žuvusių JAV karių kapinėse. Šis sprendimas, priimtas dėl lietaus negalėjus pakilti jo sraigtasparniui, buvo daugelio kritikuojamas.

„Pasiūliau važiuoti. Slaptoji tarnyba pasakė NE“, – tviteryje teisinosi D. Trumpas ir pažymėjo, kad kitą dieną pasakė kalbą kitose amerikiečių kapinėse Paryžiaus priemiestyje „pliaupiant lietui!“

„(Apie tai) mažai rašyta – netikros naujienos!“ – pareiškė jis.

Gyvūnų pasai

Taip pat bus įvesti nauji į Bendriją leidžiamo įsivežti alkoholio arba tabako gaminių kiekio apribojimai, o muitinės pareigūnai galės tikrinti atvykstančiųjų kelionės krepšius.

JK piliečiai daugiau negalės naudoti ES „gyvūnų pasų“ ir turės atskirai pasitikrinti, kokių dokumentų reikia norint įvežti savo augintinį į vieną ar kitą ES šalį.

ES taisyklės, ginančios oro transporto keleivius, nebebus taikomos skrydžiams į Britaniją ir britų oro linijoms, o tai reiškia, kad jų keleiviai nebegalės reikalauti kompensacijos, jeigu jų skrydis bus atšauktas arba atidėtas.

JK nebegalios neseniai įsigaliojusi ES duomenų perdavimo tarptinkliniu ryšiu tvarka, o tai leis mobiliojo ryšio bendrovėms papildomai apmokestinti britus, kurie naudojasi savo telefonais užsienyje.

Tačiau britų turistai ateityje bus išlošę bent vieną dalyką – išvykdami iš Europos jie galės susigrąžinti pridėtinės vertės mokestį už Bendrijoje įsigytas prekes.

Komisijos pateiktuose planuose išryškintos šešios svarbiausios sritys, kuriose reikės imtis skubių veiksmų „Brexit“ be sutarties atveju: leidimo gyventi ir vizų klausimų sprendimas, finansinių paslaugų teikimas, oro transporto paslaugos, muitinės ir maisto saugos taisyklės, asmens duomenų apsauga ir klimato politika.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jokių išimčių: iš Lukiškių iškeliami kaliniai, vaikžudė Bružaitė bus įkalinta su moterimis virš tūkstančio kalinių liks laisvėje (44)

Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas su daugiau kaip 600 kalinių iš Vilniaus centre...

Kubilius turi pasiūlymą Skverneliui: kamšant biudžeto skyles, verta svarstyti NT mokestį (3)

Sumažinus darbo apmokestinimą atsirado unikali galimybė įvesti kitus mokesčius, pavyzdžiui,...

Ekonomistai perspėja: Lietuva gali prarasti tik ką atgautus Baltijos tigro marškinius (225)

Krizės ženklai yra matomi ir jei sunkmetis ateis – neišvengiamai palies Lietuvą, tačiau kiti...

Skvernelis kirto Grybauskaitei: prezidentės politiką iliustruoja „tulpių paštas“ valdančiuosius bandoma „sumonstrinti“ (1686)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ketvirtadienį pareiškė, kad prezidentės Dalios...

Mokytojų derybos pajudėjo: labai norime Kūčias sutikti namuose papildyta (402)

Ketvirtadienio rytą mokytojai su laikinai Švietimo ir mokslo ministro pareigas einančiu Roku...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (138)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Šaras į Miuncheną skrenda ramus – vietoje traumuotų žaidėjų atsiranda galimybė kitiems į rikiuotę grįžta Jankūnas (13)

Kauno „Žalgiriui“ Eurolygos rungtynėse su tiek pat pergalių turinčia (5/6) Miuncheno...

Įteisino lengvatą, bet vairuotojai įpročių nekeičia – naujove naudojasi vos 2 iš 10 (88)

Jau pusmetį Lietuvos vairuotojai neprivalo su savimi vežiotis krūvos dokumentų, tačiau 8 iš 10...

DELFI „Miestai“ reklamose filmavosi iš jų kilusios žvaigždės (1)

Lapkričio pradžioje naujienų portalas DELFI pristatė kanalą „ Miestai “, kuriame skaitytojai...

Visiems vietos po saule nėra: Lietuvos ūkininkų organizacijos Briuselyje mitinguoja atskirai pastebėta ir Grybauskaitė (3)

Šiandien Briuselyje mitinguos dvi konkuruojančios ūkininkų organizacijos – Maisto taryba, kuri...